FB BIP
 
OGŁOSZENIA
 
NOWOŚCI NA STRONIE
 
NAJNOWSZE ZDJĘCIE
W galerii
znajduje się
10303 fotografii
posegregowanych
latami
lub w albumach
tematycznych...

 
Nawigacja
V. Święta   Uśmiechnij się!


Uśmiechnij się!

Jeśli usuwa się z życia miłość i życzliwość,
to usuwa się się wszelką przyjemność.
(Cyceron)


  21 listopada obchodzony jest dzień pełen uśmiechów, dobrych uczynków i pozytywnych emocji, czyli Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.
  Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych z 1973r., kiedy to dwaj bracia Brian i Michael McCormack postanowili zareagować na wydarzenia wojny "Jom Kippur" (konflikt izraelsko-arabski). Chcieli pokazać światu, iż walka i zawiść nie prowadzą do niczego dobrego. Inicjatywa życzliwości miała za zadanie przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy, a nie zbrojny.
  Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie "hallo" (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie.
  Istnieje strona internetowa Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień. Wśród zgromadzonych tam listów poparcia jest także list Lecha Wałęsy z 1985r.
  Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach i ma nieco inny wymiar, mniej polityczny, a bardziej społeczny. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom, szarości, często smutnej rzeczywistości.
  W Polsce obchody Dnia Życzliwości zostały zapoczątkowane we Wrocławiu w 2006r. Do inicjatywy dołączyły się władze miasta, uczelni, artyści. Z roku na rok impreza nabiera coraz większych rozmiarów. Dzień Życzliwości promują plakaty zapowiadające ciekawe imprezy, konkursy, wydarzenia. Od dwóch lat szczególny patronat nad obchodami pozytywnego dnia w stolicy Dolnego Śląska obejmuje Krasnal Życzliwek - przedstawiciel wyjątkowej społeczności Krasnali Wrocławskich.
  W tym dniu w całym kraju można spotkać billboardy, które za pomocą sympatycznego obrazka przypominają nam, że 21 listopada to dzień, kiedy - być może bardziej niż zwykle - powinniśmy okazywać innym życzliwość, choć tak naprawdę przesłanie akcji jest proste - bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Kampania promująca Dzień Życzliwości trwa także w Gazecie Wyborczej, w komunikatorach internetowych oraz na falach radiowych. Z okazji tego dnia w sieci można zaobserwować wzrost liczby rozsyłanych łańcuszków zapełnionych przez życzenia z okazji Dnia Życzliwości oraz uśmiechy.

  Kim jest człowiek życzliwy? Słownikowa definicja mówi, że jest to osoba nastawiona przychylnie i przyjaźnie, dobra i serdeczna.
  Z czego składa się życzliwość? Wystarczy zsumować uśmiech, miłe słowo i ciepłe spojrzenie.
  Czy to wiele? Wcale.
  A mimo wszystko na co dzień zapominamy o takich gestach. Być może mało wyraźnych, ale z pewnością wiele znaczących. Goniąc za codziennymi sprawami, dobrem materialnym, zdarza nam się zapomnieć o tak prostej czynności, jaką jest uśmiech, dobre słowo czy uczynek. Pozytywna energia, którą wypuścimy w świat do ludzi - wróci do nas ze zdwojoną mocą.
  Czego możemy życzyć sobie w Dniu Życzliwości? Zapewne tego, aby jego przyjazna atmosfera panowała przez cały rok, a uśmiech codziennie gościł na twarzach Polaków.
Przekaż pozytywną energię!
Wpisz pod artykułem
komentarz
z pozdrowieniami!

  W kalendarzu są jeszcze inne dni, których ideą jest uśmiech i wyrażanie pozytywnych uczuć wobec innych ludzi.

Zrób dobry uczynek -
spraw, aby uśmiechnęła się jedna osoba


  Jednym z nich jest Światowy Dzień Uśmiechu (ang. World Smile Day).
  Na pomysł zorganizowania tego dnia wpadł w 1999r. Harvey Ball, artysta grafik, który w 1963r. stworzył słynny znaczek "smileya" - symboliczną uśmiechniętą buzię na okrągłym, żółtym tle. Z początku słoneczko było symbolem radości i dobrej woli, ale z biegiem lat stało się coraz bardziej skomercjalizowane. Wtedy właśnie Ball zaczął myśleć o zorganizowaniu akcji, która ukaże ludziom pierwotne znaczenie znaczka. Powiedział wtedy: "(Ten dzień) odzwierciedla to, co jest w każdym z nas - patrząc na inną osobę, chcemy ujrzeć uśmiech. Czasem o tym zapominamy. Czasem świat wydaje się wielki i pełen problemów, które trudno zrozumieć, a co dopiero rozwiązać. Zaczynamy wierzyć, że jesteśmy zbyt mali, żeby dokonać zmiany. Ale to nieprawda. Prawda jest taka, że każdy z nas może coś zmienić każdego dnia."
  Od 1999r. Światowy Dzień Uśmiechu organizowany jest w każdy pierwszy piątek października. Pierwsza edycja odbyła się 1 października w mieście Worcester (Massachusetts, USA) i od razu przyciągnęła uwagę światowych mediów.
  Harvey Ball zmarł w 2001r., lecz działa World Foundation Smile - fundacja stworzona, aby uczcić jego imię i pamięć, a także po to, aby nie zapominać, że czasem uśmiech cieszy bardziej, niż niejedno dobro materialne. Fundacja jest oficjalnym sponsorem Światowego Dnia Uśmiechu.

World Smile Day
Światowy Dzień Uśmiechu  21 września przypada Światowy Dzień Dziecięcego Orderu Uśmiechu. Dzień został ustanowiony w Świdnicy 4 października 2003r. z okazji 35-lecia "najsłoneczniejszego odznaczenia". Wtedy właśnie miasto Świdnica otrzymało zaszczytny tytuł "Stolica Dziecięcych Marzeń".
  Order Uśmiechu to jedyne na świecie odznaczenie wymyślone, zaprojektowane i nadawane dorosłym przez dzieci.
  Kawalerem Orderu Uśmiechu mogą zostać osoby, które wyróżniają się działalnością służącą wychowaniu dzieci, okazywaniem im przyjaźni i niesieniem pomocy, wspierające działania mające na celu wprowadzenie w życie i przestrzeganie Konwencji o Prawach Dziecka oraz zajmujące się pogłębianiem więzi pomiędzy dziećmi z całego świata. Order nadawany jest wyłącznie na podstawie pisemnego wniosku dzieci.

Order UśmiechuNie można być przyjacielem dla kogokolwiek,
nie będąc przyjacielem dla siebie.
(Eleanor Roosevelt)

  Pozytywne uczucia wyrażane są również w Dniu Przyjaciela. W Polsce dzień ten obchodzony jest 9 czerwca.
  Biorąc pod uwagę cenną rolę przyjaciół w życiu człowieka, Kongres Stanów Zjednoczonych w 1935r. ogłosił pierwszą niedzielę sierpnia jako Narodowy Dzień Przyjaźni (ang. Nationale Friendship Day). Stopniowo święto zyskało popularność i dziś Dzień Przyjaźni obchodzony jest w wielu krajach. W tym dniu ludzie spędzają czas ze swoimi przyjaciółmi, w różny sposób wyrażając swe uczucia wobec nich. Popularną tradycją jest wręczanie przyjaciołom kwiatów, opasek na nadgarski oraz wysyłanie okolicznościowych kartek.

Dzień Przyjaźni


  W podobnym nastroju przebiega Międzynarodowy Dzień Przytulania (ang. International Hugging Day), obchodzony w różnych terminach. Podaje się daty 21 lub 31 stycznia, natomiast w Polsce oficjalną datą obchodów jest 24 czerwca, kiedy akcja organizowana jest przez internetowy serwis randkowy Sympatia.pl oraz Hoop Colę.
  Święto wywodzi się z Australii, ale szybko znalazło zwolenników na całym świecie.
  Przytulanie bez wątpienia ma zbawienny wpływ nasze zdrowie i samopoczucie, jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju dzieci. Przytulanie wyzwala bowiem oksytocynę, zwaną hormonem dotyku i przywiązania, dzięki niej ludzie czują się bardziej szczęśliwi i bezpieczni. Równocześnie zmniejsza się ilość produkowanego kortyzolu, zwanego hormonem stresu. Maluchy, którym rodzice zapewniają dużo bliskości i czułości, rzadziej chorują, szybciej rozwijają się i rosną. Jednak, wraz z upływem lat, rodzice przytulają swoje dzieci coraz rzadziej. Mimo, że nie mają żadnych oporów, by to robić, gdy są jeszcze małe, w kontaktach z innymi dorosłymi, czy gdy dziecko jest już nieco starsze - zapominają o ważnej roli zmysłu dotyku. Z wiekiem wiele osób jakby zapomina o tym, że nic tak jak uścisk nie da im poczucia bezpieczeństwa, pocieszenia i ukojenia.
  Im ludzie są starsi, tym rzadziej towarzyszą im gesty życzliwości, które pojawiają się tylko w stosunku do najbliższych osób przy okazji świąt, urodzin czy gratulacji. Obawiają się okazywania uczuć, chcąc uniknąć szyderstw, oskarżenia o słabość, brak profesjonalizmu, a nawet inteligencji. Uczuciowość rezerwują więc dla partnera. A specjaliści mówią wyraźnie - to nie wystarczy!
  Swego czasu amerykańscy naukowcy przeprowadzili eksperyment, podczas którego odizolowali małe małpki od ich matki. W klatce, w której przebywały młode, ustawiono dwie atrapy małpiej matki - jedną drucianą, umożliwiającą pobierania pokarmu, drugą - z gąbki. Małe małpki zrezygnowały z jedzenia i picia, wybierając tę atrapę, do której mogły się przytulić.
  Z Dniem Przytulania kojarzy się akcja "Free Hugs" (Darmowe uściski), mająca miejsce w Londynie, a pojawiająca się również już w Polsce.

Dzień Przytulania
Hoop Cola
Free Hugs(Źródła: Elif, Newsweek, ofeminin.pl)


Komentarze
#1 | piotrj2 · 18.11.2010 15:44:16
Pierwszy się Podpisze Pokazuje język
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Tel.: (56) 46 82 777
Email: zs_orsza@op.pl
Logowanie
Nazwa
Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło