FB BIP
 
OGŁOSZENIA
 
NOWOŚCI NA STRONIE
 
NAJNOWSZE ZDJĘCIE
W galerii
znajduje się
10303 fotografii
posegregowanych
latami
lub w albumach
tematycznych...

 
Nawigacja
III. Różności   W krainie bajek...


W krainie bajek...
W krainie bajek
wszystko się zdarzyć może.
W krainie bajek
jest diamentowe morze.
W krainie bajek
jak bratki i piwonie
na grządkach rosną
uśmiechy pogubione.
Szukamy drogi,
najmniejszej choćby ścieżki.
Pytamy wszystkich,
którzy tam kiedyś weszli.
Gdy opowiedzą,
jak tam naprawdę było,
będziemy pewni,
że nam się to śniło.
Bajki przybiegną
na spotkanie,
elfy rozpoczną swój
zwariowany taniec.
Z Piotrusiem Panem
zagramy
w ciuciubabkę,
królewnę Śnieżkę
zmienimy w małą żabkę.
Poczytaj czasopisma dla dzieci i młodzieży

MIŚ
Miesięcznik dla dzieci w wieku przedszkolnym, założony w 1957r., ukazujący się do dziś.
Było to pierwsze po wojnie czasopismo dla dzieci - pierwszy numer ukazał się 15 lutego 1957r. Dla Misia Czesław Janczarski pisał opowiadania o Misiu Uszatku, a Zbigniew Rychlicki narysował postać tego sympatycznego bohatera nakręconego później w Se-ma-forze lalkowego, animowanego serialu telewizyjnego.
Do sierpnia 2008r. czasopismo ukazywało się jako dwutygodnik i było wydawane przez Fundację "Przyjaciele Misia". Od września 2008r. jest to miesięcznik, wydawany przez WSiP S.A.

ŚWIERSZCZYK
Czasopismo dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym.
Pierwszy numer ukazał się 1 maja 1945r. Nazwę pisma wymyśliła Ewa Szelburg-Zarembina. Ówczesna redaktor naczelna Wanda Grodzieńska starała się skupić wokół tygodnika najznakomitszych twórców, wśród nich: Hannę Januszewską, Jana Brzechwę, Ewę Szelburg-Zarembinę, Olgę Siemaszkową, Lucynę Krzemieniecką, Jana Marcina Szancera, Ha-Gę i innych. Z Redakcją współpracowała m.in. Anna Kamieńska. Na łamach Świerszczyka zadebiutował komiks z Jeżem Jerzym.
8 kwietnia 1951r. pismo Świerszczyk połączyło się z pismem Iskierki i zmieniło nazwę na Świerszczyk-Iskierki. Nazwy tej używało do 2 września 1956r., gdy powrócono do poprzedniej nazwy Świerszczyk.
Od 1 maja 1945r. do 2 września 1951r. był wydawany przez "Czytelnika", od 3 września 1951r. do 31 sierpnia 2005r. przez "Naszą Księgarnię", a aktualnie przez wydawnictwo "Nowa Era".

KACZOR DONALD
Tygodnik wydawany co środę, przeznaczony dla dzieci w wieku 8-12 lat. Zawsze dołączony jest do niego prezent, czasem związany z aktualnym świętem. Stałymi punktami w tygodniku są:
* komiksy ze świata Kaczora Donalda, Myszki Miki lub innych postaci disnejowskich
* Parada żartów
* Figle figlarzy
* Prezent
* Łamacz głowy
Od czasu do czasu pojawiają się też Zagadki Mikiego, A to ciekawe! i Wszystko Gra!.
Zanim pojawił się Kaczor Donald, w latach 1991-1992 ukazywały się miesięczniki Mickey Mouse i Donald Duck. Oba te czasopisma skupiały się przede wszystkim na komiksach, czasami można było spotkać w nich konkursy, dowcipy czy też inne rubryki znane czytelnikom z najnowszych numerów Kaczora Donalda. W roku 1993 połączyły się w jedno czasopismo, od tego czasu dwutygodnik wydawany pod nazwą Mickey Mouse. To wydawnictwo ewoluowało zaś w wydawane do dzisiaj czasopismo Kaczor Donald.
Pierwszy numer Kaczora Donalda ukazał się 28 kwietnia 1994r., wtedy jako dwutygodnik. Na pierwszej stronie widniał rysunek komputera (później nowoczesnego laptopa) z tekstem od redakcji zapowiadającym wnętrze komiksu. Na tej samej stronie pod spisem treści widniały Najkrótsze komiksy Kaczora Donalda, historyjki autorstwa Ala Taliaferro, zawierające zazwyczaj cztery obrazki (teraz można je spotkać jako Z pamiętnika Donalda w komiksach Gigant Poleca). Stałymi elementami, oprócz komiksów, były jedynie Zgadywanki i zagadki, Figle figlarzy, Krzyżówka i Zawsze śmieszne, czyli jednostronicowy komiks na przedostatniej stronie czasopisma. Inne rubryki (Mieszanka firmowa, Parada żartów, itp.) zostały stworzone później. Do numerów dołączane były głównie: kartonowe gry (w pierwszych numerach była to Zbuduj swój Kaczogród), plakaty (np. Drzewo genealogiczne Kaczora Donalda autorstwa Dona Rosy), naklejki, tatuaże i dodatkowe książeczki z łamigłówkami.
W 1997r. komiks Kaczor Donald stał się tygodnikiem.
W późniejszych latach zmienił się typ zabawek dodawanych do pisma. Plakaty, tekturowe gry i książeczki z dowcipami zostały zamienione na plastikowe zabawki, takie jak "lepkie rączki" oraz gadżety detektywów i podróżników (latarka, tusz do odcisków palców, szyfrator, mała lornetka, kompas z lusterkiem itp.). Zmieniała się również budowa pisma: Zgadywanki i zagadki zostały zmienione na Łamacz głowy, zniknęła krzyżówka i komiks Zawsze śmieszne.
Aktywne są jeszcze cztery serie porównywalne do Kaczora Donalda (zawierające komiksy z tymi samymi postaciami):
* Gigant Poleca - miesięcznik, 256 stron, do 2001r. wydawany jako Komiks Gigant;
* MegaGiga - nieregularny, dwumiesięcznik, róźna liczba stron;
* Kaczogród - nieregularny, ok. 200 stron;
* Gigant Mamut - kwartalnik, 512 stron.
Co trzy miesiące wychodzi też gazeta Miki Max. Zawiera zagadki rysunkowe, krzyżówki oraz kilka komiksów z serii Zagadki Mikiego, które publikowane są też w Kaczorze Donaldzie. W gazecie są między innymi konkursy, polegające na rozwiązaniu wszystkich krzyżówek i wysłaniu hasła bądź rozwiązaniu wszystkich zagadek oznaczonych napisem KONKURS!. Można w nich wygrać nagrody (kamera, aparat itp.), czasopisma z serii MegaGiga i Gigant Poleca oraz koszulki. Do czasopisma dołączane są prezenty, najczęściej trzy. Dawniej często w środku zamieszczano poradniki, np. Poradnik Detektywa, Encyklopedia Przetrwania, lub gry planszowe.

PŁOMYCZEK
Popularne czasopismo dla starszych dzieci i (obecnie) młodzieży młodszej, ukazujące się od 1917r. Początkowo ukazywał się jako "młodszy brat" nieistniejącego już Płomyka, który zlikwidowany został w 75. roku swego istnienia, w 1991r. Od 1 września 1927r. wydawany jako samodzielne czasopismo. W latach 1917-1952 ukazywał się jako tygodnik, dalej do 1989r. jako dwutygodnik, od 1990r. jest to miesięcznik. Nie był drukowany w czasie wojny.
Miesięcznik Płomyczek współredagowany jest przez młodych korespondentów z całego kraju, dlatego też wiele miejsca poświęca na swych łamach debiutom młodych rysowników, malarzy, poetów i pisarzy. Organizuje też przy szkołach i bibliotekach Kluby Przyjaciół "Płomyczka", których członkowie otrzymują odznaki "Przyjaciel Płomyczka" oraz stosowną legitymację z wydrukowaną dewizą "Płomyczek to czasopismo młodych, którzy chcą wiedzieć więcej niż muszą i umieć więcej niż jest od nich wymagane".

PROMYCZEK
(Żródło: wikipedia.org)Zajrzyj na "bajkowe" strony
Wasze Bajki
Bajka.pl
Bajki
Dzieci OnLine - Maluch
Czas Dzieci
Miasto Dzieci
Bajki - Zasypianki
Bajki Misia Bumka
Bajkopisarz.pl (można opublikować własną bajkę!)
Stolica Bajek
Krasnoludki.pl
Kraina Bajek
Bajki dla Dzieci
Bajki dla Dzieci
Bajki dla Dzieci
Bajki dla Dzieci
Kolorowanki - Bajki
Muzeum Dobranocek


Tel.: (56) 46 82 777
Email: zs_orsza@op.pl
Logowanie
Nazwa
Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło