FB BIP
 
OGŁOSZENIA
 
NOWOŚCI NA STRONIE
 
NAJNOWSZE ZDJĘCIE
W galerii
znajduje się
10303 fotografii
posegregowanych
latami
lub w albumach
tematycznych...

 
Nawigacja
V. Święta   Bezpieczeństwo ruchu drogowego


Bezpieczeństwo ruchu drogowego

  Bezpieczeństwo drogowe jest kwestią ważną dla nas wszystkich i wszyscy możemy przyczynić się do jego zwiększenia.

  Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że dotychczas 25 mln ludzi zginęło na świecie w wypadkach drogowych. Dane te obejmują okres od 1896r., kiedy to pierwszy wypadek z ofiarą śmiertelną odnotowano w Londynie.
  Dziś na drogach wszystkich kontynentów ginie rocznie ok. 1,2 mln osób, co daje 3000 osób dziennie, co 30 sekund jeden człowiek. Prognozy ekspertów są jeszcze bardziej niepokojące: w 2020r. liczba śmiertelnych ofiar ruchu drogowego przekroczy prawdopodobnie 2 mln osób, a wypadki drogowe przesuną się na trzecią pozycję wśród największych zagrożeń zdrowia i życia.

  Mimo, iż podejmowane do tej pory działania były skuteczne, liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych jest w Unii Europejskiej niezwykle wysoka. Rocznie na drogach UE dochodzi do 1,3 mln wypadków, w których ginie ok. 43000 osób, a 1,7 mln odnosi obrażenia. Główną przyczyną tak wysokiej śmiertelności jest zachowanie kierowców: rozwijanie nadmiernej prędkości, jazda pod wpływem alkoholu lub narkotyków, zmęczenie, niezapinanie pasów bezpieczeństwa, jazda bez kasku itp.
  Wszystkie państwa UE poświęcają kwestii bezpieczeństwa drogowego coraz więcej uwagi. Europejski program działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego określa główne obszary działania: promowanie bardziej odpowiedzialnej postawy kierowców (przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i karanie niebezpiecznych zachowań na drodze), poprawa bezpieczeństwa pojazdów poprzez wprowadzanie nowych rozwiązań technicznych, poprawa infrastruktury drogowej dzięki wykorzystaniu technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

  W 2008r. Polska zajęła drugie miejsce w Unii Europejskiej pod względem liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. Gorzej jest tylko na Litwie.
  Z raportu Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu wynika, że w 2008r. na naszych drogach zginęły 143 osoby na milion mieszkańców. Na Litwie - 148.
  W Polsce według Komendy Głównej Policji:
  * 31% wypadków to wynik niedostosowania prędkości;
  * 24% - nie ustąpienia pierwszeństwa pojazdom;
  * 8% - nie ustąpienia pierwszeństwa pieszym;
  * 7% - nieprawidłowego wyprzedzania.
Aż 30% wypadków powodują kierowcy aut służbowych, mimo, że to mniej niż 5% zarejestrowanych u nas pojazdów.

  Jednym z działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego jest organizowanie różnych obchodów i kampanii.23-29.04 - Światowy Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (ang. Global Road Safety Week, ONZ/WHO)

  W 2004r. w Siedzibie Głównej Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku odbyło się pierwsze forum na temat bezpieczeństwa na drodze.
26 października 2005r. Zgromadzenie Ogólne przyjęło propozycję Komisji Gospodarczej ds. Europy (ECE) dotyczącą organizacji pierwszych obchodów Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa na Drodze w Genewie w kwietniu 2007r. Tydzień skierowany jest do młodych użytkowników dróg, zwłaszcza do młodych kierowców.
  W Europie obchody Tygodnia uwieńczone są Europejskim Dniem Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (ang. European Road Safety Day), który ustanowiony został na dzień 27.04.25.07 - Dzień Bezpiecznego Kierowcy (pl)

  Dzień Bezpiecznego Kierowcy to święto obchodzone w Polsce 25 lipca począwszy od 2006r. Tego dnia przypadają imieniny Krzysztofa.
  Święty Krzysztof jest patronem kierowców, dlatego powstał pomysł obchodzenia tego dnia jako Dnia Bezpiecznego Kierowcy. Inicjatywa została podjęta przez Krajowe Duszpasterstwo Kierowców i kierowcę rajdowego - Krzysztofa Hołowczyca.22.09 - Światowy Dzień Bez Samochodu (ang. World Carfree Day)

  Europejski Dzień Bez Samochodu jest obchodzony corocznie 22 września. Dzień jest międzynarodową kampanią, podczas której centra wielu miast zamykane są dla ruchu samochodowego. Idea tego dnia powstała w 1998r. we Francji. Celem kampanii jest kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych, upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu, przekonanie Europejczyków do alternatywnych środków transportu, promocja transportu publicznego oraz pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale także o wiele przyjemniejsze. Kampania przyczynia się również do zmniejszenia hałasu i zanieczyszczenia powietrza, przez co wpływa na polepszenie jakości życia w mieście.
  W Polsce Dzień Bez Samochodu obchodzony jest od 2002r. pod patronatem Ministerstwa Środowiska.

Dzień Bez Samochodu3.sobota października - Europejska Noc bez Wypadków (ang. European Night Without Accident)

  Europejska Noc bez Wypadków to międzynarodowe przedsięwzięcie, zainspirowane przez belgijską fundację Responsible Young Drivers (Odpowiedzialni Młodzi Kierowcy), którego celem jest ograniczenie liczby nietrzeźwych kierowców na drogach i tzw. wypadków dyskotekowych.
  Idea akcji Europejska Noc bez Wypadków narodziła się w październiku 1999r. Młody chłopak Tenguy Moreau z belgijskiego miasta Melen w stanie nietrzeźwym wracał autem z dyskoteki. Samochód wpadł w poślizg. W wyniku wypadku kierowca zginął. Wstrząśnięci tragedią bliscy i przyjaciele postanowili wspólnie zrobić coś, by ograniczyć weekendowe wypadki wśród młodych kierowców.
  Rok później powstało Stowarzyszenie Responsible Young Drivers (Odpowiedzialni Młodzi Kierowcy). Kilkanaście młodych osób już w pierwszym roku przeprowadziło w Brukseli kampanię plakatową pod hasłem "Roule cool, Sans alkohol" (Prowadzę "cool" bez alkoholu).
  W kolejnym roku przy drogach stanęło już 500 bilbordów oraz rozdano 70000 folderów reklamujących ideę Europejskiej Nocy Bez Wypadków. Od 2003r. akcja organizowana jest co roku w trzecią sobotę października w wielu europejskich państwach.
  Oprócz Polski w akcji uczestniczą: Belgia, Francja, Niemcy, Holandia, Luksemburg, Hiszpania, Litwa, Łotwa, Estonia, Szwecja i Szwajcaria. Do tej pory czynny udział w akcji brało wielu wolontariuszy z różnych polskich miast, a dołączają się do niej coraz to nowe miasta i państwa.
  Założeniem organizatorów jest "zero tolerancji" dla osób prowadzących samochód w stanie nietrzeźwym. Miejscem akcji są młodzieżowe kluby i dyskoteki, a więc miejsca, gdzie zabawie zazwyczaj towarzyszy alkohol.
  Osoby biorące udział w akcji to przede wszystkim ci, którzy przyjechali na imprezę samochodem. Wolontariusze będą namawiać kierowców, aby wykazali się odpowiedzialnością i nie spożywali alkoholu po to, by bezpiecznie odwieźć swoich znajomych do domu. Na znak złożonej deklaracji, że tego wieczoru nie wypiją alkoholu, zakładają na rękę specjalną, rozpoznawalną, jednorazową niebieską opaskę. Przy wyjściu z klubów mają oni możliwość przebadania się alkomatem i ci, którzy dotrzymają zobowiązania abstynencji otrzymują atrakcyjne upominki. Natomiast osoby, które mają alkohol w wydychanym powietrzu zachęcane są do pozostawienia pojazdu i skorzystania z innej formy transportu.

  Europejska Noc Bez Wypadków jest częścią ogólnopolskiej akcji "KRZYŚ - trzeźwy i życzliwy kierowca". Swojego wsparcia kampanii udzieliły również Komisja Europejska oraz Ministerstwo Infrastruktury.3.niedziela listopada - Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych (ang. World Day of Remembrance for Road Crash Victims, ONZ)

  Do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada jako corocznego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych zaprosiło społeczność międzynarodową Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005r. Dzień ten, którego obchody zostały zainicjowane przez angielską organizację Road Peace w 1993r., ustanowiony na trzecią niedzielę listopada, ma przypominać o tragediach ofiar wypadków drogowych.
  Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych jest dla całej społeczności międzynarodowej wyrazem pamięci o wszystkich poszkodowanych na drogach oraz ich najbliższych. Jest też okazją do podejmowania wielu przedsięwzięć w celu poprawy stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
  W Polsce obchody tego dnia zainicjowała MIVA Polska (ang. Mission Vehicle Association, organizacja pomagająca misjonarzom w zakupie środków transportu) z Krajowym Duszpasterzem Kierowców ks. Marianem Midurą. Każdego roku punktem centralnym jest Msza święta w intencji ofiar i poszkodowanych w wypadkach drogowych.
  Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych jest też okazją do uwrażliwienia na potrzebę wyrażania zgody na użycie organów do przeszczepów w przypadku śmierci. Wykorzystanie narządów osób tragicznie zmarłych, może uratować życie innemu człowiekowi. Deklaracje - obrazek ze św. Krzysztofem i tekst zgody, można było otrzymać w czasie uroczystości centralnych. To także bardzo ważny element obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych.Warto zajrzeć:

Zdrowie - UE
Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
Duszpasterstwo Kierowców
Fundacja "Kierowca bezpieczny"
MIVA Polska
Fundacja "Krzyś"
Fundacja św. Krzysztofa
Partnerstwo dla Ruchu Drogowego
Użyj wyobraźni
ABC wypadku(Źródła: Wikipedia, UNIC, Ruch Światło-Życie, Unijny portal "Zdrowie", Policja, Fundacja "Kierowca bezpieczny")


Tel.: (56) 46 82 777
Email: zs_orsza@op.pl
Logowanie
Nazwa
Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło