2013/2014 - NR 1
(PAŹDZIERNIK 2013r.)

W bieżącym roku do redakcji dołączyły uczennice klasy I Gimnazjum: Julia Opala i Hanna Rzepka.
Redaktorem naczelnym nadal jest Emilia Wardulińska (III G), nadal też "Dzwonek" redagują Julia Rożek i Katarzyna Rzepka (III G). Ze współpracy zrezygnowała Paulina Kantarska (III G).

Prezentujemy pierwszy tegoroczny numer "Dzwonka".
Pozdrawiamy serdecznie wiernych czytelników :)
REDAKCJA


KĄCIK LITERACKI

Po długim czasie powracamy do zamieszczania w "Dzwonku" uczniowskich tekstów.
Na początek dwa wiersze autorstwa Julii Opali z klasy I G oraz tekst napisany przez Alinę Jurek z klasy II G w ramach wypracowania szkolnego


Matka Boża - Pani świata
Najpiękniejsza jest na świecie,
wszyscy pewnie o tym wiecie.
Jest to Mama nasza wspólna -
dobra, słodka i szczególna.
Kocha nas, dzieci swoje,
pomaga przetrwać wszelkie znoje.
Wywyzszona nad anioły,
Pani rodzin i polskiej szkoły.
Z Nią nauka nie jest trudna,
przy matczynej pomocy nienudna.
Ona świat cały rozwesela,
wprawia ludzi w stan wesela.
Nam wszystkim jest ostoją.
śmiało mogę rzec, że jest Mamą moją!

Bóg
Kim jest Bog? - pytasz mnie.
Odpowiem Ci: MIŁOŚCIĄ.
Nie jest nienawiścią, zazdrością.
Ujawnia się w każdej dobrej osobie,
w dobroci okazanej Tobie.
Znajdziesz GO w Kościele, pracy, w szkole.
Jest Siłą pomagającą przetrwać niedolę.
Otwórz oczy, spórz na świat,
na chmury, słońce, liść, co spadł.
Bog jest we mnie, no i w Tobie.
Spotkasz go w każdej osobie.
Nie stój w miejscu! Okaż dobroć!
Tak jak przemoc rodzi przemoc,
tak dobroć - dobroć.
Miłość ma wiele postaci.
Jest w ludziach, w małżeństwie, w szkole, w przyjażni
i na przykład w przebaczeniu.
Nie szukaj Jej w odosobnieniu.
Pokaż swoją dobroć na spacerze, wśród znajomych, w pracy,
niech zobaczą Ją dziewczyny i chłopacy!


Mój stosunek do teatru

Uważam, że jestem w jakiś sposób połączona z teatrem. Nie mam na myśli tego, że uczęszczam na koło teatralne, lubię grać czy recytować. Wydaje mi się, że każdy z nas prowadzi swój osobisty teatr. Czasem grane są tam komedie, ale i dramaty, zdarzają się tragedie jak i prawdziwa akcja.
Wedle mojej teorii tym teatrem jest nasze życie, dlatego wszyscy jesteśmy połączeni z tym miejscem w szczególny sposób. Możecie się z tym nie zgadzać, bo w obecnych czasach młodzież na słowo "teatr" niekoniecznie się uśmiecha i zamiast tego woli iść np. do kina lub po prostu zostać w domu i pooglądać telewizję, co dla mnie jest prawdziwym dramatem. Chodząc w takie miejsca rozwijamy się. Jeśli będzie to nam obojętne, znikną największe wartości, jak np. tradycja, obyczaj. Czy o to nam chodzi? Czy tak chcemy żyć? Przecież my, jako młodzież powinniśmy robić wszystko, żeby właśnie te wartości przetrwały trudne czasy, kiedy dzieci zamiast do książki zaglądają do telewizora. Uważam, że każdy z nas powinien zadać sobie jedno pytanie: co mogę zrobić, żeby nasza tradycja przetrwała?
Jeżeli chodzi o sam teatr, jest on dla mnie czymś wyjątkowym. Ja sama "bawię się w teatr" poprzez kółko teatralne i chociaż dużo z tym roboty, wiem, że warto. To mnie poprostu uszczęśliwia.


UWAGA!
Wszystkich, którzy chcieliby zaprezentować swą twórczość na łamach gazety szkolnej - wiersze, opowiadania - zachęcam do przekazywania nam tekstów.


Przygotowały:
Julia Opala
Hanna Rzepka


KĄCIK MUZYCZNY

W tym numerze chciałabym dać Wam kilka propozycji piosenek, które mogą znaleźć się na naszych jesiennych playlistach. Zaprezentuję też piosenki, które niedawno zagościły w radiach. Mam nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszam :)

Na początku chciałabym wspomnieć o zwycięzcy programu "Must Be the Music" - Tomaszu Kowalskim, który stworzył, moim zdaniem, naprawdę świetną piosenkę z FBB. Chodzi mi o piosenkę "Sen". Sądzę, że warto zapoznać się z twórczością tego Pana.Kamil Bednarek zaśpiewał piosenkę o niezwykłym klimacie - "Cisza". Piosenkarz opowiada o szczęściu i ważnych dla niego chwilach. Teledysk także jest bardzo nastrojowy. Mimo, że piosenka nie jest najnowsza myślę, że warto o niej wspomnieć.Po raz kolejny chciałabym wspomnieć o zespole LemON, który również tworzy bardzo nastrojowe piosenki. Taką jest na przykład piosenka "Nice", której teledysk pojawił się na początku wakacji.Jeżeli mówimy o piosenkach nastrojowych - nie może zabraknąć zespołu Guns N' Roses z balladą "November Rain". Utwór jest naprawdę z klimatem i skłania do refleksji dzięki orkiestrze symfonicznej połączonej z solówkami Slasha oraz charakterystyczną barwą głosu Axl'a Rose.Aby było różnorodnie i każdy znalazł coś dla siebie, chciałabym wspomnieć o dwóch utworach o innym nastroju - "To co nam było" zespołu RED LIPS oraz "Znak" Ewy Farny.


Przygotowała:
Julia Rożek


SPOSÓB NA NUDĘ


Ciekawe książki dla młodzieży

Począwszy od bieżącego numeru - oprócz dobrych, sprawdzonych książek - chciałabym polecić Wam również ich ekranizacje, o ile powstały.


Stephen King: Carrie
Carrie White jest inna niż jej rówieśnicy. Nie chodzi na prywatki, nie interesują się nią chłopcy, stanowi obiekt kpin i docinków. Matka - religijna fanatyczka - za wszelką cenę usiłuje uchronić ją przed grzechem. Pewnego razu Carrie się jednak buntuje i idzie na szkolny bal. Gdy tam pada ofiarą okrutnego żartu, rozpętuje się piekło... Dziewczyna jest telekinetą o olbrzymiej mocy, której postanawia użyć, by zemścić się na prześladowcach. Ci, którzy ją dręczyli, gorzko tego pożałują...


Debiutancka powieść Stephena Kinga "Carrie" doczekała się kilku ekranizacji.
W 1976r. Brian De Palma zrealizował kinową adaptację książki. Stała się ona klasyką kina grozy. Film doczekał się kontynuacji ("Furia: Carrie 2") w 1999r.
Drugiej ekranizacji kinowej dokonał w 2002r. David Carson. Film początkowo miał być pilotem serialu, ale do realizacji kolejnych odcinków nie doszło i stał się samodzielną produkcją.
Na podstawie książki powstał także broadwayowski musical.
W 2013 nakręcono trzecią ekranizację powieści, wyreżyserowaną przez Kimberly Peirce. Film wszedł do kin w Polsce 18 października 2013r.
Dan Brown: Anioły i demony
Robert Langdon zostaje pilnie wezwany do położonego koło Genewy centrum badań jądrowych CERN. Jego zadanie – zidentyfikować zagadkowy wzór wypalony na ciele zamordowanego fizyka. Langdon ze zdumieniem stwierdza, że jest to symbol tajemnego bractwa iluminatów – potężnej, aczkolwiek nieistniejącej od czterystu lat organizacji walczącej z Kościołem, do której należały najświetniejsze umysły Europy, jak choćby Galileusz. Jak się okazuje, iluminaci przetrwali w ukryciu do czasów współczesnych i planują straszliwą wendettę- wysadzenie Watykanu przy użyciu antymaterii wykradzionej z genewskiego laboratorium. Langdon i Vittoria Vetra, córka zamordowanego fizyka, mają zaledwie dobę, by odnaleźć utajnioną od XVI wieku siedzibę iluminatów i zapobiec niewyobrażalnej tragedii. Czy zdołają na czas rozszyfrować wskazówki zapisane w jedynym zachowanym w archiwach Świętego Miasta egzemplarzu legendarnego traktatu Galileusza? Jak zakończy się dramatyczny wyścig z czasem – po tajemnych kryptach i katakumbach, wyludnionych katedrach, tropem symboli iluminatów zakamuflowanych przed wiekami miejscach znanych każdemu mieszkańcowi Rzymu? Zagadka goni zagadkę, prowadząc do najbardziej nieoczekiwanego finału...

Powieść "Anioły i demony" Dana Browna również została zekranizowana - w 2009r. w reżyserii Rona Howarda. Film jest prequelem produkcji z 2006r. "Kod da Vinci", powstałej na podstawie wcześniejszej powieści Browna "Kod Leonarda da Vinci".
Juliusz Verne: Podróż do wnętrza Ziemi
"Ze starej księgi wypadł na ziemię kawałek brudnego i zaplamionego pergaminu..."
To zupełnie niewinne zdarzenie zmieni życie starego profesora Lidenbrocka i jego bratanka. Próba rozszyfrowania informacji zapisanej w starym, islandzkim języku zaprowadzi naszych bohaterów w najciekawsze, a zarazem najbardziej mroczne miejsce - do wnętrza Ziemi.Nakręcono wiele filmów opartych na powieści Juliusza Verne "Podróż do wnętrza Ziemi":
- amerykański film z 1959r.,
- amerykański animowany serial z lat 1967-1969,
- hiszpański film z 1976r.,
- austalijsko-amerykański film z 1977r.,
- amerykański film z 1989r.,
- amerykański film z 1993r.,
- amerykański film z 1999r.,
- amerykański film z 2008r.,
- kanadyjsko-amerykański film z 2008r.
- amerykański film 3D z 2008r., od 2013r. w wersji 5D.
W 2003r. powstała też gra video bazująca na treści książki.
Joanna Chmielewska: (Nie)Boszczyk Mąż
To opowieść o Malwinie, żonie biznesmena, która nie chcąc dopuścić do rozwodu postanawia go zabić. Jednakże, na osobę nie grzeszącą inteligencją, jej pomysły są wręcz komiczne. Malwina ucieka się do różnych sposobów: chcę by męża zabili bandyci, którzy ukradliby mu samochód, postanawia otruć go ziołami obcego pochodzenia. I może by jej się udało, gdyby nie rezolutna siostrzenica Justynka, która kontroluje całą sytuację.


Joanna Chmielewska to polska pisarka, autorka powieści sensacyjnych, kryminalnych, komedii obyczajowych, a także książek dla dzieci i młodzieży. Jej książki zostały przetłumaczone na co najmniej osiem języków. Bez najmniejszych wątpliwości polecam wszystkie pozycje tej pisarki. Czasem każdemu przyda się porządna dawka śmiechu, a wymagania te idealnie spełniają książki Jej autorstwa.
Powstało kilka ekranizacji filmowych, opartych na Jej książkach. Były to:
- "Lekarstwo na miłość" – polski film z 1966r. na podstawie powieści "Klin",
- "Kim jesteś kochanie" – polski spektakl teatru TV z 1978r. na podstawie powieści "Romans wszechczasów",
- "Skradziona kolekcja" – polski film z 1979r. na podstawie powieści "Upiorny legat",
- "Randka z diabłem" – polski spektakl teatru TV z 1999r. na podstawie powieści "Wszyscy jesteśmy podejrzani",
- "Wszystko czerwone" – rosyjska ekranizacja z 1998r. najpopularniejszej książki Joanny Chmielewskiej o tym samym tytule,
- "Całe zdanie nieboszczyka" – rosyjski serial z 1999r. na podstawie powieści o tym samym tytule (powstała też nigdy nie wyemitowana okrojona wersja kinowa).


Przygotowała:
Emilia Wardulińska


SPORT I ZDROWIE

Xbox Kinect

Jak wiadomo jest już jesień, więc i pogoda jest inna. Jest o wiele chłodniej i szybciej się ściemnia, jednak to nie przeszkadza nam pobiegać lub pójść na spacer. Zazwyczaj młodzież nie jest zbyt aktywna fizycznie w taką pogodę (w lato bardziej), ale jeżeli nie chce nam się wyjść i poruszać, możemy zawsze zabrać ze sobą kolegę/koleżankę i miło razem spędzić czas, np. rozmawiając w trakcie spaceru.
Mam jeszcze jedną propozycję. Jak wiadomo, lubimy spędzać czas przed komputerem, telewizorem, grami. Można więc wykorzystać naszą słabość i zamienić ją w atut. Mam na myśli, że jeżeli ktoś posiada przedmiot typu Xbox Kinect, to może świetnie spędzić czas ze swoją ulubioną "zabawką" grając w jakąś grę, wymagającą ruchu fizycznego, np. tańce lub przeróżne sporty. Na Xboxie Kinetcie możemy się poruszać i pobawić, jednocześnie nie wychodząc z domu :)


Przygotowała:
Emilia Wardulińska

KĄCIK URODY

Wiadomo, że w naszej Szkole nie można eksperymentować z kolorem włosów, poza tym i tak mamy piękne włosy i nie potrzeba nam żadnych poprawek. Jednak jeżeli ktoś się chce zabawić lub potrzebuje zmiany, to wakacje nadają się do tego idealnie. Wprawdzie następne będą dopiero za wiele miesięcy, ale... przecież już za niedługo czeka nas przedłużony weekend :)
Podam wam "domowe", proste sposoby na rozjaśnienie, przyciemnienie i zafarbowanie włosów.

Rozjaśnienie
Najlepiej do tego nadaje się piwo. Należy umyć włosy zwykłym szamponem, następnie wmasować w skórę głowy piwo, zawinąć włosy ręcznikiem i odczekać 15 minut. Na koniec należy umyć ponownie włosy i gotowe!

Przyciemnianie
Prostym i skutecznym sposobem jest płukanka z szałwii, którą można kupić za niewielką kwotę w aptece.
Trzeba zaparzyć czajniczek herbaty szałwiowej i odstawić go na 2 godziny, następnie odcedzony napar wylać na włosy. Nie spłukujemy włosów przez 30 minut - pozwalamy działać barwnikowi z szałwii.

Farbowanie
Na pewno dobrze jest Wam znane farbowanie włosów bibułą. Nadaje ona włosom różne barwy, nie jest droga i przede wszystkim kolor zmywa się po kilku myciach.
Na początku należy umyć włosy i kiedy będą one jeszcze mokre, owinąć poszczególne pasma w bibułę. Całość na kilkanaście minut przykrywamy folią. Jeżeli chcemy uzyskać mocniejszy efekt, tylko odrobinę płuczemy włosy wodą po zdjęciu bibuły. Kiedy natomiast wydaje się nam, że włosy posiadają zbyt mocny kolor, możemy je umyć.


Przygotowała:
Emilia Wardulińska


KĄCIK MŁODEGO OGRODNIKA

Drzewko bonsai

Pewnie chociaż raz spotkaliście się z określeniem "drzewko bonsai". Wytłumaczę Wam, co to naprawdę jest, ponieważ, jak przypuszczam, większość myślała, że jest to gatunek japońskiego drzewka. Otóż nie!
Bonsai to pochodząca z Chin sztuka miniaturyzowania drzew lub krzewów uprawianych w odpowiednio dobranych, płaskich pojemnikach w bardzo charakterystyczny sposób. Wyróżnia się podstawowe style bonsai, takie jak:
- Bunjin (styl literacki)
- Chokkan (wyprostowany regularny)
- Fukinagashi (styl ukształtowany przez wiatr)
- Hokidachi (styl miotlasty)
- Ikadabuki (styl tratwy)
- Kabudachi (drzewko o wielu pniach)
- Kengai (styl kaskadowy)
- Shakan (styl pochylony)
- Moyogi (wyprostowany nieregularny)
- Sokan (styl dwupienny)
- Ishizuke
- Saikei (styl krajobraz na tacy)Drzewka te są bardzo charakterystyczne i prawie każdemu przypadają do gustu. Można nabyć takie gotowe (lecz w wysokiej cenie) lub samemu zasadzić i pielęgnować, co wymaga sporego doświadczenia i cierpliwości.


Przygotowała:
Emilia Wardulińska

CIEKAWOSTKI

Czy wiesz, że:
* mężczyźni mogą przeczytać mniejszy napis niż kobiety? Natomiast Panie lepiej słyszą.
* pszczoły mogą latać z prędkością 80 km/h?
* ośmiornica posiada 3 serca?
* karaluchy mogą bez głowy żyć nawet 9 dni? Umierają dopiero z głodu.
* owoce w Japonii są bardzo drogie? Na przykład melon może kosztować nawet 300 zł.


Przygotowała:
Emilia Wardulińska


HUMOR, RELAKS

Satyra w krótkich majteczkach

Kiedy byłam dzieckiem, co tydzień w moim domu pojawiało się czasopismo "Kobieta i życie", w którym zaczytywały się moja Mama i Ciocia. Na ostatniej stronie tegoż wydawnictwa widniała rubryka "Satyra w krótkich majteczkach". Zawierała przesyłane przez czytelników opisane zabawne wydarzenia z życia dzieci wraz z ich powiedzonkami. Uwielbiałam słuchać tych tekstów. Kiedy zamęczani przeze mnie domownicy odmawiali głośnego czytania - brałam pismo i próbowałam czytać sama, pytając tylko o brzmienie tej czy innej literki. Na tych właśnie tekstach nauczyłam się trudnej sztuki czytania :)
Wiedziona nostalgią oraz zabawnymi nieraz relacjami nauczycieli - proponuję reaktywację takiego "kącika" na łamach naszej szkolnej gazety. Propozycje tekstów mogą przekazywać zarówno uczniowie, jak i nauczyciele do naszych redaktorek - Kasi, Hani lub Julii..
Teksty nie będą zawierały informacji o rozmówcach, ale może ktoś rozpozna samego siebie :) Mam nadzieję, że będziecie dobrze się bawić...
M. KowalewskaDzieci siedzą na świetlicy przy stoliku i rysują na kartkach. Nauczycielka podchodzi do nich i ogląda, co narysowali. Patrzy na prace wykonane przez dziewczynki i mówi:
- Wasze rysunki są naprawdę piękne. Zostaną wywieszone na gazetce w świetlicy, żeby inni mogli je podziwiać. Macie talent plastyczny.
Na to odzywa się jeden z chłopców:
- Ja nie mam talentu do rysowania.
Nauczycielka:
- Ty też z pewnością masz jakiś talent, może muzyczny?
Uczeń na to:
- Hmm, niech pomyślę... Wiem! Ja mam talent do kombinowania...

Rozmowa uczennicy z nauczycielką:
N: A ty masz rodzeństwo?
U: Tak, mam siostrę.
N: Na pewno jest do ciebie podobna.
U: Nie, ona podobna jest do mamy.
N: A ty? Jak myślisz do kogo jesteś bardziej podobna: do taty czy mamy?
U: Też do mamy, ale nasz pies jest podobny do taty.
N: Pies?
U: Tak, bo puszcza tak samo śmierdzące bąki, jak tata.

Na lekcji podczas pisania pracy klasowej nauczycielka zauważa, że pewien uczeń mówi coś szeptem do swojego kolegi z ławki. W związku z tym podchodzi do tego ucznia i mówi:
- A ty teraz piszesz czy rozmawiasz?
Uczeń na to:
- Mogę pisać i rozmawiać, bo jestem w T-Mobile...

Uczennica podchodzi do wychowawczyni swojej siostry i mówi:
- Mojej siostry nie ma dziś w szkole, bo jest chora.
Nauczycielka pyta:
- A co jej dolega?
- Dychra i kaszle...

Podczas przerwy dyżurująca nauczycielka podchodzi do ucznia, który biega poza terenem dziedzińca i próbuje go zdyscyplinować:
- Wiesz, że w tym miejscu nie wolno przebywać podczas przerwy?
- Wiem.
- Dlaczego więc tutaj jesteś?
- Bo zapomniałem...
- Ile razy już słyszałeś, że masz przebywać na dziedzińcu?
- Sto razy...

Nauczycielka pokazuje narysowany na tablicy graf matematyczny i chcąc zaktywizować uczniów do myślenia, mówi:
- Jaki ciekawy graf! Jak go rozwiązać?
Na to odzywa się jeden z uczniów:
- Niech pani zajrzy do swojego przewodnika, tam na pewno napisali, jak go rozwiązać...

Podczas omawiania budowy oka nauczycielka podkreśla ochronną rolę brwi i rzęs. Żartuje, że kobiety dodatkowo "wzmacniają" rzęsy tuszem. Odzywa się uczeń:
- Czyli robią słynną tapetę...

Na zajęciach uczeń segreguje klocki, tzw. "kolorowe liczby" i stwierdza:
- Lubię bawić się klockami.
Nauczycielka zadaje pytanie:
- Wolisz bawić się czy uczyć?
Uczeń odpowiada z pretensją w głosie:
- W domu babcia ciągle każe mi uczyć się i odrabiać lekcje, a ja jestem jeszcze dzieckiem!


Przygotowała:
Katarzyna Rzepka
 
 
 
BYKOM STOP! - Poprawna pisownia i ortografia w internecie Dziecko w sieci Poczet władców Polski i Rzeczypospolitej Żegluga Śródlądowa - wczoraj, dziś, jutro AlhenaG