2006/2007 - NR 3
Dodane przez alhenag dnia 21 czerwiec 2007 19:06:22
(CZERWIEC 2007r.)

Witamy ponownie!
Z nieukrywaną radością oddajemy w Wasze ręce, drodzy czytelnicy, kolejny szkolnym numer naszej gazetki! Tym razem tematyka artykułów jest łatwa, lekka i przyjemna, a to za sprawą nadchodzących wakacji. W tym numerze dowiecie się jak bezpiecznie i radośnie spędzić nadchodzące wakacyjne miesiące. Nie zabraknie aktualnych informacji z życia naszej szkoły. Dowiecie się również, jakim typem ucznia jesteście oraz co w tym miesiącu przyniesie Wam los... Jeżeli macie ochotę na małe szaleństwa kulinarne proponujemy Wam pyszny biszkopt z Nutellą...
Życzymy miłej lektury!
REDAKCJA


CO W SZKOLE DZWONI?

25 maja 2007r. - Święto Szkoły
* Odkrycie gabloty z pamiątkami po naszym Patronie
* Uroczysta akademia i przyrzeczenie
* Przegląd form teatralnych
* Smerfna dyskoteka i ognisko
31 maja 2007 - Udział wybranych uczniów klasy VI w XI Gminnym i V Powiatowym Pikniku Ekologicznym w Węgrowie
4-6 czerwca 2007r.- Biwak Szkoły Podstawowej
Uczniowie klas I i III spędzili trzy dni w Trójmieście, zaś uczniowie klas IV-VI - w Łebie. Uczniowie klasy II odbyli 14 czerwca jednodniową wycieczkę do Bydgoszczy.
14-16 czerwca 2007r. - Biwak Gimnazjum
Tegoroczny biwak uczniowie Gimnazjum spędzili w Gdyni

Przygotowała:
Karolina Bernat


JAK SIĘ UCZYSZ, CZYLI...

HOROSKOP SZKOLNY

Baran 21.03 - 21.04
Jesteś ambitny, impulsywny, pomysłowy, przedsiębiorczy, dynamiczny. Uczysz się chętnie i szybko. Lubisz szkołę, ale pod warunkiem że nie będziesz się w niej nudził. Jesteś ciekawski, bardzo ruchliwy, typowy klasowy rozrabiaka.

Byk 22.04 - 21.05
Jesteś spokojny, ambitny, cierpliwy, konstruktywny a motorem Twojego działania jest koncentracja i organizacja. Uczysz się chętnie, masz dobrą pamięć. Niechętnie robisz więcej niż musisz.

Bliźnięta 22.05 - 21.06
Jesteś błyskotliwy, elokwentny, pomysłowy, wszechstronny. Działasz pod wpływem ciekawości i impulsu. Uczysz się szybko, łatwo przyswajasz informacje i z taką samą łatwością przekazujesz je innym.

Rak 22.06- 22.07
Jesteś bystry, wrażliwy, pomysłowy, zręczny, a do działania popycha Cię wyobraźnia. Uczysz się szybko, zapamiętując usłyszane wiadomości. Jesteś lubiany przez rówieśników, a Twoi znajomi mogą liczyć na Ciebie w niejednej sytuacji.

Lew 23.07 - 23.08
Jesteś ambitny, szlachetny, przywódczy, obdarzony wieloma talentami, a motorem Twojego działania jest zaspokojenie wyższych aspiracji. Uczysz się z łatwością, ambitnie dążąc do tego, aby być jednym z najlepszych.

Panna 24.08 - 22.09
Jesteś poważny, logiczny, rozsądny i odpowiedzialny. Szybko się uczysz, kierujesz się logiką, lubisz pisać i dyskutować. Ostrożne podchodzisz do zawierania znajomości, ale jeśli kogoś obdarzysz sympatią stajesz się otwarty i bezpośredni.

Waga 23.09 - 23.10
Jesteś miły, układny, zdolny, bezpośredni, cenisz piękno, dążysz do harmonii. Uczysz się szybko, masz dużą siłę przebicia i dobrze potrafisz ją ocenić. Masz pacyfistyczne nastawienie do świata, otaczasz się dużą ilością znajomych, lubisz pomagać innym.

Skorpion 24.10- 22.11
Jesteś odważny, oryginalny, przenikliwy, twórczy i ambitny. Uczysz się szybko i wytrwale, dążąc do znaczących osiągnięć. Jesteś lubiany przez rówieśników, ale lubisz też samotność. Zachowujesz rezerwę wobec innych.

Strzelec 23.11 - 21.12
Jesteś błyskotliwy, ambitny, szlachetny, utalentowany, a motorem Twojego działania jest entuzjazm. Uczysz się szybko, masz dobrą pamięć. Łatwo adaptujesz się w każdym środowisku, otaczając się duża liczbą znajomych.

Koziorożec 22.12 - 20.01
Jesteś ostrożny, ambitny, rozsądny, praktyczny i pracowity. Uczysz się z łatwością, cechuje Cię dobra pamięć i zdrowy rozsądek. Rówieśnicy Cię lubią, ale ostrożnie dobierasz sobie przyjaciół. Twoje działania oparte są na rozsądku i pracowitości.

Wodnik 21.01- 28.02
Jesteś urodzonym humanistą, zdecydowany, oryginalny, ekscentryczny. Wyróżniasz się inwencją i intelektem. Uczysz się z łatwością, masz dobrą pamięć i swobodę myślenia. Lubisz być między ludźmi, szybko zdobywając ich sympatię, ale masz też okresy w których wolisz samotność.

Ryby 19.02- 20.03
Jesteś wrażliwy, twórczy, bystry, empatyczny i wrażliwy. Uczysz się szybko, masz łatwość przyswajania nowych wiadomości. Twój umysł jest twórczy, otwarty na nowe idee.

Przygotowała:
Patrycja Kondracka


TYPY UCZNIÓW

Kujon lub Dzięcioł - wyróżnia się szczególną mądrością. Dostaje zawsze szóstki i piątki. Czwórka to dla niego obraza majestatu. Nauczyciele go uwielbiają, jest ich pupilkiem. W swoim krześle przy samym biurku zapuścił już korzenie, a swoje gałęzie (ręce) ma zawsze podniesione do góry. Na każdej przerwie siedzi w kącie i czyta swoje ulubione książki naukowe. Nigdy nie bierze udziału we wspólnych zabawach. Ma jednak dużo kolegów, gdy potrzebują odpisać zadanie domowe.

Kozioł Ofiarny - na niego zwala się wszystkie klasowe psoty i winy. Każdy wykorzystuje jego naiwność, żeby tylko samemu być niewinnym. Gdy klasa wariuje na lekcjach, on dostaje karę. Czasami dla wybawienia całej klasy, zgłasza się na ochotnika do odpowiedzi, ulegając namowom innych. Jest szczerze zdziwiony, gdy dostaje jedynkę.

Klasowa Miss (Blondynka) - zawsze najładniejsza w klasie. Nigdzie nie rusza się bez makijażu. Gdy zapomni lusterka, wraca do domu pod pretekstem bólu brzucha. Ubiera się w markowe ciuchy. Nie znosi żartów o blondynkach. Słysząc taki dowcip, podnosi głowę do góry i obraża się na cały świat.

Szkolny Oszołom - wszędzie go pełno. Na przerwach zawsze lata bez opamiętania po korytarzach. Nic ani nikt nie może go zatrzymać. Nawet nauczyciel dyżurujący ma z tym problem. Oszołom czuje się źle, gdy czegoś nie nabroi, a cierpi na tym cała klasa. Na lekcjach nie może usiedzieć na krześle, ciągle chodzi po klasie. Jest żywiołowy i uwielbia zamieszanie wokół siebie. Na przyrodzie np. wypuszcza żaby z akwarium i twierdzi, że miało dziurę.

Złośliwiec - lubi dokuczać innym. Jest chory, gdy nie zrobi komuś na złość. Robi uszczypliwe uwagi swoim kolegom i koleżankom, a nawet czasem nauczycielom. Przez swoje występki zawsze ląduje na dywaniku u dyrektora, ale to mu nie przeszkadza. Nadal każdemu przypina "złośliwe łatki". Jego ulubione zajęcie na lekcji: rzucanie gumkami w inne osoby.


LEKTURA NA WAKACJE

Czytelnictwo ma ścisły wpływ na nasz rozwój intelektualny i powinno być traktowane jako ważny czynnik w kształtowaniu osobowości. Książki powodują, że wzbogacamy swoje słownictwo, rozbudzamy swoją wyobraźnię i stajemy się wrażliwsi. Proces czytania jest ciągłym doskonaleniem myślowego rozwoju, rozwija sprawność intelektualną. Brak oczytania uniemożliwia właściwe wyrażanie swoich myśli i poglądów. Obcowanie z wartościową książką jest bardzo ważną i pożądaną formą spędzania czasu wolnego, szczególnie wobec ogromnego rozwoju konkurencyjnych mediów: telewizji, internetu czy też wobec zagrożeń wynikających ze złego wpływu rówieśników. Dla wielu współczesnych nastolatków czytanie przestało być jednak atrakcyjną formą spędzania czasu wolnego.
Czytanie trzeba polubić, nikogo nie zmusi się do niego siłą. Żeby czytać, trzeba także mieć określone zainteresowania i związane z nimi motywy czytania. Do tych motywów można zaliczyć zaspokajanie potrzeb, a także rozwój osobowości i pomoc w twórczym działaniu. Jak zatem przekonać się do lektury? Trzeba wybrać właściwą książkę. Oto kilka z nich:

Andrews Kate: Trzynastolatki
Warszawa, Jaguar 2005, 294 s.
Książka opowiada o życiu trzech odlotowych trzynastolatek. Carrie pisze opowiadania i ubiera się na czarno, co jej mamę doprowadza do szału, Alex uwielbia jeździć na deskorolce, a Sky lubi zakupy, telewizję, modę i ploteczki. Zakręcone nastolatki różnią się diametralnie, mimo to świetnie się dogadują. Ciekawy styl pisarki zachęca do przeczytania tej książki. Można w niej szukać odpowiedzi na pytanie, czy warto poświęcić się dla przyjaźni.

Porter Eleonor H.: Polyanna
Warszawa, Prószyński i S-ka 1999, 252 s.
"Polyanna" to książka niezwykła. Tytułowa bohaterka jest sierotą, przyjechała do swojej cioci. Na początku stosunki miedzy nimi nie układały się dobrze, ale po jakimś czasie dziewczynka swym ciepłem, dobrocią i optymizmem zdobyła serce swej opiekunki. Polyanna przeżywa wiele przygód oraz rozwesela wszystkich swoją grą w "zadowolenie". Ta pełna ciepła i uroku książka przekonuje wszystkich, jak wielkie znaczenie w życiu ma przyjazny stosunek do ludzi i świata.

Olech Joanna: Dynastia Miziołków
Warszawa, Egmont 2003, 216 s.
Klan Miziołków to zwariowana rodzinka. Tata Papiszon jest wiecznie nieprzytomny, a mama Mamiszon, nieprzeciętnie zakręcona. Książka jest pamiętnikiem najstarszego syna. Młodsze siostry to również barwne osóbki, dostarczające rozrywki. W książce aż skrzy się od humoru, psikusów i dowcipów. Wszyscy mający poczucie humoru docenią nie tylko tekst, ale i ilustracje, dopełniające całości. Książkę czyta się naprawdę jednym tchem.

Montgomery Lucy Maud: Błękitny zamek
Warszawa, Nasza księgarnia 1999, 192 s.
Bohaterka książki to zakompleksiona dziewczyna z tak zwanej "dobrej rodziny", uważana przez cały klan za nierozgarniętą starą pannę. Pewnego dnia Joanna dowiaduje się, że jest ciężko chora na serce i pozostał jej zaledwie rok życia. W obliczu takiej perspektywy dziewczyna odrzuca wszelkie konwenanse i czas, który jej pozostał, przeżyć zupełnie inaczej.
Czy znajdzie swoje szczęście u boku tajemniczego Barneya Snaitha, o którym w miasteczku krążą ponure historie i niezwykłe plotki? Czy rzeczywiście potrwa to tylko rok? Pełna prostoty, wzruszająca i urzekająca książka.

Kosmowska Barbara: Buba
Poznań, Media Rodzina 2003, 270 s.
Ojcem bohaterki jest niezwykle zapracowany, roztargniony prezenter telewizyjny, a matką nie mniej roztargniona, kiepska powieściopisarka. Nie poświęcają swej córce zbyt wiele czasu, a właściwie wcale... Buba jest osoba rozsądną i próbuje jakoś uporządkować ten świat. Dziewczyna ma bratnią duszę w osobie dziadka, postaci nieprzeciętnej, inteligentnej i dowcipnej. Jest to naprawdę błyskotliwa, dobrze napisana powieść, a o takim dziadku marzy chyba każdy nastolatek.


PORADNIK WCZASOWICZA

Oto kilka praktycznych porad dla tych, którzy zamierzają bezpiecznie i radośnie spędzić nadchodzące wakacyjne miesiące. Gorąco polecamy przeczytać i starać się zapamiętać - warto!!!!

1. Pamiętajmy by podczas upałów uzupełniać zapasy płynów w organizmie. Jest to bardzo ważne, gdyż odwodnienie prowadzi do utraty zdrowia a w skrajnych przypadkach nawet życia. Jedynym przystosowanym do długotrwałej suszy ssakiem jest wielbłąd. Magazynuje on duże ilości wody w tkankach ciała, a zwłaszcza we krwi. Wbrew wierzeniom ani w garbie, ani w żołądku wielbłąd nie nosi zapasów wody.

2. Gdy znajdziemy się już nad wodą, kąpmy się tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Najlepiej do pływania przystosowane są ryby - posiadają pęcherz pławny, dzięki któremu nie topią się i mogą utrzymywać ciało w bezruchu, więc mogą w wodzie odpoczywać. Ponieważ jeśli chodzi o pływanie możemy liczyć tylko na siłę własnych mięśni - nie przeceniajmy swoich możliwości.

3. Gdy podczas wakacyjnej wędrówki trafimy w góry pamiętajmy o tym, że są one dla człowieka nadal bardzo niebezpieczne, a pogoda w wyższych partiach zmienia się jak w kalejdoskopie. Najlepiej przystosowanym do trudnych, górskich warunków ssakiem jest kozica. Jej nogi są bardzo silne, a spód kopyt stanowią elastyczne, poduszeczkowate zgrubienia, gwarantujące pewne oparcie na gładkim, śliskim podłożu. Pamiętajmy, że tylko kozica może bezkrytycznie zapuszczać się w góry - my przed każdym wyjściem na szlak musimy się solidnie przygotować, poinformować odpowiednie służby o swoich turystycznych zamiarach i przez cały pobyt w górach oprócz nóg nieustannie używać szarych komórek.

4. Podczas pakowania swojego plecaka lub torby podróżnej nie sugerujmy się pogodą, która jest aktualnie za oknem. Wyziębienie organizmu jest równie niebezpieczne, co przegrzanie. Ssaki, do których i my należymy są stałocieplne, co oznacza, że temperatura ich ciał pozostaje stała bez względu na temperaturę otoczenia. Co innego organizmy zmiennocieplne. Temperatura ich ciał zmienia się w zależności od warunków klimatycznych. Czyli krótko mówiąc, nasz organizm nie jest przystosowany do ekstremalnych temperatur ani na plus ani na minus. Trzeba go w zależności od potrzeb schładzać lub dogrzewać!!

5. Następną niezwykle ważną sprawą jest umiejętność rozpoznawania zagrożeń. Dotyczy to zarówno zagrożeń żywiołowych typu pożar, czy powódź, ale także zagrożeń jakie stanowią dla nas różnego rodzaju używki (nikotyna , alkohol, narkotyki). Używki mają ogromny destrukcyjny wpływ na rozwijający się organizm, a w szczególności na mózg. Czy wiecie, że naukowcy udowodnili iż alkohol nie tylko poważnie zaburza przekazywanie sygnałów nerwowych w rozwijającym się mózgu, ale też uśmierca wiele komórek nerwowych. Brzmi to dosyć przerażająco, więc jak tylko ktoś będzie was częstował alkoholem lub inną używką - przypomnijcie sobie jaki wpływ na wasz organizm ma uleganie takim słabościom!!!!!

Teraz po spełnieniu obowiązku ostrzeżenia Was przed czyhającymi niebezpieczeństwami z czystym sumieniem życzę Wam: tylko pięknej pogody, zawsze dobrego humoru, miłego towarzystwa, wielu niezapomnianych wrażeń, niezwykłych przygód i dobrego wypoczynku.


NIE TAKA STRASZNA KUCHNIA

Dzisiaj podam przepis na biszkopt z Nutellą i suszonymi śliwkami. Mam nadzieję, że będzie wam smakował... tak samo jak mnie...
Biszkopt: 4 jajka, 1 szklanka cukru, ½ szklanki mąki pszennej, ½ szklanki mąki ziemniaczanej, 2 łyżki kakao, 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Krem z Nutellą i śliwkami: ½ kg suszonych śliwek (bez pestek), wódka do namoczenia śliwek (ok. ½ szklanki), 25 dag masła, 20 dag Nutelli
Wierzch: ½ litra śmietany 30%, 4 łyżki cukru pudru, 2 opakowania "śmietan-fix"
Do dekoracji: 10 dag gorzkiej czekolady
Przygotowanie:
Białka ubić, dodać cukier i nadal ubijać. Dodać żółtka i jeszcze ubijać. Następnie dodać mąkę pszenną, mąkę ziemniaczaną, kakao i proszek do pieczenia. Delikatnie wymieszać. Wylać do wysmarowanej tłuszczem prostokątnej formy o wymiarach 25 na 36 cm. Włożyć do nagrzanego piekarnika i piec około 25 minut w temperaturze 170 °C. Ostudzić i nasączyć ponczem (mocna herbata + wódka).
Suszone śliwki przełożyć do litrowego słoika, zalać wódką, zakręcić słoik i zostawić na 24 godziny. Na drugi dzień, jak już wchłoną alkohol pokroić je w kostkę.
Miękkie masło utrzeć na puszystą masę. Dalej ucierając dodawać porcjami Nutellę. Pod koniec dodać pokrojone śliwki i wymieszać. Krem wyłożyć na upieczony i ostudzony biszkopt.
Schłodzoną śmietanę ubić z cukrem pudrem, pod koniec dodać "śmietan-fix" i wymieszać. Następnie wyłożyć ją na krem.
Na bitą śmietanę zetrzeć na tarce o dużych oczkach gorzką czekoladę. Schłodzić w lodówce.
Smacznego.

Przygotowała:
Karolina Bernat


SPORT

Piłka nożna
Warszawa. W związku z trwającą procedurą odwoławczą klubów ukaranych degradacją za udział w aferze korupcyjnej, PZPN wyznaczył nowe terminy meczów barażowych o prawo gry w II lidze. Pierwsze spotkania odbędą się 24 czerwca, a rewanże 27 czerwca.
Na posiedzeniu zarządu PZPN 13 czerwca ma zostać powołany organ odwoławczy, który zajmuję się sprawą zdegradowanych klub. Losowanie par barażowych odbędzie się na posiedzeniu Wydziału Gier PZPN 21 czerwca (czerwca godz. 18). Przypominamy, że pierwotnie mecze barażowe miały się odbyć 20 i 23 czerwca.

Siatkówka
Buenos Aries. Dziesięciu zawodników będzie miał do dyspozycji Raul Lozano w czasie meczów z Argentyną, w Catamarce w 4. rundzie Ligi Światowej, które odbędą się w sobotę i niedzielę (początek obu spotkań o godz. 23 polskiego czasu). Ze względu rodzinnych do Polski wrócił Paweł Zagłumny. Razem z Robertem Prygalem doleci on do Warny na spotkanie z Bułgarią w 5. rundzie (23 - 24 czerwca, Warna).
Kadra siatkarzy na mecze z Argentyną:
Rozgrywający: Łukasz Żegadło;
Atakujący: Mariusz Wlazły;
Środkowi: Daniel Pliński, Wojciech Grzyb, Marcin Możondek;
Przyjmujący: Piotr Gruszka, Michał Winiarski, Bartosz Kurek, Michał Bąkiewicz;
Libero: Krzysztof Ignaczak

Koszykówka
Toruń. W dniu 18 czerwca (najbliższy poniedziałek) poniedziałek hali Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego I VIII Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu przy ul. Grunwaldzkiej zostanie zorganizowany test sprawnościowy przeznaczony dla wszystkich absolwentów gimnazjów pragnących rozpocząć naukę w klasie sportowej o profilu koszykarskim. Dziewczęta proszone są o przybycie na godz. 13, a chłopcy na godz. 14. Należy zabrać ze sobą sprzęt sportowy

Przygotował:
Paweł Jankowski


HUMOR, RELAKS

- Syneczku, już pora do szkoły!
- Nie pójdę.
- Syneczku, mamusia prosi...
- Nie pójdę. Nauczyciele mnie nie lubią, dzieci mnie nie lubią...
- Ależ syneczku, musisz iść do szkoły, przecież jesteś tam dyrektorem.

Pani pyta dzieci:
- Powiedzcie mi dzieci jakieś zwierzątko na A.
Jasio wstaje i mówi:
- A może to karp?
- Nie Jasiu, siadaj. No dobrze, powiedzcie mi teraz zwierzątko na B.
Jasio na to:
- Być może to karp?
- Jasiu za drzwi!
Jasio wychodzi.
- Powiedzcie mi teraz zwierzątko na C.
Nagle drzwi się otwierają i Jasio mówi:
- Czyżby to był karp?

Jasio pyta tatę:
- Czy potrafisz podpisać się z zamkniętymi oczami?
- - Potrafię.
- To świetnie. Trzeba podpisać się kilka razy w moim dzienniczku.

Do apteki wpada Jasiu cały blady i drżący:
- Czy ma pani jakieś środki przeciwbólowe?
- A co cię boli chłopcze?
- Jeszcze nic, ale ojciec właśnie ogląda moje świadectwo.

Przychodzi Jasiu do domu ze świadectwem. Ojciec ogląda i widzi same dwójki. Syn stoi uśmiechnięty i czeka.
- Czego się gówniarzu śmiejesz, przecież tu są same dwóje.- i wyjmuje pasek ze spodni.
Jasiu na to:
- Spoko, ojciec, jeszcze tylko lanie i nareszcie wakacje.