2014/2015 - NR 1
(PAŹDZIERNIK 2014r.)

Pierwszy numer "Dzwonka" w bieżącym roku szkolnym jest również pierwszym numerem opracowanym przez częściowo nowy skład redakcyjny.
Agata Wiśniewska (I G): Cześć. Lubię tańczyć i czytać, w związku z tym zajmę się recenzjami książek i ich ekranizacjami. Mam nadzieję, że moje artykuły spodobają się Wam.
Katarzyna Wiśniewska (I G): Cześć. Interesuję się sportem, dlatego tym działem będę się zajmowała.
Natalia Kowalska (I G): Cześć! Uwielbiam modę. Wiele inspiracji czerpię czytając blogi modowe. Interesuję się również dekorowaniem wnętrz i lubię grać na gitarze.
Julita Szymańska (I G): Cześć. Zajmę się redagowaniem kącika muzycznego i kulinarnego.
"Weterankami" w redakcji są oczywiście Hania Rzepka i Julka Opala (II G).

Pozdrawiamy serdecznie, zachęcając do czytania, oglądania i słuchania :)
REDAKCJA


KĄCIK LITERACKI

Marzenia i obawy Harpagona

Harpagon to główny bohater "Skąpca" Moliera. Był on 60-letnim mieszkańcem Paryża. Jego żona zmarła, pozostawiając mu dwójkę dzieci - Elizę i Kleanta. Zajmował się lichwiarstwem. Chorował na astmę.
Skąpiec nosił okulary, miał również brodę. Ubierał się skromnie, gdyż nie znosił wydawania pieniędzy na luksusy. Jako starszy człowiek, zapewne miał zmarszczki i siwiznę.
Najbardziej charakterystyczną cechą Harpagona i powodem większości rodzinnych problemów było skąpstwo. Mieszczanin przesadnie oszczędzał na wszystkim - nie karmił koni, źle opłacał służbę, a wystawną wizytę chciał wydać jak najmniejszym kosztem. Był materialistą, całe jego życie kręciło się wokół posiadania jak największej liczby talarów. W zamian za bogactwo gotów był sprzedać szczęście własnych dzieci. Ostatecznie doprowadziło go to do paranoi i obsesji - o kradzież szkatułki podejrzewał każdego, nawet samego siebie. Pieniądze traktował jak przyjaciela lub ukochaną osobę - za wszelką cenę nie chciał ich stracić, przedkładał je nad Elizę i Kleanta.
Nie wyrażał żadnych ojcowskich uczuć. Dzieci i ich zamążpójście/ożenek traktował jedynie jako kolejny sposób na powiększenie swojego majątku, dlatego też nie pozostawił im swobody w wyborze partnerów. Nawet planując swój własny ślub zwracał uwagę na posag wybranki. Mariannę chciał poślubić, aby była dobrą żoną i dostarczyła mu pewnego zarobku, w grę nie wchodziły żadne uczucia.
Harpagon był również łasy na pochlebstwo. Komplementy Frozyny przyjął bezkrytycznie, nawet mimo ich oczywistej nieszczerości. Skąpiec dawał się łatwo zmanipulować - Jakub bez problemu wyciągnął z Harpagona wszelkie potrzebne informacje i zrzucił winę za kradzież szkatułki na Walerego.
Niekiedy mieszczanin tracił panowanie nad sobą - po zaginięciu pieniędzy ogarnęło go szaleństwo.
Harpagona uważam za postać negatywną, a przede wszystkim za złego ojca. Cała intryga związana z jego skąpstwem niczego go nie nauczyła. Ostatnie zdanie wypowiedziane przez niego w sztuce - A ja pójdę uściskać moją kochaną szkatułkę - dobitnie podsumowuje niezmienną osobowość Skąpca.
(Agnieszka Zabłotna, kl. II G)

Zosia i przyjaciele (część III)

Wakacje, wypełnione zabawą z nowymi koleżankami, minęły Michałowi bardzo szybko. Był ostatni dzień sierpnia. Jutro nowa szkoła, w której nie zna się nikogo prócz Zosi, Żabki, Marty i Klementyny. No, ale to już coś! Nie będzie "nowym" do potegi. Godziny leciały bardzo szybko. Południe, obiad, popołudnie, wieczór. Czas iść spać, ale jak tu zasnąć?!
Pierwszego września Zośka obudziła się bardzo wcześnie. Do szkoły trzeba było przyjść na 9.00, więc miała jeszcze trzy godziny. Postanowila pójść na spacer i nacieszyć się ostatnimi chwilami bez obowiązku nauki, odrabiania lekcji. Wyszła skrzypiącą, metalową furtką, którą lato ubrało w zielona sukienkę z bluszczu.
- Ach... jak smutno będzie, gdy zima zniszczy to letnie ubranko - pomyślała Zosia.
Ścieżka poprowadziła ją tym dobrze znanym, wakacyjnym szlakiem do rozwidlenia polnych dróg, przy którym ktoś dawno temu postawił figurę Matki Boskiej, naznaczoną teraz śladami mijajacych lat, jesieni, zim i wiosen. Teraz w prawo, do lasu mieszanego, w którym promienie słonka przedzierały się przez konary drzew, aby dotknąć tętniącego od wczesnych godzin runa, ktore pamięta tak piękne chwile spędzone przez Zośkę w tym lasku. Tak, od najmłodszych lat bawiła sie tu z tatą, ciocią, a póżniej ze swoimi kochanymi przyjaciółmi.
- Zaczyna się kolejny rok szkolny - pomyślała. - Nowy zeszyt do zapisania. Ode mnie zależy, czy będzie spisany ładnym, estetycznym pismem, czy też będą w nim bazgroły, ktorych każdy by się wstydził. Kolejne lekcje, kolejne sprawdziany i w szkole, i w życiu. Czy zdam na piątkę? Czy będę czuła sadysfakcję z moich osiągnięć, gdy nastanie koniec roku szkolnego? Co wtedy powiem? Jakie zdam relacje z życia? Czy będę miała się czym pochwalić?
Z tych rozmyślań wyrwała ją wiewiórka, której orzeszek spadł na zosiną głowę. Dziewczyna spojrzała na zegarek.
- O rany!!! Już 8.30!!!! - krzyknęła i pognała w stronę szkoły.
Sprintem pokonała dwukilometrowy dystans dzielący ją od szkoły. Rozczochrana i zasapana wpadła do sali gimnastycznej, na której już wszyscy się zebrali. Na szczęście akademia jeszcze się nie zaczęła. Zośka usiadła na ławce koło swoich przyjaciółek. Nagle poczuła, że ktoś ciągnie jej kitek, któremu już i tak nie zostało wiele życia.
- Ej! - odwróciła się i zobaczyła... Michała. - Michał! Nie szarp mnie, bo do końca zniszczysz mi fryzurę - oznajmiła.
- Fryzurę???? To jest fryzura? - usłyszała uszczypliwą uwagę starego przyjaciela, Jerzego.
- Bardzo śmieszne, Jurku - rzekła Zosia, która wiedziała, że nie powiedział tego złośliwie. - Jerzy, nie mów tak lepiej, bo znajdziesz jeża w plecaku!!!
- Kto tam ciągle gada??? Zocha i reszta! Cisza, akademia się powoli zaczyna! - zawołała Pani Liskowa, która uważana była za najgrożniejszą nauczycielkę w całej szkole, ba, w całej wsi i okolicy!!
- Szszsz... cicho, bo zarobimy uwagę już pierwszego dnia - ostrzegł wszystkich Jerzy.
Akademia się zaczęła. Dzieciaki z drugiej klasy przedstawiały "Plastusiowy pamiętnik". Braciszek Jerzego był Plastusiem, a że jest on idealną kopią Jurka, przydomek "Plastuś" przyczepił się do Jerzego od tej chwili na stałe. Przedstawienie się skończyło. Przed szkołą zebraLo się nieformalne zgrupowanie, zwołane przez klasę II gimnazjum.
- Uwaga, uwaga! - krzyknął Jerzy, przewodniczący klasy. - Mamy w klasie nowego. To on - wskazał na Michała. - Ma na imię Michał. Jako przewodniczący oczekuję, aby został przyjęty ciepło i miło. Teraz koniec części oficjalnej!
- Ha ha ha ha!!!!
Cała klasa wybuchnęła śmiechem. Wszyscy rozbawili się swoją udawaną powagą.
- Cześć, stary!
- Siema, brachu. Co sądzisz o naszej szkole?
- Cześć, jesteś dwunastym chłopakiem w naszej klasie.
- To ty mieszkasz w tym domku z takim ładnym psiakiem?
Tych powitan i pytań było całkiem sporo. Bardzo otwarcie przyjęto "nowego". Zaoszczędzono mu tym zbędnych nerwów. Po tym nieformalnym zebraniu przed szkołą Michał poczuł się, jakby znał całą klasę już od ładnych paru lat.

Ciąg dalszy nastąpi...
(Julia Opala, kl. II G)


Przygotowały:
Hanna Rzepka
Julia Opala


KĄCIK MUZYCZNY

Zestaw hitów radia ESKA:
 • Enrique Iglesias ft. Sean Paul, Descemer Bueno, Gente De Zona - Bailando
 • Najlepszy Przekaz W Mieście - Zawsze do celu
 • WaWa & Tony T - Fire
 • Martin Tungevaag - Wicked Wonderland
 • Liber & Natalia Szroeder - Teraz Ty
 • Ariana Grande Ft. Zedd - Break Free
 • Deorro - Five Hours
 • Arash Feat. T-Pain - Sex Love Rock N Roll
 • MAGIC! - RudePrzygotowała:
Julita Szymańska


SPOSÓB NA NUDĘ


Ciekawe książki dla młodzieży

John Green: Gwiazd naszych wina

Szesnastoletnia Hazel choruje na raka i tylko dzięki cudownej terapii jej życie zostało przedłużone o kilka lat. Jednak nie chodzi do szkoły, nie ma przyjaciół, nie funkcjonuje jak inne dziewczyny w jej wieku, zmuszona do taszczenia ze sobą butli z tlenem i poddawania się ciężkim kuracjom. Nagły zwrot w jej życiu następuje, gdy na spotkaniu grupy wsparcia dla chorej młodzieży poznaje niezwykłego chłopaka. Augustus jest nie tylko wspaniały, ale również, co zaskakuje Hazel, bardzo nią zainteresowany. Tak zaczyna się dla niej podróż, nieoczekiwana i wytęskniona zarazem, w poszukiwaniu odpowiedzi na najważniejsze pytania: czym są choroba i zdrowie, co znaczy życie i śmierć, jaki ślad człowiek może po sobie zostawić na świecie. Wnikliwa, odważna, pełna humoru i ostra Gwiazd naszych wina to najambitniejsza i najbardziej wzruszająca powieść Johna Greena. Autor, pisząc o nastolatkach, ale nie tylko dla nich, w błyskotliwy sposób zgłębia w niej tragiczną kwestię życia i miłości.
Na podstawie tej książki powstał niedawno bardzo dobry film.Murray Tamsyn: Zakochany duch

Skye nie jest zwykłą nastolatką. Potrafi porozumiewać się z duchami i jako medium pomaga im przejść na drugą stronę. Randkowanie z duchem to kiepski pomysł, ale prawdziwe problemy zaczynają się, gdy Owen, zauroczony Skye postanawia zostać w świecie żywych. W dodatku względy dziewczyny próbuje odzyskać jej były chłopak, Nico, należący do starożytnego stowarzyszenia Salomonarian. Czy Owen znajdzie sposób, aby zostać przy ukochanej? I kogo wybierze Skye?


Suzanne Collins: Igrzyska śmierci

Czy zdołałbyś przetrwać w dziczy, zdany na własne siły, gdyby wszyscy dookoła próbowali wykończyć cię za wszelką cenę?
Na ruinach dawnej Ameryki Północnej rozciąga się państwo Panem, z imponującym Kapitolem otoczonym przez dwanaście dystryktów. Okrutne władze stolicy zmuszają podległe sobie rejony do składania upiornej daniny. Raz w roku każdy dystrykt musi dostarczyć chłopca i dziewczynę między dwunastym a osiemnastym rokiem życia, by wzięli udział w Głodowych Igrzyskach, turnieju na śmierć i życie, transmitowanym na żywo przez telewizję.Bohaterką, a jednocześnie narratorką książki jest szesnastoletnia Katniss Everdeen, która mieszka z matką i młodszą siostrą w jednym z najbiedniejszych dystryktów nowego państwa.
Katniss po śmierci ojca jest głową rodziny - musi troszczyć się, by zapewnić byt młodszej siostrze i chorej matce, a to prawdziwa walka o przetrwanie...
Powieść jest trylogią, składającą się z tytułów: Igrzyska śmierci - W pierścieniu ognia - Kosogłos. Na jej podstawie zrealizowano filmy.

  


Tammara Webber: Tak blisko

Kiedy Jacqueline przyjechała za swoim chłopakiem, do college’u, nie spodziewała się, że po dwóch miesiącach Brad zakończy wieloletni związek. Teraz musi odnaleźć się w zupełnie obcej rzeczywistości – jest singielką, studiuje ekonomię zamiast muzyki, a byli znajomi traktują ją jak powietrze.
Pewnej nocy, tuż po wyjściu z imprezy, Jacqueline zostaje zaatakowana przez Bucka, przyjaciela jej eks-chłopaka. Ocalona przez nieznajomego, który wydaje się być przypadkiem we właściwym miejscu i o właściwym czasie, dziewczyna chce tylko zapomnieć o koszmarnym wydarzeniu. Jednak Lucas, jej wybawca, nie spuszcza z niej oka. Jacqueline nie wie, czego może się spodziewać po skrytym mężczyźnie, który całe zajęcia spędza gapiąc się na jej plecy i szkicując w notatniku.
Kiedy okazuje się, że Buck nadal prześladuje Jacqueline, ta ma do wyboru: pozostać ofiarą albo nauczyć się bronić. Luke wydaje się być rycerzem na białym koniu, ale i on ma swoje tajemnice.

Gayle Forman: Zostań jeśli kochasz

Mia straciła wszystko. Czy miłość pokona śmierć?
Po tragicznym wypadku, w którym zginęli jej najbliżsi, Mia trwa w stanie dziwnego zawieszenia. Musi podjąć decyzję, czy walczyć o odzyskanie przytomności, czy też poddać się i umrzeć. Próbując rozstrzygnąć ten dylemat, wspomina dotychczasowe życie.
Poruszająca książka o dającej wsparcie rodzinie, przyjaźni, samotności i znajdowaniu swego miejsca na ziemi, o umiejętności żegnania się z przeszłością i przyjmowania tego, co nadchodzi. Opowiada o potędze miłości i wyborach, których każdy z nas musi dokonać.
Również tą książkę zekranizowano.Aprilynne Pike: Ocalona

Osiemnastoletnia Tavia jako jedyna osoba uchodzi z życiem katastrofy lotniczej, w której giną jej rodzice. Kiedy ukazuje jej się tajemniczy chłopak-widmo, a wokół niej dzieje się coraz więcej niezrozumiałych rzeczy, zaczyna podejrzewać, że jej przeszłość kryje niejeden sekret. Tavia nie wie jeszcze, że jej rolą jest ocalenie świata i zatrzymanie Reduciatu, bractwa, które manipuluje rzeczywistością dla własnych, niecnych celów. Dziewczyna musi dokonać wyboru: odzyskać moc, odnaleźć zjawę i uratować chylący się ku upadkowi świat albo wybrać wolną wolę i miłość do Bensona. Nie wszystko jednak jest takie oczywiste, jak się wydaje…


Przygotowała:
Agata Wiśniewska


NIE TAKA STRASZNA KUCHNIA

W związku ze zbliżającym się Świętem Duchów przedstawiam przepisy na kulinaria, które doskonale zaprezentują się na halloweenowym przyjęciu.

Smoothie

Zdrowe napoje zwane z angielskiego "smoothies" przebojem wdarły się na polskie stoły. Moja dzisiejsza propozycja to dość słodkie zielone smoothie w halloweenowej oprawie. Napój ten kojarzyć się może ze słynnym Mikiem Wazowskim, bohaterem kinowego przeboju sprzed kilku lat pt. "Potwory i spółka".
Składniki: 3 pomarańcze, szklanka liści świeżego szpinaku, 1 duże jabłko, pół szklanki wody, sok wyciśnięty z połówki cytryny; poza tym: plastikowe oczy, słomki do napojów.
Przyrządzenie:
 • Jabłko umyj, obierz i pokrój na kawałki. Wrzuć do naczynia. Wyciśnij sok z pomarańczy.
 • Sok wraz z pozostałym po wyciśnięciu miąższem (bez białych elementów i pestek) także umieść w naczyniu.
 • Wyciśnij do naczynia sok z cytryny. Dodaj szpinak oraz wodę.
 • Zmiksuj wszystko dokładnie.
 • Przelej smoothie do wysokich szklanek. W każdej z nich umieść plastikowe oczy oraz słomkę.


Halloweenowe babeczki z pająkami

Składniki: babeczki (upieczone wcześniej lub kupione w sklepie), kolorowe pisaki cukrowe, okrągłe czekoladki w dwóch rozmiarach, kolorowa posypka do ciast, jasny krem do ciast, rękaw cukierniczy lub szpryca do ciasta
Przyrządzenie:
 • Rozpakuj czekoladki i wybierz kolorową posypkę, której użyjesz do dekoracji babeczek.
 • Napełnij szprycę kremem. Przy jej pomocy rozprowadź go na wierzchu babeczek.
 • Na wierzchu pokrytej kremem babeczki umieść jedną mniejszą i jedną większą czekoladkę - tak powstanie ciało pająka.
 • Użyj kolorowych pisaków cukrowych oraz posypki do stworzenia odnóży i oczu pająka.SMACZNEGO!


Przygotowała:
Julita Szymańska


ZRÓB TO SAM

Halloween może być świetnym pretekstem do robienia kreatywnych dekoracji, które odmienią wygląd twojego domu.

Wazon - mumia

Materiały i narzędzia: szklany wazon, jedna lub dwie rolki bandażu (w zależności od wielkości wazonu), duże plastikowe oczy, klej do decoupage'u Mod Podge (lub jego zamiennik), klej epoksydowy, nożyczki, pędzel gąbkowy.
Sposób wykonania:
1. Przygotuj wszystkie potrzebne narzędzia i akcesoria. Jeśli twój wazon jest mały, przetnij bandaże na pół - węższe będą się w tym wypadku lepiej prezentować.2. Przyklej plastikowe oczy do wazonu.3. Za pomocą pędzla gąbkowego nanieś Mod Podge na niewielką część wazonu (z tyłu).4. Koniec bandaża pokryj klejem, w ten sposób go zabezpieczysz. Przyklej bandaż w miejscu, gdzie wcześniej został naniesiony Mod Podge.
5. Powtarzaj kroki 3 i 4, aż owiniesz bandażem cały wazon. Następnie nanieś klej na koniec bandaża.6. Ostrożnie rozprowadź klej wokół oczu mumii. Uwaga: klej powinien znajdować się jedynie na bandażu, a nie na widocznym wokół oczu szkle. W razie potrzeby zbierz klej (nim wyschnie!) przy pomocy patyczka do uszu.7. Przytnij nadmiar bandaża u góry wazonu.8. Teraz wystarczy tylko umieścić w tym oryginalnym wazonie bukiet kwiatów w jesiennych barwach lub po prostu kolorowe liście. Dzięki temu na twoim stole zapanuje jesienno - halloweenowy klimat.


Lampiony halloweenowe ze słoików

Lampiony zrobione z wydrążonych dyń zwane na Zachodzie "Jack-o'-lanterns" są świetną halloweenową dekoracją. Mogą się jednak w końcu znudzić. Poza tym takie ozdoby mają jedną podstawową wadę: bardzo szybko tracą swój dobry wygląd. Jeśli chcesz cieszyć się halloweenowym lampionem dłużej niż kilka dni, wyczaruj go ze szklanego naczynia, np. słoika. Taki lampion może stać w oknie ile tylko chcesz!
Materiały i narzędzia: słoiki z przezroczystego szkła, pędzle, podgrzewacze, bibuła w kolorach czarnym i pomarańczowym, klej do decoupage'u Mod Podge (lub jego zamiennik).
Sposób wykonania:
 • Podrzyj pomarańczową bibułę na mniejsze kawałki. Na czarnej bibule narysuj nos, usta i oczy upiornego Jacka, po czym wytnij je.
 • Rozrób w naczyniu klej do decoupage. Za pomocą pędzla nanieś klej na zewnętrzną powierzchnię słoika. Nie zapomnij o brzegu słoika na górze. Nie musisz za to martwić się denkiem - nie będzie go widać.
 • Cały słoik pokryj z wierzchu kawałkami pomarańczowej bibuły. Jeśli trzeba, wykorzystaj jeszcze trochę kleju.
 • Na przyklejoną bibułę nanieś pędzlem kolejną warstwę kleju. Następnie przyklej oczy, nos i usta z czarnej bibuły. Pokryj je warstwą kleju i pozostaw lampion do wyschnięcia.
 • Teraz wystarczy tylko umieścić w środku słoika podgrzewacz, zapalić go i... oczywiście zgasić światło!Jak zrobić klej do decoupage'u - zamiennik Mod Podge?

Jednym z najczęściej stosowanych w projektach decoupage klejem jest Mod Podge. Nie ma w tym nic dziwnego, ten wspaniały środek, który obecny jest na rynku od 1967 roku, łączy w sobie trzy właściwości: kleju, podkładu i lakieru w jednym. Wysychając tworzy bezbarwną powłokę, a ponadto jest wodoodporny. Mod Podge ma jednak jedną wadę – bardzo trudno jest go kupić w Polsce. Jednak i na ten problem zaraz znajdziemy rozwiązanie. Okazuje się bowiem, że swój własny Mod Podge możesz wykonać w zaledwie kilkanaście minut, a wszystkie potrzebne do tego składniki znajdują się w twojej kuchni.
Sposób wykonania:
 • W rondelku zmieszaj 1 szklankę wody z 1,5 szklanki mąki. Dodaj 1/4 szklanki cukru i 1/4 łyżeczki oleju.
 • Wymieszaj wszystkie składniki, a następnie podgrzej je na średnim ogniu. Na tym etapie możesz zmodyfikować konsystencję kleju. Jeżeli chcesz, aby był bardziej gęsty - dodaj więcej mąki, jeżeli powinien być bardziej rzadki - wlej odrobinę wody. Jeśli domowy Mod Podge ma przede wszystkim pełnić rolę werniksu - dodaj do niego więcej oleju.
 • Gotuj klej na wolnym ogniu jeszcze przez 10-15 minut. Uważaj, żeby nie doprowadzić go do wrzenia. Gdy będziesz zadowolony z otrzymanego rezultatu, zdejmij rondel z ognia.
 • Na tym etapie możesz dodać do kleju brokat, barwnik spożywczy czy kawałki wosku. Gotowy klej przełóż do zakręcanego pojemniczka (np. słoika). Jest gotowy do użycia.


Przygotowała:
Natalia Kowalska


SPORT I ZDROWIE

Ruch to zdrowie

Temu stwierdzeniu nie da się zaprzeczyć. Jakie dyscypliny można uprawiać jesienią?

Squash
Dyscyplina sportowa, która polega na odbijaniu piłki o ścianę w wyznaczonym polu. Gra rozpoczyna się serwisem, a pierwszego serwującego losuje się przez obrót rakiety. Następnie, serwujący serwuje aż do momentu, kiedy przegra wymianę.
Basen
Pływanie odciąży Twoje stawy w wodzie, jest pomocne przy problemach z kręgosłupem. Wysiłek w wodzie pozytywnie wpływa także na nasze kości. Ćwiczenia, dzięki zwiększonemu oporowi, pozwalają wzmocnić gęstość tkanki kostnej.
Zumba
Sport plus taniec. Przeznaczona głównie dla kobiet, ale w wielu salach można również spotkać mężczyzn uprawiających tę formę aktywności fizycznej. Idealna dla osób, które lubią dobrą zabawę, towarzystwo, a przy okazji chcą się ruszać.
Nordic walking
czyli ubieramy się cieplej i wychodzimy w teren z popularnymi kijkami. Nordic walking jest łatwy i szybki do nauczenia na poziomie podstawowym, mogą go uprawiać niemal wszyscy, nie ma ograniczeń terytorialnych - jest możliwy do uprawiania praktycznie wszędzie i w każdym czasie.
Jazda na rowerze
Wystarczy dobry rower i trochę chęci. Nie jest to drogi czy skomplikowany sport. Jazda na rowerze ma dostarczać przyjemności, dlatego też można się nią po prostu delektować. Jazda wśród drzew, spadających, kolorowych liści zapewni napewno nam dobry humor przez cały czas

Sukces jakich mało

Nie milkną echa ostatnich sukcesów polskich piłkarzy nożnych. Mecz Polski z reprezenacją Niemiec energetyzował wszystkich - tych małych i dużych. Zwycięstwo, jakie odnieśli Polacy, zapisało się złotymi literami w historii narodowego futbolu. Kibice naszej reprezentacji czekali na kolejne spotkanie zaledwie 3 dni. Mecz ze Szkocją zakończył się dla nas pomyślnie remisem 2:2. Podczas transmisji można było usłyszeć z trybun "sędzia kalosz", szczególnie podczas niezauważonego faulu na napastniku Robercie Lewandowskim. Niemniej liczymy na dalsze wygrane w eliminacjach do Mistrzostw Europy.
Magiczne 26 godzin

Tyle potrzebowali polscy siatkarze, aby zdobyć złoty medal Mistrzostw Świata. Organizacja tej imprezy przyniosła naszym reprezentantom najwyższy stopień podium. Na ten sukces Polacy czekali 40 lat. Pełne napięcia spotkania obejrzała rekordowa liczba kibiców - na wszystkich meczach było obecnych niemal 600 tysięcy kibiców. Następny cel: Igrzyska Olimpijskie.


Przygotowała:
Katarzyna Wiśniewska


KREATYWNY KĄCIK MODY I URODY

Zadajmy sobie pytanie: czym jest moda? Czy to tylko zakładanie na siebie ubrań? Otóż nie! Moda to zabawa, ale również i inspiracje. Według mnie każdy człowiek poprzez swój własny, niepowtarzalny styl wyraża siebie. Moda to nie tylko zakładanie tego, co wyjmie się z szafy. Jest również odniesieniem do charakteru.

Jak wiecie i widzicie, mamy jesień - moją ulubioną porę roku. Spadają liście, co powoduje, że świat staje się niesamowicie barwny. Te barwy można świetnie powielić na sobie, dodając do swoich stylizacji mnóstwo różnorodnych dodatków właśnie w jesiennych kolorach.


Dopasowanie fryzury do twarzy

Dobrze dobrana fryzura może często zmienić całą buzię. Warto zadbać o jej dopasowanie. Ważna jest długość włosów oraz ich kształt. Profesjonalny fryzjer/-ka z dobrym okiem z pewnością pomoże Ci w doborze odpowiedniego uczesania. Zanim jednak wybierzesz się do profesjonalisty, możesz sama zaczerpnąć rady, co mniej więcej pasuje do danego kształtu twarzy. Warto dowiedzieć się, jaką długość włosów nosić lub czy zdecydować się na grzywkę.
Przede wszystkim ważne jest by określić swój kształt twarzy.
Wśród pięciu podstawowych kształtów twarzy wymienia się twarz owalną. Charakteryzuje się nasadą włosów i podbródkiem o zaokrąglonym kształcie, a jej najszersze miejsce znajduje się na wysokości kości policzkowych. Jej posiadaczki mogą się czuć szczęściarami, bowiem do tego kształtu twarzy pasuje każda fryzura. Grzywka, proste, kręcone, długie czy krótkie, wybór jest dowolny!
Twarz okrągłą wyróżniają pełne, zaokrąglone policzki i broda, kontur szczęki bez wyraźnych kantów. Nasada włosów również jest okrągła, twarz sprawia ogólne wrażenie dość krótkiej i szerokiej. Kobiety o okrągłych twarzach powinny nosić mocno wygładzone, proste fryzury, które optycznie je wydłużą. Aby wzmocnić efekt wydłużenia, górę włosów powinnyśmy podtapirować a boki wygładzić.
Niskie czoło, pionowa linia czoło-policzki-podbródek, wyraźnie zaznaczona szczęka z widocznymi kątami. To główne cechy twarzy kwadratowej. Fryzura noszona przez posiadaczki tego kształtu twarzy powinny złagodzić jej ostre rysy. Zrobią to układając włosy w loki lub miękkie fale. Kobiety o kwadratowej twarzy powinny unikać gładkich, prostych fryzur oraz grzywek. Nie należy ciasno spinać włosów, upięcia powinny być luźne, z wystającymi kosmykami.
Przy twarzy trójkątnej często występują zakola i wysokie, wypukłe czoło. W połączeniu ze spiczastym i długim podbródkiem twarz taka przypomina kształtem serce. Linia szczęki jest delikatna, bez jakichkolwiek widocznych kantów. Fryzury powinny być faliste i mocno wycieniowane. Jeśli grzywka, to tylko zaczesywana na bok.
Posiadaczki twarzy prostokątnej najczęściej posiadają wyraźnie załamującą się i tworzącą kąty linię włosów oraz wysokie czoło. Linia skroni, policzków i podbródka jest zazwyczaj prosta. Strefa w okolicach brody jest kanciasta, a sama twarz sprawia wrażenie długiej i wąskiej. Fryzura powinna nadać krągłości takim twarzom. Świetnie nadadzą się do tego loki i fale, im bardziej wycieniowane tym lepiej. Artystyczny nieład na głowie w przypadku prostokątnej twarzy jest jak najbardziej wskazany. Proste, gęste grzywki są jak najbardziej wskazane, skrócą za długą twarz.
Warto pamiętać o tym, iż powyższy tekst zawiera jedynie ogólne wskazówki. Każda z nas jest inna i powinna indywidualnie dobrać fryzurę.


Przygotowała:
Natalia KowalskaCIEKAWOSTKI

Czy wiesz że...

 • Tylko dwie osoby na świecie znają recepturę Coca Coli. Nie mogą latać tym samym samolotem. Na wszelki wypadek.
 • Sernik został wymyślony w starożytnej Grecji. Podawano go sportowcom podczas Igrzysk Olimpijskich.
 • Restauracji w Nowym Jorku jest tak wiele, że wystarczy, by każdego wieczoru przez 54 lata jeść kolację w innej.
 • Mieszkańcy Wielkiej Brytanii jedzą więcej fasoli z puszki niż reszta świata razem wzięta.
 • Mężczyźni sześć razy częściej są rażeni piorunem niż kobiety.
 • Wystarczy zamknąć w pomieszczeniu 57 osób, by mieć 99% pewności, że dwie z nich mają urodziny tego samego dnia.
 • LEGO jest największym producentem opon na świecie. Corocznie produkuje ich 306 mln (do samochodów z klocków).
 • Indie mają kartę praw dla krów.
 • Małe miasto na Alasce wybrało kota imieniem Stubbs na burmistrza. Rządzi już 15 lat.
 • Pchła może skoczyć na odległość 350 razy przewyższającą jej długość ciała. Gdyby mógł tego dokonać człowiek, skakałby przez boisko do piłki nożnej.
 • W 1939 roku "New York Times" przewidywał, że ludzie przestaną oglądać telewizję z braku czasu.
 • Przewiduje się, że w 2050 roku będziesz mógł zrobić na twardym dysku kopię zapasową swoich myśli i pamięci.


Przygotowała:
Agata Wiśniewska


HUMOR, RELAKS

Nauczycielka pyta dzieci:
- Jakie macie zwierzęta w domach?
- Ja mam psa.
- A ja mam kota.
- A ja mam kurczaka w zamrażarce... - mówi Jaś.

Na religii:
- Kto widzi i wie wszystko?
Na to Jasiu:
- Moja sąsiadka...

Praczłowiek opieprza syna, który wrócił z marną cenzurką:
- To, że masz tróję z myśliwstwa, mogę pojąć, boś jeszcze kurdupel. Ale ta pała z historii?? Przecież to tylko dwie strony...

Przedszkolanka przechadzała się po sali obserwując rysujące dzieci. Od czasu do czasu zaglądała, jak idzie praca. Podeszła do dziewczynki, która w skupieniu coś rysowała. Przedszkolanka spytała ją, co rysuje.
- Rysuję Boga - odpowiedziała dziewczynka.
- Ale przecież nikt nie wie, jak Bóg wygląda - powiedziała zaskoczona przedszkolanka.
Dziewczynka mruknęła, nie przerywając rysowania:
- Za chwilę będą wiedzieli.

Na lekcji religii nauczyciel omawia z 5 i 6-latkami Dziesięć Przykazań. Właśnie omówili przykazanie o szanowaniu rodziców i nauczyciel spytał:
- A czy jest jakieś przykazanie, które mówi o tym, jak traktować braci i siostry?
Jasio (najstarszy z rodzeństwa) odpowiedział:
- Nie zabijaj.

Pani na lekcji biologii pyta:
- Jasiu, powiedz mi, ile pies ma zębów.
- Pies ma cały pysk zębów - odpowiada Jaś.


Przygotowała:
Hanna Rzepka
 
 
 
BYKOM STOP! - Poprawna pisownia i ortografia w internecie Dziecko w sieci Poczet władców Polski i Rzeczypospolitej Żegluga Śródlądowa - wczoraj, dziś, jutro AlhenaG