Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy" w Wałdowie Szlacheckim

BIP FB Tarcza
Godło RP

Służę jak Orsza

Kronika Szkoły

2017-2018

Pegazik

25 marca 2018r. zostały ogłoszone wyniki Ogólnopolskiego Konkursu dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych pt. "Gdybyśmy mogli zamieszkać w książce", towarzyszącego XVII Poznańskim Targom Książki - PEGAZIK. Na konkurs wysłały prace uczennice naszej Szkoły - Amelia Chałubowicz (kl. IIIa SP), Julia Chomicz (kl. IIIb SP) i Agata Kasprzyk (kl. VI SP). Wprawdzie dziewczynkom nie udało się zdobyć nagrody, niemniej "przetarły szlak" uczestnikom kolejnych edycji.

Dzień Wiosny

21 marca 2018r. uczniowie powitali kalendarzową wiosnę barwnie i bezstresowo. Odbyła się wspólna zabawa połączona z pokazem talentów. Bonusem tego dnia był brak sprawdzianów i odpytywania.

Gminny Konkurs Wiedzy Pożarniczej

20 marca 2018r. reprezentacja naszej Szkoły pod opieką pani Katarzyny Krupy brała udział w 41. Gminnym Konkursie Wiedzy Pożarniczej. Byli to: Kamil Maziarz, Szymon Laskowski i Jakub Pawlusek (kl. III G) oraz Maciej Mróz, Oliwier Maziarz i Kacper Majorkiewicz (kl. VI SP). Maciej Mróz zdobył III miejsce.

Występ chóru szkolnego

16 marca 2018r. szkolny chór uświetnił swoim występem wieczór twórczości Zenona i Krzysztofa Zarembów.

Konkursy recytatorskie

15 marca 2018r. uczennice naszej Szkoły brały udział w dwóch ważnych konkursach.

Ela Łęgowska (kl. II SP), Marcelina Paprotna (kl. IVb SP), Marika Łucka (kl. V SP), Agata Wiśniewska i Karolina Kałdowska (kl. III G) reprezentowały Gminę Grudziądz na corocznym powiatowym konkursie recytatorskim "Złote Usta" w Łasinie. Wszystkie występy były bardzo udane, ale jury doceniło nagrodą i wyróżnieniem jedynie występy naszych gimnazjalistek. Dziewczęta do konkursu przygotowały panie: Marlena Szwaba-Wiśniewska, Anna Frela i Dorota Pawlikowska-Gralla.

Tego samego dnia w toruńskim Teatrze Baj Pomorski odbywał się Wojewódzki Konkurs Interpretacji Teatralnej, w którym pod opieką pani Doroty Pawlikowskiej-Gralla uczestniczyły uczennice Agata Wiśniewska i Karolina Różyńska (kl. III G). Obie wypadły świetnie i mimo olbrzymiej konkurencji zdobyły wyróżnienia.

Wycieczka do Oświęcimia

W dniach 5-7 marca 2018r. odbywały się w Szkole rekolekcje wielkopostne. Pierwszego dnia, oprócz nauk rekolekcyjnych, dla uczniów starszych klas miała miejsce wycieczka do Oświęcimia w celu zwiedzania Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz - Birkenau, terenu byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

Harcerskie życie

3 marca 2018r. w Lesie Rudnickim odbyła się Zimowa InO Ekotona. 52 Drużynę Harcerską "Remus" w kat. TD reprezentowały dwa zespoły: mł. Maciej Mróz (kl. VI SP) z dh. Kacprem Strońskim oraz dh. Jędrzej Krzyżykowski (kl. VI SP) wraz z dh. Dawidem Mączyńskim. Mimo nieprzyjaznej temperatury harcerze wyruszyli w las w poszukiwaniu punktów kontrolnych. Oba zespoły zajęły ex aequo I miejsce!

W dniach 2-4 marca 2018r. wybrani członkowie drużyny uczestniczyli w XXXV Ogólnopolskim Rajdzie Kopernikańskim.

10 marca 2018r. 52 Drużyna Harcerska "Remus" obchodziła "piąte urodziny". Z tej okazji odbył się uroczysty apel harcerski, gra terenowa oraz uroczystość, połączona z konsumpcją wielkiego tortu.

Pasowanie na czytelnika

2 marca 2018r. odbyło się pasowanie uczniów klasy I SP na czytelników biblioteki szkolnej. Klasa IVb wprowadziła swoich młodszych kolegów w świat książek krótką inscenizacją pt. "Królowa Książka".

XXVI Program Edukacji Kulturalnej

Po raz dwudziesty szósty uczniowie klas piątych szkół wiejskich oraz szkół podstawowych z małych miejscowości uczestniczą w trwającym od marca do czerwca Programie Edukacji Kulturalnej, którego organizatorem jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu.

Celem Programu Edukacji Kulturalnej jest:

Tematy zajęć nawiązują do programu nauczania klas V szkół podstawowych, znacząco uzupełniając go i poszerzając.

1 marca 2018r. uczniowie klasy V SP uczestniczyli w pierwszych zajęciach: warsztatach filmowych pn. "Film. Od pomysłu do realizacji" z prowadzącą P. Karoliną Fordońską oraz warsztatach teatralnych pn. "Moje drogi" z prowadzącą P. Agnieszką Zakrzewską.

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

1 marca 2018r. z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" dla uczniów najstarszych klas odbyła się prelekcja Pana Dyrektora Krzysztofa Sulerzyckiego. Uczestnicy spotkania obejrzeli również prezentacje sylwetek niektórych osób, przygotowane przez uczniów klasy III G.

Ferie zimowe

Dwa pierwsze dni ferii zimowych wypełnione były atrakcjami, zorganizowanymi przez Szkołę.

12 lutego 2018r. chętni uczniowie pod opieką nauczycieli udali się do Torunia, gdzie spędzili czas na basenie, spacerowali po toruńskiej Starówce i zjedli pyszny posiłek w naleśnikarni.

Następnego dnia uczniowie obejrzeli filmy w grudziądzkim kinie "Helios" oraz spacerowali po Grudziądzu.

Debata młodzieżowa

9 lutego 2018r. w Zespole Placówek Młodzieżowych Bursa w Grudziądzu odbyła się VI Międzyszkolna Debata Młodzieży nt. "Co sprawia, że czujesz się szanowany w szkole?". W debacie uczestniczyli gimnazjaliści z naszej Szkoły.

Spotkanie rozpoczęło się związanymi z tematem prezentacjami multimedialnymi oraz inscenizacją fragmentu książki "Łysek z pokładu Idy", przygotowanymi przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Następnie uczestnicy podjęli w grupach dyskusję, by na zakończenie przedstawić zebranym wypracowane wnioski.

Bal karnawałowy

8 lutego 2018r. odbył się szkolny bal karnawałowy, podczas którego - jak zawsze - oprócz tańców nie zabrakło konkursów i słodkości w kawiarence.

Konkurs recytatorsko - plastyczny

25 stycznia 2018r. odbył się szkolny etap corocznego Gminnego Konkursu Recytatorsko - Plastycznego. Jak zawsze rywalizacja przebiegała w czterech kategoriach wiekowych. Miejsca na "podium" w poszczególnych grupach zajęli:

Konkurs recytatorski - "Piękna nasza Polska cała"

Konkurs plastyczny - "Moja Mała Ojczyzna na znaczku pocztowym"

3 lutego 2018r. odbył się konkurs gminny, w którym z sukcesami uczestniczyli nasi uczniowie.

W kategorii klas I-II SP drugie miejsce zajęła Elżbieta Łęgowska (kl. II); w kategorii klas III-IV SP drugie miejsce zajęła Marcelina Paprotna (kl. IVb); w kategorii klas V-VI SP pierwsze miejsce zajęła Marika Łucka (kl. V); w kategorii klas VII SP - II-III G drugie miejsce zajęła Agata Wiśniewska (III G), a trzecie miejsce - Karolina Kałdowska (III G). Pięknie zaprezentowały się również Agata Kasprzyk (kl. VI), Zofia Romańska (kl. IIIa) i Nadia Drzymalska (kl. II).

Warsztaty kulinarne

18 stycznia 2018r. dla uczniów klas gimnazjalnych odbyły się warsztaty kulinarne, zorganizowane przez uczennice Zespołu Szkół Gastronomiczno - Hotelarskich w Grudziądzu pod kierunkiem nauczycielek tejże szkoły.

Nasi uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną na temat zdrowego odżywiania oraz przygotowywali kanapki, ciasteczka i soki. Warsztaty zakończyły się degustacją.

Tenis stołowy

16 stycznia 2018r. w GOK w Małym Rudniku odbył się Turniej Tenisa Stołowego o Mistrzostwo Gminy Grudziądz. Chłopcy reprezentujący naszą Szkołę - Antoni Dąbrowski i Maciej Mróz (kl. VI SP) - zajęli pierwsze miejsce i tym samym startowali w Igrzyskach Dzieci w Tenisie Stołowym Drużynowym Chłopców rocznik 2005-2007, które odbyły się 23 stycznia 2018r. w Rogóźnie, gdzie uzyskali II lokatę.

Turystyczne podsumowanie roku 2017

13 stycznia 2018r. odbyła się XIII Lokalna Impreza na Orientację EKOTONA, podczas której nastąpiło podsumowanie roku 2017.

Od stycznia 2017r. harcerze z 52 Drużyny Harcerskiej "Remus" brali udział w piętnastu Imprezach na Orientację, w co wliczają się dwie imprezy długodystansowe, jedna impreza rangi ogólnopolskiej oraz jedna impreza biegowa. Nasi harcerze stanęli na podium łącznie 35 razy. Cztery razy zajęli trzecie miejsce, osiem razy zajęli miejsce drugie, a aż 23 razy zajęli miejsce pierwsze.

Osiągnięcia w Pucharze Grudziądza w roku 2017

W kategorii TD na I miejscu znajduje się mł. Maciek Mróz. Niedaleko podium w tej kategorii znaleźli się również dh Kacper Stroński i dh Kacper Majorkiewicz, zajmując wspólnie V miejsce na 77 uczestników. Nie gorzej poradzili sobie dh Ewelina Majorkiewicz oraz dh Bartek Mróz, którzy w kategorii TJ zajęli wspólnie I miejsce spośród 44 zawodników.

Osiągnięcia w Pucharze Województwa Kujawsko - Pomorskiego w roku 2017

W kategorii TD reprezentanci naszej drużyny opanowali całe podium! Miejsce I znów należy do mł. Macieja Mroza, II miejsce wywalczył dh Kacper Stroński, III miejsce dh Kacper Majorkiewicz. Tuż za podium znaleźli się: dh Emilia Janicka na miejscu IV i dh Kacper Bądkowski na miejscu VII. W walce o Puchar nasi harcerze prześcignęli ponad 170 osób.

W kategorii TJ dh Ewelina Majorkiewicz wraz z dh Bartkiem Mrozem znaleźli się na I miejscu spośród 80 zawodników.

Za liczny udział harcerzy w imprezach na orientację nasza drużyna zyskała miano drużyny specjalnościowej i od lipca 2017r. jest Turystyczną Drużyną Harcerską "Remus".

Koncert kolęd

12 stycznia 2018r. w grudziądzkim Klubie "Akcent" odbył się przepiękny koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu chóru szkolnego "Serca" oraz aktorów z toruńskiego Teatru Baj Pomorski.

Z biegiem Wisły...

11 stycznia 2018r. uczniowie klasy IVa SP pod kierunkiem Pani Marleny Szwaba - Wiśniewskiej zaprezentowali młodszym koleżankom i kolegom przedstawienie pt. "Z biegiem Wisły", oparte na polskich legendach.

Koncert charytatywny

5 stycznia 2018r. szkolny chór "Serca" wystąpił na koncercie charytatywnym w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu. Po koncercie uczniowie z opiekunami tradycyjnie poszli na lody.

Wigilia szkolna

22 grudnia 2017r. odbyła się w Szkole tradycyjna uroczystość wigilijna. Jasełka dla klas młodszych przygotowali uczniowie klasy IIIa pod kierunkiem Pani Lucyny Małeckiej, a dla starszej grupy - uczniowie klasy V pod kierunkiem Pana Wojciecha Kubickiego.

Wyjazd do Bydgoszczy

21 grudnia 2017r. uczniowie klas IV-VII SP i klas gimnazjalnych obejrzeli spektakl "Alicja w krainie czarów" w Bydgoskim Teatrze Lalek "Buratino". Niezwykłym przeżyciem były sceniczne kreacje absolwenta naszej Szkoły - (Pana) Adriana Wiśniewskiego.

Po spektaklu uczniowie uczestniczyli w teatralnej lekcji, gdzie poznali różne rodzaje lalek teatralnych i możliwości ich zastosowania w sztuce.

Wigilia środowiskowa

20 grudnia 2017r. w restauracji "Spiżarnia" w Białym Borze odbyło się wigilijne spotkanie pracownikówe Szkoły i zaproszonych Gości. Uroczystość uświetnił mini-koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu chóru szkolnego "Serca".

Gramy dla Marcela

20 grudnia 2017r. została zakończona publiczna zbiórka funduszy na leczenie dla ucznia naszej Szkoły - Marcela z klasy III G.

Akcję zainicjowali uczniowie klasy III G wraz z wychowawcą - Panem Piotrem Dulczewskim. Przez kilka tygodni cała Szkoła angażowała się w organizację słodkich kawiarenek w czasie przerw szkolnych, a na godzinach wychowawczych powstawały prześliczne bombki, choineczki i inne fanty na przygotowywaną loterię. Komitet społeczny, który zawiązał się na tę okazję, spotykał się systematycznie i omawiał kolejne szczegóły całego przedsięwzięcia. Panie ze Stowarzyszenia "Q Przyszłości" sprzedawały świąteczne pierniczki własnego wypieku. Spływały coraz to nowe przedmioty, przeznaczone na aukcję.

10 grudnia 2017r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Małym Rudniku odbył się koncert, aukcja i loteria.

Nie tylko organizatorzy całego projektu czy występujący artyści, ale zwłaszcza Ci, którzy odpowiedzieli na zaproszenie do udziału w spotkaniu, przyczynili się do wspólnego sukcesu, jakim jest efekt finalny, czyli zebrana kwota w wysokości 18.700 PLN

Gazeta Pomorska

08.12.2017

Impreza charytatywna dla chorego Marcela w GOK-u w Małym Rudniku

Nasze Miasto

11.12.2017

Zbierali pieniądze na leczenie chorego Marcela

Narodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego

19 grudnia 2017r. Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki odebrał podziękowanie za udział uczniów i absolwentów naszej Szkoły w ogólnopolskiej akcji.

Do tegorocznej, szóstej już edycji wspólnego, publicznego czytania przyłączyła się Gminna Biblioteka Publiczna w Małym Rudniku. Kolejna odsłona Narodowego Czytania odbyła się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.

Wydarzenie ma na celu propagowanie piękna literatury narodowej, promocję czytelnictwa. Stanowi doskonałą okazję do przypomnienia największych polskich utworów literackich, dzieł ważnych dla kultury i historii naszego kraju. W tym roku, zgodnie z wolą głosujących, 2 września w całym kraju czytano "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

Z przeprowadzonej akcji powstał film, a nasza biblioteka szkolna wzbogaciła się o egzemplarz "Wesela".

Mistrzostwa w LA

15 grudnia 2017r. na Hali Olimpii w Grudziądzu odbyły się Gminne Mistrzostwa w LA.

Uczniowie naszej Szkoły wiele razy stawali na podium:

19 grudnia 2017r., również na Hali Olimpii w Grudziądzu odbyły się Powiatowe Mistrzostwa w LA. Naszą Szkołę reprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Trójka z nich stanęła na podium, zdobywając medale:

A to historia!

14 grudnia 2017r. odbył się szkolny Mikołajkowy Konkurs Pięknego Czytania i Opowiadania, tematycznie związany z nadchodzącym rokiem 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Konkurs został też powiązany z realizacją zadań Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Konkurs odbył się w trzech grupach wiekowych. Uczniowie klas I-III SP czytali fragmenty książki Kazimierza Szymeczko "A to historia! Opowiadania z dziejów Polski", uczniowie klas IV-VI SP grupowo przedstawili scenki na podstawie wybranych książek opowiadających o historii Polski, a najstarsi uczniowie zaprezentowali postaci znanych, wielkich Polaków.

Uczestników konkursu oceniało jury w składzie: Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki, Panie Katarzyna Krupa i Małgorzata Kowalewska oraz Pan Wojciech Kubicki.

Ogłoszenie wyników nastąpiło następnego dnia:

Mikołajki

6 grudnia 2017r. - w dniu tradycyjnych "Mikołajek" - wszyscy uczniowie Szkoły otrzymali "słodkie" paczki, ufundowane przez Sołectwo Wałdowa Szlacheckiego.

Na okazję tego dnia uczennica klasy VI SP - Agata Kasprzyk opublikowała "Opowieść o świętym Mikołaju". Tym tekstem Agata zdobyła III miejsce w konkursie literackim, zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Małym Rudniku.

Wyróżnienia dla kolarek

6 grudnia 2017r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Małym Rudniku dokonano uroczystego przekazania 8 rowerów MTB, kasków oraz strojów kolarskich szkółce kolarskiej Gminy Grudziądz działającej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Kolarstwa. Uroczystego przekazania Wójtowi Gminy Grudziądz Andrzejowi Rodziewiczowi dokonał Dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko - Pomorskiego Marcin Drogorób.

Przy okazji spotkania Wójt Gminy Grudziądz wręczył wyróżnienia tegorocznym medalistom Mistrzostw Polski, m.in. uczennicom naszej Szkoły - Sylwii Kulczyk (III G) oraz Idze Wiklińskiej i Karolinie Różyńskiej (II G).

NPRC - spotkanie autorskie

1 grudnia 2017r., w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, odbyło się spotkanie uczniów klas I-III SP z P. Anną Sakowicz, autorką m.in. książki pt. "Leniusiołki". Pisarka opowiedziała dzieciom o swojej książce, zaprezentowała jej pluszowych bohaterów. Podczas spotkania uczniowie mieli też możliwość zadania Pani pytań.

Pani Sakowicz podarowała bibliotece szkolnej egzemplarz książki "Leniusiołki" oraz jedną z maskotek.

Andrzejkowy Dzień Języków Obcych

30 listopada 2017r. miały miejsce dwie imprezy.

Przed południem odbyła się impreza integracyjna dla wszystkich uczniów Szkoły. Każda klasa przygotowała różne materiały związane z wylosowanym krajem - gazetki, prezentacje, stroje, tańce, potrawy - by następnie przedstawić je pozostałym podczas "podróży", czyli spacerowania po salach. Przeprowadzony też został międzyklasowy konkurs języka angielskiego dla poszczególnych grup wiekowych. W zabawę zaangażowali się wszyscy nauczyciele, a całość koordynowała P. Natalia Wiśniewska-Jaworska.

Po południu chętni uczniowie bawili się na andrzejkowej dyskotece.

Wycieczka do Warszawy

25 listopada 2017r. grupa uczniów i nauczycieli zwiedziła Zamek Królewski w Warszawie. Bilety wejściowe na zamek udało się zdobyć dzięki pomocy Pani Doroty Broniewskiej-Szeligi. Wycieczka była nie tylko okazją do zwiedzenia jednej z królewskich rezydencji, ale też sympatycznym spotkaniem zwolenników "jednodniowych wypadów".

Bezpieczna + - szkolenia

23 listopada 2017r. odbyło się spotkanie rodziców z P. Sylwestrem Lewandowskim z Zespołu do Spraw Nieletnich i Patologii KMP w Grudziądzu, który poprowadził szkolenie na temat cyberprzemocy. Wcześniej podobne szkolenie odbyło się dla nauczycieli.

Dzień Misia

Tradycyjnie już - 23 listopada 2017r. uczniowie klas I-III SP oraz dzieci z oddziału przedszkolnego spotkały się na wspólnej zabawie z okazji Międzynarodowego Dnia Misia. Dzieci wysłuchały opowieści o historii powołania tego dnia, opowiadały o swoich misiach, tańczyły, śpiewały, a już w salach lekcyjnych, w każdej grupie miały miejsce zajęcia plastyczne.

Wycieczki do Planetarium

16 i 24 listopada 2017r. uczniowie klas II i III G oraz VI i VII SP byli na wycieczce w Planetarium w Zespole Szkół Technicznych w Grudziądzu. W trakcie pobytu gimnazjaliści obejrzeli film pt. "Supernowa, a uczniowie szkoły podstawowej film pt. "Opowieść o gwiazdach i gwiazdozbiorach" . W drugiej części oglądali niebo nad Grudziądzem oraz zapoznali się z nowym teleskopem.

Święto Niepodległości

11 listopada 2017r. odbył się uroczysty apel szkolny, poświęcony rocznicy odzyskania niepodległości, przygotowany przez uczniów klas IV-VI SP pod kierunkiem Pani Marleny Szwaba-Wiśniewskiej.

Galaktyka

10 listopada 2017r. uczniowie klasy IVb SP pod opieką wychowawczyni P. Natalii Wiśniewskiej-Jaworskiej bawili się w centrum rozrywki dla dzieci "Galaktyka" w Grudziądzu. Spędzili czas bardzo aktywnie: zjeżdżając na zjeżdżalniach, nurkując w piłeczkach, wspinając się na skałkach wspinaczkowych oraz biorąc udział w konkurencjach grupowych. Dzieciaki wróciły zmęczone i zadowolone :)

Zajęcia sportowe

4 listopada 2017r. odbyły się pierwsze w bieżącym roku szkolnym zajęcia sportowe na hali w szkole w Sztynwagu. Zajęcia planowo będą odbywać się w jedną lub dwie soboty każdego miesiąca.

Wycieczka do Torunia

3 listopada 2017r. uczniowie klasy II G pod opieką wychowawczyni Pani Justyny Sakra udali się na wycieczkę do Torunia. Pierwszym punktem programu był pobyt na Rolkowisku Speed Rock, gdzie każdy uczestnik mógł sprawdzić swoje umiejętności w jeździe na rolkach lub wrotkach. Następnie wycieczkowicze udali się na Starówkę, aby zregenerować siły podczas posiłku. Później wyruszyli do Planetarium, gdzie m.in. obejrzeli film pt. "W poszukiwaniu życia". Nie zabrakło również spaceru po Starym Mieście.

NPRC - Czytam... czytam... czytam...

W miesiącu październiku 2017r., w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, trwał szkolny konkurs czytelniczy, polegający na przeczytaniu jak największej liczby książek. 3 listopada zostały ogłoszone wyniki:

Niestety, uczniowie klasy VII SP i Gimnazjum nie zaangażowali się do konkursu, wypożyczając pojedyncze egzemplarze książek, zazwyczaj obowiązkowych lektur. Wyróżniona została tylko uczennica klasy II G - Wiktoria Zalewska.

Zwycięskie grupy otrzymały słodycze, natomiast zwycięzcy indywidualni - nagrody książkowe.

Specjalnym wyróżnieniem zostali uhonorowani uczniowie klasy II SP, którzy zostali faktycznymi zwycięzcami konkursu, ponieważ przeczytali najwięcej książek w przeliczeniu na jednego ucznia.

Barwy jesieni

27 października 2017r. w godzinach wieczornych w restauracji "Spiżarnia" w Białym Borze odbył się koncert pn. "Barwy jesieni" z udziałem artystów z teatru Baj Pomorski w Toruniu oraz chóru szkolnego pod kierunkiem Pana Krzysztofa Zaremby. Goście mogli wysłuchać utworów Czerwonych Gitar.

Warsztaty ekologiczne

21 października 2017r. uczniowie klas IV-VI SP uczestniczyli w warsztatch ekologicznych, organizowanych przez Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga" w Górznie.

Bezpieczna + - wycieczka do Poznania

20 października 2017r. uczniowie klasy V SP oraz wybrani uczniowie z klas VI-VI SP i Gimnazjum uczestniczyli w wycieczce do Poznania. Głównym punktem eskapady było zwiedzanie Interaktywnego Centrum Bezpieczeństwa Skoda Auto Lab. Po zwiedzaniu wycieczkowicze spacerowali po mieście.

Sztafetowe biegi przełajowe

17 października 2017r. miały miejsce Mistrzostwa Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Drużyna dziewcząt z Gimnazjum zdobyła II miejsce i tytuł Vice Mistrza Powiatu.

Dzień Papieski

16 października 2017r., z okazji Dnia Papieskiego, uczniowie klasy III G pod kierunkiem Pana Wojciecha Kubickiego przygotowali montaż poetyczko - muzyczny, który zaprezentowali na uroczystości szkolnej.

Dzień Edukacji

Tradycyjnie Dzień Edukacji był też dniem bardzo ważnym dla "pierwszaków", ponieważ właśnie 13 października 2014r. odbyło się uroczyste Pasowanie Uczniów Klasy I SP, w którym uczestniczyli wszyscy uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej.

Uczniowie klas starszych z kolei złożyli życzenia nauczycielom i pracownikom Szkoły na akademii, przygotowanej przez Samorząd Uczniowski i klasę V SP pod kierunkiem Pani Izabeli Tkaczyńskiej.

Bezpieczna +

Nasza Szkoła przystąpiła do realizacji programu "Bezpieczna +".

29 września 2017r. uczniowie klas I-III SP udali się do grudziądzkiego kina "Helios", gdzie uczesniczyli w projekcie "Akademia Bezpieczeństwa", realizowanym we współpracy Urzędu Miasta, Policji, Straży Miejskiej i MEDSAR-u w Grudziądzu. Projekt ma na celu propagowanie tematyki bezpieczeństwa, skorelowanej z wewnątrzszkolnymi programami wychowawczo - profilaktycznymi. W kinie dzieci przed seansem filmowym uczestniczyły w zajęciach profilaktyczno - wychowawczych pn. "Jestem uczestnikiem ruchu drogowego", prowadzonych przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Grudziądzu. Po zajęciach uczniowie obejrzeli film pt. "Ninjago".

10 października 2017r. uczniowie klas IV-V SP udali się do grudziądzkiego kina "Helios" na seans filmu "Tarapaty", poprzedzony pogadanką dotyczącą zagrożeń w sieci.

12 października 2017r. w Szkole odbył się konkurs pod hasłem "Jestem bezpieczny na drodze", dotyczący bezpieczeństwa w ruchu drogowym, przeprowadzony w dwóch grupach wiekowych, w każdej podzielony na różne kategorie.

Powiatowy Wyścig Kolarski MTB

11 października 2017r. na Plaży Delfin w Rudniku odbył się Powiatowy Wyścig Kolarski MTB. Drużynowo zajęliśmy II miejsce. Indywidualnie II Vice Mistrzem Powiatu został Szczepan Łukasik (kl. VI SP).

Warsztaty artystyczne

W dniach 6-8 października 2017r. członkowie chóru szkolnego oraz koła teatralnego uczestniczyli w warsztatach muzyczno - teatralnych, które zorganizowane zostały w ramach projektu współfinansowanego przez Fundację Tesco oraz Gminę Grudziądz. Dzieci i młodzież tym razem trenowały w Zamku Bierzgłowskim. Wyjazd obfitował w wiele dodatkowych atrakcji. W trakcie warsztatów m.in. zwiedzili Planeterium, Muzeum Toruńskiego Piernika i dali koncert w Parafii pod wezwaniem Świętego Walentego w Łążynie. Tradycyjnie wpadli również na lody do "Lenkiewicza" w Toruniu.

Współtworzyli to wydarzenie: Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki, Pani Anita Wesołowska i Pani Dorota Pawlikowska-Gralla. Instruktorami dzieci byli: Pan Krzysztof Zaremba i Pani Grażyna Rutkowska-Kusy, aktorzy toruńskiego teatru "Baj Pomorski". Bez Was zorganizowanie tego wyjazdu byłoby niemożliwe.

Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Torowym

W dniach 5-8 października 2017r. w Pruszkowie odbywały się Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Torowym. Sylwia Kulczyk, uczennica klasy III G, zdobyła tytuł Mistrza Polski Juniorek Młodszych w wyścigu punktowym oraz brązowy medal w wyścigu na 500 m.

Gminny Turniej Piłki Nożnej Chłopców

28 września 2017r. na boiskach GOK-u w Małym Rudniku odbył się Gminny Turniej Piłki Nożnej Chłopców SP i Gimnazjum.

Drużyna SP zajęła III miejsce, zdobywając tytuł II Vice Mistrza Gminy Grudziądz. Chlopcy z Gimnazjum po wyrównanej walce zajęli IV miejsce.

Szkółka kolarska

26 września 2017r. w Toruniu rozpoczął się sezon Kujawsko - Pomorskich Szkółek Kolarskich, gdzoe wystartowali uczniowie naszej Szkoły.

Biegi przełajowe

21 września 2017r. na boiskach w Mokrem odbyły się Mistrzostwa Gminy Grudziądz w biegach przełajowych szkół podstawowych i gimnazjów.

Nasi uczniowie wywalczyli:

26 września 2017r. w Świeciu nad Osą odbyły się Powiatowe Biegi Przełajowe. W zawodach wysokie miejsca zajęły dziewczęta z naszego Gimnazjum:

Wycieczka do Warszawy

W dniach 15-16 września 2017r. odbyła się coroczna wycieczka do Warszawy. W wyjeździe wzięło udział ponad 40 uczniów najstarszych klas naszej Szkoły.

Pobyt w stolicy rozpoczęli od zwiedzania siedziby Sejmu na ul. Wiejskiej. Onieśmieleni pokonywali długie korytarze po to, aby zasiąść na sejmowej galerii i obserwować obrady. Mieli szczęście zobaczyć pełną salę plenarną i rozpoznać znane nam z mediów twarze.

Drugim punktem wycieczki było zwiedzanie Politechniki Warszawskiej - wg wielu rankingów, najlepszej polskiej uczelni technicznej. Czekali tam na nich Przyjaciele: Pani Narcyza i Witold Broniewscy, dzięki którym mogli podziwiać piękny gmach główny z oryginalnie krytym dziedzińcem. Mnogość schodów i krużganków była dla wielu świetnym powodem do obserwacji tego miejsca z różnych perspektyw i nie byle jakim tłem do pamiątkowych fotek. Poza najstarszą częścią uczelni zobaczyli również nowoczesne budynki, wchodzące w skład campusu tej uczelni. Być może ktoś z uczestników wycieczki wróci tu za kilka lat jako student?

Zaraz potem pan Witold zabrał grupę na spacer Bulwarami Wiślanami - najnowszym i najmodniejszym miejscem popołudniowych spacerów i relaksu warszawiaków.

Po zakwaterowaniu w ulubionej już "miejscówce" przy ul. Długiej wycieczkowicze udali się na długi spacer, który rozpoczął się ciekawą pogadanką pana Dyrektora przy Pomniku Powstańców Warszawskich. Potem odwiedzili Syrenkę i króla Zygmunta III Wazę na Placu Zamkowym. Uwieńczeniem pierwszego dnia był wieczorny pokaz fontann nad Wisłą oraz gorąca czekolada u Wedla :)

Sobota to długo oczekiwany pobyt w Polskim Radiu. Dwugodzinna wycieczka okazała się wcale nie tak długa. Uczniowie z opiekunami zwiedzili wraz z dziennikarzem, panem Andrzejem Krusiewiczem, radiowe studia i wysłuchali opowieści o historii i współczesności Polskiego Radia. Świetną zabawę mieli przy próbach nagrywania radiowych audycji, co zaowocowało tym, że niektórzy zamarzyli całkiem poważnie o pracy dziennikarza lub radiowego dźwiękowca. Życzymy spełnienia tych marzeń!

Kluczowym dla tradycyjnych już wyjazdów był ostatni punkt programu - odwiedziny mogiły "Orszy" na Powązkach Wojskowych. To było też ostatnie spotkanie z panem Witoldem oraz panią Anną Trojanowską i panią Dorotą Szeligą (córką Pana Witolda i wnuczką Patrona naszej Szkoły). To właśnie w tym wyśmienitym towarzystwie wycieczkowicze spacerowali z nutą powagi i refleksji powązkowskimi alejkami. Aż żal było wyjeżdżać...

Warszawa pożegnała ich jesiennymi promieniami słońca...

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

4 września 2017r. odbyła się uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2017/2018. Uczniów powitali Pan Dyrektor, przedstawicielka Rady Rodziców - P. Renata Wiśniewska oraz Księża z sarnowskiej Parafii.

W związku z reformą oświaty i związanym z nią przekształceniem placówki nowy rok szkolny rozpoczęliśmy w "starej - nowej" Szkole Podstawowej im. Stanisława Broniewskiego "Orszy" w Wałdowie Szlacheckim.

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy"

Wałdowo Szlacheckie 57

86-302 Grudziądz

woj. kujawsko - pomorskie