2009/2010 - NR 1
Dodane przez alhenag dnia 22 październik 2009 18:34:19
(PAŹDZIERNIK 2009r.)

Witajcie!
Przed Wami pierwszy tegoroczny numer gazetki szkolnej.
Jak na pewno wiecie - zmienił się częściowo skład zespołu redakcyjnego. Nowe osoby na pewno wniosą nowe pomysły, ale też czekamy na Wasze propozycje - czego oczekujecie w gazetce, która jest przecież dla Was. Wszelkie sugestie prosimy kierować do redaktor naczelnej - Martyny Parteki z klasy I Gimnazjum.
Pozdrawiamy Was serdecznie
REDAKCJA


CO W SZKOLE DZWONIŁO?

    30.08.09 - wycieczka do Warszawy
    01.09.09 - Inauguracja roku szkolnego 2009/2010
    19.09.09 - wycieczka na Westerplatte
    28.09.09 - zawody kolarskie - etap gminny
    15.10.09 - Pasowanie Pierwszoklasistów
    15.10.09 - Otrzęsiny Gimnazjalistów

Zawody sportowe
16 września w naszej Szkole odbył się gminny etap zawodów w indywidualnych biagach przełajowych. Uczniowie naszej Szkoły udowodnili, że potrafią bardzo szybko biegać, na co dowodem były miejsca w czołówce.
22 września również w Wałdowie Szlacheckim odbył się kolejny - powiatowy etap zawodów. I tym razem nasi Koledzy i Koleżanki nas nie zawiedli. Andrzej Kwiatkowski (kl. VI SP) zajął VIII miejsce na dystansie 1000m w kategorii chłopców SP, a Monika Beiger (kl. III G) zdobyła II miejsce w biegu na dystans 1500m w grupie dziewcząt szkół gimnazjalnych, co zagwarantowało jej awans do wojewódzkiego etapu zawodów, który odbył się 1 października.
28 września w Wałdowie Szlacheckim odbyły się Mistrzostwa Gminy Grudziądz w kolarstwie górskim dla roczników 1998-1996. Uczniowie naszej Szkoły zdobyli następujące noty:
    *  Paulina Kalinowska (kl. V) - III miejsce, dziewczęta '98
    *  Damian Ząbek (kl. I G) - II miejsce, chłopcy '96
    *  Marianna Przanowska (kl. I G) I miejsce, dziewczęta '96.
Dzień później w ALKS STAL Grudziądz odbył się powiatowy etap zawodów. Mistrzostwo powiatu grudziądzkiego w kategorii dziewcząt '96 zdobyła Marianna Przanowska.
Wszystkim uczniom, którzy dzielnie reprezentowali naszą Szkołę serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Święto Edukacji Narodowej
14 października br. w naszej Szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Podczas uroczystości dziękowaliśmy wszystkim Nauczycielom oraz Pracownikom Szkoły za czas, który nam poświęcają.
Po części oficjalnej odbył się krótki montaż słowno-muzyczny przygotowany przez członków koła teatralnego Szkoły Podstawowej


WDZIĘCZNOŚĆ MŁODYCH SERC

W trakcie uroczystości z okazji Święta Edukacji Narodowej Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki otrzymał nominację do konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie PARAFIADA "Wdzięczność Młodych Serc". Uroczyste wręczenie nominacji sprawiło zarówno Panu Dyrektorowi jak i Uczniom oraz Nauczycielom wiele radości. Nie zabrakło też łez wzruszenia.

Konkurs "Wdzięczność Młodych Serc" powstał w ramach autorskiego projektu pn. "Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało" realizowanego przez Stowarzyszenie PARAFIADA. Pierwsza honorowa nagroda "Wdzięczność Młodych Serc" została przyznana w roku 2005. Pozytywny odbiór zachęcił organizatorów do przeprowadzenia corocznej edycji Konkursu. Pierwsza konkursowa edycja programu "Wdzięczność Młodych Serc" odbyła się w 2008 roku.

"Wdzięczność Młodych Serc" jest prestiżową nagrodą Stowarzyszenia PARAFIADA im. św. Józefa Kalasancjusza, przyznawaną osobom, instytucjom i organizacjom, których działanie w sposób wybitny przyczynia się do wszechstronnego i harmonijnego rozwoju dzieci i młodzieży, szczególnie w zakresie wychowania i kształcenia oraz szeroko pojętej opieki i asystencji w procesie wzrastania. Nagroda wręczana jest 8 grudnia w trakcie Przedświątecznego Spotkania Środowisk Edukacyjnych w Sanktuarium MB Nauczycielki Młodzieży.

Więcej na ten temat przeczytasz na stronie szkolnej.


ROCZNICA PONTYFIKATU JANA PAWŁA II

Człowiek, który został Papieżem...

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach. Od śmierci matki w 1929 wychowuje go ojciec - emerytowany oficer, "dżentelmen starej daty". Karol, nazywany Lolkiem, jest najlepszym uczniem w mieście, sportowcem i aktorem amatorem.
Po przenosinach do Krakowa rozpoczyna studia na polonistyce na Uniwersytecie Jagiellońskim; przerywa je wybuch wojny. Jest aktorem tajnego Teatru Rapsodycznego, pracuje jako robotnik w kamieniołomie i fabryce chemicznej. W latach 1942-45 jako seminarzysta uczestniczy w tajnych kompletach Wydziału Teologicznego UJ.
1 listopada 1946 r. otrzymuje święcenia kapłańskie od arcybiskupa Adama Sapiehy. Studiuje teologię w Rzymie, a po powrocie do kraju zostaje wikariuszem w Niegowici i w Krakowie, potem prefektem i duszpasterzem akademickim. W 1948 r. otrzymuje stopień doktora, w 1953 habilituje się. W 1954 r., po zlikwidowaniu Wydziału Teologicznego UJ, rozpoczyna wykłady z etyki filozoficznej na KUL-u. Dużo publikuje. Debiutuje w 1949 r. na łamach ,,Tygodnika Powszechnego" tekstem o francuskich księżach-robotnikach.
Publikuje m.in. "Miłość i odpowiedzialność", "Osobę i czyn", dramaty "Brat naszego Boga", "Przed sklepem jubilera", a także wiersze - pod pseudonimem Andrzej Jawień, gdyż kardynał Sapieha uznał, że księdzu nie przystoi pisać wierszy pod swoim nazwiskiem.
W 1958 r. Karol Wojtyła zostaje krakowskim biskupem pomocniczym, a w 1964 - arcybiskupem. Uczestniczy w soborze watykańskim II (1962-65). W 1967 r. otrzymuje nominację kardynalską, ale nadal zachowuje się niekonwencjonalnie: jeździ na nartach, pływa kajakiem, wakacje spędza ze świeckimi. W drugiej połowie lat 70. zbliża się do środowisk opozycyjnych.
We wrześniu 1978 r. umiera Jan Paweł I. 16 października 1978 r. Karol Wojtyła zostaje wybrany na papieża (po raz pierwszy od 456 lat nie zostaje nim Włoch), przybiera imię Jan Paweł II i wbrew zwyczajowi przemawia do tłumu na placu św. Piotra "w naszym języku włoskim". Podczas inauguracji pontyfikatu wygłasza przesłanie: "Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!".
W marcu 1979 r. Jan Paweł II ogłasza Redemptor hominis (o Chrystusie - Odkupicielu człowieka), pierwszą w dziejach encyklikę poświęconą chrześcijańskiej antropologii.
W czerwcu tego roku odbywa pierwszą podróż do Polski, gdzie - jak pisze George Weigel w Świadku nadziei - "wywołuje rewolucję świadomości, która ostatecznie bez użycia przemocy powoduje upadek imperium sowieckiego w środkowowschodniej Europie".
13 maja 1981 r. Papież zostaje postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Agcę - niemal cudem unika śmierci, co później komentuje słowami: "Czyjaś ręka strzelała, ale Inna Ręka prowadziła kulę". W 1983 r. Papież odwiedza zamachowca w więzieniu.
W sierpniu 1985 r. Jan Paweł II przemawia do 80 tys. młodych muzułmanów w Casablance, w kwietniu 1986 jako pierwszy w historii zwierzchnik Kościoła rzymskokatolickiego odwiedza synagogę w Rzymie. Z jego inicjatywy w Asyżu odbywa się w 1986 r. Światowy Dzień Modlitw o Pokój, w którym uczestniczą przedstawiciele niemal wszystkich religii świata. Papież próbuje zbliżyć też do siebie chrześcijan różnych wyznań - ogłasza list z okazji 500. rocznicy urodzin Marcina Lutra (1983), spotyka się z patriarchą Konstatynopola, składa wizytę w katedrze Canterbury i w rzymskim zborze ewangelickim.
W 1991 r. Papież apeluje o pokój w Zatoce Perskiej, a potem na Bałkanach. Przemawiając w 1995 r. w siedzibie ONZ, broni uniwersalności praw człowieka i wzywa Narody Zjednoczone, by podjęły "ryzyko solidarności, a tym samym ryzyko pokoju".
W 1994 ukazuje się książka Przekroczyć próg nadziei, światowy bestseller przetłumaczony na 40 języków. W 1998 r. powstaje trzynasta encyklika Jana Pawła II - Fides et ratio (Wiara i rozum).
W latach 1997-99 Papież odbywa kolejne historyczne pielgrzymki - do Sarajewa, na Kubę i do Rumunii, gdzie spotyka się z patriarchą Teoktystem.
Podczas Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 Papież dokonuje rachunku sumienia Kościoła i prosi Boga o wybaczenie jego win; odbywa też podróż do Ziemi Świętej - Jordanii, Betlejem, Jerozolimy (historyczna wizyta w Instytucie Pamięci Narodowej Yad Vashem i modlitwa przy Ścianie Płaczu).
Rok 2001 przynosi kolejną ważną wizytę - do Grecji i Syrii, a także na Ukrainę.
W kwietniu 2002 w Watykanie odbywa się spotkanie z biskupami USA poświęcone nadużyciom seksualnym duchownych; kilka miesięcy później w homilii kończącej XVII Światowy Dzień Młodzieży w Toronto Papież prosi młodych: "...kochajcie Kościół. Nie zniechęcajcie się grzechami i upadkami niektórych jego członków. Szkoda wyrządzona przez niektórych księży i zakonników młodym, podatnym na rany, napełnia nas głębokim poczuciem gniewu i wstydu".
Papież nie rezygnuje z pielgrzymek: odwiedza z ekumeniczną wizytą Azerbejdżan i Bułgarię, podróżuje do Kanady, Gwatemali i Meksyku. W sierpniu w sanktuarium w Łagiewnikach zawierza świat Bożemu Miłosierdziu.
W 2003 r. premierę ma poemat "Tryptyk rzymski". W Wielki Czwartek Jan Paweł II ogłasza encyklikę "Ecclesia de Eucharistia". W maju Papież przemawia do Hiszpanów, zaś w czerwcu pielgrzymuje do Chorwacji - to setna, jubileuszowa pielgrzymka. Z orędziem pojednania udaje się do Bośni.
W 40. rocznicę publikacji encykliki Jana Pawła XXIII "Pacem in terris" Papież występuje przeciw wojnie w Zatoce Perskiej. Przed referendum w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej Papież apeluje do rodaków: "Europa potrzebuje Polski. Kościół w Europie potrzebuje świadectwa wiary Polaków. Polska potrzebuje Europy. Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej".
W maju 2004 ukazuje się książka "Wstańcie, chodźmy!" - papieska "medytacja o biskupim powołaniu". W lipcu w czasie obchodów uroczystości św. Piotra i Pawła w liturgii sprawowanej pod przewodnictwem Papieża bierze udział Bartłomiej I, patriarcha ekumeniczny Konstantynopola.
W sierpniu pielgrzymka maryjna wiedzie Jana Pawła II do Lourdes.
"Nie wolno nikomu przejść obojętnie wobec tragedii Szoah. Oby nigdy więcej, w żadnym zakątku ziemi nie powtórzyło się to, czego doświadczyli ludzie, których opłakujemy od 60 lat!" - pisze Jan Paweł II w styczniu 2005 w posłaniu z okazji 60. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz-Birkenau.
1 lutego Papież trafia do kliniki Gemelli z powodu powikłań pogrypowych. Przechodzi operację tracheotomii.
W czasie Świąt Wielkiej Nocy milczący Papież po raz ostatni, tym razem pośrednio, prowadzi Liturgię Wielkiego Tygodnia. Do uczestników Drogi Krzyżowej w Koloseum pisze: "W moim ciele dopełniam braki udręk Chrystusa dla dobra jego ciała, którym jest Kościół".
Umiera 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37.

Więcej o Karolu Wojtyle - Człowieku, Duszpasterzu, Poecie, Papieżu - dowiesz się ze strony:
http://wiadomosci.onet.pl/jp2/index.html


Przygotowała:
Natalia Kałdowska


ŚWIĘTO ZMARŁYCH

Uroczystość Wszystkich Świętych wywodzi się głównie z czci oddawanej męczennikom, którzy oddali swoje życie dla Chrystusa, a których nie wspomniano ani w martyrologiach miejscowych, ani w kanonie Mszy Świętej.
W III wieku rozpowszechniła się tradycja przenoszenia całych relikwii świętych lub ich części na inne miejsca. W ten sposób chciano podkreślić, że święci są własnością całego Kościoła. Kiedy w 610r papież Bonifacy IV otrzymał od cesarza starożytną świątynię pogańską - Panteon, kazał złożyć tam liczne relikwie i poświęcił tę budowlę na kościół pod wezwaniem Matki Bożej Męczenników. Od tego czasu oddawano cześć wszystkim zmarłym męczennikom 1 maja.
Grzegorz III w 731r przeniósł tę uroczystość na dzień 1 listopada, a w 837r papież Grzegorz IV rozporządził, aby odtąd 1 listopada był dniem poświęconym pamięci nie tylko męczenników, ale wszystkich świętych Kościoła katolickiego.
W Dniu Wszystkich Świętych należy pamiętać zarówno o naszych bliskich zmarłych jak i o obcych, których groby są zaniedbane.

Przygotowała:
Marianna Przanowska


KĄCIK MUZYCZNY

Zbliża się Święto Zmarłych. Jest więc to okazja do wspomnienia nieżyjących już artystów, którzy bardzo wiele wnieśli do polskiej kultury muzycznej.
W 1980r w katastrofie lotniczej w wieku 30 lat zginęła Anna Jantar - znakomita polska piosenkarka znana m. in. z takich przebojów jak: "Tyle słońca w całym mieście", "Moje jedyne marzenie" czy "Jambalaya". Artystka osierociła czteroletnią wówczas córkę - Natalię Kukulską.
Rok później na wieczny spoczynek odszedł w wieku 39 lat Krzysztof Klenczon - lider zespołu Czerwone Gitary. Po jego śmierci w Polsce powstało Stowarzyszenie Muzyczne "Christopher" im. Krzysztofa Klenczona.
W roku 1982 po dwuletniej walce z rakiem kości zmarła 46-letnia Anna German - laureatka konkursów piosenki m. in. w Monte Carlo, Bratysławie, Neapolu i Sopocie.
W roku 1990 pożegnaliśmy Mieczysława Fogga. Sławę przyniosły mu takie utwory jak: "Mały biały domek" i "To ostatnia niedziela". Artysta za udział w powstaniu warszawskim został odznaczony Krzyżem Zasług z Mieczami.
W 1991r zamordowany został 42-letni artysta znany z przebojów "Alibaba" i "Zielono mi" - Andrzej Zaucha. Piosenkarz jest także wykonawcą piosenki tytułowej popularnego serialu animowanego "Gumisie".
W 2000r w wieku 22 lat śmiercią samobójczą zginął raper Piotr Łuszcz ps. Magik. Rok po śmierci artysta otrzymał Fryderyka za album Kinematografia grupy Paktofonika w kategorii Album Roku - Hip-Hop.
17 stycznia 2004r na wieczny spoczynek odszedł Czesław Niemen, który był jedną z największych indywidualności na polskiej scenie rockowej. Jego piosenka "Sen o Warszawie" jest hymnem fanów Legii Warszawa.
9 października obchodziliśmy 3 rocznicę śmierci Marka Grechuty. Za wybitne zasługi dla kultury polskiej i za osiągnięcia w działalności artystycznej został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Za wszystko co uczynili - zarówno Oni jak i inni, nie wspomnieni tutaj - dla rozwoju polskiej muzyki należy Im się ogromna wdzięczność.

Przygotowała:
Martyna Parteka


HOROSKOP NA JESIEŃ


Baran - będziesz mieć tendencję do wywracania swego życia do góry nogami. Lepiej nie popadaj w skrajność tylko bądź obserwatorem. Swoją uwagę kieruj na finanse. W sprawach sercowych drobne nieporozumienia.
Byk - zadbaj o swoją energię i zmień coś w swoim życiu. Sprawy domowe będą się dobrze układać. Zaakceptuj fakt, że inni mogą mieć inny punkt widzenia. W poniedziałek możesz mieć szczęście do pieniędzy.
Bliźnięta - teraz ze swoją siłą możesz decydować się na wielkie rzeczy. Rozwiążą się sprawy, które dotąd szły opornie. W miłości trzeba będzie zwalczyć, a niewykluczone że podejmiecie ważne decyzje.
Rak - warto zadbać o rozrywkę. Trochę luzu i spontaniczności dobrze Ci zrobi. Sprawy domowe będą wymagać większego zainteresowania.
Lew - w stałych związkach może nastąpić przełom, który będzie początkiem wielkich zmian, niekoniecznie pozytywnych. Na finanse nie powinieneś narzekać.
Panna - w szkole przyjdzie Ci nadrabiać zaległości. W życiu towarzyskim nie unoś się ambicją, możesz popsuć relacje na długo.
Waga - masz szansę zwalczyć o coś, z czym nosisz się od dłuższego czasu. W miłości kieruj się uczuciami. W weekend warto się wybrać w podróż, zająć się sportem, nawiązać znajomości.
Skorpion - możesz się spotkać z zawiścią osoby, którą uważałeś za swojego przyjaciela. Niewykluczone dalekie podróże, które teraz będą bardzo udane.
Strzelec - nie trzymaj się kurczowo planów, bo może będzie trzeba je zmieniać. Nie daj się zaskoczyć. Ktoś z przeszłości może się z Tobą skontaktować, co spowoduje zamęt w Twoim życiu.
Koziorożec - poczujesz, że kariera zacznie się rozwijać w dobrym kierunku, sprawy zawodowe nabiorą tempa. Wiele rzeczy chcesz zrobić jednocześnie, a okres będzie trochę nerwowy. Zadbaj o relaks
Wodnik - przekonasz się, że trzymanie się starych przyzwyczajeń nie ma sensu. Zamień podejście do życia, a ujrzysz świat w innych barwach. W niedzielę spotka Cię miła niespodzianka.
Ryby - otrzymasz zaproszenie na spotkanie, z którego warto skorzystać. Jeśli lubisz uczestniczyć w gracg losowych, to warto się na tym skupić.


NIE TAKA STRASZNA KUCHNIA

Brzoza

Składniki:
- Ciasto: 8 jajek
- 8 łyżek mąki
- 8 łyżek cukru
- 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
- masło do posmarowania blachy

Masa:
- 25 dag masła
- 3 żółtka
- 6 łyżek cukru pudru
- 1 łyżeczka cukru waniliowego z prawdziwą wanilią
- gotowa polewa z gorzkiej i białej czekolady

Sposób przyrządzania:
Jajka ubijaj z cukrem tak długo, aż masa stanie się gęsta, kremowa i nie będzie w niej kryształków cukru. Dodaj przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia, lekko wymieszaj. Blachę wyłóż pergaminem posmarowanym masłem. Rozsmaruj ciasto, piecz 20 minut w temp. 170°C. Gotowy biszkopt zdejmij z blachy i od razu usuń pergamin. Ciasto ułóż na ściereczce i zwiń w ciasny rulon (razem ze ściereczką). Ostudź. W tym czasie przygotuj masę: masło utrzyj z cukrem pudrem. Gdy masa będzie puszysta i biała, ucieraj dalej, kolejno dodając żółtka (następne żółtko wkładaj, gdy poprzednie dokładnie połączy się z masą). Wsyp cukier waniliowy i ucieraj jeszcze przez chwilę. Roladę rozwiń, usuń ściereczkę. Ciasto przekrój na 2 placki. Zrób pień brzozy: pierwszy placek posmaruj częścią masy i ponownie zwiń w rulon. Zrób konary: drugi placek również posmaruj masą i zwiń w rulon. Pokrój go ukośnie na grubsze i cieńsze kawałki, ułóż je tak, aby przylegały do pnia. Całość posmaruj pozostałą masą waniliową. Przygotuj obie polewy czekoladowe. Ciasto dekoruj ciemnymi i jasnymi pasmami, tak aby powstał wzór jak na korze brzozy.
SMACZNEGO!!!


Przygotowała:
Karolina Laskowska


HUMOR, RELAKS

- Jasiu, jaką częścią mowy jest wyraz "nic"?
- Czasownikiem.
- ?!
- Bo odpowiada na pytanie "Co robi?".

Ojciec przegląda dzienniczek szkolny Jasia:
- Co to, znowu jedynka z historii?
- Niestety, historia lubi się powtarzać...

Czym różni się uczeń dobry od złego?
Złego leją rodzice, dobrego - koledzy.

Dyrektor szkoły przechodzi korytarzem obok klasy, z której słychać straszny wrzask. Wpada, łapie za rękaw najgłośniej wrzeszczącego, wyciąga go na korytarz i stawia w kącie. Po chwili z klasy wychodzi kolejnych trzech młodzianów, którzy pytają:
- Czy możemy już iść do domu?
- A z jakiej racji?
- No... przecież skoro nasz nowy pan od matematyki stoi w kącie, to chyba lekcji nie będzie, prawda?

Mama pyta sie swego synka:
- Kaziu, jak się czujesz w szkole?
- Jak na komisariacie: ciągle mnie wypytują, a ja o niczym nie wiem.


Przygotowała:
Karolina Laskowska