2013/2014 - NR 2
(STYCZEŃ 2014r.)

Prezentujemy drugi w tym roku szkolnym numer "Dzwonka", dołączając życzenia miłych, radosnych i bezpiecznych ferii :)
REDAKCJA


KĄCIK LITERACKI

Bez używek...

W dobie dzisiejszego upadku moralnego, "postępu technicznego", legalizacji marihuany wydawałoby się rzeczą niemożliwą zorganizowanie jakiejkolwiek imprezy bez alkoholu. A jednak...
Pewnego razu wpadliśmy na pomysł zorganizowania zabawy sylwestrowej bez alkoholu. Impreza głównie była przeznaczona dla rodzin z dziećmi, lecz nie tylko. Idea ta, choć wydawała się bardzo słuszna, budziła jednak wiele watpliwości co do zebrania odpowiedniej liczby uczestnikow. Zabawa bowiem miała się odbyć na Zamku, w dużej sali, należało więc zebrać minimum 40 osób w bardzo krótkim czasie. Rzecz wydawała się nie do zrealizowania. Rozpuściliśmy wici wśród krewnych, znajomych i przyjaciół. Mijały dni, a chętnych nie było zbyt wielu. Straciliśmy już nadzieje myśląc, że kolejnego Sylwestra spędzimy w domowym zaciszu, aż tu nagle zaczęły rozdzwaniać się tefony. Powoli i nieśmiało w nasze serca wlewała się nadzieja... a może jednak się uda?... Już są dwie osoby... dziesięć... piętnaście... Ucichło przy trzydziestej piątej osobie. Krótka decyzja: organizujemy Sylwestra!
I zaczęło się: zakupy, smażenie, pieczenie, gotowanie, zamrażanie, odmrażanie, wariowanie...
Gdy nadszedł oczekiwany przez nas dzień, wszystko było już gotowe: sala udekorowana, stoł odświętnie nakryty. Gości... przybywało i przybywało... Okazało się, że przyszło około sześćdziesięciu osób. Wszyscy przynosili ze sobą całe tony jedzenia i dobrego humoru.
Bal rozpoczął się konkursem na najlepszy taniec kaczuszek. Potem wśrod licznych zabaw były jeszcze: karaoke, belgijka i wiele tańców. Nie zabrakło petard, balonów i zimnych ogni. Toast noworoczny wznieśliśmy tortem bezowym, ku uciesze najmłodszych uczestników. Dobry nastrój udzielił się wszystkim. Maluchy tańcowaly do drugiej nad ranem...
Na drugi dzień zadzwoniła do nas współorganizatorka z ustalonym już wcześniej terminem kolejnej zabawy. Zapytała, czy zgodzimy się na zorganizowanie kolejnego balu. Uczestnicy bowiem już skoro świt wydzwaniali z prośbą o powtórkę.
Nietypowa, sylwestrowa impreza pokazała młodym uczestnikom, że brak używek wcale nie przeszkadza dobrze sie bawić. Do zorganizowania udanej zabawy wcale nie trzeba alkoholu...


Wywiad
z Widzem, oglądającym występ, który miał miejsce 19 stycznia br. w Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu.

Jakie emocje wzbudziło w Panu przedstawienie "Świat według Księdza Jana"?
Występ był wspaniały, dopracowany w kazdym szczególe. Akcja spektaklu była płynna i zwarta. Przedstawienie wzbudziło wzruszenie, radość i częsty śmiech.

Czy wiersze deklamowane przez aktorów wywołały jakieś refleksje?
Tak, wywołały we mnie releksje. Dotyczyły one spraw życiowych.

Co może Pan powiedzieć o scenografii?
Była dobra i przemyślana. Scenografia była dopasowana do aktualnie dziejących się wydarzeń na scenie.

Czy podobały się Panu piosenki przygotowane przez najmłodszych?
Bardzo. Treść tych piosenek była, podobnie jak scenografia, odpowiednio dobrana.

Która z nich szczególnie przypadła Panu do serca?
Piosenka o kubku.

Czy równie mocno spodobała się Panu "Opowieść wigilijna"?
Przedstawienie było przemyślane i wykonane w sposób doskonały. Dialogi prowadzone przez dzieci były perfekcyjne. Poszczególne historie przedstawiane przez duchy były umiejętnie wplatane w sztukę - poprzez wyświetlanie filmów na ekranie.

Co myśli Pan o "bukiecie życzeń" zaprezentowanym przez uczniów dla Seniorów?
Oprawa muzyczna i poetycka związana z Dniem Babci i Dziadka była niezwykle wzruszająca i nostalgiczna.

Jakie jest Pańskie ogólne wrażenie dotyczące uroczystości?
Cały spektakl był przeprowadzony na najwyższym poziomie.

Czy wybierze się Pan na kolejne widowisko w wykonaniu naszych uczniów?
Oczywiście!


Przygotowała:
Julia Opala


KĄCIK MUZYCZNY

W tym numerze, jak zwykle, chciałabym przedstawić Wam kilka nowinek, które królują na radiowych listach przebojów.

Jedną z najnowszych produkcji jest dzieło duetu Eminem & Rihanna - "The Monster".Bruno Mars to wykonawca, który każdą swoją piosenką zajmuje czołówki notowań. Potrafi tworzyć bardzo klimatyczne piosenki, ale rónież takie, które spawiają, że chce się tańczyć. Znany już z "Grenade", "Just the Way You Are", a tym razem zabłysnął piosenką "Moonshine".OneRepublic, podobnie jak Bruno Mars, bardzo dobrze czują się na podium list przebojów. Tym razem z piosenką "Something I Need".Przejdźmy może do polskich hitów ostatnich miesięcy. Zacznę od zespołu Poparzeni Kawą Trzy. Myślę, że ten zespół możemy podpiąć klimatem do zespołu Enej. Skoczna, wesoły piosenka "Byłaś dla mnie wszystkim".I na koniec Ewa Farna z najnowszym kawałkiem - "Ulubiona rzecz".
Przygotowała:
Julia Rożek


SPOSÓB NA NUDĘ


Ciekawe książki dla młodzieży

Specjalnie dla chłopców, lubiących grać w gry komputerowe, znalazłam parę książek, które na pewno przypadną Wam do gustu.

Andrzej Sapkowski: Wiedźmin: Sezon burz
Opowieść fantastyczno - przygodowa. Ukazała się całkiem niedawno, a już podbiła serca młodzieży, szczególnie chłopców właśnie. Jest to uzupełnienie serii o Wiedźminie. Na podstawie poprzednich części wiedźmińskiej historii powstała gra komputerowa, wyprodukowana przez polskie studio CD Projekt RED i wydana przez Atari, pt. "Wiedźmin".Oliver Bowden: Assassin's Creed: Renesans
Młody szlachcic, zdradzony przez panujące rody Italii, wyrusza w poszukiwaniu zemsty. Aby stawić czoła spiskowcom i przywrócić rodzinie honor, będzie musiał poznać sztukę zabijania. W swojej misji Ezio skorzysta z pomocy światłych umysłów, takich jak Leonardo da Vinci czy Niccolo Machiavelli, świadom, że jego przeżycie zależy od nabytych umiejętności. Dla swoich sprzymierzeńców stanie się siłą przemian, bojownikiem o wolność i sprawiedliwość. Dla wrogów będzie śmiertelnym zagrożeniem, siejącym postrach wśród tyranów, którzy ciemiężą lud Italii.
Tak rozpoczyna się epicka opowieść o władzy, zemście i spisku.
Na podstawie bestsellerowej gry firmy Ubisoft.


Oraz specjalnie dla pań, które lubią grające na emocjach książki i nie wstydzą się uronić kilka łez podczas ich czytania.

Danielle Steel: Podarunek
Bardzo wzruszająca, pouczająca i wciągająca opowieść, która może się zdarzyć każdej młodej kobiecie.
Maribeth jest nie tylko uroczą i śliczną dziewczyną, jest też niezwykle ambitna i pracowita. Marzy, aby wyrwać się z małego miasteczka, skończyć studia. Niestety popełnia błąd i obdarza zaufaniem niewłaściwą osobę. Nowa sytuacja zmusza ją do zmiany życiowych planów. Bez wsparcia rodziny, zdana tylko na siebie, rezygnuje z marzeń i podejmuje pracę jako kelnerka. Wtedy na jej drodze staje Tommy. Chłopak składa jej niecodzienną propozycję… Czy Maribeth powinna mu zaufać? Czy szczęście to zrealizowane marzenia?

Alice Sebold: Nostalgia anioła
Bardzo poruszająca historia tragedii rodzinnej, która oddaliła od siebie wszystkich jej członków.
Powieść o życiu i śmierci, radości i smutku, przebaczeniu i zemście. Wykorzystana i zabita dziewczynka trafia do nieba i obserwuje stamtąd życie na Ziemi, które toczy się już bez jej udziału. Zwiedza niezwykłe miejsce zwane niebem bezmiernym, w którym się znajduje, gdzie każde jej życzenie zostaje natychmiast spełnione, z wyjątkiem jednego - możliwości powrotu do ludzi, których kocha...
W 2009 roku powstała ekranizacja książki.
Przygotowała:
Emilia Wardulińska


SPORT I ZDROWIE

Jak wiadomo - trwa zima i nie mamy tyle ochoty wychodzić na dwór, na spacery, żeby pobiegać czy nawet przejść się do kolegi, co w lato. Jednakże jest wiele innych możliwości, by miło spędzić czas.
Pierwsza z nich to wybranie się ze znajomymi na bitwę na śnieżki, lepienie bałwana albo na zjeżdżanie sankami z górek, oczywiście jeżeli jest wystarczająca ilość śniegu za oknem, a przecież obecnie go nie brakuje.
Jeżeli natomiast śniegu zabraknie, to możemy wybrać się z rodziną lub przyjaciółmi na sztuczne lodowisko. W zimę są one otwarte chyba w większości miast. Jeśli ktoś nie umie jeździć na łyżwach, to i tak polecam spróbować, bo warto się nauczyć, jest przy tym naprawdę niezła zabawa.
O wyborze łyżew i o bezpiecznym zachowaniu się podczas zabaw zimowych możecie poczytać tutaj.


Przygotowała:
Emilia Wardulińska


KĄCIK URODY

Makijaż

Oczywiście makijaż służy temu, by poprawić wygląd i ukryć niedoskonałości, ale co za dużo to niezdrowo!
Krążą różne opinie na temat makijażu. Postaram się Wam przybliżyć problem. Jeżeli będziemy przestrzegać pewnych zasad, to malowanie się w niczym nam nie zaszkodzi.
Powinnyśmy uważać na to, by:
1. Nie używać kosmetyków w młodym wieku.
2. Nie używać dużej ilości podkładów itp. Po prostu malować się delikatnie i z umiarem, zamiast nakładać na siebie tzw. tapetę :)
3. Zmywać makijaż na noc. Uwaga! Każda przespana noc w makijażu postarza nas o 4 dni!!!
4. Sprawdzić, czy dany kosmetyk nie wywołuje u nas reakcji alergicznej.
5. Powstrzymywać się od "upiększania", jeżeli nie jest to konieczne.
6. Kupować kosmetyki wyższej jakości. Dla naszego zdrowia. Niestety, wiąże się to też i z wyższą ceną.
7. Stosować kremy odpowiednie do naszej cery. Wskazane jest kremowanie twarzy, zwłaszcza gdy jesteśmy narażeni na mróz, niską temperaturę i wiatr, a także i mocne słońce.
Podsumowując - jeżeli będziemy stosować się do powyższych zasad, to nasza uroda nie ucierpi, a jedynie zyska :)


Przygotowała:
Emilia Wardulińska


KĄCIK MŁODEGO OGRODNIKA

Poisencja

O tej porze roku niestety większość roślin wymarła lub wegetuje, czeka na nadejście wiosny, by się przebudzić, ale ponieważ dopiero co minął czas Świąt Bożego Narodzenia, opowiem o roślinie doniczkowej, a konkretnie o kwiatku, który - przynajmniej mnie - przez swoją nazwę kojarzy się ze świętami.
Mowa oczywiście o Gwieździe Betlejemskiej. Zwyczaj dekorowania nią domu przywędrował z Ameryki. Popularna nazwa - poinsecja - pochodzi od nazwiska pierwszego ambasadora Meksyku Joela Poinsettego, który był nie tylko dyplomatą, ale przede wszystkim botanikiem. Jemu właśnie zawdzięczamy odkrycie rośliny dla Europejczyków. A skąd wzięła się nazwa Gwiazda Betlejemska? Związana jest z okresem kwitnienia poinsecji - okresem Bożego Narodzenia. Roślina ta nosi wiele różnych nazw, m.in. "kwiat świętej nocy" w Meksyku, "gwiazda miłości" we Francji oraz "płonący kwiat". Dwie ostatnie nazwy nawiązują do azteckiej legendy z nią związanej. Legenda głosi, że najwyższe kwiaty gwiazdy betlejemskiej zostały zroszone krwią azteckiej bogini, która zmarła z powodu pękniętego serca. Stąd roślina ma ponoć brać swój unikalny czerwony kolor.


Przygotowała:
Emilia Wardulińska


CIEKAWOSTKI

Czy wiesz że...

* wielka poetka Kazimiera Iłłakowiczówna przez prawie dziewięć lat pełniła funkcję sekretarza Józefa Piłsudskiego?

* firma Immaculate Baking Co. upiekła największe ciastko na świecie w 2003 roku? Ciastko miało średnicę 30.5 m i ważyło 18143.69 kg.

* farmer Tom Pearcy z Yorkshire stworzył największy labirynt na 40 rocznicę "Star Trek"? Labirynt, który położony jest na granicy Yorku, zajmuje 32 akry - tyle co 15 boisk piłkarskich. Był zaprojektowany z użyciem technologii satelitarnej - co za tym idzie, ścieżki wycięte mogły być z dokładnością do 0.5 m.

* Seagaia Ocean Dome w Japonii to największa na świecie plaża stworzona ludzką ręką?

* najwyższy bałwan świata - Angus - został uturlany w 1999r. w mieście Bethel w USA?

A to ciekawe fakty na jego temat:
- wysokość - 34.8 m;
- waga - 4,082 t;
- średnica oczu - 1.22 m;
- długość nosa - 1.82 m;
- wysokość czapki - 0,60 m;
- długość szala - 36.5 m;
- zużyto 5663,3693184 m3 śniegu;
- uśmiech tworzyło 6 opon samochodowych;
- guziczki imitowały 3 wielkie opony;
- rączki stanowiły 3 m drzewa.Przygotowała:
Emilia Wardulińska


HUMOR, RELAKS

Satyra w krótkich majteczkach

Na próbie koła teatralnego uczniowie czytają swoje teksty. Jeden z uczniów zamiast przeczytać "laureatka", czyta "literatka".

Podczas lekcji jeden z uczniów zachowuje się bardzo niegrzecznie. Nauczycielka pyta:
- Dlaczego ty zawsze zachowujesz się najgorzej?
Uczeń na to:
- Kto tu na ziemii będzie ostatni, do nieba wstąpi pierwszy...

Na lekcji pada pytanie, jakie księgi wchodzą w skład Starego Testamentu. Uczeń na to:
- Księga Wyjścia i ........ Przyjścia.

Nauczyciel przypomina uczniom hasło znane z telewizyjnej reklamy:
Pamiętaj! Piłeś, nie jedź!
Na to odpowiada jeden z nich:
- Nie piłeś, wypij!

Na lekcji uczennica czyta zadanie matematyczne:
- W klasie jest 40 osób. Dziewczyny stanowią 0,125 klasy. 0,8 wszystkich uczniów uprawia sport. 4 dziewczyny trenują judo, a 18 chłopców jazdę figurową na... nartach :)

Nauczyciel prowadzący lekcję cierpi na silną chrypę i ból gardła. Po wejściu do klasy oznajmił uczniom:
- Jak będziecie zachowywać się głośno i niegrzecznie, to wpadnę w szał.
Na to odpowiada jeden z uczniów:
- Niech pan nie wpada w szał, pan niech sobie lepiej Vocaler kupi!

Podczas lekcji uczeń kładzie głowę na ławce. Nauczycielka zwraca się do niego:
- Podnieś głowę w tej chwili!
Na to uczeń:
- Nie podniosę! Koleżanka obok to niby może trzymać tak głowę!
Pani odpowiada:
- Ale twoją koleżankę boli brzuch, zawsze na lekcjach jest cicho, a poza tym chyba oboje wiemy, że jest ona na wyższym poziomie wiedzy niż ty...
Uczeń mówi zrezygnowany:
- Dobrze, że chociaż w niebie nieważne będzie wykształcenie, a człowiek...

Uczeń stoi przy biurku, czekając na ocenienie sprawdzianu z matematyki. Nauczycielka oznajmia:
- Świetnie! Nic dodać, nic ująć! Szóstka!
Uczeń odwraca się do kolegów i woła:
- Słyszycie? Jestem genialny!

Pani wzdycha przy tablicy multimedialnej:
- Wolałam tablicę z kredą i gąbką. Jak byłam w waszym wieku, to tylko takie wisiały w klasach.
Na to jeden z uczniów:
- Kiedy to było?! W średniowieczu!

I ostatnia dziś historyjka, z okresu "średniowiecza" :)

Nauczycielka wydaje polecenie uczniowi stojącemu przy tablicy:
- Napisz wyraz "wakacje".
Uczeń pisze "wakacie". Pani podpowiada:
- Długie "j"!
Uczeń poprawia przedostatnią literę, przedłużając ją prawie do dolnej krawędzi tablicy, zatrzymuje rękę, nie odrywając kredy od tablicy i pyta:
- Wystarczy?


Przygotowała:
Katarzyna Rzepka
 
 
 
BYKOM STOP! - Poprawna pisownia i ortografia w internecie Dziecko w sieci Poczet władców Polski i Rzeczypospolitej Żegluga Śródlądowa - wczoraj, dziś, jutro AlhenaG