NR 1 - grudzień 2002r.  
 
  Witajcie w pierwszym numerze gazetki!

Z okazji świąt Bożego Narodzenia przekazujemy Wam, Drodzy, najlepsze życzenia. Niech biały opłatek z wigilijnego stołu stanie się znakiem miłości rodzinnej. Niech gwiazdy rozjaśnią trudną codzienność.
Dla Was i Waszych Rodzin - uczniowie klasy III z wychowawczynią


Z ŻYCIA SZKOŁY

Chcesz być zuch i chwat? Wstąp do SKKT!

Od września 2002r. uaktywniło się Szkolne Koło Krajoznawczo - Turystyczne PTTK "Harnaś", którego założycielkami i opiekunami są Panie: Izabela Łuczak, Renata Jeziorowska, i Magdalena Chałubowicz. Członkami koła jest kilkanaścioro uczniów.
Zadaniem koła jest stworzenie dzieciom warunków do regeneracji sił po nauce, aby mogły w lepszej kondyci fizycznej, psychicznej i zdrowotnej podejmować nowe zadania.
"Harnasie" uczestniczyli już w dwóch atrakcyjnych rajdach pieszych. Rajdom towarzyszyły ciekawe konkursy, zabawy, a także możliwość zobaczenia pomników przyrody, egzotycznych zwierząt, przejażdżki wozem drabiniastym, poznanie miejsc okolicy Szkoły.
Następne rajdy już wkrótce... Chodź z nami!


TRADYCJE I OBYCZAJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

Wszyscy kochają te Święta!
Z pewnością wszyscy uwielbiają Święta Bożego Narodzenia. Jest to szczególny okres. Wtedy spotykamy się z całą rodziną i znajomymi, wspólnie śpiewamy kolędy, dzielimy się opłatkiem. Nasze zwyczaje odbywają się przy wigilijnym stole, blasku choinki, w szczególnym i niepowtarzalnym nastroju. Ich urok polega na tym, że od tak dawna goszczą w naszych domach i są przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Z pewnością zastanawialiście się niejednokrotnie, jak te cudowne Święta spędzane są w innych, różniących się kulturą, krajach.
Dziś zaglądniemy do Nigerii.
Otóż w Nigerii Święta Bożego Narodzenia zaczynają się wcześniej niż nasze. Najbogatszy gospodarz rodziny ma obowiązek zadbać o swoich biednych krewnych, dlatego obdarowuje ich worem ryżu, mięsem i różnymi smakołykami, by w Wigilię nie zabrakło suto zastawionego stołu. Święta u Nigeryjczyków to czas wesołości i śpiewu. Dzieci przebrane w skąpe stroje chodzą jak kolędnicy do domostw śpiewając i klaszcząc. Natomiast 26 grudnia jedynie mężczyźni przebierają się w plemienne spódniczki, zakładają przerażające maski.


CZY WIESZ, ŻE...

Witaminy
* ... to organiczne związki chemiczne, regulujące przebieg procesów przemiany materii, dostarczane organizmowi w pokarmach roślinnych i zwierzęcych lub też w postaci gotowych leków, zapobiegające awitaminozie (niedobór witamin) i wielu chorobom wieku starczego.
* Nazwa "witamina" pochodzi od słów: "vita" - życie i "amina" - grupa związków organicznych.
* Niedobór witamin występuje najczęściej na początku wiosny.
* Jak myślicie, który z dostępnych Wam produktów zawiera najwięcej witamin? Najbogatsze we wszystkie witaminy i minerały potrzebne organizmowi są... jabłka.
* Jeśli chcesz się normalnie rozwijać, funkcjonować i czuć się wspaniale, powinieneś zjadać jedno jabłko dziennie, a awitaminoza nigdy u Ciebie nie wystąpi.

Zebry
Nie ma dwóch zebr o takich samych pasach. Każda jest inna. Zebry żyją w Afryce, na sawannie.


ODE MNIE DLA CIEBIE

Maciek - życzę Ci, żebyś miał same piątki, żeby Ci poszło dobrze w konkursie.
Paweł S. do Maćka W.

Droga Karolino, bardzo Cię lubię, proszę bardzo przyjedź do mnie. Pozdrawiam.
Maciej W.

Droga Wioletko, życzę Ci dużo szóstek w szkole, szczęścia i dużo słonecznych i pogodnych dni z pieskiem, i dużo radości.
Sandra K. dla Wioletki R.

Życzę Wam, aby każdy dzień w naszej Szkole był dla Was bardzo miły, abyście mieli same słoneczka lub piątki i żeby nasza Szkoła Wam się podobała.
Od Justynki Jarosińskiej dla klasy III

Droga Moniko, życzę Ci dużo szczęścia, radości, przyjaciół, pieniędzy.
PS. Bardzo Cię lubię.
Dla moniki J. od Krystiana

Żebyś miała dobre oceny w szkole i żeby Ci zdrowie dopisywało.
Oliwia S.

Życzę Ci, żebyś spędził wspaniały każdy dzień w naszej Szkole, żebyś miał same piątki i słoneczka.
Dla Karola Biernackiego z klasy II od Maćka Bizona

Życzę Pawłowi Syrowskiemu dużo szczęścia i pogodnych dni i dużo szóstek w miłości.
M.R.

Składam życzenia mojej najlepszej koleżance Oliwii Skowrońskiej - dużo szczęścia i zdrowia.
Karolina F.

Życzę Karolowi Stempskiemu dużo szczęścia i pieniędzy i żeby miał dużo piątek i szóstek.
M.R. z klasy II

Życzenia dla Pań z klasy III - życzymy Wam dużo zdrowia, szczęścia, pomyślności. Do zobaczenia.
Oliwia S.


POTRAWY JAK Z BAJKI

Ciasteczka czekoladowo - orzechowe

Składniki na 25-30 sztuk: 4 białka, 150g cukru pudru, 30g zmielonych orzechów laskowych, 100g gorzkiej czekolady, tłuszcz do wysmarownia lub pergamin do wyłożenia blachy.
Wykonanie:
Białka z cukrem pudrem ubić na pianę. Dodać do tego zmielone orzechy laskowe oraz posiekaną czekoladę. Odstawić ciasto na 30 min. Uformować w rękach małe kulki, ułożyć e na blasze, lekko spłaszczyć. Włożyć blachę do piekarnika na średnią wysokość i piec około 20 min. w temperaturze 180-200st. Kolejne porcje piec tylko 15 min.

Smacznego!


ROZRYWKA

Miś wylosował w "Kółku fortuny" sześć liter. Teraz wszyscy głowią się nad hasłem należącym do kategorii "tytuł". Może będziesz pierwszy?Odgadnij hasła. Litery z oznaczonych pól utworzą rozwiązanie - nazwę tradycyjnej potrawy wigilijnej.
ZRÓB TO SAM!

Mikołaj
Na butelce po szamponie mocujemy kolejno:
* pelerynkę (a) i czapkę (b) - wycięte z igielitu (np. z okładki na zeszyt), ozdobione gwiazdkami (ze złotego papieru lub folii aluminiowej);
* oczy, nos, usta, brodę, wąsy - uformowane z plasteliny lub modeliny;
* watę.
Laskę wykonaną z folii aluminiowej (pasek zwijany w rulonik) mocujemy do peleryny.
HUMOR JEST DOBRY NA WSZYSTKO

- Kasiu, dlaczego nie myjesz ząbków?
- Bo mi się mydełko nie mieści w buzi.

Babcia pyta wnuczkę.
- Dlaczego pijesz tyle wody?
- Bo zjadłam nie umyte jabłko. Idą dwa ślimaki. Jeden bez skorupy.
- A gdzie twoja skorupa?
- Uciekłem z domu...

- Przepraszam, jaki to autobus?
- Czerwony.
- A dokąd?
- Do połowy.


KĄCIK DLA RODZICÓW

Baw się z Twoim dzieckiem!
Zachęcam do wspólnych spacerów z dziećmi. Cała rodzina, ubrana ciepło, ale po sportowemu, idzie na spacer poza miejsca zabudowane, gdzie można znaleźć trochę śniegu nie zdeptanego przez człowieka.
Cała rodzina, idąć drobnymi kroczkami, wchodzi na teren, gdzie leży warstwa nie naruszonego jeszcze śniegu. Idąc udeptują ścieżkę. Osoba prowadząca powinna nadać taki kierunek marszu, aby powstał swoisty labirynt, ścieżka powinna w wielu miejscach przecinać się i łączyć. Wszyscy uczestnicy zabawy powinni chociaż raz prowadzić.

Desiderata
* Przechodź spokojnie przez hałas i pośpiech.
* I pamiętaj jaki spokój można znaleźć w ciszy.
* O ile to możliwe bez wyrzekania się siebie bądź na dobrej stopie ze wszystkimi.
* Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie i wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść.
* Unikaj głośnych i napastliwych, są udręką ducha.
* Porównując się z innymi możesz stać się próżny i zgorzkniały, bowiem zawsze znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.
* Niech twoje osiągnięcia zarówno jak plany będą dla ciebie źródłem radości.
* Wykonuj swą pracę z sercem, jakakolwiek byłaby skromna, ją jedynie posiadasz w zmiennych kolejach losu. Bądź ostrożny w interesach, na świecie bowiem pełno oszustwa. Niech ci to jednak nie zasłoni prawdziwej cnoty - wielu ludzi dąży do wzniosłych ideałów i wszędzie życie jest pełne heroizmu.
* Bądź sobą, zwłaszcza nie udawaj uczucia. Ani też nie podchodź cynicznie do miłości, albowiem wobec oschłości i rozczarowań ona jest wieczna jak trawa.
* Przyjmij spokojnie co ci lata doradzają z wdziękiem wyrzekając się spraw młodości.
* Rozwijaj siłę ducha, aby mogła cię osłonić w nagłym nieszczęściu. Lecz nie dręcz się tworami wyobraźni. Wiele obaw rodzi się ze znużenia i samotności.
* Obok zdrowej dyscypliny bądź dla siebie łagodny.
* Jesteś dzieckiem wszechświata nie mniej niż drzewa i gwiazdy masz prawo być tutaj. I czy to jest dla ciebie jasne czy nie wszechświat bez wątpienia jest na dobrej drodze.
* Tak więc żyj w zgodzie z Bogiem, czymkolwiek on ci się wydaje, czymkolwiek się trudnisz i jakiekolwiek są twoje pragnienia, w zgiełkliwym pomieszaniu życia zachowaj spokój ze swoją duszą. Przy całej swej złudności, znoju i rozwianych marzeniach jest to piękny świat.

(Tekst znaleziony w starym kościele Św. Pawła w Baltimore, datowany 1692r.)