2010/2011 - NR 1
(LISTOPAD 2010r.)

Przed Wami pierwszy tegoroczny numer gazetki szkolnej, zarazem pierwszy wydany tylko i wyłącznie w formie elektronicznej. Znajdziecie w nim stałe tematy, znane z poprzednich numerów, ale też nowe działy.
Naszym zamiarem jest, by gazetka ukazywała się co miesiąc. Czy nam się to uda - czas pokaże :)
Pozdrawiamy serdecznie, zachęcając do czytania.
REDAKCJA


KĄCIK LITERACKI

Chcielibyśmy, by na łamach naszej gazetki były publikowane Wasze ciekawe wypracowania i prace literackie. Zachęcamy każdego, kto chciałby podzielić się swą twórczością z szerszym gronem, o przekazywanie rękopisów członkom redakcji. Weryfikację publikacji przeprowadzimy w porozumieniu z naszymi Paniami polonistkami.
Dziś kilka Waszych prac oraz pierwszy odcinek opowiadania, którego kolejne odcinki znajdziecie w następnych numerach gazetki.


Przepis na przyjaźń

Potrzebne produkty: zaufanie, tolerancja, wyrozumiałość, cierpliwość, pomoc.
Sposób postępowania:
Dobrze wymieszaj tolerancję, wyrozumiałość i pomoc. Następnie włóż do piekarnika na czas nieokreślony. Sprawdzaj często, czy ciasto dobrze urosło. Co jakiś czas posypuj zaufaniem i cierpliwością.
(Karolina Izdebska, IIIG)

Potrzebne produkty: 2 litry dobroci, 1 kg radości, 3 kostki zaufania, 1/2 litra zaufania, cukier braterstwa.
Sposób postępowania:
2 litry dobroci zmieszać z 1 kg radości, dodać 3 kostki zaufania. Zmieszać i wstawić do piekarnika. Po upieczeniu cukier braterstwa zmieszać z 1/2 litra zaufania, polać ciasto i zjeść.
(Michał Frela, IIIG)

Potrzebne produkty: dwie osoby, szklanka zaufania, słoik braku tajemnic, podobne poglądy, życzliwość.
Sposób postępowania:
Szklankę zaufania należy wymieszać z litrem życzliwości i wlać mieszankę w dwie osoby. Na koniec posypać brakiem tajemnic i 10 dkg podobnych poglądów. Piec w temperaturze 100 st. C.
(Dawid Warduliński, IIIG)

Potrzebne produkty: zaufanie, tajemnica, zrozumienie, wdzięczność, miłość, szczęście.
Sposób postępowania:
Tajemnicę wymieszać z zaufaniem, następnie dodać szklankę zrozumienia, podgrzewając dodawać stopniowo szczęście. Na koniec polać wdzięcznością i posypać miłością.
(Magdalena Chylińska, IIIG)

Potrzebne produkty: przynajmniej dwie osoby, dużo życzliwości, zaufania, poświęcenie, brak tajemnic.
Sposób postępowania:
W dwie osoby należy wlać dużo życzliwości, 3 szklanki zaufania zmieszanego z poświęceniem.
(Adam Kwiatkowski, IIIG)

Potrzebne produkty: miłość, troska, szczerość, poświęcenie, dobroć, zaufanie, wyrozumiałość, zrozumienie.
Sposób postępowania:
Do 3 litrów dobroci wlać 5 jaj miłości oraz 2 szklanki troski, później dobrze wymieszać. Następnie należy wsypać łyżeczkę szczęścia i 200 g poświęcenia.
(Dawid Ryba, IIIG)


Mój ulubiony przedmiot - Zdechlaczek

Mój ulubiony przedmiot to Zdechlaczek. Jest on pluszowym psem. Pomaga mi zasnąć. Nie jest zbyt duży. Ma około 40-50 cm. Ma cztery łapy, ogonek, oczka, nosek i miłe futerko. Jest zrobiony z materiału. Jego łepek, tułów i łapy są jasnobrązowe, a uszy, nos i ogon są ciemniejsze. Ma parę ślicznych oczu w czarnym kolorze. Jest prosto wykonany i nie ma żadnych ozdób, ale mimo to jest piękny. Lubię go za to, że jest ze mną tyle lat. Można mu powiedzieć wszystko, a on nie rozpowie. Jest cudowny.
(Julia Opala, IVSP)Moda na sukces

Zapowiedź odcinka 12726 Serialu "Moda na sukces"

W poprzednich odcinkach: Projektant odzieży używanej Ricz Forester pożycza pieniądze Edd'owi Marone na ważny cel. Żona Artysty Brzydula Majka (z domu Logan) odkrywa, że Marone kupił sobie sportowy samochód. Kategorycznie zabrania pożyczania pieniędzy komukolwiek, gdyż spodziewa się dziecka. Do Ricza zgłasza się pan Lucy, kolega Ojca brata stryjecznego męża babci Sefani. Tłumaczy się. Brakuje mu pieniędzy na ubezpieczenie i prosi o pożyczkę .

Forester pożycza pieniądze panu Lucy. Doprowadza to do poważnego spięcia pomiędzy nim, a Majką.
Bohater postanawia udać się do domu Edda. Drzwi otwiera mu kobieta. Jest to Pani Suzii Marone. Tłumaczy, że mąż zginął w wypadku samochodowym. Ricz pyta, czy może jakoś pomóc. Suzii prosi go, by z nią został. Długo rozmawiają, zaczynają się spotykać, wkrótce potem zostają przyjaciółmi.
Kilka miesięcy później, gdy Ricz wraca od Suzii, dzwoni telefon. Jest to wiadomość ze szpitala - Brzydula zaczyna rodzić. Okazuje się, ze pani Forester rodzi czarne dziecko. Ricz wpada w szał, wraca do domu, zabiera swoje rzeczy i wprowadza się do Suzii...

Jeśli chcesz wiedzieć, co będzie dalej - odwiedź stronę gazetki w grudniu...
(Piotr Jurek, współpraca: Dawid Ryba, IIIG)


Przygotował:
Piotr Jurek


IMIENNIK

"Imię towarzyszy człowiekowi jak nieodstępny cień przez całe życie i pozostaje w sercach bliskich nawet wtedy, gdy człowieka już nie ma. Czy ma ono wpływ na charakter i losy tego, kto je nosi? Różne są na ten temat opinie... Ale jedno jest pewne: same imiona przeżywają zmienne koleje, raz są niezwykle modne, to znów nikną w pomroce dziejów, aby odrodzić się niespodziewanie po wielu, wielu latach i nabrać nowego blasku."
(E.Kochanowska, "Imię za człowiekiem idzie")


Począwszy do tego numeru gazetki postaram się przybliżyć Wam znaczenie różnych imion. Na początek zajmę się imionami osób, które redagują w bieżącym roku "Dzwonek".

Martyna
Kobieta z klasą. Potrafi rządzić, jest obiektywna, pewna siebie. Lubi mówić "nie", sprzeczać sie i upierać. Co postanowi - tak zrobi. Kobieta o tym imieniu odczuwa silne pragnienie, by żyć pełnią życia. Niezrównana pani domu, towarzyska, bardzo kocha rodzinę, jeśli nie przytłacza jej członków, ma bowiem niezależny charakter.

Karolina
Kobieta szlachetna, filantropka, niezwykle religijna i wrażliwa na troski innych osób. Ma wyostrzone poczucie odpowiedzialności. Niezbyt chętnie wychodzi za mąż, gdyż ceni sobie osobistą wolność.

Klaudia
Kobieta o tym imieniu ma wielkie serce, dużo wyrozumiałości i serce pełne miłości. Lubi piękne otoczenie i przyrodę. Bardzo łaknie wiedzy, gromadzi książki naukowe, a zwłaszcza filozoficzne. Może zostać prawdziwym naukowcem, jeśli tylko będzie miała możliwość kształcenia się w danym kierunku. Jest odważna i wrażliwa na ludzkie cierpienie.

Natalia
Ma charakter subtelny, choć jeśli trzeba, potrafi być stanowcza, a nawet groźna. Jest wrażliwa, ma wrodzone poczucie szlachetności. Pragnie, aby wszyscy ją lubili i odnosili się do niej życzliwie. Cierpliwa, ostrożna, zdolna do wielkich wysiłków.

Marianna
Kobieta o tym imieniu nie ma zbyt łatwego charakteru. Zdecydowana, pracowita, zazdrosna, ale posiada bogactwo miłości i czułości. Jest skryta, nie lubi ujawniać swoich myśli i uczuć, jednak jeśli z czymś się nie zgadza - potrafi ostro się przeciwstawić. W życiu spokojnie podąża utartymi ścieżkami, nie stara sie błyszczeć, jest mało towarzyska. Łatwo ją zranić lub obrazić. Najważniejsze w miłości jest dla niej dawanie.

Piotr
To nerwowy choleryk, niezależny, wojowniczy, który zawsze robi wszystko po swojemu. Wielki myśliciel, bywa, że zżera go ogromna ambicja. Ostrożny, cierpliwy, wytrwały, nieco próżny i zbyt ostentacyjny. Gdy raz poweźmie jakąś myśl lub wyrobi sobie jakiś pogląd - nie da się od niego odwieść.


Przygotowała:
Marianna Przanowska


KĄCIK MUZYCZNY

Jako, że rok 2010 jest Rokiem Chopina, tak więc tegoroczny Konkurs Chopinowski miał znaczenie szczególne.

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, nazywany często Konkursem Chopinowskim, to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wykonawczych na świecie, odbywający się co 5 lat w Warszawie. Zainicjowany został w 1927r.
Spuścizna Fryderyka Chopina na początku XXw. stanowiła dla pianistów i muzykologów zagadkę interpretacyjną. Pierwotnym celem ufundowania konkursu miała więc być - w zamierzeniu inicjatora, prof. Jerzego Żurawlewa (1886–1980), polskiego pianistę, ucznia pianisty Aleksandra Michałowskiego - dyskusja o tym, jak grać Chopina. Przeszkodami był brak w Polsce instytucji Ministerstwa Kultury oraz zainteresowania władzy sztuką. O zorganizowaniu konkursu przesądziła dopiero obietnica prezydenta Ignacego Mościckiego, które w przeciwieństwie do swojego poprzednika zapewnił, że obejmie konkurs swoim patronatem, oraz zabiegi księcia Włodzimierza Czetwertyńskiego, prezesa Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego.
Do lat 60-tych XXw. konkurs powstawał przy współudziale Ministerstwa Kultury i Sztuki, w latach 1960-2005 organizowany był przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Edycja w roku 2010 przygotowywana została przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.
Jest jednym z niewielu konkursów monograficznych - we wszystkich jego etapach wykonywane są wyłącznie utwory jednego kompozytora. Przesłuchania konkursowe odbywają się w Filharmonii Narodowej. Jednocześnie w wielu innych miejscach w Warszawie, m.in. w Teatrze Wielkim i Zamku Ostrogskich, organizowane są imprezy towarzyszące.
Podczas konkursu 17 października - w dzień śmierci Fryderyka Chopina - w Kościele św. Krzyża w Warszawie odprawiona zostaje uroczysta msza, podczas której wykonywane jest Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta. Utwór ten, zgodnie z życzeniem kompozytora, wykonany był podczas mszy pogrzebowej 30 października 1849r. w Kościele de la Madeleine w Paryżu.
Konkurs im. Fryderyka Chopina jest jednym z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych konkursów muzycznych na świecie. W 1957r. został jednym z kilkunastu członków-założycieli prestiżowej Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych, która obecnie zrzesza ok. 120 najbardziej znanych konkursów muzycznych na świecie.
Warto dodać, że czetry razy w historii Konkursu pierwsze miejsce zajęli polscy pianiści: 1949r. - Halina Czerny-Stefańska, 1955r. - Adam Harasiewicz, 1975r. - Krystian Zimerman, 2005 - Rafał Blechacz.

Dziś w "Kąciku Muzycznym" przedstawimy postać zdobywczyni I miejsca tegorocznego, XVI Konkursu Chopinowskiego.

Yulianna Avdeeva (Rosjanka) urodziła się 3 lipca 1985r. w Moskwie.
Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku lat 5 w Szkole Muzycznej im. Gniesinych w Moskwie pod kierunkiem Eleny Ivanovej, z którą pracowała do 2003r. Obecnie studiuje w Rosyjskiej Akademii Muzyki im. Gniesinych w klasie prof. Vladimira Troppa. Jednocześnie kształci się w Wyższej Szkole Muzyki i Teatru w Zurychu (Szwajcaria), gdzie od października 2006r. jest asystentką prof. Konstantina Scherbakova. Od 2008r. studiuje w prestiżowej Międzynarodowej Akademii Pianistycznej Lake Como.
Pianistka koncertowała w Moskwie, w wielu innych miastach Rosji oraz kilkudziesięciu krajach, m.in. w Austrii, Wielkiej Brytanii, USA, we Francji, w Niemczech, Izraelu, Belgii, Japonii, Grecji, we Włoszech i w Południowej Afryce. Występowała w słynnych salach, jak choćby Bösendorfer-Saal w Wiedniu czy Barbican Center w Londynie.
Yulianna Avdeeva jest tryumfatorką LXI Konkursu w Genewie w Szwajcarii (2006r.) i laureatką wielu międzynarodowych konkursów dla młodych pianistów: I nagrody w Konkursie im. Carla Czernego w Pradze (1997r.), Grand Prix I Ogólnorosyjskiego Otwartego Konkursu "New Names"w Moskwie (2000r.), I nagrody w V Konkursie "Arthur Rubinstein in Memoriam" w Bydgoszczy (2002r.), I nagrody w XII Konkursie "A.M.A. Calabria" we Włoszech (2002r.) oraz I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2007r.), II nagrody w Konkursie w Bremie w Niemczech (2003r.), II nagrody w IV Konkursie Kompozytorów Hiszpańskich w Madrycie (2003r.), II nagrody w XV Konkursie dla Pianistów z Orkiestrą "Citta di Cantu" we Włoszech (2005r.) oraz III nagrody w Konkursie im. Kurta Leimera w Zurychu (2005r.).W październiku 2010r. zdobyła I nagrodę XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina oraz nagrodę Krystiana Zimermana za najlepsze wykonie sonaty Chopina.Przygotowały:
Klaudia Ciesielska
Martyna Parteka


KĄCIK MODY

Czym jest moda?
Moda w potocznym rozumieniu oznacza potrzebę naśladowania innych, aby się identyfikować z nimi. Ta psychiczna potrzeba najdobitniej jest widoczna w ubiorze.
W węższym znaczeniu słowo moda odnosi się do projektowania ubioru. Moda zawsze posiada swoją awangardę, czyli grupę, która pierwsza inicjuje naśladownictwo czegoś, najczęściej form ubioru.
Natomiast styl w modzie jest związany z indywidualnym, przystosowanym do potrzeb psychicznych określonego użytkownika sposobem wyrażania siebie poprzez formę ubioru.

Czy często przed wyjściem do szkoły zastanawiasz się, co na siebie włożyć?
Masz dylemat, czy dobrze w czymś wyglądasz?
Nie przejmuj się, bo od dzisiaj możesz polegać na mnie i na bieżąco obserwować najnowsze trendy sezonu...!

Jesień nie jest taka zła!


W tym najnowszym wynalazku sezonu poczujesz się modnie i komfortowo. Ten niebieski płaszcz to propozycja na chłodniejszy dzień. Z pewnością spodoba się fankom żywych kolorów.

Czarne damskie botki na obcasie posłużą ci nie tylko jesienią, ale również zimą. Traperowa podeszwa pozwoli ci zachować równowagę, gdy przyjdzie ci stapać po lodzie.

Jeśli panterka to nie twój styl, może wolisz koty domowe? :)

Zaczynamy od wytwornego zestawu. W sezonie jesienno-zimowym przepych i złoto są jednym z modowych trendów. Kryzys? Nie mówmy już o nim! :) Na szczęście na te wyglądające bogato dodatki nie musisz wydawać majątku.Modele kolekcji dedykowane chłopakom mają pokazać ich w zupełnie innej szkolnej odsłonie jako zbuntowanych uczniów w wąskich jeansach z szelkami...
Przygotowała:
Natalia Kałdowska


HOROSKOP

Horoskop to pojęcie z zakresu astrologii, oznaczające potocznie przepowiednię sporządzoną na podstawie układu ciał niebieskich.
Horoskopy wykonywane były już ok. 5000 lat temu w Indiach (Dźjotisz), Mezopotami, Babilonie.

Podobnie jak inne metody wróżbiarskie, horoskopy nie są uznawane przez współczesną naukę, a ich krytycy często zauważają, że wiele horoskopów wykorzystuje tendencyjność poznawczą i celowo ogólnikowe sformułowania, by stworzyć iluzję skuteczności. Mimo tego, horoskopy cieszą się dużą popularnością. Stąd też w "Dzwonku" kontunować będziemy przedstawianie horoskopów, choć może w nieco innej, niż dotychczas, formie. Postaramy się w kolejnych numerach przedstawić Wam różne horoskopy. Na początek - horoskop szkolny.


Baran 21.03 - 21.04
Jesteś ambitny, impulsywny, pomysłowy, przędsiębiorczy, dynamiczny. Uczysz się chętnie i szybko. Lubisz szkołę, ale pod warunkiem, że nie będziesz się w niej nudził. Jesteś ciekawski, bardzo ruchliwy, typowy klasowy rozrabiaka.
Szybko zdobywasz sympatię rówieśników i często stajesz się "liderem klasowym". Podczas lekcji szybko się rozpraszasz i zniechęcasz, często się wiercisz i przeszkadzasz. Ucząc się wykorzystaj swój entuzjazm i wytrzymałość. Możesz wiele godzin spędzić przy książkach nie czując zmęczenia, jeśli coś Cię interesuje. Lubisz bronić swoich przekonań, więc obrona jakiejś pracy przyjdzie Ci z łatwością. Zachowaj więcej dyplomacji w kontaktach z nauczycielami, brutalna szczerość może być niemile widziana. Masz twórczą i artystyczną naturę, zamiłowanie do sportu, lubisz literaturę i sztukę, oraz nauki humanistyczne i badawcze. Wszystkie przedmioty z tymi tematami związane nie powinny przysporzyć Ci trudności. Masz zaufanie do siebie, często pochłania Cię jakaś pasja, masz tendencję do patrzenia na wiele spraw ze swojego punktu widzenia, co nie zawsze może być przez innych zaakceptowane. Ucząc się wykaż więcej samodyscypliny i wykorzystaj swoją pomysłowość. Wiadomości szybciej przyswoisz jeśli będą przedstawione w ciekawy i niebanalny sposób.

Byk 22.04 - 21.05
Jesteś spokojny, ambitny, cierpliwy, konstruktywny, a motorem Twojego działania jest koncentracja i organizacja. Uczysz się chętnie, masz dobrą pamięć. Niechętnie robisz więcej niż musisz.
Przeważnie w szkole jesteś spokojny, pilny, nie lubisz być w centrum zainteresowania. Łatwo zdobywasz sympatię rówieśników. Przez nauczycieli jesteś lubiany, ponieważ nie sprawiasz większych problemów i jesteś obowiązkowy. Lubisz przetarte szlaki i godne zaufania metody, więc wszelkie konwencjonalne sposoby uczenia będą dla Ciebie dobre. Jesteś realistą, lubisz polegać na sobie samym i z łatwością dajesz sobie radę w długoterminowych i wymagających wytrwałości zadaniach. Łatwo się przywiązujesz i nie lubisz zmieniać swojego środowiska. Masz szczególne zamiłowanie do przyrody, ekologii, sztuki i muzyki. Wszystkie przedmioty związane z tą tematyką, nie powinny przysporzyć Ci większych trudności. Twój upór i rozsądek może być bardzo przydatny w zdobywaniu wiedzy. Potrafisz wytrwale i z determinacją dążyć do wyznaczonego celu, a na jego realizację nawet długo czekać. Ucząc się wykorzystaj swoją dokładność i metodyczność w działaniu.

Bliźnięta 22.05 - 21.06
Jesteś błyskotliwy, elokwentny, pomysłowy, wszechstronny. Działasz pod wpływem ciekawości i impulsu. Uczysz się szybko, łatwo przyswajasz informacje i z taką samą łatwością przekazujesz je innym.
Rówieśnicy bardzo Cię lubią, często uważają Cię za "klasowego wesołka". Nauczyciele doceniają Twój błyskotliwy umysł i ciekawość świata, ale mogą narzekać na Twoją gadatliwość, zwłaszcza na lekcjach. Jesteś bardzo pomysłowy i zręczny, ale masz tendencję do zmienności i mało realistycznego spojrzenia na sprawy. Rozsądniej podchodzisz do niektórych tematów. Masz kwiecistą wymowę i taki sam styl pisania, interesuje Cię nauka i sprawy badawcze, lubisz eksperymentować i udowadniać swoje tezy. Egzaminy nie powinny przysporzyć Ci trudności. Twoja aktywna wyobraźnia może pracować długo na wysokich obrotach. Interesuje Cię wszystko co jest związane z informacją, i jej przekazywaniem, zwłaszcza w tych dziedzinach nie będziesz miał większych trudności. Ucząc się wykorzystaj swoją lotność umysłu, ale wykaż więcej samodyscypliny i konsekwencji w działaniu. Nie rób paru rzeczy na raz.

Rak 22.06 - 22.07
Jesteś bystry, wrażliwy, pomysłowy, zręczny, a do działania popycha Cię wyobraźnia. Uczysz się szybko, zapamiętując usłyszane wiadomości. Jesteś lubiany przez rówieśników, a Twoi znajomi mogą liczyć na Ciebie w niejednej sytuacji. Uważaj bo łatwo ulegasz wpływom innych. W obawie przed ośmieszeniem i krytyką ostrożnie wygłaszasz swoje racje. Nauczyciele Cię lubią ponieważ cechuje Cię duża wyobraźnia i wrażliwość, oraz nie stwarzasz problemów, choć czasami na lekcjach "bujasz w obłokach". Łatwo przystosowujesz się do nowych sytuacji, więc egzaminy lub testy nie wytrącą Cię z równowagi. Pasjonuje Cię historia, wyprawy egzotyczne, fenomeny przyrody, oraz wszystko co jest dziwne i tajemnicze. Masz talenty artystyczne, zdolności dramatyczne i polityczne. Jesteś pełen fantazji. Wykazujesz się intuicją i zręcznością .W podbramkowych sytuacjach radzisz sobie świetnie. Działasz ostrożnie , utrzymując to co robisz w tajemnicy. Zachowaj więcej realizmu wobec własnych umiejętności. Skoncentruj się zwłaszcza na przedmiotach ścisłych. Bądź bardziej wytrwały w działaniu i nie rozpraszaj się uciekając w marzenia. Podczas nauki wykorzystaj wyobraźnię, intuicję i wrażliwość, ale bądź bardziej konsekwentny i nie daj się innym odciągać od swoich obowiązków.

Lew 23.07 - 23.08
Jesteś ambitny, szlachetny, przywódczy, obdarzony wieloma talentami, a motorem Twojego działania jest zaspokojenie wyższych aspiracji. Uczysz się z łatwością, ambitnie dążąc do tego, aby być jednym z najlepszych.
Łatwo zdobywasz sympatię rówieśników, często stajesz się "liderem grupy". Ale starannie dobierasz sobie bliższych znajomych. Masz filozoficzny, aktywny umysł, odważnie bronisz swoich przekonań, dlatego obrona pracy, egzaminy lub testy będą tylko jednym z wyzwań, z którymi sobie świetnie poradzisz. Cokolwiek robisz starasz się zabłysnąć, świetnie sobie radząc z trudnościami. Jesteś obrońcą sprawiedliwości i praw człowieka, odpowiedzialny i obowiązkowy. Z takimi cechami łatwo osiągniesz sukces, stając się jednym z najlepszych. Lubisz sport. Pragniesz popularności, zaszczytów i podziwu dla swoich zdolności i talentów. Aby to osiągnąć, ambitnie i wytrwale dążysz do celu. Często działasz tak, jakbyś miał misję do spełnienia. Mając tak wysokie wymagania w stosunku do siebie, naucz się cieszyć także i z mniejszych osiągnięć. Ucząc się wykorzystaj swój zapał, ambicję i wytrwałość w dążeniu do celu, ale przy tym nie tyranizuj otoczenia i nie przeceniaj swoich możliwości.

Panna 24.08 - 22.09
Jesteś poważny, logiczny, rozsądny i odpowiedzialny. Szybko się uczysz, kierujesz się logiką, lubisz pisać i dyskutować. Ostrożne podchodzisz do zawierania znajomości, ale jeśli kogoś obdarzysz sympatią stajesz się otwarty i bezpośredni.
Nauczyciele cenią Cię za Twoją pracowitość i dokładność i nie stwarzanie problemów. Masz zwykle dużą wiedzę w kilku dziedzinach, ale nie potrafisz jej wykorzystać z powodu nieśmiałości i skrytości. Pragniesz doskonalić umysł, jesteś bystrym obserwatorem, posiadasz uzdolnienia praktyczne. Swoją pracę wykonujesz dokładnie i sumiennie. Masz zmysł handlowy. Lubisz literaturę, teatr, sztukę. Masz powołanie do nauk teoretycznych często związanych ze zdrowiem, higieną, dietą i dziedzinami związanymi z logicznym myśleniem i praktycznością. Z takimi tematami z łatwością sobie poradzisz. Trzymasz się swoich poglądów i trudno Cię przekonać do zmiany zdania. Masz dar perswazji i potrafisz przekonać innych do swoich racji i pomysłów. To i Twoja elokwencja przydadzą Ci się zwłaszcza podczas egzaminów ustnych. Ucząc się wykorzystaj swoją pracowitość, sumienność i odpowiedzialność, ale nie przesadzaj z nadmierną drobiazgowością i "nie dziel włosa na czworo", ponieważ możesz w ten sposób łatwo zatracić sens tego co robisz.

Waga 23.09 - 23.10
Jesteś miły, układny, zdolny, bezpośredni, cenisz piękno, dążysz do harmonii. Uczysz się szybko, masz dużą siłę przebicia i dobrze potrafisz ją ocenić. Masz pacyfistyczne nastawienie do świata, otaczasz się dużą ilością znajomych, lubisz pomagać innym.
Lubisz sztukę, piękno i harmonię. Masz estetyczny zmysł, często artystyczne zdolności, oraz duże poczucie sprawiedliwości społecznej. Te dziedziny nie powinny przysporzyć Ci większych trudności. Chętnie podejmujesz wspólne działanie z innymi, świetnie nadajesz się do pracy grupowej. Łatwiej przyswoisz sobie wiadomości ucząc się ze swoimi znajomymi. Jesteś pewny siebie, zdecydowany w działaniu i konsekwentnie dążysz do wytyczonego przez siebie celu. Podczas egzaminów i testów dasz sobie z łatwością radę, polegając na swojej inteligencji i wcześniej przyswojonej wiedzy. Interesują Cię inni ludzie, ich myśli i uczucia, jesteś uważnym rozmówcą, szybko orientujesz się w sytuacji i w razie potrzeby potrafisz tak pokierować rozmową, aby wybrnąć z każdej niefortunnej dla siebie sytuacji. Te umiejętności przydatne będą na egzaminach ustnych. Sił dodaje Ci szczerość i bezpośredniość. Ucząc się wykorzystaj swoją konsekwencję w działaniu, aktywny umysł, łatwość współdziałania, ale nie daj się wykorzystywać wykonując za innych ich pracę.

Skorpion 24.10- 22.11
Jesteś odważny, oryginalny, przenikliwy, twórczy i ambitny. Uczysz się szybko i wytrwale, dążąc do znaczących osiągnięć. Jesteś lubiany przez rówieśników, ale lubisz też samotność. Zachowujesz rezerwę wobec innych.
Szybciej przyswajasz wiedzę ucząc się w samotności. Jesteś skryty i sceptyczny. Dlatego bliskie Ci będą dziedziny w których potrzebne jest analityczne myślenie. Większość Twoich życiowych sukcesów wypływa z oryginalności, przenikliwości w działaniu i kompletnego ogarniania sytuacji. Nie zrażają Cię trudności i uparcie dążysz do celu. Dlatego też egzaminy lub testy nie przysporzą Ci większych trudności. Wśród rówieśników wyróżniasz się rzetelnością sądów, powściągliwością w słowach, śmiałością wystąpień publicznych. Masz intuicję i psychologiczne podejście do ludzi, szybko orientujesz się w sytuacji, jest to atut przydatny podczas egzaminów ustnych. Jesteś dociekliwy, pełen pasji, wyjątkowo pomysłowy, masz niezwykłą wyobraźnię. Dążysz do zajęcia dobrej pozycji. Ucząc się wykorzystaj swoją ambicję, wyobraźnię, pomysłowość i dociekliwość, ale nie bądź zbyt krytyczny wobec siebie i innych, oraz w swoim postępowaniu nie kieruj się skrajnymi uczuciami.

Strzelec 23.11 - 21.12
Jesteś błyskotliwy, ambitny, szlachetny, utalentowany, a motorem Twojego działania jest entuzjazm. Uczysz się szybko, masz dobrą pamięć. Łatwo adaptujesz się w każdym środowisku, otaczając się duża liczbą znajomych.
Lubisz sport. Masz tendencję do mówienia tego co myślisz, ale w kontaktach z nauczycielami w sposób wyważony wypowiadasz swoje racje. Polegasz na sobie, ceniąc swoją niezależność, przy tym jesteś odważny i zmierzasz prosto do celu. Twoja ciekawość świata i chęć zdobywania wiedzy, jest bardzo pomocna w osiągnięciu sukcesów w nauce. Interesuje Cię filozofia, religia, sprawy społeczne, polityczne, przedsiębiorczość, podróże, oraz wszystko co dziwne i tajemnicze. W tych dziedzinach łatwo osiągniesz dobre rezultaty. Większa wytrwałość potrzebna jest przy naukach ścisłych. Cechuje Cię niezależne myślenie, błyskotliwość, trafne riposty i umiejętność wpływania na innych ludzi. Te cechy na pewno będą bardzo przydatne podczas egzaminów ustnych. Twoja śmiałość, entuzjazm w działaniu, ambicja, postępowość, otwartość na nowe idee, jest bardzo przydatna w rozszerzaniu horyzontów myślowych. Masz dużą intuicję i często przewidujesz co może się wydarzyć. Ucząc się wykorzystaj swój entuzjazm, postępowość, łatwość przystosowania się do nowych okoliczności, ale postaraj się o konsekwencję w działaniu, większą samodyscyplinę i koncentrację.

Koziorożec 22.12 - 20.01
Jesteś ostrożny, ambitny, rozsądny, praktyczny i pracowity. Uczysz się z łatwością, cechuje Cię dobra pamięć i zdrowy rozsądek. Rówieśnicy Cię lubią, ale ostrożnie dobierasz sobie przyjaciół. Twoje działania oparte są na rozsądku i pracowitości.
Osiągasz sukces dzięki wytrwałości, ambicji i konsekwencji. Masz zamiłowanie do nauk ścisłych, badawczych, wymagających dużej koncentracji. W tych dziedzinach z łatwością sobie poradzisz i osiągniesz sukces. Trudniej przychodzi Ci nauka związana z wyobraźnią, i abstrakcyjnym myśleniem. Tu dzięki swojej pracowitości i zaangażowaniu też sobie poradzisz. Jesteś praktyczny i zdyscyplinowany, łatwo organizujesz sobie pracę tak, aby nie narobić sobie zaległości. Działasz z godnością i poczuciem własnej wartości, potrafisz omijać wszelkie przeszkody na drodze do sukcesu. Łatwiej przyswoisz wiedzę w samotności. Ucząc się wykorzystaj pracowitość, zdyscyplinowanie, strukturalne podejście, ale uważaj na zbytni konserwatyzm i melancholizm. Poświęć więcej czasu na naukę przedmiotów związanych z abstrakcyjnym myśleniem.

Wodnik 21.01- 28.02
Jesteś urodzonym humanistą, zdecydowany, oryginalny, ekscentryczny. Wyróżniasz się inwencją i intelektem. Uczysz się z łatwością, masz dobrą pamięć i swobodę myślenia. Lubisz być między ludźmi, szybko zdobywając ich sympatię, ale masz też okresy w których wolisz samotność.
Masz tendencję do patrzenia na świat z egoistycznego punktu widzenia, oraz zdolność forsowania nowych pomysłów i pociągania za sobą innych. Interesujesz się dziedzinami humanistycznymi, literackimi, artystycznymi, muzycznymi, sprawami ogólnospołecznymi ,oraz nowymi ideami i trendami. Z takimi tematami nie będziesz miał problemów. Masz zdolność zdobywania szerokiej wiedzy, niezależny bystry umysł, lubisz wszystko co postępowe, oryginalne, pomysłowe. Posiadasz intuicję i talent twórczy. Potrafisz, zrobić "coś z niczego". Łatwo adaptujesz się do nowych sytuacji. Dlatego też ,egzaminy lub testy nie przysporzą Ci większych kłopotów. Do wszystkiego co robisz, musisz mieć przekonanie i wierzyć w powodzenie. Lubisz się uczyć ,zwłaszcza korzystając z nowych metod. Interesuje Cię wszystko co dziwne i niezwykłe . Dobrze sobie radzisz z trudnościami, konsekwentnie dążysz do celu. Ucząc się wykorzystaj intelekt i łatwość przyswajania nowych informacji, ale wystrzegaj się zbyt "wywrotowych"interpretacji niektórych tematów.

Ryby 19.02- 20.03
Jesteś wrażliwy, twórczy, bystry, empatyczny i wrażliwy. Uczysz się szybko, masz łatwość przyswajania nowych wiadomości. Twój umysł jest twórczy, otwarty na nowe idee.
Łatwo zawierasz znajomości i bardzo lubisz pomagać innym. Interesują Cię sprawy ogólnospołeczne, literatura, sztuka, humanistyczne dziedziny nauki, filozofia, religia, wszystko co jest owiane niezwykłością i tajemnicą. Z tymi tematami dasz sobie świetnie radę. Masz łatwość wyrażania swoich opinii , w mowie i w piśmie, dlatego też egzaminy lub testy nie sprawią Ci większych problemów. Twoja intuicja i twórcza wyobraźnia, pomogą Ci się zrealizować twórczo i artystycznie. Posiadasz wyczucie chwili, zdolność dopasowania swoich emocji do otoczenia, oraz umiejętność wpływania na innych ludzi. To na pewno przyda Ci się w ekstremalnych sytuacjach. W ścisłych dziedzinach nauki musisz wykazać więcej inwencji i zaangażowania. W dążeniu do celu powinieneś wykazać więcej konsekwencji i wytrwałości. Ucząc się wykorzystaj swoje zdolności twórcze i bystrość umysłu, oraz intuicję, ale uważaj aby nie uciekać w świat iluzji i złudzeń. Możesz źle oceniać swoją sytuację. Zadbaj o równowagę emocjonalną.


Przygotowała:
Natalia Kałdowska


NIE TAKA STRASZNA KUCHNIA

Po powrocie ze Szkoły, kiedy obiad zjedzony, kiedy lekcje odrobione, kiedy obowiązki domowe wykonane, kiedy... siadamy przed telewizorem, komputerem czy nad książką i wówczas chętnie "podjadamy" coś słodkiego. Niestety - w "domowym Wedlu" okazuje się być akurat pusto. Może więc czas, by zrezygnować z kupowania odwiecznych wafelków i batoników, nie czekać na zapracowaną Mamę, by upiekła coś smacznego, a samemu zabrać się do roboty? Dziś zaproponuję Wam przepis na ciasto, które jest nie tylko pyszne, ale też łatwe do przygotowania nawet dla osób, które niechętnie "buszują" w kuchni.

Drożdżówka dla leniuchów

Składniki: 10 dag drożdży, 1 szklanka ciepłego mleka, 1 szklanka cukru, 1 szklanka oleju, 4 jajka, cukier waniliowy, 2 szczypty soli, 5 szklanek mąki, margaryna "Kasia" (do "kruszonki" i smarowania blachy), tarta bułka.
Sposób przygotowania:
Drożdże rozpuścić w ciepłym mleku. Pozostałe składniki wraz z rozpuszczonymi drożdżami po kolei wsypać / wlać do miski i wymieszać ze sobą dokładnie. Odstawić ciasto na 3 godziny w ciepłym miejscu, najlepiej przykryte czystą ściereczką. Po tym czasie wyrobić ciasto. Pozostawić niewielką jego ilość w misce, resztę wyłożyć na blachę wysmarowaną tłuszczem i posypaną tartą bułką. Na wierzchu ułożyć owoce, najlepiej śliwki czy wiśnie, oczywiście wcześniej wydrylowane lub jabłka - obrane, z usuniętymi gniazdami nasiennymi, pokrojone w "półksiężyce".
Przygotować tzw. "kruszonkę" w następujący sposób: do miski z pozostałą resztą ciasta dodać 1 łyżkę margaryny "Kasia", pół szklanki cukru i mąkę. Wymieszać składniki tak, by ciasto zaczęło się kruszyć na drobne, twardawe kuleczki, w razie potrzeby dodawać mąkę.
Ciasto na blasze posypać "kruszonką". Piec około 25-30 minut.
SMACZNEGO!


Przygotowała:
Karolina Laskowska


SPOSÓB NA NUDĘ

Każdy z nas na pewno czasem się nudzi. Zwłaszcza teraz, kiedy wieczory są tak długie, potrzebujemy świeżych pomysłów na zabawę. Postanowiłam Wam w tym pomóc. W kolejnych numerach gazetki znajdziecie opisy przeróżnych gier i zabaw, które - mam nadzieję - urozmaicą jesienne i zimowe wieczory.
A więc zaczynamy!

Wprawdzie opisane poniżej gry wymagają sporej dozy inteligencji, wiedzy i znajomości historii, ale... może okaże się, że są nie tylko sposobem na nudę, ale także sposobem na rozwijanie słownictwa oraz naukę historii :)

Warto zaprosić do siebie kilku kolegów. W grupie jest zawsze weselej.

Drętwa mowa
Gra jest bardzo zabawna. Cała rzecz sprowadza się do tego, aby jakieś znane powiedzenie wyrazić za pomocą "drętwej mowy", to znaczy w sposób niesłychanie pompatyczny.
Przykład: "Przychylność osoby wysoko postawionej porusza się przy pomocy zwierzęcia o niejednolitej maści". Po przetłumaczeniu na codzienny język rzecz się okazuje niezmiernie prosta: "Łaska pańska na pstrym koniu jeździ". W podobny sposób można przerobić wiele przysłów. "Kruk krukowi oka nie wykole" może przybrać postać: "Skrzydlaty czarny wędrowiec z gromady aves nie uszkodzi rogowymi pochwami szczęk narządu wzroku swego pobratymca".
Grę tę można przeprowadzać różnymi sposobami. Najprościej jest podzielić zawodników na dwie drużyny. Każda z drużyn wymyśla sobie przysłowie, tłumaczy je na "drętwą mowę" i daje do odgadnięcia drużynie przeciwnej, wyznaczając limit czasu - powiedzmy - 3 minuty. Za odgadnięcie przysłowia - drużyna uzyskuje 1 punkt.

Kim jestem?
Wypraszamy do drugiego pokoju jedną osobę z towarzystwa, a przez ten czas reszta obecnych uzgadnia jakąś osobistość żyjącą lub nie, ale na pewno dobrze znaną (np. ks. Józef Poniatowski, Gustaw Holoubek, de Gaulle). Najlepiej wybierać osoby o długim życiorysie, bo w przeciwnym razie gra staje się trudna, jak to się dalej okaże. Osoba pozostająca za drzwiami staje się teraz wybraną postacią. Jej zadaniem po powrocie do pokoju jest odgadnąć, kim właściwie jest. Czyni to za pomocą pytań.
Każdemu z obecnych zadaje pytanie, zawsze jedno i to samo: "Kim jestem?". Zapytany obowiązany jest udzielić odpowiedzi, która zawierałaby jakąś istotną informację. Odpowiedź: "Sławnym człowiekiem" nic nie daje i musi być zdyskwalifikowana.
Zakładając, że zgadujący jest ks. Józefem Poniatowskim, odpowiedzi mogą wyglądać następująco: "Jesteś mężczyzną", "Jesteś Polakiem", "Jesteś wojskowym", "Zginąłeś w bitwie", "Jesteś bardzo przystojnym mężczyzną" itd.
Rzecz jasna, informacji nie wolno powtarzać. Ten z graczy, który udzieli decydującej odpowiedzi, po której odgadujący rozszyfruje postać - sam idzie odgadywać.


Przygotowała:
Marianna Przanowska
 
 
 
BYKOM STOP! - Poprawna pisownia i ortografia w internecie Dziecko w sieci Poczet władców Polski i Rzeczypospolitej Żegluga Śródlądowa - wczoraj, dziś, jutro AlhenaG