2008/2009 - NR 3
(KWIECIEŃ 2009r.)

Wesołych, pogodnych Świąt w prawdziwie wiosennym nastroju, obfitości na świątecznym stole.
Niech Ci jajko dobrze smakuje
i uważaj, bo Cię ktoś wydynguje!
REDAKCJA


CO W SZKOLE DZWONIŁO?

Pasowanie na czytelnika
13 lutego był to wielki dzień dla uczniów klasy pierwszej Szkoły Podstawowej. Zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Z tej okazji obejrzeli krótkie scenki przygotowane przez ich starszych kolegów i koleżanki. Fragment pt. "Pinokio" Carlo Collodi'ego przygotowało Koło Teatralne SP.
Miały one przybliżyć pierwszoklasistom zasady korzystania z książek oraz jak należy się z nimi obchodzić tzn. nie niszczyć, nie brudzić ich itp.
Na zakończenie złożyli uroczyste przyrzeczenie oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy z rąk Pań Bibliotekarek.

Ferie zimowe
Jak co roku podczas ferii zimowych w Szkole organizowane były zabawy i imprezy.
W poniedziałek i we wtorek uczniowie mogli przyjechać na zajęcia plastyczne lub pograć w gry planszowe, bądź obejrzeć film. Natomiast klasa I SP udała się wraz z wychowawcą do Biblioteki Miejskiej, co było uzupełnieniem wcześniejszego pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej. Dodatkową atrakcją był spacer po mieście zakończony posiłkiem w McDonald's oraz powrót do Wałdowa Szlacheckiego pociągiem. Również w poniedziałek chętni gimnazjaliści udali się na halę sportową przy Zespole Szkół Budowlanych w Grudziądzu, by pograć w różne gry zespołowe, a najbardziej w kochaną przez chłopców piłkę nożną.
We wtorek duża ilość uczniów, zarówno Szkoły Podstawowej jak i Gimnazjum udała się do miniaquaparku w Toruniu, gdzie świetnie i przyjemnie spędziła czas. Po kąpieli uczniowie pojechali do Multikina, w którym obejrzeli film pt. "Madagaskar 2". W środę odbył się bal karnawałowy, podczas którego dzieci mogły do woli tańczyć i bawić się . Na sam koniec przeprowadzony został konkurs, w którym zostało wybrane dziecko, które było najciekawiej przebrane. Casting wygrała Kesja Kępińska z klasy I SP, przebrana za Pipi.
Dla starszych uczniów odbył się konkurs karaoke.
Brali w nim udział:
 • duet: Karolina Lewandowska i Oliwia Sentkowska z klasy II G, które zajęły pierwsze miejsce,
 • Klaudia Ciesielska z klasy VI SP zajęła drugie miejsce,
 • Martyna Parteka z klasy VI SP zajęła trzecie miejsce,
 • wystąpiła również Ludwika Paszek z klasy III G,
 • oraz drugi duet: Wojciech Frela i Maciej Witulski z klasy III G.
  W skład komisji wchodzili: Pani Justyna Stopikowska, Pani Monika Garbacka oraz uczennica klasy VI SP Karolina Laskowska.
  Przez cały czas trwania balu funkcjonowała kawiarenka.

  Dzień Babci i Dziadka
  30 stycznia Babcie i Dziadkowie uczniów klas I-III SP tradycyjnie spotkali się w Szkole. Czas umilili Im ich wnuczkowie przedstawiając program artystyczny.
  Klasa I przedstawiła scenkę pt. "Wyprawa ratunkowa".
  Klasa II pięknie złożyła Im życzenia, natomiast klasa III przygotowała koncert pieśni patriotycznych.

  Wyjazd do Teatru w Grudziądzu
  6 stycznia 2009r. młodzież gimnazjalna odbyła wycieczkę do grudziądzkiego Teatru na sztukę pt. "Mały Książę, opowieści z życia", która została wystawiona przez Teatr Współczesny z Krakowa. Reżyserem opowiadania jest Bartosz Jarzynowski. Zasługuje on na wielkie uznanie, gdyż przeniósł akcję książki "Małego Księcia" w czasy współczesne, dzięki czemu sztuka była dla nas bardziej wyrazista, zrozumiała i bliższa.
  Głównym wątkiem opowiadania był chłopiec na wózku inwalidzkim, który poszukiwał przyjaciela. Sztuka zrobiła na mnie wrażenie. Nie przeczytałam jeszcze książki, ale nawiązując do "Małego Księcia", to myślę, że warto ją przeczytać.
  Recenzja sztuki "Mały Książę; opowieści z życia"
  6 stycznia 2009r. gimnazjaliści ze Szkoły w Wałdowie wybrali się na przedstawienie pt. "Mały Książę; opowieści z życia", które zostało przygotowane przez Teatr Współczesny z Krakowa.
  Reżyserem tej sztuki był Bartosz Jerzynowski. Przeniósł on akcję książki "Mały Książę" w czasy współczesne. Dzięki temu opowiadanie było nam bliższe. Za scenografię była odpowiedzialna Lidia Korsińska.
  Opracowanie muzyczne przygotował Robert Gibes. Uważam, że to dobrze, że w przedstawieniu, gdzie główny bohater zastanawia się nad sensem życia, pojawiła się muzyka. Wprowadziła nas ona w odpowiedni nastrój. Zauważyłam także, że po najważniejszych wydarzeniach słychać było krótki dźwięk, który zwracał uwagę na sytuację.
  Operatorem światła był Roman Skowronek. Ten pan zasługuje na szczególne uznanie, ponieważ sprawił, że już o 10 rano oglądałam zachód słońca. Później przenieśliśmy się na dyskotekę. Światła tak migotały, że chwilami trzeba było zamykać oczy. Były naprawdę efektowne. Podświetlanie postaci podczas wędrówki bohatera po planetach sprawiło, że całą uwagę skupialiśmy na nich, a nie na ogólnym wyglądzie sceny. Dzięki temu mogliśmy lepiej zrozumieć sens i przesłanie wypowiedzi.
  W obejrzanej przez nas sztuce scenicznej zostały uwypuklone inne kwestie utworu. Dlatego, choć tym razem większe wrażenie wywarło na mnie przedstawienie, a nie książka, myślę, że warto jest przeczytać "Małego Księcia". W książce na przykład cały czas przewijał się wątek poszukiwania przyjaźni, a nawet miłości. W sztuce scenicznej natomiast zwrócono uwagę na poszukiwanie sensu życia. Młody chłopak wyobrażał sobie różne postaci i analizował ich postępowanie. Mnie osobiście bardzo podobał się sposób gry aktora przedstawiającego bankiera. Dopiero teraz zrozumiałam sens tej scenki. Aktor przemieszczał się z miejsca na miejsce na nic nie zwracając uwagi, a jego wypowiedzi były krótkie i chaotyczne. Przesłaniem scenki było to, że ludzie gonią za bogactwem. Pracują, aby wciąż kupować nowe samochody, domy, chcąc zyskać uznanie i podziw innych. Chłopiec jednak zauważył, że pogoń za bogactwem nie daje szczęścia.
  Każda sztuka, również ta, którą obejrzeliśmy, ma na celu wywołanie zmiany w człowieku. Tym razem została poruszona kwestia osób niepełnosprawnych. Opowiadanie uświadomiło nam, że takie osoby żyją wśród nas. Co więcej, pomimo tego, że nie mogą wykonywać pewnych czynności życiowych, to także potrafią kochać i myśleć. My im pomagamy na co dzień, a oni uczą nas patrzenia na świat z innego punktu widzenia. Są to ludzie, którzy obserwują go z boku i łatwiej im zauważyć prawdziwy sens życia, ponieważ mają więcej czasu na rozmyślanie nad nim.
  Poza tym cały czas nurtowała mnie scena tańca w przedstawieniu, to był całkiem nowy element. Początkowo tancerka popełniała błędy, próbowała zatańczyć jeszcze raz. Kiedy scenę tą powtórzono na koniec, zatańczyła przepięknie, bezbłędnie, pokazała wiele figur tanecznych. Jakie było przesłanie tych dwóch scen? Myślę, że miało uświadomić nam, że wytrwale dążąc do celu osiągniemy go. Mały książę szukał przyjaciela tak długo, aż zrozumiał, że go posiada. Do celu, przez życie dążymy wśród tłumu innych otaczających nas ludzi. Także niepełnosprawnych, dlatego została na nich zwrócona uwaga. Nie powinniśmy ich odpychać.
  Chciałabym gorąco zachęcić do obejrzenia omawianej sztuki. Można przeżyć chwile wzruszeń, ale też się pośmiać. Z całą pewnością warto jednak też przeczytać książkę "Mały Książę". Przy tej lekturze warto zadać sobie pytanie: czy nie jestem podobna do któregoś z mieszkańców planet odwiedzanych przez Małego Księcia? Ponadto warto porównać treść książki ze sztuką sceniczną.
  (Sandra Kępińska)

  Rajdy
  Już w styczniu rozpoczął się sezon tegorocznych pieszych wędrówek. Pierwszy rajd odbył się 31 stycznia w Grupie. Następny to tradycyjny już rajd "Grudziądz wolny", który odbył się 7 marca. Kolejny miał miejsce w Grudziądzu 14 marca.
  W każdej turystycznej imprezie nasi uczniowie brali aktywny udział. Za rok 2008 zajęliśmy II miejsce pod względem aktywności wśród szkół grudziądzkich i gminy Grudziądz.

  Przygotowała:
  Natalia Kałdowska


  KĄCIK LITERACKI

  W grudniu odbył się w Szkole konkurs poetycki. Najlepszą poetką okazała się Ludwika Paszek z klasy II Gimnazjum. Poniżej - zgodnie z obietnicą - prezentujemy wiersze wszystkich uczestników konkursu.

  Śpiew wiatru
  Czy słyszałeś kiedyś śpiew anielski?
  Myślę, że tak, choć świadom tego być nie mogłeś.
  Ten piękny, lecz niepokojący podmuch wiatru w oknach...
  Nie sądzisz, że to Twój Anioł Stróż?
  On, chcąc powiedzieć "Jestem przy Tobie",
  niczym matka swojemu dziecku przyśpiewuje kołysankę.
  Patrząc prosto w oczy rodzi spokój w serduszku dzieciątka.
  I wsłuchujesz się w ten gwizd w oknach, zamykasz oczy.
  Wyobraźnią widzisz, widzisz piękną postać, uśmiechasz się.
  Gdziekolwiek pójdziesz, gdziekolwiek będziesz,
  nucąc piosenkę usłyszysz pomocny szum anielskiego śpiewu.
  (Ludwika Paszek)

  Czarna róża
  Życie jest ciągłą wędrówką,
  która nie jest usłana czerwonymi,
  pozbawionymi kolców różami,
  które mają umilić Ci drogę.
  Kiedy będziemy się musieli się rozstać i pożegnać,
  wyślę Ci czarną różę na znak końca
  naszej wspólnej drogi.
  Nie będzie mi łatwo
  rozstać się z Tobą..
  Mam nadzieję, że mnie zrozumiesz,
  choć to ciężkie jest także dla mnie.
  Tak będzie lepiej..
  Więc pamiętaj o tym, kiedy... przyśle ci czarną różę!
  (Sandra Jaworska)

  Nie ma Cię
  Idę...
  Wokół mnie ciemność.
  Otacza mnie samotność.
  Z mych oczu, jakby małych jaskiń przepełnionych wodą,
  płyną łzy...
  Zawiał wiatr... i porwał łzy, tak szybko,
  jak ty zniknąłeś z mojego życia.
  I zniknęły wspomnienia.
  Nie wiem już nic.
  Nie ma Cię.
  Idę...
  Wokół mnie ciemność.
  Nie widzę wyjścia.
  To koniec...
  Otacza mnie samotność!
  (Oliwia Skowrońska)

  Sens życia
  Co jest prawdziwym sensem życia?
  Tego chyba nikt nie wie.
  Ludzie mówią że to miłość.
  Ale co oznacza to słowo?

  Czy to oznacza,
  że bez miłości da się żyć?
  Tak czy nie?
  To jest pytanie warte myślenia.

  Są ludzie niczym Robinson,
  porzuceni w oddali,
  bez miłości w samotności.
  Ale przecież każdy potrzebuje Miłości.

  Ktoś mi kiedyś powiedział.
  Prawdziwej Miłości nie da się znaleźć,
  Ona sama Cię znajdzie,
  jak będziesz gotowy.

  Niektórzy ludzie
  szukają miłości na siłę,
  dlatego jest później
  płacz, złość i zgrzytanie zębów.

  Prawdziwa miłość, taka
  jak Tristiana i Izoldy,
  jak Romea i Julii,
  jest rzadkością w naszym drugim tysiącleciu.

  Ja wiem, że miłość to przede wszystkim
  potrzeba szczęścia drugiej osoby.
  Nawet jeśli naszym kosztem.
  Zrozumie to jedynie osoba, która potrafi kochać.
  (Piotr Jurek)


  Wiosna
  Pochyla się sosna ku sośnie i szumi..
  O czym?
  O wiośnie!
  Że wiosna wędruje po dróżkach
  i czary wyczynia jak wróżka.
  Gdy wiosna uśmiechem zabłyśnie,
  to z ziemi wyrasta przebiśnieg.
  Gdzie stanie, w tym miejscu
  za chwilę pojawia się śliczny zawilec.
  Gdy wita się z wiosną leszczyna,
  to wiosna jej kotki przypina.
  Stanęła dziś wiosna pod kolonem
  i klon ma już pączki zielone.
  A dąb się ogromnie zezłościł
  i też mniej z zazdrości,
  a tam dalej w lesie ciemiotym zakwita niebiesko,
  na łące na pewno czułby się kiepsko.
  Sześć białych płatków, skrzypiące liście,
  jak go zerwiesz, czar pryśnie.
  (Katarzyna Dobrotwór)


  WIOSNA

  "Wiosna... cieplejszy wieje wiatr,
  Wiosna... znów nam ubyło lat..."


  Wiosna jest porą roku rozpoczynającą się 21 marca. Dni stają sie coraz dłuższe, słońce coraz bardziej przygrzewa. Czas zrobi porządki w domu i ogródku. Czas wsiąść na rower albo ruszyć na wiosenne spacery. Choć pierwszy dzień wiosny nie był zbyt ciepły to teraz pogoda nam to wynagradza. Tak więc nie marnuj czasu i ruszaj na wiosenny szlak - masz czas do 22 czerwca.

  Wiosenne tradycje
  Obecnie w całej Polsce wiosnę wita się 21 marca, a zimę wypędza poprzez topienie lub palenie Marzanny. Zgodnie z dawnym zwyczajem prima aprilis, czyli pierwszego kwietnia, jest dniem wzajemnego wprowadzania się w błąd, nabierania i oszukiwania dla żartu.
  Na prima aprilis nie wierz, bo się omylisz.

  Ponoć w dawnych wiekach naszej "złotej wolności" panowie bracia potrafili w tym dniu poczęstować gościa pierogami nadziewanymi trocinami czy kawą przyrządzoną z gliny.

  Przygotowała:
  Paulina Żuchowska


  WIELKANOC

  Czym jest Wielkanoc i kiedy ją obchodzimy?
  Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim.
  Wielkanoc jest świętem ruchomym. Może wypadać pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia.
  Dość długo spierano się kiedy Wielkanoc ma być obchodzona. Dopiero podczas soboru nicejskiego w 325 r.. ustalono, że obchodzić ją będziemy w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni Księżyca.
  W roku 1583 po wprowadzeniu kalendarza gregoriańskiego pojawiły się rozbieżności pomiędzy datą Wielkanocy obchodzoną w Kościele prawosławnym, a datą w Kościele katolickim. W Kościele prawosławnym Wielkanoc (Pascha) obchodzona jest wg dat kalendarza juliańskiego.

  Wielki Tydzień
  Wielki Tydzień to tydzień bezpośrednio poprzedzający Wielkanoc. To czas przygotowań do Świąt. Czas porządków, przygotowywania potraw wielkanocnych, a także czas codziennych nabożeństw.
  Niedziela Palmowa
  Wielka Środa
  Wielki Czwartek
  Wielki Piątek
  Wielka Sobota
  Wielkanoc
  Lany Poniedziałek

  Przysłowia związane z Wielkanocą
  Deszcz w Wielki Piątek napycha każdy kątek.
  Suchy post - dobry rok.
  W Wielki Piątek gdy deszcz hojnie doliny zleje, że dużo mleka będzie, są pewne nadzieje.
  W Wielki Piątek dobry zasiewu początek.
  Wdzięczy się jak prosię na Wielkanoc.
  W Wielki Piątek zrób początek, a w sobotę kończ robotę.
  W dnie krzyżowe męka Boża, wstrzymaj się od siewu zboża.

  Przygotowała:
  Justyna Jarosińska


  NIE TAKA STRASZNA KUCHNIA

  Wielkanocne potrawy

  Jajka na twardo w majonezie

  Składniki:
  - 10 jajek,
  - 1 puszka zielonego groszku,
  - 1 pęczek szczypiorku,
  - 5-6 liści sałaty,
  - 1 słoik majonezu,
  - 3-4 łyżki śmietany,
  - sól,
  - pieprz,
  - cukier.

  Przygotowanie:
  Ugotowane (10 min od chwili włożenia do zimnej wody) na twardo jajka obieramy ze skorupek i kroimy na połówki.
  Układamy na liściach zielonej sałaty, albo bezpośrednio na półmisku. Posypujemy zielonym groszkiem.
  Majonez mieszamy z gęstą śmietaną i musztardą, solimy, pieprzymy, dodajemy odrobinę cukru.
  Tak sporządzonym przysmakiem polewamy jajka.
  Posypujemy szczypiorkiem.

  Świąteczna szynka

  Składniki:
  - 5-6 cienkich plasterków szynki,
  - szklanka gęstej śmietany (niezbyt kwaśnej),
  - łyżka świeżo utartego chrzanu,
  - trochę soku z cytryny,
  - łyżeczka sproszkowanej żelatyny,
  - sól.

  Przygotowanie:
  Plasterki szynki zwinąć w ruloniki, śmietanę ubić na sztywno dodając chrzan, szczyptę soli i trochę soku z cytryny.
  Pod koniec ubijania dodać namoczoną w odrobinie wrzątku, dokładnie rozpuszczoną żelatynę.
  Kremem napełnić ruloniki szynki (najlepiej za pomocą cukierniczej szprycy) i ułożyć na przybranym listkami sałaty półmisku.

  SMACZNEGO!!!

  Przygotowała:
  Paulina Żuchowska


  KĄCIK MUZYCZNY

  Lily Allen
  Lily Allen urodziła się w Hammersmith. Pochodzi z rozbitej rodziny. Jej rodzice rozwiedli się gdy miała zaledwie 4 lata. W dzieciństwie często się przeprowadzała, przenosząc się do kolejnych dzielnic Londynu. Równocześnie zmieniała szkoły. Lily chodziła aż do 13 szkół. Jako 14-latka znalazła się w szkole z internatem, z której jednak uciekła na festiwal do Glastonbury. Ostatecznie rok później porzuciła naukę i wyjechała na Ibizę. Pojawiała się na płytach house'owych (w wokalu). Dziewczynie pomógł jej obecny menadżer. Allen pomimo wyglądu niewinnej dziewczynki bez skrępowania mówi co myśli. Bardzo negatywnie podchodzi do muzyki indie - uważa, że wszystkie młode zespoły alternatywne brzmią tak samo. W swoich wypowiedziach krytykuje nie tylko muzyków, ale również fanów zespołów.
  Ze względu na zainteresowania rodziców w domu Lily nigdy nie brakowało płyt. W dzieciństwie słuchała reggae i punka. Obecnie jako swoje inspiracje wymienia artystów alternatywnej muzyki klubowej, a także The Specials, Rip Rig and Panic, T.Rex, The Slits, Blondie i Wreckless Eric, Prince'a i Eminema oraz Kate Bush.
  Debiutancka płyta wokalistki zatytułowana Alright, Still ukazała się w lipcu 2006 roku. Album zawiera 11 utworów. Singel Smile, który pochodzi z tej płyty stał się utworem tygodnia w BBC Radio 1 i wielkim przebojem w Wielkiej Brytanii. Produkcją albumu zajęli się Pablo Cook, Blair Mackichan, Future Cut, Mark Ronson oraz Greg Kurstini.
  Najsłynniejszymi kawałkami są: Smile, Knock em out(wykorzystane do reklamy Rexony), Alfie.

  Przygotowała:
  Ludwika Paszek


  HOROSKOP NA 2009 ROK

  Baran
  Uczucia: cały rok pod znakiem flirtów i romansów, zarówno dla samotnych Baranów, jak i tych, które mają stałego partnera. Uważaj, jeśli nie chcesz popsuć układów partnerskich. Samotne Barany mają szansę poznać swoją drugą połówkę w październiku lub grudniu. Zwróćcie uwagę na Byki i Skorpiony.
  Zdrowie: nie musisz za bardzo martwić się o zdrowie i kondycję. Jedynie kwiecień i wrzesień to miesiące, w których powinieneś na siebie uważać. W tym okresie mogą powrócić stare dolegliwości lub odnowić się kontuzje kończyn. Warto czasem spojrzeć pod nogi, by uniknąć wypadku, na które Barany są narażone.
  Finanse i kariera: jeśli chcesz poprawić swoją sytuację materialną, to największe możliwości będziesz mieć w pierwszej połowie roku, na początku lutego i po 15 marca. Upragniony awans będzie dopiero w listopadzie.
  Gwiazdy radzą: nie bądźcie zbyt wylewni w stosunku do ludzi, których dobrze nie znacie, a odnosi się to szczególnie do osób z trygonu ziemi, czyli spod znaku Byka, Panny i Koziorożca. Szczęśliwy miesiąc dla Baranów to marzec, a szczęśliwy kolor - zielony.
  Słynne Barany: Leonardo da Vinci, Charles Chaplin, Marlon Brando.

  Byk
  Uczucia: nie wchodź drugi raz do tej samej rzeki. Bykom grozi w 2009 roku powrót do układów, które dawno się wypaliły i w których już nie zaiskrzy, mimo największych chęci. Żeby zatem nie wpędzać się w niepotrzebne stresy - nie wracaj do starych partnerów, skoro już od czerwca pojawi się na horyzoncie nowa miłość.
  Zdrowie: Byki będą zdrowe i pełne energii. Jedyne dolegliwości, jakie mogą się pojawić w ciągu roku, to bóle głowy czy migreny, ale i te nie będą długotrwałe i nie będą wymagały interwencji lekarza czy konieczności wykonania badań specjalistycznych.
  Finanse i kariera: jeśli w czerwcu pojawi się propozycja zmiany pracy - przyjmij ją, bowiem spełni Twoje oczekiwania zawodowe i finansowe, nawet jeśli początkowo może wydawać się nieatrakcyjna. Byki poszukujące stałego zatrudnienia - w kwietniu znajdą źródło dochodu.
  Gwiazdy radzą: czasem trzeba odstąpić od swoich żelaznych zasad, mając na uwadze swoje lub cudze dobro. Przez cały 2009 rok szczęśliwym kolorem dla Byków będą odcienie szarości i beżów, a dobrym dniem - czwartek.
  Słynne Byki: William Shakespeare, Zygmunt Freud, Yehudi Menuhin.

  Bliźnięta
  Uczucia: najłatwiej będzie Ci się zakochać w lutym, maju i wrześniu. Bliźnięta, które dotychczas cierpiały z powodu niezabliźnionych ran - wyleczą się całkowicie i wejdą w nowy etap życia. Najlepsi partnerzy będą spod znaku Bliźniąt, Raków i Ryb. Bliźniaki urodzone po 12 czerwca mogą wejść w związek z kimś, kogo już kiedyś znały.
  Zdrowie: pamiętaj, że zdrowia się nie kupi i nie odzyska. Uważaj więc na siebie przez cały rok, ale bez przesady. Nie musisz chuchać i dmuchać, wystarczy zadbać o dietę i racjonalny wypoczynek, unikać przepracowania i bezsennych nocy. O resztę zatroszczą się gwiazdy, które nad Bliźniętami będą czuwać przez cały 2009 rok.
  Finanse i kariera: ambitne Bliźnięta, zwłaszcza urodzone do 15 czerwca, mają szansę na zajęcie eksponowanego stanowiska. Pozostałe - staną przed trudnymi wyzwaniami, niejednokrotnie wymagającymi wielu wyrzeczeń. Zaowocuje to jednak albo awansem, albo podwyżką w czerwcu lub sierpniu.
  Gwiazdy radzą: żółć, złoto, beże i odcienie brązu - to gama kolorów sprzyjająca Bliźniętom obojga płci już od początku stycznia. Zatem jeśli nie całkowita zmiana garderoby, to chociaż dodatki w tych kolorach, skoro wierzycie w magię barw.
  Słynne Bliźnięta: Paul McCartney, Marylin Monroe, Bob Dylan.

  Rak
  Uczucia: musisz się nauczyć wyważonego spojrzenia na świat i ludzi. Aż do września nie dla Raków miłość od pierwszego wejrzenia, niebanalny romans czy szalone zauroczenie. Spotkanie z nowo poznanym człowiekiem nie może być pod wpływem impulsu czy chwili, a dokładnie przemyślane. Intuicja też nie będzie dobrym doradcą. Zmieni się to dopiero od października.
  Zdrowie: zadbaj o właściwy wypoczynek. Rok zapowiada się pracowicie, a przez to nerwowo. Pamiętaj koniecznie o wykorzystywaniu weekendów naprawdę na wypoczynek, a już obowiązkowo dwa tygodnie wakacji latem i tyle samo zimą. Kłopoty zdrowotne wynikające z przepracowania mogą dać się we znaki wraz z przesileniem wiosennym, czyli już w marcu.
  Finanse i kariera: Będzie to trudny rok. Nic nie przyjdzie łatwo, a każdy zarobiony grosz będzie okupiony sporym wysiłkiem. Trochę luzu odczujesz koło czerwca i września i wtedy też na trochę będziesz mógł zwolnić tempo. Późna jesień będzie okresem zbierania plonów i ogromnej satysfakcji zawodowej.
  Gwiazdy radzą: celem duchowym dla Raków winno być nauczenie się współpracy z ludźmi, tolerancji i cierpliwości. Jeśli będziecie załatwiać jakiekolwiek sprawy urzędowe, starajcie się by w dacie była szóstka lub dziewiątka albo tyle wynosiła suma cyfr daty dziennej.
  Słynne Raki: Księżna Diana, Bill Cosby, Louis Amstrong.

  Lew
  Uczucia: dzięki czuwającej nad Wami Wenus - Lwy zdobędą to, co zaplanowały i to, na co zasługują... Te samotne - już od lutego będą w parze, a Lwy mające partnerów mogą oczekiwać umocnienia uczuć. Najlepsze miesiące to marzec i sierpień, a szczęśliwe liczby dla zakochanych to 14 i 17.
  Zdrowie: w lutym twoja odporność na choroby będzie mniejsza. Możesz być narażony na dolegliwości neurologiczne. Za to w doskonałej formie będziesz w środku lata i w listopadzie, co nie znaczy, że masz lekceważyć swoje zdrowie czy oznaki chorób.
  Finanse i kariera: w nadchodzącym roku musisz liczyć się z wiatrem wiejącym prosto w oczy. Do połowy roku wiele spraw będzie nie do załatwienia, dopiero od lipca pójdzie Ci łatwiej. Wtedy też dostaniesz podwyżkę w swojej firmie, a w przedsiębiorstwie, z którym współpracujesz - zaproponują Ci stałą posadę.
  Gwiazdy radzą: nie wahaj się przyznawać do błędów czy nieznajomości tematu. Twoje szczęśliwe liczby to 3, 7 i 21, a kolory, który przyniosą ci szczęście - fiolet i wiśnia.
  Słynne Lwy: Mick Jagger, Alfred Hitchcock, Napoleon Bonaparte.

  Panna
  Uczucia: nadchodzący rok jest dla Panien okresem rozliczania się z przeszłością, zapominania, leczenia ran, jak też wchodzenia w nowe partnerskie układy. Wiosna przyniesie radykalne zmiany. Zaczniecie oddychać pełną piersią, otworzycie się na ludzi i miłość. Maj będzie prawdziwie miłosnym miesiącem.
  Zdrowie: w pierwszej połowie roku uważaj na kontuzje i zranienia. Odnosi się to zwłaszcza do zwolenników sportów zimowych. W drugiej połowie roku chwilowy wzrost formy, ale już wrzesień i październik znów mogą być pod znakiem kontuzji, nasilą się dolegliwości kostne. Końcówka roku - znakomita.
  Finanse i kariera: Mars spowoduje wzrost Twojej zawodowej aktywności, ale też wywoła w Tobie nadmierną pewność siebie, którą trzeba będzie przyhamować, by nie zaszkodzić karierze. W kwietniu czeka Cię zmiana stanowiska. W październiku możliwa zmiana pracy na porównywalną ambicjonalnie, za to znacznie lepiej płatną.
  Gwiazdy radzą: jeśli masz ciągoty hazardowe - powstrzymaj się do końca września, wtedy aż tak dużo nie zaryzykujesz i nie stracisz. Twoje dobre dni to środa i sobota.
  Słynne Panny: Sean Connery, Greta Garbo, Sophia Loren.

  Waga
  Uczucia: jeśli masz stałego partnera, z którym planujesz wspólną przyszłość - to zgodnie będziecie dążyć do zamieszkania razem i sprawy materialne będą dla Was najistotniejsze przez pierwsze półrocze. Samotne Wagi spotkają partnera w sezonie letnim i nie będzie to wcale przelotny flirt czy wakacyjna miłość, ale związek na długie lata.
  Zdrowie: będziesz się cieszyć doskonałym zdrowiem aż do wakacji. W lipcu i sierpniu musisz uważać na zatoki i wystrzegać się infekcji górnych dróg oddechowych, bo w przeciwnym wypadku wakacje przeleżysz w łóżku. Jesienią znów dobra kondycja.
  Finanse i kariera: przed Tobą naprawdę bardzo korzystny rok. Najbardziej obfitujący w finanse będzie marzec i czerwiec, najciekawszy zawodowo styczeń i wrzesień. Są to miesiące podwyżek i awansów oraz spełnienia zawodowych ambicji. Postaraj się w tym okresie wdrożyć w życie swoje plany, a zwieńczone będą sukcesem.
  Gwiazdy radzą: W 2009 roku kieruj się wyłącznie rozumem, intuicję zostaw na następne lata. Przemyśl każdą decyzję dokładnie. Twoimi kolorami są czerń, brąz i odcienie zieleni, a szczęśliwe dni to poniedziałek i wtorek.
  Słynne Wagi: Brigitte Bardot, John Lennon, Mahatma Gandhi.

  Skorpion
  Uczucia: Mars zajmie w tym roku miejsce Wenus, więc będziesz wojującym Skorpionem. Jeśli jesteś w stałym związku - Twój partner będzie miał ciężkie życie, bo Twoja zaczepność, przechodząca czasem w agresję, da mu się do wiwatu. Samotne Skorpiony będą stanowcze i nieprzejednane w miłosnych zabiegach.
  Zdrowie: siedząca praca i tryb życia bez ruchu dadzą o sobie znać już w pierwszych dniach stycznia. Musisz pamiętać o relaksie i ćwiczeniach, bo dolegliwości wynikające z zaniedbanego kręgosłupa utrudnią Ci i życie, i pracę. Porada lekarza okaże się nieodzowna.
  Finanse i kariera: będzie to doskonały rok dla osób poszukujących pracy oraz pracujących na zlecenia. Początek wiosny przyniesie Skorpionom tak długo szukane zatrudnienie, a tym bez etatów - nowe formy i możliwości utrzymania się. Pełnia lata będzie wyjątkowo obfitować w pracę.
  Gwiazdy radzą: Twoim celem jest w 2009 roku przekonanie się, co znaczy bezinteresowna miłość. Skorpiony powinny wystrzegać się osób z trygonu powietrza - Bliźniąt, Wag i Wodników, bo kontakty z nimi przyniosą sporo przykrości. Dobre dni na załatwianie spraw to piątki z nieparzystą datą.
  Słynne Skorpiony: Pablo Picasso, Maria Skłodowska-Curie, Indira Gandhi.

  Strzelec
  Uczucia: w Twoich sprawach sercowych zapanuje większy spokój niż w ubiegłym roku. Jeśli staniesz się wzorem łagodności i spokoju - będziesz miał zagwarantowane poznanie swojej drugiej połówki. Strzelce mające parę, a będące w niezalegalizowanym związku - pójdą do ołtarza.
  Zdrowie: w 2009 roku Strzelce zaczną wreszcie żyć higienicznie. Odpowiedni wypoczynek po pracy, trochę codziennych ćwiczeń wejdą wam w krew, a w diecie - odżywianie się zgodnie z grupą krwi. Pomyślicie też o higienie psychicznej, czyli medytacjach przy relaksacyjnej muzyce.
  Finanse i kariera: realizowane przez Ciebie przedsięwzięcia nabiorą tempa, wręcz rozmachu, przez co osiągniesz wymierne korzyści materialne. Jeśli zajdzie taka konieczność - nie zastanawiaj się nad poszerzeniem kwalifikacji, choć wiązać się to będzie z ograniczeniami czasowymi.
  Gwiazdy radzą: zaufaj ludziom, co nie znaczy, że masz stracić dystans do obcych czy nowo poznanych. Szczęśliwy miesiąc dla Strzelców pań - kwiecień, dla panów - listopad. Kolor kojący nerwy - to w tym roku błękit.
  Słynne Strzelce: Mark Twain, Winston Churchil, Walt Disney.

  Koziorożec
  Uczucia: jeśli jesteś jeszcze bez pary, a marzy Ci się prawdziwe uczucie - zaufaj gwiazdom, które mówią, że miłość swego życia spotkasz dopiero u schyłku lata, na przełomie września i października. Wcześniej poznasz kilka osób, przy których wprawdzie skoczy Ci ciśnienie, ale będą to krótkotrwałe związki, niewnoszące nic do Twojego życia.
  Zdrowie: dobrze by było, byś zbliżający się rok potraktował pracowicie... Ma być to praca nad pokochaniem siebie, czyli zaakceptowaniem swoich wad zarówno fizycznych, jak i duchowych. Nie znaczy to, że masz przestać o siebie dbać. Zwróć uwagę na higienę psychiczną i odpowiednią dietę, zwłaszcza od połowy czerwca.
  Finanse i kariera: w połowie roku, koło czerwca czeka Cię zmiana pracy na lepiej płatną, za to wymagającą poszerzenia kwalifikacji. Ogólnie finansowo bardzo dobry rok, ale wstrzymaj się z dużymi inwestycjami do końca września. Jesienią spory przypływ gotówki, która pozwoli Ci na gruntowną modernizację mieszkania.
  Gwiazdy radzą: chcesz wejść w udany związek - to tylko z Wagą. Szczęśliwa liczba dla Koziorożców urodzonych do 10 stycznia - to 12, dla urodzonych po 10 stycznia - 2. Jeśli chcecie załatwiać ważne interesy czy życiowe sprawy - to tylko we wtorki i czwartki.
  Słynne Koziorożce: Marlena Dietrich, Elvis Presley, Muhammed Ali.

  Wodnik
  Uczucia: jeśli w 2008 roku nie załatwiłeś do końca spraw sercowych, czyli nie zamknąłeś jakiegoś związku, na który nie ma już w Twoim sercu miejsca lub nie umiesz sobie z tym poradzić, będziesz musiał w pierwszym półroczu 2009 roku rozwiązać stare problemy. Drugie półrocze przyniesie wyciszenie lub nowy związek.
  Zdrowie: typowe przypadłości Wodników - to choroby układu krążenia i układu nerwowego. W nadchodzącym roku te dolegliwości mogą stać się dotkliwe, więc nie omijaj, Wodniku, jak to masz w zwyczaju, lekarza, bo samo nie przejdzie. Gwizdy radzą również zadbać o górne drogi oddechowe.
  Kariera i finanse: Nie będzie to rewelacyjny rok, jeśli chodzi o zarobki. Twoja płaca utrzymywać się będzie na zeszłorocznym poziomie, za to zawodowo - rok pod znakiem sukcesów. Twoje ambicje będą zaspokojone, a ponadto uda Ci się z sukcesem zakończyć kolejny etap nauki.
  Gwiazdy radzą: jeśli odkryjesz w sobie jakieś drzemiące talenty, o których dotychczas nie miałeś pojęcia, nie wahaj się i rozwiń je. Szczęśliwe liczby dla Wodników to 11 i 33, a miesiące na podejmowanie decyzji - to styczeń i luty.
  Słynne Wodniki: Wolfgang Amadeusz Mozart, Virginia Woolf, Lewis Carrol.

  Ryby
  Uczucia: dla Ryb najważniejsze będzie w 2009 roku uwicie sobie gniazdka w jak najszerszym rozumieniu tego słowa. Samotne Ryby znajdą partnera na całe życie, a Ryby mające kogoś - będą chciały albo zalegalizować związek, albo zamieszkać wspólnie lub kupić własne mieszkanie i przytulnie je urządzić.
  Zdrowie: powiedzenie 'zdrów jak ryba'- będzie wam przyświecało przez cały rok. Możecie się niczym nie przejmować, bo nawet jeśli coś zacznie strzykać - nie będzie to oznaką choroby. Oczywiście nie znaczy to, że można zapomnieć o kontrolnych badaniach lekarskich czy o dentyście.
  Finanse i kariera: dla Ryb rok 2009 będzie bardzo urozmaicony. Jeśli zajdzie taka potrzeba, nie wahajcie się zmienić zawodu czy podjąć dodatkowej pracy lub nauki. Jeżeli padnie propozycja zmiany stanowiska, pracy lub wyjazdu do innego miasta na dłużej - nie zastanawiajcie się. Warto poddać się wszelkim zmianom.
  Gwiazdy radzą: Nie rób niczego wbrew sobie. Słuchaj najpierw głosu intuicji, a potem dopiero analizuj na chłodno. Jeśli chcesz mieć szczęście w rozmowach biznesowych - włóż do kieszeni zielony agat. Nie podejmuj decyzji w czwartki.
  Słynne Ryby: Albert Einstein, Fryderyk Chopin, Liza Minelli.


  HUMOR, RELAKS


  1. Chłopiec porwany przez Królową Śniegu.
  2. Słowo, które musiał ułożyć, porwany przez królową śniegu, chłopiec.
  3. ... łabędzie - tytuł baśni.
  4. Tytuł baśni o miłości piłki i bączka, Andersena.
  5. Roślina, którą musiała zbierać bohaterka baśni "Dzikie łabędzie".
  6. Został oszukany przez dwóch "krawców".
  7. Dziewczynka, której imię pochodziło od jej wzrostu.
  8. Znalazła pomnik człowieka na dnie morza.

  Przygotowała:
  Sandra Kępińska


  Wyobraźcie sobie, jak ciężko będzie przyszłym pokoleniom! Zechcesz się gdziekolwiek zarejestrować, a tu wszystkie loginy zajęte!

  - Na czym polega globalna wioska?
  - Na tym, że ludzie z całej Polski na Onecie zachowują się jak na wsi.

  Mąż siedzi przy komputerze, za jego plecami żona.
  Żona mówi:
  - Puść mnie na chwilę, teraz ja sobie posurfuję po Internecie!
  A mąż na to:
  - Czy ja Ci wyrywam gąbkę z ręki jak zmywasz naczynia?

  -Jak leci?
  - Super, tylko palce mnie strasznie bolą.
  - A, co się stało?
  - Wczoraj na czacie mieliśmy imprezę i całą noc śpiewaliśmy.

  Przyjechał ze wsi dziadek i rodzina wysłała go do teatru.
  - No i jak, podobało się dziadkowi w teatrze?
  - Bardzo mi się podobało a najbardziej na końcu, kiedy dawali płaszcze! Wziąłem trzy...

  Po co są rzeki? Żeby się nie kurzyło jak statek hamuje.

  Zbiór bzdór
  Poszerzaj horyzonty - wyburz dom z naprzeciwka.
  Tylko w dżemie siła drzemie.
  Wyłącz żarówkę - świeć przykładem.
  Wszyscy myślą tylko o sobie, tylko ja myślę o mnie.
  Gdyby nie cień - umarłbym z samotności.
  Nie wnikaj bo wsiąkniesz.
  Umarli żyją krócej.
  Pij mleko... - nie wysyłaj krów na bezrobocie.
  Zycie jest za ciężkie, by przykładać do niego wagę.
  Kopernik wstrzymał Ziemię... - ja wysiadam.

  Przygotowała:
  Karolina Fitzermann


  Jeśli ktoś powiedziałby mi 2 lata temu, że za granie w gry i zdrapywanie zdrapek dostanę nagrody, to wyśmiałbym go. A jednak jest wiele takich portali.
  Wszystkie te serwisy zainspirowała francuska strona prizee.com. Ja opiszę polska stronę - Prizpass.pl

  Dlaczego warto !!!
  1.rejestrujesz się za darmo
  2.grasz i zbierasz punkty Prizz
  3.wymieniasz punkty na wspaniałe nagrody!


  Eventy to cotygodniowe zabawy z atrakcyjnymi nagrodami, które możesz wygrać w przygotowanych specjalnie na tę okazję zdrapkach. Każdy event to wyjątkowe wydarzenie na PrizPass.pl - dostarcza dreszczyku emocji i mnóstwo radości z wygranych!


  Raz w miesiącu rozdajemy fantastyczne nagrody najaktywniejszym graczom portalu - w puli nagród były już konsole PSP, przenośne odtwarzacze DVD i mp4 playery - każdy miesiąc to nowe nagrody o dużej wartości!


  Sklepik z nagrodami to miejsce, w którym zebrane w grach punkty możesz wymienić na prezenty. Regularnie dodajemy nowe nagrody, aby każdy znalazł coś dla siebie.  PrizPass.pl pierwszy w Polsce uruchomił collector - rodzaj karty lojalnościowej, na której odnotowywane są wszystkie Twoje kody Prizz+. Za każdym razem, gdy uzupełnisz jedną kartę collectora otrzymasz prezent - im więcej kart collectora skompletujesz, tym cenniejsza nagroda będzie na Ciebie czekać!


  Aukcje to szansa na zakup wybranych nagród za zebrane punkty - wygrywa zawsze najwyższa oferta, więc licytuj śmiało! Licytacje cieszą się zawsze sporym zainteresowaniem - cieszymy się, że mogliśmy je uruchomić, jako pierwszy polski serwis z grami.


  Gracze ze statusem VIP, SuperVIP i UltraVIP otrzymują dodatkowe partie w zdrapkach, tańsze nagrody w sklepiku i inne bonusy - aktywni użytkownicy szybciej uzyskują wyższą rangę.  PrizPass Quests nie są łatwe... To zazwyczaj trudniejsze od znanych Wam gierek zadania, które trzeba wykonać w określonym czasie, lub kolejności. Questy to świetna zabawa, a ich ukończenie zawsze premiowane jest bonusem (np. sekretną zdrapką).


  Jeśli Chcesz zagrać w zdrapkę, ale wykorzystałeś już wszystkie partie na dziś?
  Z pomocą przychodzi Prizz+ kod, dzięki któremu zyskasz dodatkowe partie i staniesz przed szansą wygrania innych atrakcyjnych nagród! Za każdy aktywowany kod Prizz+ otrzymasz: 15 dodatkowych partii, 1 partię specjalną w evencie, 1 dodatkowy punkt w collectorze. Każdy kod powiększa też Twoją rangę.


  Strona tętni życiem - każdego dnia wdrażamy w życie własne, autorskie pomysły na nowe gry i konkursy - z nami nie będziesz się nudzić przez 365 dni w roku :-)
  Nie zwlekaj! Dołącz do tysięcy graczy i rozpocznij własną przygodę z Prizpass.pl!
  Twój wolny czas wypełni się rozrywką, zabawą i wspaniałymi wygranymi :-)
  Nie czekaj dołącz już dziś
  Pamiętaj - zarejestruj się z mojego linka, a będę mógł odpowiedzieć w na każde Twoje pytanie.
  Oto link: http://www.prizpass.pl/index.php?ref=piotrj2

  Przygotował:
  Piotr Jurek
 •  
   
   
  BYKOM STOP! - Poprawna pisownia i ortografia w internecie Dziecko w sieci Poczet władców Polski i Rzeczypospolitej Żegluga Śródlądowa - wczoraj, dziś, jutro AlhenaG