2003/2004 - NR 2
(GRUDZIEŃ 2003r.)

Cześć!!!
Właśnie trzymacie w rękach najnowszy numer "Dzwonka". Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia przygotowaliśmy dla Was wiele artykułów wprowadzających w świąteczny nastrój. W tym wydaniu znajdziecie specjalny wywiad z p. Dyrektorem nt. prezentu, jaki nasza szkoła dostała od Świętego Mikołaja. W świątecznej Skrzynce Życzeń znajdziecie dla siebie świąteczne życzenia od Waszych kolegów, do których ja także się przyłączam i życzę Wam Wesołych Świąt oraz bogatego Mikołaja.
Michał Parteka

Ferie świąteczne i zimowe
Uwaga! W tym roku będziemy odpoczywali po trudach nauki wyjątkowo długo. Ostatnim dniem przed Świętami będzie 19 grudnia, kiedy w szkole będzie miał miejsce "Poranek wigilijny". Podobnie jak w ubiegłym roku podzielimy się opłatkiem z naszymi nauczycielami i kolegami. W tym uroczystym dniu nie będzie lekcji, a po małym poczęstunku wszyscy pójdziemy do naszych domów. Do szkoły wracamy dopiero 5 stycznia. I to nie na długo - tylko dwa tygodnie (ale jakie!) i znowu ferie, tym razem zimowe (20.01 - 02.02). Tradycyjnie pierwszy tydzień ferii - to tzw. "Białe ferie w szkole", kiedy będziemy mogli spędzać miło czas w formie zabaw i gier.
Miłego wypoczynku!


CO W SZKOLE DZWONI?

1.XI.2003 - Dzień Wszystkich Świętych
2.XI.2003 - Zaduszki
11.XI.2003 - Święto Niepodległości
17.XI.2003 - Wyjazd do Opery "Nova" w Bydgoszczy na "Nabucco"
28.XI.2003 - Andrzejki szkolne
29.XI.2003 - Rajd pieszy
6.XII.2003 - "Mikołajki". Otwarcie świetlicy szkolnej

11 listopada - Święto Niepodległości
11 listopada to bardzo ważny dzień dla Polaków, ponieważ właśnie wtedy Polska odzyskała niepodległość po 120 latach niewoli. Z okazji tego święta klasa II gimnazjum pod opieką pana dyrektora przedstawiła montaż słowno - muzyczny. Wszyscy uczniowie i nauczyciele mogli, słuchając poezji i pieśni z tamtych lat, przypomnieć sobie losy ludzi, którzy przyczynili się do wyzwolenia Polski z rąk okupanta. Również 11 listopada koło teatralne pod opieką P. Gralli i P. Krzysztofa Sulerzyckiego wystawiło w GOK-u montaż o Janie Pawle II. Obejrzeć go mogli seniorzy z naszej gminy.

Opera "Nabucco"
Dnia 17 listopada w naszej szkole organizowany był wyjazd do Opery Nova w Bydgoszczy na "Nabucco". Opera rozpoczęła się o godzinie 19.00 i oglądali ją uczniowie naszej szkoły w towarzystwie dorosłych amatorów sztuki. Libretto opowiada o losach króla Nabuhodonozora, który próbował odbić swoją córkę z rąk Izraelitów. W historii tej przewijały się również wątki: miłosny i zazdrości. Cała opera była śpiewana w języku włoskim, lecz wszyscy mogli czytać tekst na wyświetlonym ekranie. Opowieść zakończyła się szczęśliwie: król Nabuhodonozor uwolnił Izraelitów, a zakochani byli razem.
Oto opinie uczniów: "W operze było bardzo fajnie, podobała mi się scenografia, aktorzy, a w szczególności aktorka grająca córkę Nabuhodonozora. Cały spektakl oglądało mi się bardzo przyjemnie, także dzięki wygodnym siedzeniom."

Koło polonistyczno - tetralne
Wraz z końcem ubiegłego roku szkolnego do nowych szkół odeszli prawie wszyscy uczestnicy Koła teatralnego. Tak więc przed P. Dorotą Grallą i P. Krzysztofem Sulerzyckim stanęło nowe zadanie. Trzeba było stworzyć nową grupę.
Pierwszym jej wyzwaniem było wystawienie montażu słowno - muzycznego wraz z chórem z GOK-u. Pierwszy występ miał miejsce w naszym kościele parafialnym w Sarnowie 12 października. Było to dla artystów prawdziwe przeżycie, gdyż występowali przed swoimi rodzinami. Następny występ odbył się w GOK-u 24 października z okazji uroczystości nadania Papieżowi Honorowego Obywatelstwa Gminy Grudziądz. Ksiądz Lipski, który oglądał montaż, zaprosił "koło" do swojego kościoła w Mniszku. Tak więc 9 listopada montaż wystawiony był również w Mniszku. Ostatnie z tej okazji przedstawienie odbyło się ponownie w GOK-u 11 listopada. Tak więc nowe Koło teatralne radzi sobie dobrze. Gratulujemy i dziękujemy opiekunom koła za wytrwałość i cierpliwość.

Przygotowały:
Marta Całka
Natalia Szwaba


WYWIAD - PREZENT OD ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

W tym roku prezentem od Świętego Mikołaja było otwarcie świetlicy szkolnej, której organizacja trwała cały rok. Dobrze wiemy, że wielu dobrych ludzi włożyło dużo pracy i wysiłku, żebyśmy mieli miejsce towarzyskich spotkań. A więc postanowiłyśmy w przededniu otwarcia w imieniu redakcji "Dzwonka" przeprowadzić wywiad z Panem Krzysztofem Sulerzyckim - Dyrektorem naszej Szkoły.

Kto wpadł na pomysł urządzenia przyszkolnej świetlicy?
Bardzo się cieszę, że mogę z Wami porozmawiać w tak miłej chwili. Przed nami spotkanie na herbatce ze Świętym Mikołajem, ale przede wszystkim przed nami najcieplejsze ze świąt - Boże Narodzenie. Pytacie; kto wpadł na pomysł. Myślę, że Wy sami, czyli uczniowie. Tak było z całą pewnością, wystarczyło dobrze przyłożyć ucho i zauważyć, że świetlica, to bardzo potrzebne miejsce dla naszych uczniów. Cieszę się, że zdołałem dobrze przyłożyć ucho i stało się - rozpoczęła się ciężka praca nad pomysłem stworzenia przyjaznego i bardzo osobistego uczniom miejsca, czyli świetlicy.

Wiemy, że takie przedsięwzięcie kosztuje - dużo wysiłku i poświęcenia ze strony wielu osób. Kto w znaczny sposób przyczynił się do jej powstania?
Tak, to kosztowało wiele wysiłku i poświęcenia wielu osób. Pomieszczenia, w których powstała świetlica, były strasznie zapuszczone i w ogóle nie przypominały swym wyglądem stanu obecnego. Trzeba było przeprowadzić kapitalny remont, zakupić materiały budowlane, wyposażyć w meble oraz komputery. Klatka schodowa wyglądała katastrofalnie, a przecież to ona prowadzi do świetlicy. Mówię bardzo ogólnie. Dużo osób przyczyniło się do tego, by wszystko było gotowe. Dziękuję Zarządowi Rady Rodziców, bo dzięki jego pracy zakupiliśmy potrzebne materiały budowlane i malarskie oraz meble. Dziękuję Panom, którzy wyremontowali pomieszczenia. Dzięki Pani Kowalewskiej, która wprowadziła "na trop" firmy Vandain International - zyskaliśmy wspaniałego darczyńcę w osobie Pana Zbigniewa Szamańskiego. Dzięki ofiarowanej pomocy zakupiliśmy dwa zestawy komputerowe z oprogramowaniem. Dziękuję Panu Łuckiemu za poświęcony czas przy różnorodnych pracach wykończeniowych oraz Paniom, które przywróciły porządek po remoncie. Dziękuję Panu Zbyszkowi Beyger za "sprawy prądowe i oświetleniowe". Zwróćcie uwagę, że lampy są bardziej domowe, a nie szkolne - przez to jest bardziej przytulnie, przecież macie czuć się jak u siebie. Dziękuję Pani Maliszewskiej za wsparcie z SKO.

Nie możemy już doczekać się, aby spędzać tam wolne popołudnia, jesteśmy jednak ciekawi na jakich zasadach będzie świetlica funkcjonowała?
Wiemy, że nie możecie się doczekać otwarcia, a przede wszystkim codziennej pracy świetlicy. Rozumiem Wasze zniecierpliwienie. Pamiętam, pierwotny termin oddania miał przypaść we wrześniu, a tu mamy grudzień. No cóż, złożyło się na to wiele spraw. Najważniejsze, że zaczynamy działać. Godziny otwarcia określą Wam wychowawcy. W tym miejscu chciałbym bardzo podziękować wszystkim drogim Nauczycielom, Którzy przyjęli to nowe wyzwanie i będą wraz z Wami spędzać wolny czas. Jak spędzać - najwięcej myślę, że będzie to zależało od Was. Z całą pewnością będzie można odrabiać lekcje, czytać młodzieżową prasę, malować, rysować, wyklejać, grać w szachy, warcaby, i różne inne gry planszowe, skorzystać z internetu lub encyklopedii multimedialnej, wypić herbatę, pogadać, nie wiem co jeszcze... Na inne propozycje czekam z Waszej strony.

Czy możemy liczyć na jakieś koła zainteresowań np. modelarzy?
Pytasz o koło modelarskie. Mój Boże, wspaniała sprawa. Sam z przyjemnością bym odkurzył stare zainteresowania. O tym musimy jeszcze pogadać.

Czasem mamy ochotę zaprosić do siebie kolegów, ale nie każdy ma odpowiednie warunki w domu. Czy w takiej sytuacji możemy skorzystać ze świetlicy?
Wiemy, że organizowanie urodzin klasowych jest dużym problemem. Dla rodziców to prawdziwy najazd "barbarzyńców". Oczywiście, że świetlica jest idealnym miejscem, pamiętajcie tylko wówczas o wychowawcy i rodzicach, i o własnych smakołykach na Waszą imprezę. Myślę, że będziecie potrafili dobrze spożytkować czas w świetlicy i dbać o nią, zawsze pozostawić po sobie porządek. Niech świetlica przynosi Wam jak najwięcej zadowolenia, a nauczycielom satysfakcji z pracy wychowawczej. Jeszcze jedna ważna sprawa, by się dobrze rozumieć zapraszam Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem do wypracowania regulaminu korzystania ze świetlicy. Do zobaczenia przy herbatce w świetlicy.

Bardzo dziękujemy za rozmowę.

Rozmawiały:
Aleksandra Nowicka
Barbara Paprotna


WIGILIJNE TRADYCJE

Wigilia Świąt Bożego Narodzenia jest dla katolików wg tradycji dniem postu. W tym dniu raczej nie jemy mięsa, wędlin oraz tłuszczów. Najlepiej jednak jest powstrzymać się od jedzenia aż do kolacji. W ten sposób możemy bardziej przygotować się do tego uroczystego posiłku.
W wigilię przystrajamy choinkę bombkami, łańcuchami oraz lampkami. Czasem są to ozdoby zrobione ręcznie, jednak przeważnie są one po prostu kupione w sklepie. Pod udekorowanym drzewkiem stawiamy żłóbek, przedstawiający narodziny małego Jezusa. Dom powinniśmy także udekorować jemiołą, gdyż gwarantuje ona pomyślność rodzinie, która w nim mieszka.
Na Wigilię nie powinniśmy zapraszać nikogo obcego, który ma swoją rodzinę, gdyż powinien on spędzić to święto ze swoimi najbliższymi. Należy jednak zaprosić członków rodziny ( ciocię, wujka ), którzy mieszkają samotnie i nikt z nimi nie będzie przy wigilijnym stole oraz naszych znajomych, którzy też nie mają z kim podzielić się opłatkiem. Musimy bowiem pamiętać, że w ten dzień nikt nie powinien być sam.
Wigilijna kolacja rozpoczyna się, kiedy na dworze jest już ciemno i wzejdzie pierwsza gwiazdka. Przy odświętnie nakrytym stole gromadzą się wszyscy członkowie rodziny. Na tle kolęd puszczanych z płyty lub kasety jeden członek rodziny odczytuje Ewangelię. Po przeczytaniu danego fragmentu, wszyscy składają sobie życzenia i dzielą się opłatkiem. Następnie cała rodzina zasiada do uroczystej kolacji. Stół powinien być nakryty białym obrusem, pod którym znajduje się siano. Na kolację wigilijną powinno przygotować się 12 dań. Wszystkie te posiłki serwowane podczas wigilijnej wieczerzy muszą być postne. Mogą to być tradycyjne: pierogi z kapustą i z grzybami, karp, pieczarki, barszcz, kluski z makiem itp.
Na stole powinno również znajdować się jedno wolne nakrycie, symbolizujące pamięć rodziny o tych, którzy niegdyś zasiadali z nią przy stole, a dziś już nie ma ich wśród żywych oraz wyrażające gotowość na przyjęcie samotnego wędrowca, kogoś opuszczonego, zabłąkanego, nie mającego bliskich. Podczas wigilijnej kolacji powinniśmy śpiewać znane i lubiane przez nas kolędy.
Ważną częścią wigilii jest obdarowywanie się prezentami. Gwiazdkowe prezenty umieszcza się pod choinką. Powinny być one ładnie opakowane i opatrzone imieniem obdarowywanego.
Najlepiej nie włączać telewizora podczas wigilijnej wieczerzy. Niech bliscy sobie ludzie porozmawiają z sobą bez ekranowego towarzystwa. W katolickich rodzinach, po uroczystej kolacji o północy zwykło się wychodzić do kościoła na Pasterkę.

Przygotowały:
Barbara Paprotna
Aleksandra Nowicka


WIGILIJNE WRÓŻBY

Ten najbardziej uroczysty i nastrojowy dzień w roku jest bogaty również w wróżby i przesądy. Tradycja ludowa zna ich wiele.
W wigilię warto podejmować wszelkie postanowienia, zwłaszcza te, które wymagają dużych wyrzeczeń, bo łatwiej jest wówczas je dotrzymać.
Kto wstanie tego dnia o świcie i weźmie się za jakąś lekką pracę, będzie rześki, silny i pracowity.
Wróżenie z wiatrem
Jedną z chińskich starodawnych wróżb jest właśnie "wróżenie z wiatrem". Potnij cienki papier na paski (np. bibułę) i wypisz na nich swoje problemy, obawy i niepokoje. Na każdym pasku wypisz jeden problem. Po kolacji wigilijnej przewlecz przez każdą karteczkę oddzielną nitkę. Znajdź koło domu niewysokie drzewko lub krzew i pozawieszaj luźno na nim karteczki. Nie przywiązuj ani nie wiąż supłów. Drugiego dnia Świąt (pamiętaj! drugiego, a nie pierwszego dnia) sprawdź, które karteczki odfrunęły z wiatrem, gdyż one już nie będą Cię nękać.
Wróżenie z łusek karpia
Łuski z wigilijnego karpia (przynajmniej jedną) schowaj w swoim portfeliku i noś przez cały rok, a pieniędzy nie powinno ci zabraknąć.
Wróżenie z wigilijnego sianka
Po wigilijnej wieczerzy można zabawić się w wesołą wróżbę. Włóż rękę pod obrus i ze znajdującego się tam sianka wyciągnij jedno źdźbło. Jeżeli jest ono długie proste, to w tym roku spotka cię szczęście w miłości. Źdźbła krótkie i pokręcone wskazują na to, że na miłość będziesz musiał poczekać do następnego roku.
POWODZENIA!!!

Przygotowała:
Jolanta Szybowska


MAM GŁOS

"Naprawdę istnieje tylko jedna radość: obcowania z ludźmi" (Antoine de Saint-Exupery) - niewątpliwie z obcowania z ludźmi wypływa radość. Jednak nie zawsze; przebywanie z ludźmi może wywołać w nas tak samo pozytywne, jak i negatywne emocje. By człowiek mógł prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie, potrzebuje kogoś bliskiego. Każdy pragnie mieć obok siebie przyjaciela; kogoś kto wesprze, pomoże. Z przyjaciółmi czas płynie jakby w innym tempie. Przebywając z bliskimi osobami, zapominamy o problemach, świat staje się bardziej kolorowy. Obecność drugiego człowieka sprawia, że czujemy się potrzebni, pewniejsi, życie wydaje się bardziej interesujące, łatwiejsze. Ilustrują to słowa filozofa A. Schweitzer'a: "Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli".
Czasami potrzebujemy samotności, bycia z samym sobą "sam na sam". Ale tylko czasami, samotne życie po dłuższym czasie staje się smutne. Wiele razy zauważyłam to we własnym życiu. By odczuwać radość płynącą z obcowania z ludźmi, musimy doceniać to, że są wokół nas ludzie, dla których jesteśmy ważni.
(A.K.)

Przyjaźń jest to jedno z najważniejszych uczuć. W udanych i opartych na przyjaźni związkach partnerzy upodabniają się do siebie. Nie tylko stylem życia, charakterami, ale również fizycznie. Przyczyną tego są podobne reakcje uczuciowe i mimiczne. Adam Mickiewicz kiedyś tak powiedział: "Umiej być przyjacielem, a znajdziesz przyjaciela". Nie każda osoba ma przyjaciela, ponieważ jest konfliktowa. Tacy ludzie z trudem zawierają trwałe znajomości, a: "Naprawdę istnieje tylko jedna radość: obcowania z ludźmi". Tak mawiał Antoine de Saint-Exupery. Człowiekowi jest czasami potrzebna rozmowa z drugą osobą, zwierzenia się jej z kłopotów i trosk. Z reguły przyjaźń szybko zawierają ludzie młodzi, cieszący się z życia. Oscar Wilde miał własną teorię na temat młodości, twierdził, że "młodość uśmiecha się bez powodu". Z młodością przychodzi przyjaźń, pierwsze sympatie. Nie wiadomo po co i kiedy. Nim się obejrzymy jesteśmy na etapie dojrzałości, która się kojarzy z młodością. Więc jednym z powodów poznawania ludzi jest młodość.
(Anna Fitzermann)

Cytat "Człowiek jest zdumiewający, ale arcydziełem nie jest" - I. Conrada nasuwa nam wnioski, które w zadziwiający sposób pokazują, iż człowiek posiada dwie natury. Czasami jesteśmy dobrzy, chętni do pomocy, do robienia czegoś dobrego, ale trwanie w takim postanowieniu jest trudne. Na przełomie wieków człowiek zadziwiał i zdumiewał świat. Jako jedyna z żyjących istot posiada dar rozumu i dar myślenia, co pozwala mu tworzyć i wykorzystywać rzeczy, które zbudował. Przykładem może być wynalezienie przez Nobla dynamitu, który miał służyć ludziom w pozytywny sposób. Druga natura człowieka wykorzystała dynamit jako broń do zabijania. To, iż człowiek jest zdumiewający, mówi też fakt, że zbudował wiele maszyn np.: samoloty i rakiety, dzięki którym zdobył kosmos. Z drugiej strony wszystkie te maszyny przyczyniają się do wielu katastrof, w których ginie wielu ludzi. Wszystko to wskazuje, że gdyby człowiek był arcydziełem, tworzyłby rzeczy idealne, które się nie psują i nie stanowią zagrożenia.
Tak więc uważam, że I. Conrad, wypowiadając te słowa, miał rację ,oceniając tak człowieka.
(Mateusz Laskowski)


KĄCIK MUZYCZNY

Witajcie po raz drugi w naszym kąciku muzycznym. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia mamy dla Was na tej stronie oryginalny prezent - kilka ciekawostek o Eminemie. A potem dla kontrastu będziecie mogli zanucić sobie kolędę " Cicha Noc".

Eminem
Jego prawdziwe imię i nazwisko to Marshall Mathers III, nazywany jest również Slim Shady. Urodził się 17.10.1972r. W stanie Joseph w USA. Jego najbliższa rodzina to Kim, córeczka Hailie, którą nazywa promykiem i brat Natea. Z resztą rodziny nie utrzymuje zbyt dobrych kontaktów Em nosi ciuchy sportowe i przede wszystkim wygodne w rozmiarze XXL, białe T-shirty, klasyczne kurtki i bejsbolówki. Dla niektórych może być szokujący faktem, iż Slim słucha klasycznego rocka (Queen). Najchętniej oglądaną przez niego kreskówką jest "Hey Arnold", jak sam twierdzi przy tej animowanej komedii umiera ze śmiechu. Slim założył również wytwórnię płytową "Shady Records" i kolekcję ciuchów "Shady Fashion". Jego ulubionymi sportami są kręgle i koszykówka, w które gra wyłącznie na kompie. Po południu zalega z Hailie przed telewizorem. Uwielbia "Pac-Maca" i inne proste gry elektroniczne. Kiedyś należał należał do składu D12, zagrał z nimi kilka utworów i kilka koncertów. Wolał jednak zostać samotnikiem! Nagrał cztery płyty, w tym jedną nielegalnie "Infinite" i trzy regularne krążki: "The Slim Shady", "Marshall Mathrs", "The Emin?m Show". Zagrał też główną rolę w filmie pt. "8 Mile", do której sam przygotował ścieżkę dźwiękową.


-------------------------

Cicha noc, święta noc,
pokój niesie ludziom wszem,
a u żłóbka Matka Święta
czuwa sama uśmiechnięta
nad Dzieciątka snem.
Cicha noc, święta noc.
Pastuszkowie od swych trzód
biegną wielce zadziwieni,
za anielskim głosem pieni,
gdzie się spełnił cud.
Cicha noc, święta noc!
Narodzony Boży Syn,
Pan wielkiego Majestatu
niesie dziś całemu światu
Odkupienie win.


Przygotowały:
Julita Łucka
Kamila Górecka


SKRZYNKA ŻYCZEŃ

* Dla grubego i całej klasy jego od kumpla Pawła od "Zdunka".
* Z okazji Świąt dla pana Dulczewskiego dużo zdrowia i szczęścia życzą uczennice z klasy 6.
* Świąteczne życzenia dla sklepikarek życzą Julita Ł. i Natalia B.
* Najlepsze życzenia dla fajnej kumpeli Mili z 2 gim. dla Szybowca od Sylwii Z.
* Dla Michasia Płuciennika, Wesołych Świąt od płatnych zabójców.
* Dla najlepszej nauczycielki pani Magdaleny Chałbowicz. Monika Jaśniewicz.
* Najlepsze życzenia dla pani Marleny Wiśniewskiej życzy Kamila Bernat.
* Dla mojego właściciela Dulczusia serdeczne pozdrowienia przesyła Funia. HAŁ HAŁ!!!
* Serdeczne życzenia dla koleżanki Sylwii Z. życzy Sylwia K.
* Najserdeczniejsze życzenia dla pani Marlenki Lech od dziewczyn z 2 gim. PS.: Jest pani the best.
* Najserdeczniejsze życzenia dla pani Doroty Gralli od klasy 3 gim.
* Wesołych Świąt dla wszystkich nauczycieli ze szkoły życzy klasa 6.
* Najlepsze życzenia dla Juchy i Pauli z 2 gim. od kumpeli Sylwii Z.
* Serdeczne życzenia dla dziewcząt z 3 gim. przesyła koleżanka Partycja.
* Serdeczne pozdrowienia dla zwariowanej koleżanki Edyty przesyła koleżanka Partycja.
* Serdeczne pozdrowienia dla Natalii Chołodowskiej Od cichego wielbiciela z klasy 3 gim.
* Gorące pozdrowienia dla Natalii od koleżanki Partycji.
* Serdeczne i gorące pozdrowienia dla Damiana K. od dziewcząt z 3 gim.
* Dużo zdrowia i szczęścia i dziewczyn dla Bodzia z klasy 1 gim. od W...
* Nie wiem jak mam to napisać by serce twoje wiedzieć chciało. Kocham Cię - to za dużo, lubię Cię to za mało. Dla Basi od Rafała.
* Serdeczne życzenia dla Oli Nowickiej z okazji Świąt Bożego Narodzenia od kolegi Janusza Winkla.
* Dla sprzedawczyń od brata Igora - nie traktujcie mnie jak potwora.
* Najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia dla Natalii Szwaby od Damiana F.
* Najserdeczniejsze życzonka dla Ewy F. Uli F. Sylwii Z. Joli Sz. (Szybowca) Sylwii K. od koleżanki Milenki.
* Najserdeczniejsze życzenia dla Basi P. od koleżanek z 3 gim.
* Od Domela dla całej klasy oraz Grubego, Lipy i Kame.
* Życzenia dla pana Dulczewskiego z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzą dziewczyny z 3 gim.
* Dla pana dyrektora świąteczne życzenia szczęśliwego nowego roku 2004 życzą Damian K. i Krzysztof K. z całą klasą 3 gim.


ŻYCZENIA DO SPEŁNIENIA

* Lamborginii Diablo - Jaśnioch.
* Audi quatro- Solek
* Nowy rower, wyjechać do New Yorku, mieć samochód, komputer, -M.Kałdowski
* Mieć samochód 126p. (na chodzie)- Rusoń
* Komputer XP- B. Ząbek
* Super Baita- Marcin Paluszkiewicz
* Kałasznikow - Domel
* Wieża stereo - P. Klimowicz
* Święty spokój i dużo wolnego czasu- D. Gralla
* Utworzenie firmy i mały domek- B. Paprotna
* Mieć szczęśliwą kochającą rodzinę- Ola Nowicka
* Willa z basenem - Ewa Fejczuk
* Złota wieża Ajfla w ogródku- Kl. 1 gim.
* Samochód Suzuki- N. Chołodowska
* Samochód pana dyrektora- A. Fitzermann
* Czołg- T. Skopiński
* Bomba atomowa i klocki Lego- Zdunek
* Komputer i lalkę gumową- Kl. 1 gim.
* Magiczną rzecz ,która spełnia życzenia- Kl.1 gim.
* Płyta Behemota " Satanice"- Kame
* Podróż do Afryki i Egiptu- p. M. Lech
* Lot w kosmos- Kl. 2 gim.
* Ferari i dom handlowy-Mila
* Żeby nie było wojen i biednych- p. P. Dulczewski
* Samochodzik samosterujący- M. Całka
* Podróż dookoła świata- R. Warduliński
* Chciałabym być szczęśliwa- Kl. 3 gim.
* Lot na księżyc- Kl. 3 gim
* Komarek- P. Libera
* Komputer- J. Jarosińska
* Drukarka do komputera- O. Skowrońska
* Najnowsza gra komputerowa- O. Szymańska
* Kino domowe w złocie- Pawlik
* Wajpier- M. Laskowski
* Grę komputerową- M. Witulski
* Kierownica do komputera- B. Banaś
* Zawsze mieć jasne myśli- p. K. Sulerzycki
* Mały domek, a w nim moja dziewczyna- Anonim
* Samochód Maseratii 3 bendz- M. Laskowski
* O to, żeby na świecie było więcej radości i pokoju- p. H. Bagińska

Zebrały:
Aleksandra Nowicka
Barbara Paprotna


NIE TAKA STRASZNA KUCHNIA

Wigilijne obwarzanki
Składniki
25dag. mąki,
10dag. cukru,
5dag. masła,
2 łyżki mleka,
1 jajko,
1 łyżka proszku do pieczenia.
Przyrządzenie
Masło utrzeć na pianę, dodać cukier, całe jajko, a na końcu mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia. Wyrabiać ciasto, aż stanie się gładkie. Zwinąć obwarzanki. Ułożyć na blasze, posmarować rozbitym jajkiem i upiec na złoty kolor w średnio nagrzanym piekarniku.

Wigilijna ryba
Składniki
60dag. filetu z ryby
bułka tarta
jajko,
przyprawy,
olej.
Składniki sosu
0,5 kg cebulki,
liść laurowy,
ziele angielskie,
przyprawy,
przecier, ketschup.
Przyrządzenie
Rybę obtoczyć w jajku i w bułce i upiec na złoty kolor. Cebulę pokroić w talarki, usmażyć na oleju z przyprawami na miękko, dodać przecier pomidorowy, trzy łyżki keczupu i sól, cukier do smaku. Rybę ułożyć na talerz i polać sosem.

Przygotowała:
Natalia Bizon


MOTORYZACJA

Cześć! Witam w świątecznym wydaniu "Dzwonka". W tym wydaniu będzie o Renault Megane z wersją silnika 1.9 DCi. Najmocniejszy diesel. Silnik dynamiczny, ekonomiczny. Sześciostopniowa skrzynia biegów precyzyjnie chodzi. W dodatku jest świetnie zestrojona z silnikiem. Wnętrze, wykonane z pietyzmem. Materiały wysokiej jakości, miłe w dotyku. Wnętrze przestronne. O wiele więcej miejsca za przednim fotelem niż w poprzedniku. Sylwetka odważna (hatback), ale może się spodobać. Sedan klasyczny, linia spokojna. Największym hitem jest zwarty, sportowy kombiak.
Jest też wersja Cabrio. Dach zrobiono z metalu. Można go złożyć i otworzyć w ok. 20 sekund. Prędkość na której można wykonywać te operacje wynosi do 50km/h.

Renault Megane 1,9 DCi luxe
SILNIK: wysokoprężny, F9Q, 2 zawory/cylinder, pojemność 1870 cm, turbosprężarka. Moc 88 kw (120KM) przy 4000 obr/min. Moment 300Nm przy 2000 obr/min.
UKŁAD NAPĘDOWY: skrzynia biegów manualna, 6 biegowa, napęd na przednie koła.
WYMIARY, MASY, POJEMNOŚCI: dł./szer./wys. 4498/1777/1460min, rozstaw osi 1518min, masa własna 1295 kg, bagażnik 520l, zbiornik 60l.
OSIĄGI: prędkość maksymalna 196 km/h, 0-100 km/h 10,7s, średnie zużycie paliwa (EU) 5,4l/ 100km.
WYPOSAŻENIE: 6 poduszki gazowe, ABS+system wspomagania nagłego hamowania, immobiliser, przednie i tylne światła przecimgłowe, elektrycznie sterowane szyby przednie i tylne, obręcze z lekkich stopów, wskaźnik temperatury, klimatyzacja, komputer pokładowy.

Przygotował:
Karol Sulerzycki


SPORT

Nadchodzi zima, a jak co roku z zimą, rozpoczyna się Puchar Świata w skokach Narciarskich. Wiemy, że większość z nas śledzi w te zimowe popołudnia i wieczory zmagania, które odbywają się na światowych skoczniach, dlatego że jednym z najlepszych skoczków jest Polak - Adam Małysz. W dzisiejszym numerze "Dzwonka" opiszemy krótko naszego skoczka, jego biografię, największe osiągnięcia i UWAGA! - niespodzianka: terminarz skoków narciarskich w sezonie 2003/2004.

Adam Małysz - ur.1977r. Pochodzi z Wisły, gdzie nadal mieszka.
Od początku trenuje w tamtejszym klubie sportowym KS Wisła. Ma 169 cm wzrostu i waży 60 kg. Jego trenerem klubowym jest Jan Szturc, natomiast w kadrze narodowej Apoloniusz Tajner, którego asystentem jest Piotr Fijas.
Miedzynarodową karierę rozpoczął w wieku 15 lat. Dobrą formę prezentował w sezonach 1995/96 i 1996/97, kiedy to na stałe był w pierwszej piętnastce Pucharu Świata. W następnych latach nie odnotował znacznych sukcesów, stan ten trwał aż do sezonu 1999/2000, w którym Małysz zajął 4 miejsce podczas zawodów w USA.
W sezonie 2000/2001 Małysz odniósł serie wspaniałych zwycięstw, wygrał ze znaczną przewagą nad 49 rywalami. Turniej Czterech Skoczni, eliminacje Pucharu Świata w Harrachovie (podczas tych zawodów ustanowił nowy rekord Polski w długości skoku - 212 m), w Salt Lake City, Sapporo, Willingen, Falun, Trondheim oraz Oslo.
19 lutego 2001 podczas Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym w Lahti zdobył srebrny medal w skokach na dużej skoczni, a 23 lutego zdobył zloty medal w skokach na średniej skoczni.
17 marca 2001 podczas zawodów na Mamuciej Skoczni w Planicy ustanowił nowy rekord Polski, skacząc na odległość 218,5 metra.

Najważniejsze osiągnięcia sportowe:
Puchar Świata - klasyfikacja generalna (sezon/miesiąc w Pucharze Świata):
1994/1995 - 51, 1995/1996 - 7, 1996/1997 - 10, 1997/1998 - 56, 1998/1999 - 46, 1999/2000 - 20, 2000/2001 - 1, 2001/2002 - 1, 2002/2003 - 1.

Puchar Świata w skokach narciarskich - sezon 2003/2004:
28-29.XI Kuusamo-Finlandia
6-7.XII Trondheim-Norwegia
13-14.XII Titisee-Neustadt-Niemcy
20-21.XII Engeberg-Szwajcaria - Turniej Czterech Skoczni
29.XII Oberstorf-Niemcy
1.I Garmisch-Parterkirchem-Niemcy
4.I Inssbruc-Austria
6.I Bichofschofen-Austria
10-11.I Liberec-Czechy
17-18.I Zakopane-Polska
22.I Hakuba-Japonia
24-25.XII Sapparo-Japonia
7-8.II Oberstorf-Niemcy
14-15.II Willingen-Niemcy
28-29.II Salt Lake City-USA
6.III Lahti- Finlandia - Turniej Skandynawski
7.III Lahti-Finlandia
10.III Kuopio-Finlandia
12.III Lillehammer-Norwegia
14.III Oslo-Norwegia
20-22.III Mistrzostwa Świata w Skokach Narciarskich-PLANICA

Przygotowali:
Marek Kowalski
Dariusz Grzymski


HUMOR, ZAGADKI

Co Małysz ma w kuchni? - ma łyżki.

Czemu Małysz ma kolczyk w uchu? - bo oderwali go ornitolodzy.

Babcia mówi do wnuczki:
-Kiedy byłam w twoim wieku, muzyka była znacznie piękniejsza i bardziej melodyjna.
-Ależ babciu, ja teraz nie włączyłam magnetofonu, tylko mikser.

-Panie doktorze, okropnie boli mnie brzuch.
-A co jadłeś?
-Zielone śliwki.
-Zapisze ci lekarstwo na oczy...
-Dlaczego?
-Żebyś na przyszłość widział,czego nie należy jeść.

Po pierwszym dniu nauki mama pyta syna:
-Czy dużo nauczyłeś się w szkole?
-Nie...

Jaka to pora roku, kiedy mroźno i biało wokół?

W oczach węgielki, z marchewki nos wielki,
na śniegu stoi, słońca się boi?

Byś po śniegu jeździć mógł,
musisz przypiąć je do nóg.
Dwa kijeczki, dwie deseczki
i jedziesz z góreczki.

Jaki to domek niepotrzebny latem,
zimą co dzień karmi ptaki skrzydlate?

Przynieśli ją z lasu, pięknie przystroili.
Teraz będzie z nami, by święta umilić.
 
 
 
BYKOM STOP! - Poprawna pisownia i ortografia w internecie Dziecko w sieci Poczet władców Polski i Rzeczypospolitej Żegluga Śródlądowa - wczoraj, dziś, jutro AlhenaG