2009/2010 - NR 2
Dodane przez alhenag dnia 10 styczeń 2010 16:06:42
(STYCZEŃ 2010r.)

Przed Wami drugi tegoroczny numer gazetki szkolnej, pierwszy w nowym 2010 roku. Znajdziecie w nim trochę reminiscencji minionego okresu świątecznego oraz artykuły na stałe tematy.

W związku z niestety zmniejszającą się poczytnością "Dzwonka" w formie drukowanej - jest to ostatni numer, który powstał w takiej wersji. Kolejne znajdziecie już tylko na stronie internetowej.
Zapraszamy również na strony internetowe:
www.orsza.of.pl
www.smyk.of.pl
www.przedszkole.of.pl

Pozdrawiamy Was serdecznie, życząc jednocześnie jak najlepszego 2010 roku oraz miło spędzonych zbliżających się ferii zimowych.
REDAKCJA


CO W SZKOLE DZWONIŁO?

19.10.2009 - Dzień Papieski
22.10.2009 - przedstawieniem "Gdzie to jest?" uświetniliśmy konferencję II Grudziądzkiego Forum Porozumienia w Szkole; występ miał miejsce w grudziądzkim Klubie Akcent
24.10.2009 - rajd pieszy; II Jesienne Manewry EKOTONA
27.10.2009 - Konkurs recytatorski w Bibliotece Garnizonowej w Grudziądzu; I miejsce w kategorii klas IV-VI zajął Mikołaj Gralla z klasy VI SP
02.11.2009 - "Śmierć na śmierć" - montaż słowno-muzyczny przygotowany przez szkolne Koło Teatralne, wystawiony w Kościele Parafialnym w Sarnowie
11.11.2009 - uczniowie z Koła Teatralnego wystawili krótki montaż słowno-muzyczny dotyczący Święta Niepodległości
19.11.2009 - przedstawienie słowno - muzyczne pt. "W deszczowym rytmie" w wykonaniu uczniów klasy II SP
24.11.2009 - rajd pieszy; IV Jesienne Manewry EKOTONA
26.11.2009 - Andrzejki
05.12.2009 - wycieczka do Gniezna
07.12 2009 - Mikołajkowe czary mary... czyli szkolny konkurs pięknego czytania i opowiadania
09.12.2009 - uroczystość z okazji odebrania przez Pana Dyrektora nagrody "Wdzięczność Młodych Serc"
18.12 2009 - występ uczniów naszej Szkoły na samorządowej Wigilii w Urzędzie Gminy Grudziądz
22.12.2009 - Wigilia w Szkole
07.01.2010 - Przegląd Kolęd i Piosenek Świątecznych Szkół Gminy Grudziądz

Szczegóły dotyczące wszystkich wydarzeń znajdziecie na stronie szkolnej.


BOŻE NARODZENIE

Boże Narodzenie jest świętem, które w liturgii chrześcijańskiej przypada zawsze na 25 grudnia. Związane jest z nim wiele tradycji, które na trwałe zapisały się w całej kulturze państw chrześcijańskich.
Boże Narodzenie wbrew pozorom nie jest najważniejszym z chrześcijańskich świąt. Obchodzi się je z wielką pompą, jednak to święta Wielkanocne są czasem największej radości, gdyż dopiero wtedy Jezus umiera na krzyżu i odkupuje grzechy całej ludzkości. Boże Narodzenie jest jednak świętem bardzo rodzinnym i wyjątkowym, wszyscy cieszą się z narodzenia Pana. Gdyby nie zszedł na Ziemię, nie umarłby na krzyżu i nie mielibyśmy możliwości zbawienia.
Narodził się On w ubogiej stajence, gdyż nie było dla Niego miejsca w gospodzie. To jednak nie znaczy, że Jego Rodzice nie byli szczęśliwi. Wszyscy radowali się z Jego narodzin i odwiedzili Go zarówno ubodzy pastuszkowie, jak i trzej mędrcy ze wschodu przynosząc Mu bardzo cenne dary. Narodzenie Pana zwiastowała Gwiazda Betlejemska, która prowadziła wszystkich właśnie do stajenki betlejemskiej.
W przeddzień Bożego Narodzenia zawsze jest Wigilia, kiedy to trzeba wykonać wiele prac w domu i oczywiście ubrać choinkę oraz przygotować uroczystą wieczerzę. Kolacja wigilijna składa się tradycyjnie z dwunastu dań i kończy czterotygodniowy okres adwentu. Zawsze jest postna i uroczysta. Przy stole zawsze zostawia się wolne miejsce dla nieprzewidzianego gościa, którego trzeba ugościć, kiedy zapuka do naszych drzwi. Wigilię rozpoczyna się tradycyjnie, kiedy pojawi się na niebie pierwsza gwiazdka będąca symbolem Gwiazdy Betlejemskiej. Przed jej rozpoczęciem czytane jest Pismo Święte, a tam fragment o narodzeniu Jezusa z ewangelii według świętego Mateusza. Później wszyscy chrześcijanie łamią się opłatkiem i składają obie przy tym życzenia. Jest to symboliczny, ale jakże ważny gest. Po kolacji wigilijnej czas na rozpakowanie świątecznych prezentów, które leżą pod choinką oraz oczywiście na śpiewanie przepięknych kolęd i pastorałek w rodzinnym gronie.
Z 24 na 25 grudnia zawsze odprawiana jest msza święta pasterska, kiedy to wspólnie wielbi się nowonarodzonego Pana. Zawsze ta eucharystia sprawowana jest bardzo uroczyście. Kościoły na Boże Narodzenia bardzo pięknie się przyozdabia choinkami oraz stawia się przepiękną szopkę, która ma przypominać jak narodził się nasz Zbawiciel.

Przygotowała:
Martyna Parteka

Jak spędziliśmy Święta?

Dawid Ryba (IIG): W rodzinnym gronie. Wigilię wspominam bardzo miło.
Klaudia Ciesielska (IG): U rodziny. Było bardzo fajnie.
Dominika Hapka (IG): Święta spędziłam w domu z rodziną. Było bardzo miło, wszyscy cieszyli się z prezentów.
Natalia Wardulińska (IIIG): Wigilię spędziłam z rodzicami i braćmi w domu. Pierwsze Święto z dziadkami i kuzynostwem, a Drugie w domu z rodziną.
Karol Stempski (IIIG): Normalnie. Nudy.
Karolina Lewandowska (IIIG): Bardzo fajnie :)
Patrycja Kałdowska (IG): W domu, z rodziną w bardzo miłej atmosferze.
Karolina Laskowska (IG): Z rodziną.

Jak powitałam Nowy Rok...

Setki tysięcy osób w całym kraju pomimo mrozu witały Nowy Rok uczestnicząc w imprezach plenerowych. Najwięcej osób bawiło się na wrocławskim rynku, inni witali Nowy Rok w gronie rodzinnym tak jak np. ja.
Sylwester spędziłam w domu z bliskimi. Przyjechała do mnie rodzina i świetnie się bawiłam. Jednak długo nie mogłam tak usiedzieć w tej przemiłej atmosferze. Wraz z rodzeństwem i kolegą mojego brata poszliśmy pochodzić; strzelaliśmy petardami, świstakami itp. Gdy nadeszła godzina 12.00 wszystkie pobliskie miejscowości witały Nowy Rok i żegnały Stary hucznymi fajerwerkami. Blask tych iluminacji rozświetlał wszystkie zakamarki. Było bardzo miło i zabawnie.

Przygotowała:
Natalia Kałdowska


NA ZIMOWE WIECZORY...

"Ja, Kolendra"
Na długie zimowe wieczory polecam książkę pt.: "Ja, Kolendra" napisaną przez Sally Gardner.
Opowieść przedstawia 15 lat życia Dziewczynki o imieniu Kolendra, której rodzicami są: bogaty londyński kupiec oraz wróżka, pochodząca z bajkowego świata. Główna bohaterka ma przed sobą dużo poważnych decyzji do podjęcia, między innymi, w którym świecie ma pozostać. Z ukochanym Ojcem w Domu rodzinnym czy też może z drogim jej sercu Księciem, w Królestwie Wróżek?.Choć książka liczy blisko 300 stron jest bardzo fascynująca, "wciąga" czytelnika i zaciekawia. zachęcając do zadawania sobie pytania "co będzie dalej ?".

"Avatar"
Film przedstawia historię Jake'a, kalekiego weterana wojennego, który zostaje wysłany pod postacią hybrydy (avatara) na obcą planetę zwaną Pandorum w celach rozpoznawczych. Tam szybko zakochuje się w Neytiri, młodej istocie z rasy na'vi. Z biegiem czasu Jake'owi coraz bardziej podoba się przebywanie na Pandorum, ale niestety przyjdzie moment, kiedy będzie musiał wybrać jedną ze stron w wojnie, która lada chwila wybuchnie. Film ten wyróżnia się niesamowitymi efektami specjalnymi, niezwykła kolorystyka sprawia, że ogląda się go z dużą ciekawością. Film posiada także świetną obsadę. Zapraszam wszystkich do kin, naprawdę warto.

"Mikołajek"
Mały Mikołajek pewnego dnia podsłuchuje rozmowę rodziców i wprowadzony w błąd przez kolegów, nabiera przeświadczenia, że będzie miał braciszka. W związku z tym obawia się, że rodzice przestaną go kochać i go porzucą. Mikołaj i jego paczka (gruby Alcest, syn policjanta Rufus, nieuk Kleofas, panicz Gotfryd i inni) koncentrują wszystkie swoje wysiłki, aby do tego nie dopuścić. To wszystko jest oczywiście tylko pretekstem do zabawnych scen i gagów, w obnażającym świetle naiwnego dziecinnego podejścia.
Świetny film dla relaksu i poprawienia nastrojów, nawet w pochmurny dzień.

Przygotowała:
Marianna Przanowska


KĄCIK MUZYCZNY

W minionym roku odeszło wielu artystów, jednak najbardziej chyba znanym był Michael Jackson.
Michael Joseph Jackson (ur. 29 sierpnia 1958 w Gary w stanie Indiana, zm. 25 czerwca 2009 w Los Angeles) - amerykański muzyk, artysta estradowy, tancerz, kompozytor, autor tekstów i filantrop, którego kariera i życie osobiste stały się ważną częścią kultury masowej ostatnich czterech dekad. Znany jako jeden z najlepszych wykonawców muzyki pop i jeden z najpopularniejszych muzyków w historii, nazywany "Królem Popu".
Do jego dokonań w przemyśle muzycznym zalicza się rewolucyjne podejście do teledysków (zapoczątkowane przez wideoklip do piosenki "Thriller" z 1983) oraz zdominowanie rynku muzyki popularnej w latach 80. XX wieku[7]. Był ponadto pierwszym czarnoskórym artystą, który uzyskał silne poparcie w telewizji, w szczególności MTV, która z korzyścią dla obu stron promowała jego pionierskie wideoklipy do piosenek Thriller czy Billie Jean. Spopularyzował też skomplikowane ruchy taneczne, takie jak moonwalk i robot dance.
Karierę muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat, jako wokalista rodzinnego zespołu The Jackson 5. Pierwszy solowy album Got to Be There wydał w 1971, będąc jeszcze członkiem grupy, z którą ostatecznie się rozstał w roku 1984[11]. Pełną karierę solową artysta rozpoczął w 1979, zaś jej szczyt przypadł na przełom lat 80. i 90. XX wieku, po wydaniu albumu Thriller, którego światowa sprzedaż wynosi ponad 100 mln egzemplarzy. Po Thrillerze Jackson wydawał kolejne albumy osiągające wysokie pozycje na listach przebojów i sprzedaży: Bad (1987), Dangerous (1991), HIStory (1995) oraz Invincible (2001).
W swojej karierze otrzymał 13 nagród Grammy, a 13 spośród jego singli uplasowało się na pierwszych miejscach list przebojów w Stanach Zjednoczonych. W listopadzie 2006 Raymone Bain, rzeczniczka prasowa Jacksona, ogłosiła, że Michael Jackson sprzedał ponad 750 mln egzemplarzy płyt na świecie, jednak według najnowszych danych, potwierdzona sprzedaż płyt Jacksona (wliczając Jackson 5) to 250 mln albumów, 150 mln singli oraz 15 mln plików muzycznych. Oba wyniki czynią go jednym z najlepiej sprzedających się artystów wszech czasów.
Od 1988 do 2005 Jackson mieszkał w swojej posiadłości w Kalifornii, zwanej Neverland Ranch, gdzie zbudował park rozrywki i prywatne zoo, często odwiedzane przez dzieci. Jackson miał troje własnych dzieci: Michaela Josepha Jacksona Juniora (znanego jako "Prince"), Paris Michael Katherine Jackson oraz Prince'a Michaela Jacksona (znanego jako "Blanket").
Zmarł 25 czerwca 2009, w wieku 50 lat, wskutek "nagłego zatrzymania akcji serca".

Oficjalna strona internetowa artysty (wersja polska) »


HOROSKOP NA 2010 ROK

Baran
Finanse - bardzo dobry rok na zmiany. Trzeba się tylko kierować pomysłami.
Uczucia - jeżeli jesteś w związku, czyń wszystko, aby nie wkradła się rutyna. Jeżeli spotkasz kogoś interesującego, bądź romantyczny.
Zdrowie - w tym roku dbaj o układ moczowy, nerwowy oraz wzrok.

Rak
Finanse - ten rok sprzyja odzyskiwaniu pożyczonych pieniędzy.
Uczucia - jeżeli masz stałego partnera to czas aby pomyśleć o sobie, spełnić swoje marzenia. Druga pora roku jest odpowiedniejsza na amory.
Zdrowie - szczególnie uważaj na stawt, przemianę materii, układ pokarmowy, oddechowy i kostny.

Waga
Finanse - należy pilnować portfela, kart kredytowych i telefonu komórkowego.
Uczucia - zagości wyciszenie emocjonalne i stabilizacja uczuciowa.
Zdrowie - szczególnie uważaj na układ nerwowt i krążenia.

Koziorożec
Finanse - dobrze zarobić będzie można od maja do sierpnia.
Uczucia - otaczaj się osobami pozytywnie myślącymi, unikaj malkontentów i pesymistów.
Zdrowie - mogą dopaść cię migreny.

Byk
Finanse - nie należy brać kredytów na niezaplanowane wydatki.
Uczucia - trzeba pogodzic się ze stratami i wybaczyc bliskim osobom.
Zdrowie - w tym roku szczególnie uważaj na układ pokarmowy i oddechowy.

Lew
Finanse - lwy będą potrzebowały dużo pieniędzy na remonty i naprawy.
Uczucia - zapowiada się bardzo emocjonalny rok.
Zdrowie - szczególnie uważaj na układ pokarmowy i na stawy.

Skorpion
Finanse - należy pilnować wydatków i oszczędności.
Uczucia - w stałym związku nastąpią bardzo duże zmiany.
Zdrowie - uważaj na układ nerwowy i układ krążenia.

Wodnik
Finanse - należy wszystko kontrolować i zwracać uwagę nawet na drobiazgi.
Uczucia - więcej wrażliwości i wyrozumiałości dla bliskich.
Zdrowie - szczególnie uważaj na zęby.

Bliźnięta
Finanse - z pieniędzmi nie będzie kłopotów, trzeba tylko śmiało realizować swoje plany.
Uczucia - nie unoście się honorem, to nie jest rok na zadzieranie nosa. W uczuciach posłuchajcie serca.
Zdrowie - szczególnie uważajcie na układ oddechowy i zęby.

Panna
Finanse - mogą pojawić się nieplanowane wydatki.
Uczucia - w stałych związkach trzeba pamiętać o okazywaniu partnerowi cierpliwości.
Zdrowie - uważaj na układ krążenia i moczowy.

Strzelec
Finanse - pierwsza dekada roku to cza na poszukiwanie pracy.
Uczucia - osoby spod tego znaku będą poszukiwać miłości.
Zdrowie - w tym roku szczególnie uważaj na układ krążenia i oddechowy.

Ryby
Finanse - będą zmienne, zgodnie z powiedzeniem: "Raz na wozie, raz pod wozem".
Uczucia - ryby wiecznie kochają i szukają uczuć. W tym roku nic się nie zmieni. Ryby ciężko jest zadowolić emocjonalnie.
Zdrowie - szczególnie uważaj na sprawy laryngologiczne i stawy.

Przygotowała:
Natalia Kałdowska


NIE TAKA STRASZNA KUCHNIA

Ryba w pomidorach
- nie tylko na wigilijny stół!!!

Składniki: 1 kg filetów z mintaja, sól, pieprz cytrynowy, mąka pszenna, olej do smażenia, 1 marchew, kawałek selera, 2 cebule, koncentrat pomidorowy, cukier, pieprz ziołowy, sok z cytryny, ziele angielskie, listek laurowy, pieprz czarny, 0,5 szklanki wody, 1 łyżka mąki

Sposób przygotowania:
Filety kroimy na równe kawałki, solimy i posypujemy pieprzem, obtaczamy z dwóch stron w mące, smażymy na złoto. Cebulę kroimy w drobną kostkę, marchew i seler trzemy na drobnych oczkach. Na gorący olej wrzucamy warzywa i dusimy do momentu zeszklenia się cebuli. Dodajemy koncentrat z wodą, ziele, listek i pieprz, doprawiamy do smaku. W niewielkiej ilości wody mieszamy mąkę i tak sporządzonym roztworem zagęszczamy sos cały czas mieszając. Rybę układamy na półmisku i zalewamy sosem.
SMACZNEGO!

Przygotowała:
Karolina Laskowska


HUMOR, RELAKS

Blondynka do chłopaka:
- Bardzo cię lubię. Mówisz mi takie przyjemne rzeczy - że jestem ładna, mądra, kochana, jedyna... Jesteś bardzo miły.
Chłopak:
- I mam tylko jedną wadę: kłamię.

- Co to jest lekcja?
- Jest to dłuższy okres potrzebny do przygotowania się do krótkiej przerwy.

Na lekcji biologii pani pyta się Jasia:
- Co to jest?
- Szkielet.
- Czego?
- Zwierzęcia.
- Ale jakiego?!
- Nieżywego!

- Czytałem sztuki Szekspira. Dwie zapamiętałem: Romeo i Julia.

Idzie zajączek lasem i śpiewa:
- Pomylone misie, pomylone misie...
Zza krzaków wychodzi miś, a zajączek:
- Pomyliło mi się, pomyliło mi się...

- Mamo... kup mi małpkę. Proszę!
- A czym Ty ją będziesz karmił synku?
- Kup mi taką z zoo, ich nie wolno karmić...

Przygotowała:
Karolina Laskowska

Zagadki
1. Kierowca fiata ma brata, lecz brat kierowcy fiata nie ma brata. Kim jest kierowca fiata?
2. Jakie zęby pojawiają się u ludzi najpóźniej?
3. Przy dwóch rękach masz 10 palców. Ile palców jest u 10-ciu rąk?
4. Który miesiąc ma 28 dni?
5. Kiedy jesteś w domu bez głowy?
6. Gdzie są rzeki suche?
7. Ile buraków wejdzie do litrowego słoika?
8. Co zrobił Sobieski po wstąpieniu na tron?
9. Dlaczego Napoleon nosił zielone szelki?

Odpowiedzi:
1. Kierowca jest dziewczyną.
2. Sztuczne.
3. 50.
4. Każdy.
5. Gdy wyglądasz przez okno.
6. Na mapach.
7. 0. Trzeba je włożyć.
8. Usiadł.
9. Żeby mu spodnie nie spadały.


Przygotowała:
Martyna Parteka