2010/2011 - NR 2
Dodane przez alhenag dnia 19 grudzień 2010 10:17:15
(GRUDZIEŃ 2010r.)

Przed Wami drugi tegoroczny numer gazetki szkolnej, oczywiście tematycznie związany ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, Sylwestrem i Nowym Rokiem.
Pozdrawiamy serdecznie, zachęcając do czytania.

Jednocześnie wszystkim wiernym Czytelnikom życzymy zdrowych i radosnych świąt Bożego Narodzenia oraz wspaniałej zabawy sylwestrowej i dużo szczęścia w nadchodzącym roku.
REDAKCJA


KĄCIK LITERACKI


Dzień jak co dzień - nasza Szkoła

Szkoła im. Stanisława Broniewskiego "Orszy" w Wałdowie Szlacheckim różni się od innych szkół.
Jej uczniowie są pełni empatii oraz wrażliwości,a Dyrektor wraz z Radą Pedagogiczną umożliwia im pielęgnowanie ich duszy. Dzięki sytuacjom, które w danej chwili miały miejsce, Dyrektor potrafi spontanicznie wpoić w nich właściwe zachowanie.
Każdego roku szkolnego we wrześniu odbywa się sentymentalny wyjazd do Warszawy. Przy takiej okazji uczniowie mogą pomodlić się przy grobie Patrona Szkoły, a także z każdym wyjazdem poznawać coraz lepiej stolicę. Takie wycieczki bardzo sprzyjają uczniom, ponieważ mogą uczyć się historii w przyjemny i ciekawy sposób.
W tradycję weszło również Święto Szkoły, od trzech lat organizowane w teatrze. Chętni uczniowie mają okazję wystąpić na deskach teatru oraz odkryć swoje zdolności aktorskie.
Szkoła w Wałdowie Szlacheckim potrafi zadbać o rozwój uczniów.
(Marianna Przanowska, IIG)

Jak każdego roku w maju, Szkoła w Wałdowie Szlacheckim obchodzi Święto Szkoły. Jest to wyjątkowe święto dla nauczycieli, uczniów i pracowników placówki.
W pierwszej części Święta Szkoły uczniowie jadą do teatru. Tam koło teatralne wystawia przedstawienie. Ostatnim z nich był "Krakowski rynek". Wszystkie osoby siedzące na widowni na długo zapamiętają ten spektakl, a w szczególności poloneza wykonanego przez klasę III gimnazjum.
Rok wcześniej z okazji Święta Szkoły obecna klasa II gimnazjum miała uroczyste ślubowanie i wygłaszała "Kodeks Orszy".
Gdy przedstawienie kończy się, jedziemy na teren Szkoły, gdzie można poczęstować się ciastem, wypić herbatę lub kawę, a także zobaczyć stare albumy ze zdjęciami.
We wcześniejszych latach rozgrywano mecze piłki nożnej, były organizowane konkursy i jazda konna. W godzinach wieczornych odbywały się zabawy dla dorosłych. Wszyscy byli zadowoleni,że takie święto
miało miejsce w naszej Szkole.
Myślę, że warto chodzić do Szkoły w Wałdowie Szlacheckim, ponieważ jest tu miło, nauczyciele są gotowi pomóc każdemu z uczniów, a uczniowie łatwi do zaprzyjaźnienia.
(Damian Ząbek, IIG)

13 października. Dzień, jak co dzień, lekcje zaczynają się o 8:05.
W szatni jak zwykle ciasno i głośno, trudno dojść do wieszaków, chłopacy rozmawiają o matmie.
Słychać dzwonek, wszyscy wychodzą i idą do góry na lekcje. Na piętrze głośniej niż w szatni, wszyscy stoją pod klasami. Pierwsza lekcja to polski w "szóstce". Mieliśmy nudny temat, ale jakoś to przeżyłem.
Po 45 minutach koniec lekcji, dzwonek na przerwę. Na ławkach na korytarzu "wojna", kto ma na nich siedzieć. Zwykle wygrywaja starsi, było kilku z trzeciej klasy, ale oni sami zeszli z ławek.
Dzwonek. Druga lekcja - godzina wychowawcza, rozmawialiśmy o biwaku i klasowych sprawach, np. o urodzinach i ocenach.
Znowu słychać dzwonek. Na przerwie wszyscy się uczyli z biologii, bo miał być sprawdzian.
Dzwonek, wchodzimy do "siódemki", siadamy pojedynczo, zaczął się sprawdzian. Ktoś ściągał, ale dokładnie to nie wiem kto. Estera jak zwykle o coś pytała panią Maliszewską. Nikodem gadał i dostał ochrzan. Za chwilę słychać, że oddajemy kartki.
Jemy śniadanie - połowa osób i tak nie je. Ząbek przepisuje zadanie z matmy, bo zapomniał. Przerwa. Apel - Dyrektor się rozgadał jak zawsze, więc matematyka była krótsza i mieliśmy dużo zadane do domu.
Ponownie przerwa. Obiadowa. Ze stołówki dochodzą zapachy.
(Bartosz Mulawka, IIG)

Dziś, dnia 26.10.2010r. w Szkole w Wałdowie Szlacheckim odbyły się coroczne otrzęsiny nowych gimnazjalistów.
Wszystko zaczęło się zaraz po 16:00. Wszyscy byli przed czasem, bo nie chcieli się spóźnić. Po dotarciu "pierwszaków" wprowadzono ich do klasy, gdzie starsi koledzy pomalowali ich twarze na kolor różowy. Gdy wszyscy byli już gotowi, Krystian zaprowadził ich na tor przeszkód. Na twarzach nowych gimnazjalistów wyraźnie było widać, że czują się niepewnie. Całą zabawę rozpoczęło obranie i późniejsze zjedzenie ziemniaka. Zaraz po tym uczniowie stanęli przed torem przeszkód. Do nadzorowania przejścia całego toru wyznaczono trzech opiekunów: Kamila, Krystiana i Damiana. Na szczęście nie byli oni potrzebni, bo wszyscy bardzo skrupulatnie ukończyli cały tor. Następnie każdy uczestnik musiał wypić kwaśny eliksir, jednak nie każdemu się to udało.
Z racji tego, że wychowawczyni klasy pierwszej gimnazjum, pani Justyna Stopikowska, była po raz pierwszy wychowawczynią gimnazjum, to i jej nie ominęły otrzęsiny. Wychowawczyni musiała odpowiedzieć na kilkanaście pytań. Jeśli odpowiedź była błędna, za karę musiała wypić całą szklankę eliksiru.
Następnie wszyscy mogli już w pełni odetchnąć, ponieważ nadszedł czas pasowania na ucznia gimnazjum. Każdy otrzymał pseudonim. Po otrzęsinach wszyscy zostali zaproszeni na dyskotekę.
Ten dzień na pewno długo się zachowa w pamięci pierwszoklasistów. Cały dzisiejszy spektakl przygotowała obecna klasa druga gimnazjum.
(Kamil Sadowski, IIG)


Co to jest Polska?

Polska to nasza ojczyzna, rozciagająca się od morza do Tatr.
Polska to piekna przyroda i zwierzęta.
polska to smak i zapach regionalnych potraw.
Polska to My.
(Agata Wiśniewska, IIISP)

Polska to kraj,w którym mieszkam i uczę się języka polskiego. W Polsce są piękne krajobrazy. Mamy piękne góry,jeziora i lasy. Przez Polskę przebiegają autostrady oraz jest dużo zakładów przemysłowych. Niektóre ptaki i zwierzęta są pod ochroną.
(Kamil Simson, IIISP)

Polska to otoczenie, w którym żyjemy. To pola, łąki, lasy, kwiaty, zwierzęta. Polska to rzeki, jeziora, morza,to też cywilizacja. Polska to charakterystyczne dla niej zapachy. To piękne krajobrazy i my ludzie, ktorzy w niej zyjemy.
(Kesja Kępińska, IIISP)

Polska to kraj, w którym mieszkam, uczę się i pracują moi rodzice. Polska to: wsie, miasta, góry, lasy, woda, pola, kwiaty i historia. Polska to przede wszystkim moja ojczyzna.
(Tomasz Szewa, IIISP)

Polska jest pięknym krajem. Mamy ładne krajobrazy: góry, łąki, jeziora, lasy. Polska to moja ojczyzna. W Polsce jest wiele parków narodowych, a w nich wiele przepięknych zwierząt. W naszym kraju jest wiele szkół i pięknych miejscowości.
(Jakub Janicki, IIISP)

Polska to ptaki na niebie, szumiące morze, lasy, miasta, wsie, gdzie mieszkają ludzie.
Polska to praca, dzięki której zarabia się pieniążki, dzięki czemu mamy chleb i inne pożywienie.
Polska to wolność i zwierzęta, o których każdy pamięta.
Polska to ojczyzna moja, tu się toczyła wojna. Czołgi, samoloty i krew przelana.
Nie zapomnę o niej od urodzenia aż do śmierci.
Polska to kraj religijny, w którym się modlimy.
(Dominik Załęski, IIISP)

Polska to moja Ojczyzna, to miejsce, w którym się urodziłam.
W mojej Ojczyźnie uczę się w szkole, w której zdobywam umiejętności i wiedzę przydatną w przyszłości do wykonywania przyszłej pracy.
Polska to piękny, malowniczy kraj z pięknymi jeziorami i górami. Kraj, w którym występuje bogata fauna i flora, pola pokryte są zbożami oraz łąki, na których rosną różne zioła i kwiaty, które dają schronienie zwierzętom i owadom.
Moją Ojczyznę wobec innych krajów reprezentuje prezydent, który jest wybierany co 5 lat. Stolicą Polski jest Warszawa.
(Natalia Kowalska, IIISP)

Na północy Polski znajduje się morze, a na południu góry.
Większość terenów zajmują pola i łąki. Lasów jest dużo mniej.
W Polsce żyje wiele gatunków zwierząt. Są to np. wiewiórki, żubry, bobry, bieliki...
W Polsce uprawia się kilkadziesiąt gatunków roślin, ale podstawowymi są zboża i ziemniaki. Nasz kraj zajmuje pierwsze miejsce na świecie w uprawie żyta, trzecie w uprawie ziemniaka, a szóste w uprawie buraków cukrowych.
(Wiktoria Hapka, IIISP)


Moda na sukces

Zapowiedź odcinka 12727 Serialu "Moda na sukces"

Ricz wprowadza się do Suzi. Przyjaźń między nimi coraz bardziej rozkwita. Wdowa bierze udział w konkursie Sms-owym i wygrywa wycieczkę do ciepłych krajów dla dwóch osób. Postanawia, ze pojedzie z Foresterem. W Egipcie bardzo zbliżają się do siebie - to jest silniejsze od nich. Po powrocie Ricz postanawia się ożenić z Suzi, najpierw jednak musi uporać się z rozwodem …

Czy to mu się uda? Dowiesz się w następnym odcinku...
(Piotr Jurek, współpraca: Dawid Ryba, IIIG)Przygotowali:
Martyna Parteka, Klaudia Ciesielska, Piotr Jurek


IMIENNIK

W świątecznym numerze dzwonka zamieszczam znaczenie imion, które najbardziej kojarzą się nam z okresem świątecznym.

Mikołaj
Osoba, która odniosła zwycięstwo dla swego ludu.
Osoby o imieniu Mikołaj w życiu idą przed siebie i nic nie jest w stanie ich zatrzymać. Brzydzą się ludzkimi słabościami, są opanowane, powściągliwe w okazywaniu jakichkolwiek uczuć. Mikołaj to człowiek inteligentny, kulturalny, ale mało elokwentny. Popada czasem w nastrój melancholii.

Ewa
Osoba mądra, o wzniosłych ideałach, stara się być samodzielna w myśleniu i działaniu. W swym postępowaniu kieruje się dużą dozą odpowiedzialności, czyni wszystko rozsądnie, a uciech życiowych zażywa z umiarem. Nigdy nie narzuca się innym. Osoby te są często altruistami, poświęcają wiele swych sił i czasu ludziom potrzebującym. Lubią także zawody, w których mają kontakt z dziećmi i z chorymi: mogą być lekarkami, pielęgniarkami, nauczycielkami, zakonnicami. W miłości są przewrotne, a w rodzinie dość niestałe.

Adam
Lubi trzymać się faktów, ale często nie dowierza swoim umiejętnościom i traci samodzielność. Spokojny, dyplomatyczny; wybija się w szkole. Długo kocha w tajemnicy, ale w miłości wierny. Nie zawsze umie walczyć o swoje. Przyszłość w usługach lub handlu. Oszczędny aż do skąpstwa, często bardzo uparty!

Sylwester
Silvester, silvestris, silvestre - należący do lasu, dziki.
Imię oznaczające osobę, która jest człowiekiem dzikim, żyjącym na odludziu. Sylwester w swoim życiu nie chce narażać się na ryzyko. Uzbrojony dobrze do wszelkich walk życiowych, broni się skutecznie przeciwko niepowodzeniom życiowym. Ostrożny, zamknięty w sobie, doskonale przygotowany na wszelkie ewentualności. Usposobienie jego jest prawe i szlachetne, a umysł otwarty. Raz zdecydowawszy się na coś - pragnie to wypełnić. Mimo całej ostrożności i roztropności, jaką okazuje - lubi walkę, ma zamiłowania wojownicze i w ogóle jest dość zuchwały. Los jego bywa często podwójny i łączy w sobie zarówno wielkie powodzenie jak i upadki. Niezwykle wrażliwy, ceni sobie nade wszystko wolność i niezależność.


Przygotowała:
Marianna Przanowska


KĄCIK MUZYCZNY

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia prezentuję Wam teksty naładniejszych kolęd i pieśni świątecznych. Wysłuchajcie również najciekawszych - moim zdaniem - wykonań tych utworów.


Cicha noc

Cicha noc, święta noc,
pokój niesie ludziom wszem,
a u żłobka Matka Święta
czuwa sama uśmiechnięta
nad dzieciątka snem,
nad dzieciątka snem.

Cicha noc, święta noc...
Pastuszkowie od swych trzód
biegną wielce zadziwieni
za anielskim głosem pieni,
gdzie się spełnił cud,
gdzie się spełnił cud.

Cicha noc, święta noc...
Narodzony Syn Boży!
Pan wielkiego majestatu
niesie dziś całemu światu
odkupienie win,
odkupienie win.Jezus malusieńki

Jezus malusieńki leży wśród stajenki.
Płacze z zimna, nie dała mu matula sukienki,
płacze z zimna, nie dała mu matula sukienki.

Bo uboga była, rąbek z głowy zdjęła,
w który Dziecię owinąwszy, siankiem Je okryła,
w który Dziecię owinąwszy, siankiem Je okryła.

Nie ma kolebeczki, ani poduszeczki.
We żłobie Mu położyła siana pod główeczki,
we żłobie Mu położyła siana pod główeczki.Kolęda dla nieobecnych

A nadzieja znów wstąpi w nas,
nieobecnych pojawią się cienie.
Uwierzymy kolejny raz w jeszcze jedno Boże narodzenie.
I chodź przygasł świąteczny gwar, bo zabrakło znów czyjegoś głosu,
przyjdź tu do nas i z nami trwaj wbrew tak zwanej ironii losu.

Daj nam wiarę, że to ma sens, że nie trzeba żałować przyjaciół,
że gdziekolwiek są dobrze im jest, bo są z nami chodź w innej postaci.
I przekonaj, że tak ma być,
że po głosach tych wciąż drży powietrze,
że odeszli po to by żyć
i tym razem będą żyć wiecznie.

Przyjdź na świat, by wyrównać rachunki strat,
żeby zająć wśród nas puste miejsce przy stole.
Jeszcze raz pozwól cieszyć się dzieckiem w nas
i zapomnieć że są puste miejsca przy stole.

A nadzieja...

Przyjdź na świat...Maleńka Miłość

Do naszych serc, do wszystkich serc uśpionych
dziś zabrzmial dzwon, juz człowiek obudzony,
bo nadszedł czas i dziecię się zrodziło,
a razem z Nim maleńka przyszła miłość.

Maleńka Miłośc w żłobie śpi,
maleńka Miłość przy Matce Świętej.
Dziś cała ziemia i niebo lśni
dla tej Miłości maleńkiej.

Porzućmy zło, przestańmy złem się bawić
i czystą łzą spróbujmy serce zbawić.
Już nadszedł czas, już dziecię się zbudziło,
a razem z Nim maleńka przyszła Miłość.

Maleńka Miłość zbawi świat,
maleńką Miłość chronimy przed lękiem.
Dziś ziemia drży i niebo drży
od tej Miłości maleńkiej.Jest taki dzień

Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy.
Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory.
Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich.
Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski.

Niebo ziemi, niebu ziemia,
wszyscy wszystkim ślą życzenia,
drzewa ptakom, ptaki drzewom,
tchnienie wiatru płatkom śniegu.

Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku.
Dzień, zwykły dzień, który liczy się od zmroku.
Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem.
Dzień, piękny dzień, dziś nam rok go składa w darze.

Niebo ziemi, niebu ziemia,
wszyscy wszystkim ślą życzenia,
a gdy wszyscy usną wreszcie -
noc igliwia zapach niesie.Przygotowała:
Klaudia Ciesielska


KĄCIK MODY

Jak się ubrać na Sylwestra?
To pytanie przed najważniejszą nocą roku zadaje sobie mnóstwo osób niezależnie od wieku czy płci. Strój powinien być dopasowany nie tylko do gustu i stylu, lecz także, a może przede wszystkim, do sposobu świętowania. Innego bowiem ubioru wymaga bal, a innego dobrze znana wszystkim "domówka" w gronie przyjaciół.
Na salę balową dziewczyny powinny założyć eleganckie sukienki w stonowanych kolorach. Na ramiona można narzucić szal lub eleganckie bolerko, co doda całości klasy. Chłopców obowiązuje szykowny garnitur i odpowiednio dobrany do koszuli krawat. Warto zainwestować także w spinki do mankietów, które będą dopełnieniem stroju.
Przyjęcia w domowym zaciszu nie wymagają tak wyszukanych strojów. Panuje tutaj większa dowolność. Dobrą propozycją dla dziewcząt jest krótka sukienka podkreślająca figurę albo zestaw składający się z legginsów bądź spodni - rurek i modnej tuniki lub połyskującego topu. Zaznaczyć należy, że w tym sezonie bardzo modne są cekiny i wszelkiego rodzaju koronki. Dopasowane dodatki z pewnością sprawią, że każda dziewczyna poczuje się wyjątkowa. Chłopcy mogą natomiast założyć dżinsy lub inne ulubione spodnie, koszulę i sportową marynarkę lub blezer.
Ostatnio popularne stały się także imprezy tematyczne, na przykład w stylu lat 60., 70., 80. czy bajek. Nie obowiązują wówczas sztywne reguły dotyczące stroju, lecz pomysłowość i oryginalność.
Pamiętajmy jednak, by dobór ubioru nie przysłonił nam zabawy, którą możemy czerpać z tej jakże wyjątkowej nocy w roku.


Przygotowała:
Natalia Kałdowska


HOROSKOP SZKOLNY NA 2011 ROK

Szkoła i gwiazdy? Czy astrologia może nam podpowiedzieć, w jaki sposób przebiegnie nasz rok szkolny? Może powiedzieć, na co należy zwrócić uwagę w szkole? Jakie niespodzianki szykują Ci gwiazdy w 2011 roku? Sprawdź teraz!

Baran 21.03 - 21.04
Barany muszą być w tym roku pilnowane, żeby chodziły do szkoły, słuchały nauczycieli i starały się. W tym roku będą ambitne, ale brak im będzie wiary w siebie. Pomoże im wszystko co poprawi ich samoocenę. Będą dobre w takich przedmiotach jak mechanika, projektowanie, rysunki techniczne. Wiele Baranów polubi muzykę. Baran będzie się starać łączyć pracę indywidualną z zespołową. Chłopcy postawią na lenistwo, choć większości z nich będzie się udawać dostawać dobre oceny. Dziewczyny będą bardziej ambitniejsze, ale trochę nerwowe, gdyż będą chciałby być jak najlepsze w e wszystkim.

Byk 22.04 - 21.05
Byczki będą bardzo twórcze i artystycznie nastawione do nowości w szkole. Początkiem roku Byki będą uczyć się wolno, gdyż w ich głowach będzie dużo marzeń. Będą potrzebować zachęty, by zdobyć wiedzę w tym roku. Byki jednak w drugiej połowie roku ,w nowej klasie będą bardziej twórczy, bardziej praktyczni i rozsądni. Wiele Byków będzie lubić ogrodnictwo, kulinaria, dekoracje, kosmetykę, fryzjerstwo, krawiectwo. Wiele Byków powinno zastanowić się nad przyszłością. Wiele z nich ma talent do biznesu, a więc ekonomia, marketing czy księgowość to dobra droga do sukcesu.

Bliźnięta 22.05 - 21.06
Bliźnięta w tym roku będą w miarę błyskotliwe, i od początku roku będą sobie dość dobrze radzić. Będzie lekkie załamanie na przestrzeni maja/ czerwca, ale to z oczywistych względów. Koniec roku szkolnego będzie stresujący. Są jednak duże szanse, że Bliźnięta z czasem staną na nogi, odzyskają wiarę w siebie i będą kontynuować naukę. Bliźnięta powinny skupić się na czytaniu i pisaniu, na obsłudze komputera. Na przyszłość mogą tez myśleć o dziennikarstwie czy marketingu, gdyż w tych dziedzinach mogą się naprawdę sprawdzić.

Rak 22.06 - 22.07
Dzieci Raki są bystre, ale w tym roku nie będzie im się chciało pchać na przód. Najlepsza metodą by to zmienić jest zachęcenie młodego Raka, by opanował podstawy, a potem rozwijał swoje talenty. Raki będą mieć w tym roku wiele sprytu i wiele im się upiecze. Dziewczynki jednak będą mieć mniej szczęścia i nie wszystko ujdzie im płazem. Młode Raki powinny się bardziej skupić w tym roku, jeśli chcą być zadowolone z wyników swojej pracy.

Lew 23.07 - 23.08
Lew jak to Lew będzie w tym roku leniwy. Będą nieznośne szczególnie dla nauczycieli gdyż czasami mogą się wymądrzać swoją "wiedzą". Te Lwy, które będą potrafiły utemperować swój charakter mogą bardzo daleko dość a ich średnia będzie zaskakująco wysoka. By Lwy przetrwały muszą myśleć jak dorośli, a nie ja małoletnie dzieci. Wiele młodych Lwów będzie mieć coraz lepszą łatwość w obchodzeniu się z komputerami i wszelkiego rodzaju biurowymi urządzeniami. Wiele Lwów będzie chciało być przewodniczącymi klasy, by już za młodu poczuć siłę i władzę.

Panna 24.08 - 22.09
Ten rok dla Panny będzie przeciętny w nauce. Oceny będą satysfakcjonujące. Mimo tego możliwości Panny są dużo większe, ale młoda Panna nie bezie się chciała wychylać. Nieśmiałość może spowodować, że wiele Panien będzie znać np. odpowiedź na pytanie, ale ze strachu nie zgłosi się do odpowiedzi. W Pannie trzeba wzbudzić wiarę w siebie by mogła zajść daleko w nauce. Łagodne traktowanie i wspieranie zainteresowań artystycznych i twórczych pomoże im odzyskać dobrą samoocenę.

Waga 23.09 - 23.10
Młode Wagi w tym roku będą leniwe. Uważać będą ze sobie poradzą dzięki urodzie, i błyskotliwości. Wiele Wag jednak będzie sobie zdawać sprawę z tego że wykształcenie jest ich przepustką do lepszego życia. Młodzi nie są tak powolni, jak by się wydawało, mimo tego trzeba je popchnąć do działania. Wiele Wag szczególnie młodych chłopców będzie się decydować na wojsko lub na coś ekstremalnego. Wakacje powinny być w tym roku bardzo ekscytujące by na wrzesień młoda Waga mogła się zabrać do twórczej pracy. Wiele Wag zajmie się komputerami, technicznymi przedmiotami, elektroniką, prawem.

Skorpion 24.10- 22.11
Wiele Skorpionów w tym roku wyjdzie na wyżyny swoich możliwości. Będą sobie radzić dobrze, pod warunkiem, że będą mieć chociaż jeden przedmiot który naprawdę będzie ich interesować. Zdarzy się że niektóre Skorpiony odmówią odrobienia zadania, czy sprzeciwią się nauczycielowi. Wiele Skorpionów będzie musiało znaleźć gdzieś ujście ich wielkiej energii. Niektóre Skorpiony szczególnie dziewczyny zainteresują się w tym roku czymś ekscytującym, co może je do reszty pochłonąć. To może jednak spowodować, iż będą mieć problemy w szkole.

Strzelec 23.11 - 21.12
Młode Strzelce będą w tym roku inteligentne, szybkie i dość pilne, pod warunkiem, ze mają tez wiele okazji na rekreacje, sport, czy inne zainteresowania. Młode Strzelce będą mieć dobre kontakty z rówieśnikami. Nie będą bać się nauczycieli czy innych dorosłych. Wiele Strzelców zacznie interesować się elektroniką, radiem, wideo, komputerami. Rodzice młodych Strzelców w tym roku powinni być z nich zadowoleni.

Koziorożec 22.12 - 20.01
Ten rok w nauce dla Koziorożca będzie spokojny. Wiele młodych osób z tego znaku będzie pilnie się uczyć, uważać na lekcjach, odrabiać prace domowe i bez trudu zdawać egzaminy. Mimo tego wiele Koziorożców nie będzie wierzyć w siebie, a ponieważ nie lubią agresywnych sportów, powinni uprawiać spokojniejsze dyscypliny takie jak gimnastyka, taniec czy jazda konna, które wzmocnią ich samoocenę. W tym roku należy ich przekonywać, żeby się nie zmartwiały, jeśli od czasu do czasu źle im pójdzie w nauce. Wiele Koziorożców będzie musiało wybrać drogę na przyszłość, dlatego powinny się zastanowić na karierze finansowej, bankowości, ekonomii.

Wodnik 21.01- 28.02
W tym roku wiele Wodników będzie chciało zrobić coś nowego i ekscytującego Nudna nauka im w tym nie będzie pomagać. Będą chłonąć wiedzę jak gąbka, ale ich niekonwencjonalna natura sprawi, że mogą mieć trudności z przystosowaniem się do wymogów szkoły o sztywnym regulaminie lub bardzo tradycyjnej. Wodniki będą dobre w historii, geografii, sztuce. Wiele Wodników odnajdzie odnajdzie siebie ukrytą umiejętność, czy zainteresowanie. Będzie to na tyle fascynujące że pochłonie to Wodnika bez reszty. Osoby z otoczenia będą się wyśmiewać z dziwacznych zainteresowań inteligentnego Wodnika.

Ryby 19.02- 20.03
Mali marzyciele mogą przejść przez ten rok niezauważalnie, gdyż będą siedzieć w ostatniej ławce, bardzo cichutko. Mało będą słyszeć o tym co się mówi na lekcjach, raczej będą patrzeć w okno i marzyć. Zainspirowani przez nauczyciela, który pozna się na ich zdolnościach, potrafią podciągnąć się w przedmiotach. Wiele Ryb odnajdzie się w artystycznych kierunkach. Plastyka, muzyka, technika, literatura to będą kierunki, w których się spełnią.


Przygotowała:
Natalia Kałdowska


NIE TAKA STRASZNA KUCHNIA

Święta tuż, tuż... a kilka dni później Sylwester i oczywiście zabawa do białego rana :)
Skorzystajcie z poniższych przepisów i przygotujcie napoje, które na pewno będą cieszyły się ogromnym powodzeniem po wyczerpujących tańcach.

Laponiada

Składniki: 3 cytryny, 2 limonki, garść rodzynek, kilka skórek egzotycznych owoców, 5 łyżek cukru, 2l przegotowanej wody lub niegazowanej wody mineralnej, 1l soku z wyciśniętych owoców lub soku z kartonu.
Sposób przygotowania:
Cukier wymieszać w szklance wody do rozpuszczenia, zmieszać z pozostałą ilością wody i sokiem. Cytryny i limonki dokładnie umyć pod ciepłą wodą, pokroić w plastry, wrzucić do napoju razem z rodzynkami i skórkami owoców. Wszystko dokładnie wymieszać, wstawić na godzinę do lodówki.
Napój podawać udekorowany bitą śmietaną i kilkoma ziarenkami kawy.

Ożeźwiający napój cytrynowo-miętowy

Składniki: 2 cytryny, garść świeżej mięty, 2 litry przegotowanej wody, cukier.
Sposób przygotowania
Cytryny umyć, pokroić na cienkie plasterki, wrzucić do dzbanka i zasypać cukrem. Po godzinie zalać przegotowaną, ciepłą wodą. Wrzucić kilkanaście listków mięty urwanych palcami z gałązek. Mieszać całość do rozpuszczenia cukru. Odstawić do wystygnięcia, następnie schłodzić w lodówce.
Przed podaniem napoju wrzucić do dzbanka kilka kostek lodu.


Przygotowała:
Karolina Laskowska


SPOSÓB NA NUDĘ

Zarówno przed, jak i w same święta będziemy mieli dużo czasu, by spędzić go z Rodziną, a jak wiadomo - święta to czas miłości :) Zadbajmy więc o to, aby wolny czas nie "uciekł" nam przed komputerem. Zaprośmy domowników do wspólnej zabawy!

Nic tak nie stwarza nastroju świątecznego jak własnoręcznie wykonane ozdoby. Oto pomysł na gwiazdę z wykałaczek.
Potrzebna będzie kartka z bloku technicznego, koraliki, wykałaczki i farby albo klej i brokat oraz klej do sklejenia wszystkiego razem.
Najpierw wycinamy dwa małe kółka o średnicy mniej więcej 3cm. Malujemy każde z jednej strony lub zdobimy koralikami albo brokatem. Gdy wyschną, układamy na jednym kółku wykałaczki tak, aby tworzyły gwiazdkę, raz cała wykałaczka, raz połowa. Pamiętamy, aby dołożyć sznureczek, na którym gwiazdki będą wieszane na choinkę. Wszystko pokrywamy klejem, z wierzchu przykrywamy drugim kółkiem i pozostawiamy do wyschnięcia. Gdy całość jest już sucha i dobrze się skleiła - na końce wykałaczek nakładamy koraliki.
Tak przygotowana ozdoba jest gotowa do powieszenia na choince.

Wiele innych zabaw świątecznych znajdziecie na portalu Miasto Dzieci

Kiedy Sylwester spędzamy ze znajomymi, warto urozmaicić oczekiwanie na Nowy Rok konkursami i zabawami.

Dyscypliny sportowe
Pary losują karteczki, na których są wypisane dyscypliny sportów, np. łyżwiarstwo figurowe, jazda konna, walka karate. Pary mają za zadanie zaprezentować te dyscypliny. Oczywiście zestaw dyscyplin sportowych może ulec poszerzeniu zgodnie z inwencją organizatorów zabawy.

Karaoke

Każdy z uczestników ma prawo do wyboru piosenki, która chce zaprezentować. Repertuar i podkłady muzyczne można zaczerpnąć np. ze stron: http://jakelvis.onet.pl/, http://ising.pl/, http://www.ekaraoke.pl/. W tej zabawie nie oceniamy zdolności wokalnych, tylko jak najciekawsze i najzabawniejsze przedstawienie piosenek.


Przygotowała:
Marianna Przanowska


Wybuchowa rozrywka - nie zawsze bezpieczna!

Sylwester jest najhuczniejszym dniem w całym roku. Bawimy się i tańczymy oczekując na godzinę 24-tą, o której zwyczajowo witamy Nowy Rok błyskami petard i fajerwerków, które - wydawałoby się, niepozorne - są jednak materiałam pirotechnicznymi.
Głównym założeniem petard jest imitacja wybuchu granatu bez czynienia szkód. Sztuczne ognie wykorzystywane są do celów widowiskowych i sygnalizacyjnych, po odpaleniu dają efekty świetlne i akustyczne. Mogłoby sie zdawać, że są bezpieczne w użyciu. Jednak by tak było muszą być używane ostrożnie i odpowiedzialnie, przez osoby dorosłe. Pokazy sztucznych ogni mogą być organizowane tylko przez firmy posiadające odpowiednie certyfikaty, gdyż użycie ich przez niedoświadczone osoby mogłoby spowodować uszczerbek na zdrowiu wielu widzów.
Problem wbrew pozorom nie dotyczy wyłącznie okresu noworocznego. Także latem, przede wszystkim na odpustach parafialnych i festynach, nawet dzieci ze szkoły podstawowej można spotkać z petardą w ręku. Zazwyczaj rodzice nie dostrzegają w takiej sytuacji zagrożenia sądząc, że taka mała rzecz nie może zrobić krzywdy ich dziecku. A przecież to tylko pozory!
Jak to wygląda od strony prawnej? Petardy mogą być sprzedawane wyłącznie osobom dorosłym, a także jedynie przez nie odpalane. Odpowiedzialność za sprzedawanie tego typu materiałów wybuchowych ponosi sprzedawca. Zgodnie z Ustawą z dnia 22 czerwca 2001r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, obowiązuje bezwzględny zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych osobom poniżej 18-go roku życia. Nieprzestrzeganie przepisów w tym zakresie grozi karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.
Często skutki prawne nie są najgorszymi konsekwencjami zabawy z petardami. Poparzenia, rozszarpane przez wybuch dłonie to bardzo bolesne, ale i tak nie najgorsze urazy, do jakich dochodzi. Bez większego trudu można spotkać przypadki utraty słuchu częściowo lub nawet całkowicie czy utraty dłoni. Dochodzi nawet do sytuacji, gdy nieprawidłowo wystrzelona petarda doprowadza do popalenia ubrania widza lub przypadkowego świadka sytuacji, powodując bardzo poważne oparzenia, których następstwem może być nawet śmierć. Poprzez wybuchy narażamy nie tylko siebie i innych ludzi, ale także nasze zwierzęta. Nietrudno zauważyć, że psy boją się wybuchów, reagują silnym niepokojem i lękiem.
Zanim sięgniemy po fajerwerki czy petardy zastanówmy się, czy warto narażać swoje zdrowie. Filmy instruktażowe czy dokładne opisy skonstruowania materiału wybuchowego, powszechnie dostępne w internecie, są niezwykle kuszące, ale często nie sprawdzone, a więc i niebezpieczne. Konstruowanie według nich, bez posiadania wiedzy i doświadczenia w tej kwestii, może skończyć się źle przede wszystkim dla nas, a także dla pomieszczeń, w których dokonujemy eksperymentów.
Może po prostu lepiej poprosić osoby pełnoletnie, aby zorganizowały nam pokaz? W tym wypadku nie zaszkodzi, byśmy przypomnieli wszystkim dorosłym kilka podstawowych zasad:

* Artykuły pirotechniczne należy kupować wyłącznie w sklepach, które posiadają zezwolenia na sprzedaż tychże wyrobów.
* Należy kupować wyłącznie wyroby oznaczone jako klasa I i II (III klasa jest przeznaczona do użycia jedynie w profesjonalnych pokazach).
* Przed odpaleniem petardy należy zawsze zapoznać się najpierw z instrukcją obsługi.
* Należy bezwzględnie zachować wszelkie środki ostrożności.
* Należy używać petard wyłącznie w miejscach, w których ich użycie nie stanowi zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi.
* Nie należy trzymać petard, fajerwerków i innych materiałów pirotechnicznych w dłoniach.
* Nie należy używać petard itp. artykułów pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.
* Nigdy nie wolno używać fajerwerków ani petard w zamkniętych pomieszczeniach. Nie należy także odpalać ich z okien, tarasów ani balkonów.
* Używanie petard, fajerwerków itp. dozwolone jest od 18 roku życia.

Można też w noc sylwestrową wybrać się do centrum miasta. W prawie każdej miejscowości z tej okazji organizowany jest pokaz fajerwerków. Możemy mieć pewność, że zajmują się tym osoby, które się na tym znają i przy zachowaniu odpowiedniej odległości nie grozi nam żadne niebezpieczeństwo.


Przygotował:
Piotr Jurek