FB BIP
 
OGŁOSZENIA
 
NOWOŚCI NA STRONIE
 
NAJNOWSZE ZDJĘCIE
W galerii
znajduje się
10303 fotografii
posegregowanych
latami
lub w albumach
tematycznych...

 
Nawigacja
V. Święta   Ojciec, Tato, Tatuś...


Ojciec, Tato, Tatuś...

Jeden ojciec znaczy więcej niż stu nauczycieli
(George Herbert)  Ojciec (tato, tata) to mężczyzna, który jest rodzicem, począł i zazwyczaj jednocześnie wychowuje dziecko. Jest to podstawowa relacja w rodzinie.
  W prawie rodzinnym ojciec jest wstępnym krewnym pierwszego stopnia w linii prostej, od którego dziecko pochodzi bezpośrednio. W genealogii ojca z dzieckiem łączy filiacja, a z matką dziecka - koicja.
  W języku potocznym ojcem nazywa się czasem także teścia. Ojciec wychowujący dzieci z poprzedniego małżeństwa swojej żony to ojczym.


  Dzień Ojca (ang. Father's Day) to święto będące wyrazem szacunku dla ojców obchodzone w wielu krajach.Kiedy deszcz kapie i straszy,
gdy muszę zjeść talerz kaszy,
gdy rower wciąż łańcuch gubi,
gdy myślę, że nikt mnie nie lubi,
wtedy przytulić się do taty muszę szybko,
tatuś nazwie mnie jak zwykle... srebrną rybką,
pożartuje, w nos da prztyczka i pomoże.
("Wiersz dla taty i mamy", Emilia Waśniowska)  Historia święta ojca rozpoczęła się na początku XXw. w Stanach Zjednoczonych. Kilka osób przypisuje sobie pierwszeństwo w ustanowieniu święta.

  Najstarsza wzmianka o Dniu Ojca pochodzi z 5 lipca 1908r., kiedy to święto odbyło się w kościele w Fairmont (miasto w stanie Wirginia Zachodnia) dzięki staraniom pani Grace Golden Clayton.
  Pomysł uczczenia ojców specjalnym dniem narodził się pół roku wcześniej, 6 grudnia 1907r., kiedy podczas strasznego wybuchu miny w Monongah zginęło ponad 360 ludzi, w tym wielu ojców rodzin, którzy pozostawili w żałobie 250 wdów i ponad 1000 dzieci. Myśli o tych osamotnionych osobach głęboko dotknęły Grace Clayton. Zaproponowała swemu pastorowi, dr Thomasowi R. Webb, że byłoby wspaniałe, gdyby ojcowie mieli specjalny dzień, w którym byliby czczeni i pamiętani. Jako datę święta zasugerowała niedzielę najbliższą urodzin jej ojca, czyli 5 lipca 1908r.
  Niestety, pierwsze obchody Dnia Ojca w Fairmont przesłoniły inne wydarzenia - uroczystości z okazji amerykańskiego Dnia Niepodległości (4 lipca) oraz śmierć jednej ze znanych członkiń kościoła i mieszkanki miasta (5 lipca). Wydarzenia spowodowały, że coroczne święto ojców nie zostało proklamowane oficjalnie, stąd jego ustanowienie przypisywane jest komu innemu, choć w 1962r. przedstawiciel Izby Arch Moore napisał list do Kongresu Stanów Zjednoczonych, w którym przypomniał, że Dzień Ojca po raz pierwszy obchodzony był w episkopalnym Kościele Metodystycznym w Fairmont.
  Oryginalny budynek kościoła został rozebrany, a nowy kościół został zbudowany w 1922r. Dzień Ojca obchodzony jest tam każdego roku. Przy wjeździe do miasta znajdują się tablice z napisem "Witamy w Fairmont - przyjaznym mieście - miejscu pierwszych obchodów Father's Day 05 lipca 1908". W 1984r. została również umieszczona pamiątkowa tablica na zewnętrznej ścianie kościoła.

  W 1912r. w Vancouver, w stanie Washington wskutek propozycji JH Berringer'a, pastora Kościoła Metodystycznego, odbyła się uroczystość na cześć ojców. Mieszkańcy wierzyli, że była to pierwsza tego rodzaju uroczystość.

  Kolejną ważną postacią w ruchu na "cześć ojców" był Harry C. Meek, prezes "Lions Club" w Chicago, który twierdził, że jest pierwszym, który wpadł na pomysł Dnia Ojca w 1915r. Podróżował po całych Stanach Zjednoczonych i wygłaszał mowy do różnych środowisk, wyrażając potrzebę ustanowienia dnia dla uhonorowania ojców. W uznaniu dla jego pracy "Lions Clubs of America" podarował mu złoty zegarek z napisem "pomysłodawcy Father's Day" w dniu jego urodzin, 20 czerwca 1920r.

  Najczęściej jednak uważa się, że Dzień Ojca zaistniał za sprawą niejakiej Sonory Louise Dodd (1882-1978).
  Rodzicami Sonory byli William Jackson Smart (1842-1919) i Ellen Victoria Cheek Smart (1851-1898). William Smart był weteranem pierwszej Artylerii Lekkiej Arkansas i walczył w 1862r. w bitwie pod Pea Ridge w czasie wojny secesyjnej. Po wojnie rodzina Smart ruszyła na zachód i ostatecznie osiedliła się w pobliżu Spokane w stanie Waszyngton.
  W 1998r. zmarła matka Sonory, wydając na świat szóste dziecko. Sonora była jedyną córką i to ona, wspólnie z ojcem, zajmowała się wychowywaniem pięciu młodszych braci, również noworodka Marshalla.
  W 1909r. Sonora Dodd (w 1899r. poślubiła Johna Bruce'a Dodd'a), słuchając w kościele metodystów w Spokane kazania na temat Dnia Matki (ang. Mother's Day), uświadomiła sobie, że ma niezwykłego ojca. Dzięki temu, że był dobrym i opiekuńczym ojcem, zyskał wielki szacunek w oczach swych dzieci. Sonora chciała, aby jej ojciec wiedział, jak wiele znaczy on dla niej i jej rodzeństwa i jak bardzo go kocha i ceni. Jej ojciec poświęcił wszystko, aby spełnić swoje rodzicielskie obowiązki i był w oczach swojej córki najsilniejszym, najbardziej miłosiernym i kochanym człowiekiem. Sonora zastanawiała się, dlaczego nie ma odpowiedniego dnia na cześć wszystkich ojców, jeżeli jest dzień na cześć matki. Pytanie utkwiło głęboko w jej umyśle. Sonora wkrótce rozpoczęła kampanię na rzecz oficjalnego uznania Dnia Ojca.
  W 1910r. Sonora zwróciła się do władz miejskich z projektem utworzenia nowego święta. Przywódca polityczny William Jennings Bryan stał się jednym z pierwszych osób popierających panią Dodd w jej kampanii. Początkowo było wiele wątpliwości wśród ludzi. Niektórzy nawet wyśmiewali pomysł, ale determinacja Sonory była wielka. Ostatecznie ludzie w zasadzie zaakceptowali konieczność uznania istotnej roli ojca wychowującego dziecko. W końcu projekt Sonory zyskał akceptację. Przekonała duszpasterza, mieszkańców swojej miejscowości, a także członków lokalnego ogniska YMCA (z ang. Young Men's Christian Association - Związek Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej), aby poświęcić wszystkim ojcom na świecie dzień 5 czerwca, kiedy wypadały urodziny jej taty. Jednak okazało się, że pastor nie zdąży przygotować specjalnych uroczystości na ten dzień i wspólnie ustalili, że może to być równie dobrze późniejszy termin.

  Burmistrz Spokane ogłosił Dzień Ojca w mieście i uroczystości odbyły się 19 czerwca 1910r., a gubernator stanu Washington proklamował tą datę w całym stanie.
  Bardzo szybko święto stało się popularne również w innych regionach Stanów Zjednoczonych.
  W 1916r. do Spotkane na obchody Dnia Ojca przybył prezydent Stanów Zjednoczonych Woodrow Wilson.
  W 1924r. prezydent Calvin Coolidge wyraził oficjalne poparcie dla tego święta, gdyż zdawał sobie sprawę, że będzie ono doskonałą sposobnością umocnienienia miłości pomiędzy ojcami, a ich dziećmi, a jednocześnie będzie przypominać ojcom o ich rodzicielskich obowiązkach.
  W tym samym roku został założony Narodowy Komitet Dnia Ojca, a od 1942r. powołana została komisja, dokonująca wyboru Ojca Roku "na podstawie wybitnych osiągnięć". Tytuł i nagrodę otrzymali m.in: dr Ralph Bunche (amerykański politolog i dyplomata, laureat pokojowej Nagrody Nobla), gen. Douglas MacArthur, prezydenci Dwight Eisenhower i Harry Truman.
  W 1956r. Kongres Stanów Zjednoczonych przyjął rezolucję o konieczności utworzenia oficjalnego święta ojców.
  Do znaczących starań, aby Dzień Ojca został uznany oficjalnie, należy wniosek złożony 18 lutego 1957r. przez senator Margaret Chase Smith do Kongresu Stanów Zjednoczonych, w którym zdecydowanie żąda wprowadzenia święta ojca na równi z istniejącym już od wielu lat świętem matki.
  W 1966r. prezydent Lyndon Johnson podpisał orędzie prezydenckie, ustanawiając datę obchodów Dnia Ojca w Stanach Zjednoczonych na trzecią niedzielę czerwca. Niestety, "męski" skład Kongresu nie odważył się potwierdzić oficjalnie tego faktu. Dopiero w 1972r. prezydent Richard Nixon zatwierdził prawnie Dzień Ojca.

  Sonora Louise Smart Dodd zmarła w 1978r. w dojrzałym wieku 96 lat. Za istotny wkład w społeczeństwo miasta Spokane - m.in. pisała książki dla dzieci - postawiono jej pomnik w YMCA.

  Dzień Ojca obchodzony jest w różnych terminach w poszczególnych krajach:
  * 19 marca - dzień św. Józefa - Hiszpania, Portugalia, Włochy, również Belgia;
  * 20 marca - Bułgaria;
  * 8 maja - Dzień Rodziców - Korea;
  * w dniu święta kościelnego Wniebowstąpienia Pańskiego, który przypada czterdziestego dnia po Niedzieli Wielkanocnej - Niemcy; w Niemczech Dzień Ojca z czasem przerodził się w Dzień Mężczyzn;
  * pierwsza niedziela czerwca - Litwa;
  * druga niedziela czerwca - Austria, Belgia (dla "świeckich");
  * 5 czerwca - Dania;
  * trzecia niedziela czerwca - Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania, Francja, Holandia, Chile, Japonia, Indie;
  * 8 sierpnia - Chiny;
  * druga niedziela sierpnia - Brazylia;
  * pierwsza niedziela września - Nowa Zelandia;
  * druga niedziela listopada - Szwecja, Norwegia, Finlandia, Estonia
  * 5 grudnia - Tajlandia.

  W Polsce Dzień Ojca obchodzimy 23 czerwca.


  Podobnie jak goździki uważane są w USA za symboliczne i tradycyjne kwiaty na Dzień Matki, tak róża została wybrana jako oficjalny kwiat na Dzień Ojca. Mówi się, że to Sonora Louise Smart Dodd wybrała różę jako tradycyjny kwiat Dnia Ojca. W wielu krajach ludzie mają zwyczaj noszenia róży w Dzień Ojca, aby upamiętnić i wyrazić wdzięczność swym ojcom. Według tradycji, jeśli dana osoba nosi czerwoną różą, oznacza to, że jej ojciec żyje, podczas gdy biała róża stała się symbolem tego, że on nie żyje.
  Innymi symbolicznymi kwiatami na Dzień Ojca są gałązki białego bzu, zaproponowane przez JH Berringer'a w Vancouver.(Źródła: Wikipedia, Dzień Ojca, Father's Day, Father's Day, Father's Day, Father's Day, Infomistico.com)


Tel.: (56) 46 82 777
Email: zs_orsza@op.pl
Logowanie
Nazwa
Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło