2012/2013 - NR 4
Dodane przez alhenag dnia 27 czerwiec 2013 16:57:28
(CZERWIEC 2013r.)

To już ostatni numer "Dzwonka" w tym roku szkolnym.
Życzymy wszystkim słonecznych i bezpiecznych wakacji :)
REDAKCJA


BIWAK SZKOLNY

W dniach 24-26 czerwca 2013r. odbył się biwak szkolny w Tleniu. Uczestniczyli w nim uczniowie z klas od II do VI Szkoły Podstawowej i gimnazjaliści.
Pierwszego dnia pogoda była przepiękna, więc po zakwaterowaniu w ośrodku "Patria" wybraliśmy się nad jezioro Mukrz. Kąpaliśmy się i pływaliśmy kajakami oraz rowerami wodnymi. Po powrocie zjedliśmy pyszny, dwudaniowy obiad. Po posiłku pojechaliśmy do rezerwatu Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego w Wierzchlesie. Było bardzo ciekawie. Jedynym problemem były podążające naszym tropem komary. Po powrocie do Tlenia zjedliśmy kolację i ruszyliśmy na dyskotekę.
Drugiego dnia pogoda, niestety, nie dopisała. Cały dzień padał deszcz. Po śniadaniu grupa młodszych uczniów pojechała do elektrowni wodnej w Żurze. Pozostali uczestnicy przebywali na terenie ośrodka - graliśmy w karty, rozmawialiśmy, a gdy deszcz troszeczkę przestał padać - poszliśmy na spacer. Po kolacji odbyła się pożegnalna dyskoteka oraz ognisko. Wszyscy świetnie się bawili.
Ostatniego dnia po śniadaniu starsi wybrali się na zwiedzanie elektrowni. Poznaliśmy historię powstania elektrowni oraz dowiedzieliśmy się, w jaki sposób wytwarzana jest tam energia elektryczna. Po powrocie spakowaliśmy się, zjedliśmy obiad i ruszyliśmy w drogę powrotną do domu.
Mimo kapryśnej pogody biwak był udany. Sądze, że chyba wszyscy wrócili zadowoleni!!!


Przygotowała:
Katarzyna RzepkaPonieważ ze względu na finał konkursu, w którym wzięłam udział, nie mogłam uczestniczyć w biwaku szkolnym w Tleniu, postanowiłam porozmawiać z kilkoma jego uczestnikami o ich wrażeniach. W tym celu zadałam im dwa pytania.
1. Czy podbało Ci się na biwaku?
oraz
2. Co najbardziej Ci się podobało?
Poniżej możecie poznać ich odpowiedzi.

Wiktor Rożek (II SP)
1. Średnio.
2. Najbardziej podobały mi się spacery nad jezioro.

Paulina Czerwińska (VI SP)
1. Tak.
2. Najbardziej podobały mi się pobyty na plaży.

Alicja Zabłotna (II G)
1. Tak.
2. Najbardziej utkwiła mi w pamięci wycieczka po elektorwni.

Sandra Ryznar (II G)
1. Nie podobało mi się, gdyż była brzydka pogoda.
2. Najbardziej podobała mi się gra w kosza i śpiewanie przy ognisku.


Przygotowała:
Julia Rożek


KĄCIK MUZYCZNY

Dzisiaj w kąciku muzycznym tradycyjnie "hity" radiowe i wesołe kawałki :)

Zacznijmy od zespołu, który nie raz tutaj gościł.
Mowa o zespole Enej, który na kolejne wakacje "nakarmił nas" piosenką "Symetryczno-Liryczna".Następna piosenka - "I Knew You Were Trouble" - należy do Taylor Swift.
Piosenka żywa, według mnie - idealna na lato.Jeżeli mówimy o hitach ostatnich miesięcy, nie może zabraknąć zespołu Macklemore,
który podbija listy przebojów dwoma piosenkami: "Can't Hould Us" i "Trift shop".

Życzę wszystkim cudownych wakacji w rytmie ulubionych piosenek :)


Przygotowała:
Julia Rożek


SPOSÓB NA NUDĘ


Ciekawe książki dla młodzieży

C.J. Daugherty: Wybrani
Gdy wszyscy wokół kłamią, komu zaufasz?
Świat Allie legł w gruzach. Jej ukochany brat zaginął, a ona została aresztowana – kolejny raz. Rodzice podejmują desperacką decyzję o wysłaniu dziewczyny do elitarnej szkoły z internatem. Akademia Cimmeria nie jest jednak zwyczajną szkołą. Panują tu dziwne zasady, a uczniowie to w większości bogate dzieci wpływowych rodziców. Kiedy jedna z uczennic zostaje zamordowana, Allie zaczyna rozumieć, że Akademia Cimmeria skrywa mroczny sekret. Czy w jego odkryciu pomoże dziewczynie przystojny Sylvain? A może outsider Carter?
Jaką tajemnicę kryje historia rodziny dziewczyny? Kim tak naprawdę jest Allie?

Arthur Conan Doyle: Przygody Sherlocka Holmesa
Książka jest zbiorem dwunastu opowiadań, w których detektywi z Baker Street rozwiązują różne skomplikowane przypadki kryminalne. Ich drogi krzyżują się m.in. z Ireną Adler, arystokratami, plebejuszami i innymi ludźmi różnych profesji. W tle przewijają się zło, chciwość, drogocenne klejnoty, zagadkowe morderstwa i żmudne dedukcyjne dochodzenie do prawdy przez Sherlocka Holmesa i doktora Watsona.
Cassandra Clare: Mechaniczny Anioł
Magia jest niebezpieczna, ale miłość jeszcze bardziej.
Kiedy szesnastoletnia Tessa Gray pokonuje ocean, żeby odnaleźć brata, celem jej podróży jest Anglia za czasów panowania królowej Wiktorii. W londyńskim Podziemnym Świecie, w którym po ulicach przemykają wampiry, czarownicy i inne nadnaturalne istoty, czeka na nią coś strasznego. Tylko Nocni Łowcy, wojownicy ratujący świat przed demonami, mogą jej pomóc…
Oscar Wilde: Portret Doriana Graya
Dorian Gray jest pięknym mężczyzną. Zafascynowany jego doskonałością fizyczną malarz Basil Hallward uwiecznia go na obrazie. Podczas prezentacji portretu, Gray wpada w rozpacz - przeraża go to, że w przeciwieństwie do postaci z obrazu - on swą urodę kiedyś utraci. Wypowiada więc życzenie: chciałby być wiecznie młody, nawet za cenę własnej duszy. Mijają lata, a Dorian się nie starzeje. Staje się tylko coraz bardziej okrutny, rozwiązły, przestaje odróżniać dobro od zła. Pewnego dnia, znużony dotychczasowym życiem - postanawia zniszczyć portret...Przygotowała:
Emilia Wardulińska


SPORT I ZDROWIE

Jak wiadomo, niedługo wakacje... Większość z nas wybierze się nad morze i zapewne poza zwiedzaniem postanowi popływać, co zdecydowanie zaliczyć można do uprawiania sportu. Na pewno też, jak to w młodym wieku, wypełnimy wakacyjny czas tym, co lubimy - spotkaniami ze znajomymi, wspólnymi spacerami i rozmowami lub też wycieczkami rowerowymi po wsi lub po lesie.
Na co uważać podczas takich letnich zabaw?
Odpowiedź jest jedna - na bezpieczeństwo! Własne i innych.
Rozważnie poruszajcie się po drogach oraz bądźcie ostrożni w środkach komunikacji publicznej.
Nie udawajcie mistrzów pływackich, szczególnie na nieznanych sobie wodach i bezwarunkowo zachowajcie ogromną ostrożność, jeśli nie potraficie pływać.
Po wycieczce do lasu koniecznie należy sprawdzić, czy do naszego ciała nie przyczepił się kleszcz. Gdyby tak się stało - jak najszybciej poproście o pomoc osobę dorosłą i udajcie się do lekarza. Nieusunięcie kleszcza lub wykonanie tego w sposób nieprofesjonalny grozi zakażeniem i poważnym zachorowaniem, m.in. na boreliozę, a w konsekwencji na zapalenie opon mózgowych, paraliż i wiele innych, groźnych schorzeń.


Przygotowała:
Emilia Wardulińska


KĄCIK URODY

Fryzura - największy dylemat dzisiejszych nastolatek

Prawdą jest, że kobiety dbają o swoje fryzury i chcą mieć je dobrze dopasowane, dlatego przedstawię Wam jakie fryzury, które pasują do poszczególnych kształtów twarzy.
Jeżeli masz twarz:

owalną - to pasuje do niej niemal każda fryzura, jednak unikaj rozpuszczonych włosów z przedziałkiem pośrodku głowy;

trójkątną - to zdecyduj się na fryzury takie jak: krótkie kręcone włosy, klasycznego boba, krótką grzywkę; jeśli zaś wolisz dłuższą, koniecznie zaczesz ją na bok; włosy długie lub półdługie cieniowane, z przedziałkiem z boku, puszyste, kręcone końce włosów, upięcie włosów do góry z wypuszczonymi, luźno opadającymi na twarz pasemkami;okrągłą - to unikaj krótkich fryzur, za to długie kręcone lub proste, mocno cieniowane włosy bez grzywki; jednak jeżeli ją masz, to zaczesz na bok;
w kształcie serca - to włosy faliste, opadające na szyję; jeżeli krótkie, to u góry wycieniowane i jednostronna grzywka; unikaj krótkich i bardzo pocieniowanych włosów;kwadratową - to włosy powinny być długie, za ramiona i pocieniowane od wysokości ust; strzępiaste grzywki pasują tak samo, jak puszyste loki; unikaj jednak jednej długości włosów i łagodnie ściętych grzywek.

Przygotowała:
Emilia Wardulińska


KĄCIK MŁODEGO OGRODNIKA

Czy wiecie, że niepozornie rosnące sobie chwasty, czy to na polu, czy to przy drodze, mogą mieć działania lecznicze?
Zważając na to, że nadchodzi lato, przedstawię Wam rośliny, które mogą pomóc w zwalczeniu różnych dolegliwości, mogące uprzykrzyć wakacyjne podróże.

Do najbardziej znanych takich roślin zaliczają się:

Babka zwyczajna działa m.in. na ugryzienia owadów (co jest bardzo denerwujące, zwłaszcza podczas zabawy przy ognisku).

Stokrotka zwyczajna - jej liście łagodzą ból odczuwany po poparzeniu się pokrzywami.Czarnuszka polna pomaga na trawienie.


Pierwiosnek lekarski - przyrządzony z niego napar pomaga m.in. na przeziębienie oraz zapalenie gardła i krtani.Rumianek pospolity przynosi ulgę przy bólach brzucha, wzdęciach i wrzodach.


Warto o tym pamiętać, gdy wybieramy się na jakiś biwak do lasu i tym podobne.
Więcej o ziołach, ich zastosowaniach oraz jak i co zrobić szukajcie na http://www.poradnikzielarski.pl/


Przygotowała:
Emilia Wardulińska


KĄCIK MŁODEGO HODOWCY ZWIERZĄT

Cocker spaniel
Cocker spaniel został wyhodowany w Walii i południowo-zachodniej Anglii do wypłaszania łonek, popularnych ptaków łownych.
Psy tej rasy mają szeroki nos, pomocny w tropieniu, dużą, kwadratową kufę, wyraźny przełom czołowy i prawidłowy, choć niezbyt silny zgryz, idealny do aportowania upolowanej zwierzyny. Długa szara sierść cockera jest jedwabista w dotyku i prosta. U psów umaszczonych jednolicie białe znaki są dopuszczalne tylko na piersi.


Lhasa apso
To najpóźniej sprowadzona do Europy rasa tybetańska. Lhasa apso był tradycyjnym prezentem od dalajlamy. Określenie lhasa nawiązuje do stolicy Tybetu, natomisat apso może oznaczać "kozi" i wiązać się z długą, twardą sierścią tych psów.
Bujne owłosienie jest charakterystycznyą cechą lhasa apso - opada na oczy, tworzy wyraźną brodę i wąsy. Mimo małego wzrostu, lhasa apso jest śmiałym psem o bardzo dobrym słuchu, co czyni go doskonałym stróżem.


Kyi Leo
Jedna z najmłodszych ras. Pochodzenie tej rasy nie budzi żadnych wątpliwości: jest ona rezultatem skrzyżowania lhasa apso z maltańczykiem. Pochodzi z Kalifornii.
Mały pies o mocnej budowie, z obfitą, długą szatą i czujnym, miłym wyrazem pyszczka. Posiada przeważnie umaszczenie biało-czarne, ale spotykane są też inne barwy sierści. Pies łatwy w pielęgnacji. Jego długą sierść należy często szczotkować, ale nie trzeba jej strzyc.Przygotowała:
Paulina Kantarska


CIEKAWOSTKI

Czy wiesz, że...
... najdłuższa ciąża występuje u słoni? Trwa aż do 22 miesiące!!!
... SOS to międzynarodowy sygnał w alfabecie Morse'a oznaczający wołanie o pomoc?
... w Săpânţa (Rumunia) znajduje się Wesoły Cmentarz? Zamiast tradycyjnych symboli religijnych epitafia zdobią kolorowe sceny z życia zmarłych, które przedstawiają najważniejsze wydarzenia lub zdarzenie przyczyniające się do jego śmierci.
... nietoperz z gatunku Kerivoula Hardwickii, żyjący na wyspie Borneo, zamieszkuje "dzbanek" mięsożernej rośliny Nepenthes rafflesian?


Przygotowała:
Emilia Wardulińska


HUMOR, RELAKS

Zdyszany Jasio wbiega do klasy. Pani pyta go:
- Jasiu co się stało?
- Gonili mnie dwaj mężczyźni!
- Jesteś cały?
- Tak, ale zabrali mi wypracowanie z polskiego.

Jasio napisał na tablicy:
"Fczoraj byłem f szkole".
Pani pyta innego ucznia:
- Czy Twój kolega dobrze napisał to zdanie?
- Jasne, że nie. Przecież wczoraj była niedziela!

- Jasiu - mówi pani nauczycielka - czy wierzysz w życie pozagrobowe?
- Nie. Dlaczego?
- Bo przed szkołą stoi twój dziadek, na którego pogrzeb zwolniłeś się wczoraj z lekcji.


Przygotowała:
Katarzyna Rzepka