2006/2007 - NR 1
Dodane przez alhenag dnia 04 listopad 2006 14:55:55
(PAŹDZIERNIK 2006r.)

Drodzy czytelnicy !!!
Witamy po długiej przerwie w pierwszym w tym roku numerze naszej gazetki szkolnej. Jak co roku mają miejsca zmiany. Jedną z nich jest skład redakcji "Dzwonka". Nasi nowi współpracownicy to: Monika Jaśniewicz i Daria Ząbek. Podział obowiązków już nastąpił, a owoce naszej pracy będziecie mogli ocenić zaglądając na kolejne strony gazetki.
W tym wydaniu "Dzwonka" redakcja zamieściła wywiad Pawła Jankowskiego z Panem Wojciechem Kubickim. Nie zapomnieliśmy również o łasuchach i miłośnikach sportu. Dowiecie się również jak zadbać o cerę oraz co nas denerwuje.
Zapraszamy do czytania naszej gazety!
REDAKCJA


CO W SZKOLE DZWONI?

4.09.2006r. - ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2006/2007
Nooooo... koniec wakacji. Czas aby znów spotkać się z naszymi nauczycielami, poznać nowych kolegów i koleżanki z klasy pierwszej.

30.09.2006r. - WYJAZD DO WARSZAWY
Grupa uczniów z naszej Szkoły wraz z nauczycielami pojechało na wycieczkę do Warszawy. Spotkali się tam z Córką i Synem naszego Patrona.

13.10.2006r. - DZIEŃ NAUCZYCIELA
Zróbmy w ten dzień jakąś niespodziankę nauczycielom ;)

16.10.2006r. - ROCZNICA PONTYFIKATU śp. JANA PAWŁA II
Wspomnijmy w ten dzień o naszym kochanym Janie Pawle II...


WYWIAD

Witam po wakacyjnej przerwie. Jak wiemy od września w naszej szkole uczy nowy nauczyciel religii - Pan Wojciech Kubicki. Zdążyliśmy poznać go w roli katechety, ale nie wiemy na przykład, czym się interesuje. W tym numerze postanowiłem zadać kilka pytań Panu Kubickiemu, w celu przybliżenia nam Jego osoby.

Uczy Pan w naszej Szkole ponad miesiąc, co Pan może o niej powiedzieć?
W szkole panuje miła atmosfera. Młodzież jest otwarta, życzliwa i chętna do pracy. Uczniowie z dużym zapałem przystąpili do konkursu o Janie Pawle II.

Czy ma Pan doświadczenie w pracy z młodzieżą?
Wcześniej pracowałem z młodzieżą na półkoloniach czasie wakacji. Często prowadziłem zajęcia w świetlicy opiekuńczo-wychowawczej "Caritas".

Czym się Pan interesuje?
Interesuję się informatyką, sportem i religioznawstwem.

Jakie jest Pana hobby?
W wolnych chwilach lubię czytać książki i prasę katolicką. Kolekcjonuje poszczególne numery "Historii Watykanu". Uwielbiam jeździć rowerem, grać w piłkę, wędrować po górach.

Czy zawód katechety był Pana wymarzonym zawodem? Czy miał Pan inne plany dotyczące profesji?
Zawsze chciałem pracować z młodzieżą i przybliżać wiarę w Jezusa Chrystusa.

Gdzie Pan spędził najwspanialsze wakacje swojego życia?
Miło wspominam wakacje spędzone w górach w czasie studiów w Zakopanem i Krakowie. Wędrowaliśmy z kolegami po górskich szlakach. Wieczory spędzaliśmy przy ognisku śpiewając pieśni.

Na zakończenie, czy ma Pan jakieś przesłanie dla wałdowskiej młodzieży?
Chciałbym skierować do Was słowa Jana Pawła II wypowiedziane z Westerplatte podczas III pielgrzymki do Polski: "Musicie od siebie wymagać nawet gdyby inni od was nie wymagali".

Rozmawiał:
Paweł Jankowski


MAM GŁOS

To mnie czasem denerwuje!

Zauważyłam, że osoby, z którymi przebywam nie przestrzegają zasad poprawnej polszczyzny, co z czasem stało się denerwujące. Ja sama nie jestem ideałem, lecz radzę i proszę, by niektóre osoby wsłuchały się w to, co mówią, Trudno jest wytrzymać, gdy naokoło słychać "zara", "idziem", "zrobim". Denerwujące jest także, gdy mówi się o rodzaju żeńskim nie "były", a "byli". Naprawdę radzę się zastanowić nad tym, co się mówi.

Przygotowała:
Daria Ząbek


CIEKAWE PORADY

A dzisiaj ciekawe porady na:
PODBITE OKO: Jak najwcześniej w ciągu dnia przykładamy okład z tartego jabłka.
ODCISKI: Stosujemy miejscowe okłady z roztartego czosnku, aż do usunięcia zrogowaciałych warstw naskórka.
CHOROBĘ LOMOCYJNĄ: Na 15 minut przed podróżą połykamy jedną stołową łyżeczkę miodu, a drugą w momencie wsiadania do samochodu. Podczas jazdy skupiamy się na oglądanym pejzażu.
Nowe ciekawe porady w następnym numerze "Dzwonka".

Przygotowała:
Karolina Bernat


HOROSKOP NA PAŹDZIERNIK

Baran 21.03 - 21.04
Jesteś ambitny, impulsywny, pomysłowy, przędsiębiorczy, dynamiczny. Uczysz się chętnie i szybko. Lubisz szkołę, ale pod warunkiem że nie będziesz się w niej nudził. Jesteś ciekawski, bardzo ruchliwy, typowy klasowy rozrabiaka.

Byk 22.04 - 21.05
Jesteś spokojny, ambitny, cierpliwy, konstruktywny a motorem Twojego działania jest koncentracja i organizacja. Uczysz się chętnie, masz dobrą pamięć. Niechętnie robisz więcej niż musisz.

Bliźnięta 22.05 - 21.06
Jesteś błyskotliwy, elokwentny, pomysłowy, wszechstronny. Działasz pod wpływem ciekawości i impulsu. Uczysz się szybko, łatwo przyswajasz informacje i z taką samą łatwością przekazujesz je innym.

Rak 22.06- 22.07
Jesteś bystry, wrażliwy, pomysłowy, zręczny, a do działania popycha Cię wyobraźnia. Uczysz się szybko, zapamiętując usłyszane wiadomości. Jesteś lubiany przez rówieśników, a Twoi znajomi mogą liczyć na Ciebie w niejednej sytuacji.

Lew 23.07 - 23.08
Jesteś ambitny, szlachetny, przywódczy, obdarzony wieloma talentami, a motorem Twojego działania jest zaspokojenie wyższych aspiracji. Uczysz się z łatwością, ambitnie dążąc do tego, aby być jednym z najlepszych.

Panna 24.08 - 22.09
Jesteś poważny, logiczny, rozsądny i odpowiedzialny. Szybko się uczysz, kierujesz się logiką, lubisz pisać i dyskutować. Ostrożne podchodzisz do zawierania znajomości, ale jeśli kogoś obdarzysz sympatią stajesz się otwarty i bezpośredni.

Waga 23.09 - 23.10
Jesteś miły, układny, zdolny, bezpośredni, cenisz piękno, dążysz do harmonii. Uczysz się szybko, masz dużą siłę przebicia i dobrze potrafisz ją ocenić. Masz pacyfistyczne nastawienie do świata, otaczasz się dużą ilością znajomych, lubisz pomagać innym.

Skorpion 24.10- 22.11
Jesteś odważny, oryginalny, przenikliwy, twórczy i ambitny. Uczysz się szybko i wytrwale, dążąc do znaczących osiągnięć. Jesteś lubiany przez rówieśników, ale lubisz też samotność. Zachowujesz rezerwę wobec innych.

Strzelec 23.11 - 21.12
Jesteś błyskotliwy, ambitny, szlachetny, utalentowany, a motorem Twojego działania jest entuzjazm. Uczysz się szybko, masz dobrą pamięć. Łatwo adaptujesz się w każdym środowisku, otaczając się duża liczbą znajomych.

Koziorożec 22.12 - 20.01
Jesteś ostrożny, ambitny, rozsądny, praktyczny i pracowity. Uczysz się z łatwością, cechuje Cię dobra pamięć i zdrowy rozsądek. Rówieśnicy Cię lubią, ale ostrożnie dobierasz sobie przyjaciół. Twoje działania oparte są na rozsądku i pracowitości.

Wodnik 21.01- 28.02
Jesteś urodzonym humanistą, zdecydowany, oryginalny, ekscentryczny. Wyróżniasz się inwencją i intelektem. Uczysz się z łatwością, masz dobrą pamięć i swobodę myślenia. Lubisz być między ludźmi, szybko zdobywając ich sympatię, ale masz też okresy w których wolisz samotność.

Ryby 19.02- 20.03
Jesteś wrażliwy, twórczy, bystry, empatyczny i wrażliwy. Uczysz się szybko, masz łatwość przyswajania nowych wiadomości. Twój umysł jest twórczy, otwarty na nowe idee.

Przygotowała:
Patrycja Kondracka


NIE TAKA STRASZNA KUCHNIA

Kocie języczki
1.Oto składniki na około 40 pysznych ciasteczek:
- 60g mąki
- 60g masła
- 2 jajka
- 2 torebki cukru waniliowego
- 50g cukru pudru
2.Ubijamy masło w misce na jednolitą masę, poczym dodajemy cukier i cukier waniliowy, nie przerywając ubijamy. Stopniowo dodajemy płynne białka, ciągle poruszając trzepaczką, a następnie mąkę, mieszając drewniana łyżką.
3.Smarujemy tłuszczem blachę i lekko posypujemy mąką. Formujemy "Kocie języczki" za pomocą radełka i wstawiamy do mocno rozgrzanego piekarnika (210*C)
4.Gdy ciasteczka przybiorą złoty kolor, kończmy pieczenie i ciepłe oddzielamy od blachy.

Smacznego życzy:
Karolina Bernat


SPORT

Historia snowboardu

Historia snowboardu liczy już prawie 40 lat. Myślicie, że ściemniam? Jak bym śmiał. Któregoś zimowego dnia 1964 roku w Muskegon w stanie Michigan, niejaki Shermann Poppen postanowił wymyślić swym dzieciakom jakąś atrakcję. Wziął więc dwie narty i połączył je w jedną (później to samo zrobił z nartami wodnymi i tak powstał tzw. "snurfer"). Gdy dzieciaki podchwyciły nowy wynalazek, Poppen zarejestrował go w biurze patentowym, a następnie prawa do produkcji przekazał firmie produkującej kule kręglarskie. Na przełomie 1966 i 1967 roku sprzedano pierwsze 100 tysięcy snurferów.
Właśnie takiego snurfera dostał w 1968 roku 14-letni wówczas Jake Burton Carpenter ze Wschodniego Wybrzeża USA. Postanowił jednak ulepszyć deskę i przymocował do niej ruchome pętle na stopy, co pozwalało dłużej zjeżdżać. W 1977 roku Burton rozpoczął w Vermont produkcję własnych desek - snurferów. Inna wielka postać światowego snowboardingu Dimitrije Milovich - zwolennik surfingu, również ze Wschodniego Wybrzeża - na przełomie 1969 i 1970 roku jako pierwszy zaprezentował deskę ze sztucznego tworzywa, zaś w dwa lata później zarejestrował swój patent. W 1975 roku Milovich rozpoczął produkcję seryjną pod nazwą "Winterstick". Tył tych desek wyglądał jak ogon jaskółki, a całość pokryta była włóknem szklanym i miała P-texowy ślizg. Ich cena wynosiła niestety aż 225 dolarów, co powodowało, że nie sprzedawały się najlepiej i w 1984 roku firma Milovicha stanęła na skraju bankructwa.
Jednak za człowieka, który jako pierwszy skonstruował pierwszy snowboard, uważa się Toma Simsa. W 1969 roku zamieszkał na Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, gdzie razem z Chuckiem Barfootem rozpoczął budowę desek do surfingu i skateboardingu. Pierwszy snowboard Sims wyprodukował w połowie lat 70-tych, natomiast już w 1977 roku zbudował pierwszą laminowaną deskę z drewnianym rdzeniem.
Wiosną 1981 roku odbył się w Leadville (Colorado) pierwszy na świecie konkurs snowboardowy. Zwyciężył właśnie Tom Sims, jadąc na desce z metalowymi krawędziami. Niestety, wkrótce potem władze amerykańskie i towarzystwa ubezpieczeniowe zakazały snowboardzistom korzystania z wyciągów i tras narciarskich. Z tego powodu nieco zmalało zainteresowanie nową zimową dyscypliną. Jednak dla tych, którzy zdążyli już spróbować, nie było drogi odwrotu. Rozpoczęło się mozolne, wielogodzinne wchodzenie z deską na upatrzony szczyt i tak właśnie powstał "hiking".
Trudności, jakie stanęły na drodze pierwszy snowboardzistów, zmusiły ich do walki o swoje prawa. Pierwsza organizacja snowboardowa powstała w 1982 roku (uwaga!) w Japonii (JSBA).
W Europie pierwsi snowboardziści pojawili się nieco później. Prekursorem na Starym Kontynencie okazał się Szwajcar, wcześniejszy mistrz skateboardingu, Jose Fernandes. Jako pierwszy wygrał w Calgary konfrontację z Amerykanami. Jadąc na asymetrycznej desce Hooger Booger wygrał również w 1986 r. Mistrzostwa Szwajcarii - pierwsze zawody w Europie (St. Moritz) - oraz zapoczątkował nowe, twarde wiązania pasujące do butów narciarskich. W tym samym roku swą działalność rozpoczęły pierwsze oficjalne cluby snowboardowe: w Austrii (ASA) i Norwegii (NSBF).
Natomiast pierwsze w Europie Mistrzostwa Świata miały miejsce w 1987 roku w Livigno (Włochy) i St. Moritz (Szwajcaria). Wówczas Chuck Barfoot i jego kompania wprowadzili na rynek pierwszą freestylową deskę typu twin-tip o jednakowych końcach.
Przy okazji tych mistrzostw zostały uformowane dwie duże międzynarodowe organizacje: North American Snowboard Association (NASBA) oraz Snowboard European Association (SEA). W marcu 1990 roku powołano do życia International Snowboard Association (ISA), zaś w maju roku następnego przekształcono ją w International Snowboard Federation (ISF).
Dziś snowboarding liczy sobie kilkanaście lat, choć do grona dyscyplin olimpijskich dołączył dopiero w 1998 roku na Olimpiadzie w Nagano. W ciągu tego okresu pojawiło się wiele jego stylów, które najłatwiej podzielić na dwie grupy: "freestyle" i "carving". Nie trudno zauważyć, że największy wpływ na dzisiejszy freestyle mieli Amerykanie, zamieniający jazdę na deskorolce w lecie na snowboard z miękkimi wiązaniami w zimie. Jednak gdyby nie eks-narciarze z Europy, snowboarding byłby dziś uboższy. To oni bowiem, nie zdejmując butów narciarskich, przypięli do nich twarde snowboardy, a zapoczątkowując jazdę slalomową, stali się prekursorami "carvingu".

Przygotował:
Tomasz Przeorski


HUMOR, RELAKS

Kobieta w sklepie pyta:
- Przepraszam, czy mogę przymierzyć tę sukienkę na wystawie?
Na to sprzedawczyni:
- Bardzo proszę, ale mamy też przymierzalnię.

Przychodzi Baba do sklepu i pyta:
- Jest mielone?
- Mielim...
- To ja poczekam!
- Mielim wczoraj...

Przychodzi babcia do urzędu skarbowego, składa PIT.
Urzędniczka sprawdza i mówi:
- W zasadzie dobrze, ale brakuje pani podpisu.
- Podpisu ? Ale jak ja mam się podpisać?
- No, tak jak zawsze się pani podpisuje.
Staruszka wzięła długopis w rękę i napisała:
"Całuje Was gorąco, babcia Aniela."

Przewodnik oprowadzając wycieczkę po starym zamku mówi: "tu od 300 lat ukazuje się dama w białej powłóczystej sukni...".
- Bzdura - mówi jeden ze zwiedzających - sądzi pan, że jakakolwiek kobieta mogłaby chodzić w tej samej sukni aż tyle lat???

Przygotowała:
Ewelina Elwertowska