2007/2008 - NR 4
(MARZEC 2008r.)

Z okazji zbliżających się Świąt najserdeczniejsze życzenia wszystkim Pracownikom Szkoły, Uczniom, a przede wszystkim swoim Czytelnikom składa
REDAKCJA


DZIEŃ KOBIET

Trochę historii...
Dzień Kobiet to święto obchodzone corocznie 8 marca jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet.
Święto to zostało ustanowione dla upamiętnienia strajku 15 tys. kobiet, pracownic fabryki tekstylnej, które 8 marca 1908r. w Nowym Jorku domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki zamknął strajkujące w fabryce z zamiarem uniknięcia rozgłosu. W wyniku nagłego pożaru zginęło 129 kobiet.
W dniu 8 marca 1910r. na zjeździe w Kopenhadze z inicjatywy Klary Zetkin ustanowiono święto wszystkich kobiet. Po raz pierwszy święto to obchodzono 8 marca 1911r. W Polsce szczególnie popularne w okresie PRL.
Zwyczajowo w tym dniu mężczyźni powinni wręczać kobietom upominki, w PRL takim szablonowym upominkiem były goździk i rajstopy. W niektórych państwach, w których obchodzone jest to święto, odbywają się manifestacje feministek domagających się zrównania statusu kobiet i mężczyzn w społeczeństwie, a w szczególności w miejscu pracy. W Republice Federalnej Niemiec od 1986 roku utarł się zwyczaj wręczania w tym dniu kobietom róż; hasłem święta w tamtym roku było "Chcemy chleba i róż". W Polsce imprezy te określane są przez manifestujące kobiety mianem Manify.
W starożytnym Rzymie w pierwszym tygodniu marca obchodzono Matronalia, święto związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością.
Dzień Chłopaka - święto obchodzone 30 września. Jest ono męskim odpowiednikiem Dnia Kobiet, z tym że świętują go raczej młodzi mężczyźni. Dziewczyny wręczają im wówczas drobne prezenty. Dzień Chłopaka jest to święto mniej znane w porównaniu do Dnia Kobiet. Czasami można je znaleźć również w kalendarzu. Ostatnimi czasy w mediach oraz na forach internetowych pojawiła się druga data obchodzenia "dnia chłopaka" niektórzy twierdzą iż jest to 10 Marca!


W związku z nie dawno obchodzonym Dniem Kobiet zachęcam wszystkich do przeczytania tego artykułu. Opowiada on pokrótce o Europejkach.

Polka
Wierzy w miłość. Całowana w rękę przez ukochanego mężczyznę, uznaje rodzinę za największą wartość (82%).Rano pędzi do pracy, wieczorem ugotuje zupę i odrobi lekcje z pociechami (średnio 3 godziny i piętnaście minut dziennie zajmuje się domem i dziećmi).Wierna, w pełni oddana mężowi, wiecznie niewyspana, ale za to niezastąpiona. Jest menedżerem całej rodziny. Poradzi sobie z każdym wyzwaniem, nawet z bezrobociem (choć jej aktywność zawodowa spadła z 78% w 1985 r. do 47% w ub.r., to z badań wynika, że łatwo się przekwalifikuje, dokształci i zmieni miejsce zamieszkania) oraz z dyskryminacją na rynku pracy - ma zarobki na poziomie 450 euro, rzadziej awansuje, ma mniejsze możliwości znalezienia nowej pracy niż mężczyzna, a jest tak samo wykształcona.
Odporna psychicznie. Z czego się to wzięło? Ze wzoru Matki Polki - postaci heroicznej, która po utracie przez Polkę państwowości miała za zadanie wspieranie wojowników o wolność. Żyła w duchu poświęcenia dla Ojczyzny i Rodziny. Miała niezwykle wysoki prestiż w społeczeństwie (prawo wyborcze zyskała już w 1918r.), ale za to musiała być wierna, dobra i pełna hartu.
Gotowa do poświęceń. Rodzina i praca to podstawowe, a zarazem jedyne dziedziny życia ponad trzech czwartych Polek w wieku od 25 do 40 lat. O wiele mniej liczą się dla nich własne potrzeby. Nawet przyjaźnie są cenne dla Polek wyłącznie wtedy, gdy wiążą się z domem lub pracą. Zajęcia łączące się z indywidualnym rozwojem znajdują się na końcu listy spraw ważnych. Polka, jeśli już ma czas wolny, to: ogląda telewizję (52%), sprząta (43%), czyta prasę (36%), rozwiązuje krzyżówki (24%).Inaczej jest wśród dwudziesto -, trzydziestolatek. Ona regularnie ćwiczą na siłowni. Przez kilka lat zależy im na wyglądzie (wydają 20% pensji na ciuchy i kosmetyki), ale gdy tylko pojawią się dzieci, rezygnują z aktywności fizycznej. Spędzają czas przed telewizorem, pozostając w odrealnionym świecie seriali.

Francuzka
Wdzięk od kołyski. Elegancka, zadbana, najszczuplejsza w Europie (co piąta Francuzka ma niedowagę), a jednocześnie wie, czego chce, i umie to osiągnąć. Od wczesnego dzieciństwa bierze udział w życiu rodziny (także towarzyskim). Ma swoje miejsce przy stole i nie jest wypędzana do łóżka po dobranocce. Wychowuje się w otwartości obyczajowej. Wcześnie zdobywa poczucie własnej wartości, dlatego jako nastolatka nie jest wyzywająca, tylko szykowna.
Modna z klasą. We Francji obowiązuje ścisły kod dotyczący stroju. Każda Francuzka wchłania go od najmłodszych lat poprzez obcowanie z otaczającym ją światem. Ekspedientka w sklepie czy przedszkolanka są ubrane równie starannie, jak pani minister. Króluje elegancki kostiumik. Gdy Francuzka ma 20 lat, koncentruje się na karierze zawodowej (79% kobiet w wieku 25 - 49 lat pracuje, bezrobotnych jest 12%). Cieszy się z własnych sukcesów (kariera jest najważniejsza dla 59% pań). Zarabia 1600 euro, ale 30% pensji wydaje na kosmetyki i ubranie, drugie tyle - na wynajęcie mieszkania.
Dojrzała matka. Francuzka czeka z małżeństwem do trzydziestki - mimo to 32% związków kończy się rozwodem. Pierwsze dziecko rodzi w wieku 28 lat (ale coraz więcej decyduje się na to po czterdziestce). Szczęście rodzinne jest najważniejsze dla 85%, a miłość - dla 78%. Francuzka marzy o rodzinie wielodzietnej (w tym kraju na jedną kobietę przypada 1,77 dziecka i jest to trzecia pozycja w Europie, za Irlandią i Norwegią).
Ma parytet. Choć jest wykształcona (chętnie kończy studia), to prawo wyborcze uzyskała w 1945 r., a do niedawna w parlamencie było zaledwie 6% kobiet. Dlatego wprowadzono parytet. W wyborach regionalnych kobiety muszą stanowić połowę partyjnej listy wyborczej, a w Zgromadzeniu Narodowym może być ich najwyżej 2% mniej niż mężczyzn.

Włoszka
Wyzwolona i podporządkowana. Dzisiejsze Włoszki skrajnie się różnią i zależy to od regionu, z którego pochodzą. W tej z południa jest silnie zakorzeniona tradycyjna rola kobiety, której głównym zadaniem jest dbanie o dom. Szybko wychodzi za mąż, jest zależna od mężczyzny, rzadko się rozwodzi - w przeciwieństwie do swojej rodaczki z północy. Ta staje na ślubnym kobiercu dopiero ok. 35 roku życia. Jest znacznie bardziej wyemancypowana, dla niej liczy się głównie kariera. Coraz częściej rezygnuje z roli matki (1,2 dziecka na jedną kobietę - to najniższy wskaźnik przyrostu naturalnego w Europie).O ile pozycja kobiety w rodzinie jest mocna, o tyle w życiu politycznym panie odgrywają niewielką rolę. Tylko 9, 3% Włoszek zasiada w parlamencie, co stanowi najniższy procent wśród krajów UE.
Celebruje Święto Kobiet. Obchodzi się je w całych Włoszech. Symbolem tego święta jest kwiat - intensywnie pachnąca, żółta mimoza. Ten dzień Włoszki starają się spędzić w towarzystwie przyjaciółek.
Co lubi? Weekendy na wsi i nad morzem (gdzie często ma swój domek), chętnie też odpoczywa za granicą. Poza tym z przyjemnością spędza czas na zakupach. Dużo wydaje na kosmetyki i ubrania(ok. 100 euro, podczas gdy przeciętna pensja wynosi 700 - 1000 euro) - także starsze Włoszki poprzez strój chętnie eksponują swoją kobiecość. Nie stroni od telewizji, szczególnie lubi różne włoskie talk - show. Chętnie gotuje, na jej stołach królują makarony.

Greczynka
Spieszy się powoli. Czas jest dla niej pojęciem względnym i płynie dwa razy wolniej niż innym Europejkom. Spóźnia się prawie na każde spotkanie i wcale się tym nie przejmuje. W każdy poniedziałek obdzwania swoje przyjaciółki i życzy im udanego tygodnia.
Liczy się z dziedzictwem. Tradycja i ojczyzna są dla niej świętością. W niedzielę idzie z rodzina do kościoła. Kocha swój kraj, kulturę, muzykę, zabytki. Nie wyobraża sobie, że mogłaby mieszkać gdzie indziej. Jej syn dostaje imię po dziadku, a córka dziedziczy imię po babci.
Nie dba o sylwetkę. Kiedy mieszkanka Grecji jest nastolatką, promienieje pięknem. Ma lśniące, kruczoczarne włosy, regularne rysy i bladą cerę. Z wiekiem przybywa jej kilogramów. Choć jest najgrubsza z kobiet Europy, to się tym wcale nie przejmuje pewnie, dlatego, że zaokrąglone biodra i wydatny biust dla przeciętnego Greka są niezbędnym atrybutem kobiecości. Nie stosuje diet, nie uprawia sportów, a jej ulubionym zajęciem jest gotowanie i biesiadowanie.
Korzysta ze swatki. Nadal w Grecji funkcjonuje instytucja swatki. Przychodzi do dwudziestolatki i proponuje jej kandydata na męża. Dziewczyna zwykle pod presją rodziny: ojca i starszego brata przyjmuje którąś z propozycji. Zwłaszcza, że ryzyko nie jest aż tak duże. Każdy swat poważnie traktuje swoją profesję i bierze odpowiedzialność za przyszłego męża. Gdyby okazało się, że polecił niewłaściwą osobę, niezadowolona żona może przyjść do niego z reklamacją i zażądać zadośćuczynienia. Podobno je dostaje...
Mąż panem. Marzeniem młodej Greczynki nie są studia na wyższej uczelni (wystarcza jej wykształcenie niepełne średnie), ale właściwy kandydat na męża. Dlatego już przed 25 rokiem życia jest mężatką, a w wieku 35 lat ma, co najmniej dwoje dzieci, własny dom lub mieszkanie (duże), kupione przy pomocy rodziny. Jest na utrzymaniu męża, ale jeśli już pracuje (poniżej 30%), to zarabia średnio ok.700 euro. W małżeństwie odpowiada jej tradycyjny podział rół. Nie walczy o równouprawnienie, a prawo wyborcze ma dopiero od 1970 roku.

Szwedka
Potrafi rządzić. Najbardziej wyzwolona i aktywna ze wszystkich Europejek (80% Szwedek pracuje - to najwyższy odsetek na świecie).Przyznając kobiecie pełne prawo do pracy, Szwedzi zrobili wszystko, by nie czuła się ona jak harująca na dwóch etatach niewolnica. Ma jedną z najwyższych w Europie pensji (średnio 1750 euro). Na opłaty za mieszkanie wydaje 30% (jeśli zarabia mniej, gmina dopłaca do czynszu), na wyżywienie 17% zarobków, a 10% to wydatki na rozrywkę. Szwecja ma najwięcej w Europie kobiet w parlamencie (47%) i w rządzie (ponad 50%).
Wcześnie rozpoczyna dzień. O szóstej rano bierze prysznic, robi śniadanie i wyprawia pociechy do przedszkola lub szkoły (bezpłatnej). Modnie ubrana (10% zarobków wydaje na fryzjera, kosmetyki i ciuchy), idzie do biura. Mieszka w niewielkim domu za miastem lub ma własne mieszkanie (średnio 66m kw. zgodnie z normą: na każdą osobę jeden pokój plus jeden wspólny).
Zdrowo się odżywia. Rzadko korzysta z półproduktów - traktuje je jako mało wartościowy pokarm (zupa znika ze szwedzkiej kuchni). Zdrowa żywność to dla niej też smaczna żywność. Jest otwarta na wszelkie nowinki kulinarne i preferuje dania aktualnie modne, najczęściej egzotyczne, o niskiej zawartości tłuszczu, bo dba o swoją sylwetkę (nie ma nadwagi).
Aktywnie wypoczywa. Uprawia sport, co najmniej dwa razy w tygodniu ćwiczy na siłowni, zimą jeździ na nartach. Popularne są wyprawy do lasu, nad jeziora lub wycieczki rowerowe z dziećmi. Urlop spędza za granicą. Chętnie odwiedza wyspy hiszpańskie lub greckie.
Partner pomaga jej w domu. Traktuje to zupełnie naturalnie, bo w szkołach duży nacisk kładzie się na przysposobienie chłopców do prac domowych. Zmywają, sprzątają, zmieniają pieluchy, pomagają dzieciom w lekcjach. W szwedzkich reklamach pokazuje się mężczyznę z garnkiem w jednej, a szczotką w drugiej ręce. Szwedzi jako pierwsi wprowadzili urlop ojcowski (przysługuje 480 dni płatnego urlopu rodzicielskiego, z czego dwa miesiące zarezerwowane są dla ojca).

Niemka
Najważniejsza kariera. Niemka zamieniła dom na pracę. Na pierwszym miejscu stawia pracę i realizację własnych pragnień. Kariera jest dla niej ważniejsza niż rodzina. Nie spieszy się z macierzyństwem, a dzieci albo w ogóle nie ma, albo dopiero po czterdziestce.
Dba o siebie. Robi wiele, by jak najdłużej zachować młodość. Nie są jej obce operacje plastyczne, ubiera się modnie i dba o siebie (71% Niemek depiluje nogi, na fryzjera wydaje aż 5% pensji). Chętnie używa perfum, jednak nie ich zapach jest dla niej najważniejszy, ale trwałość.
Chętnie uwodzi. Niemka uwielbia flirtować, zwłaszcza za kierownicą. Prawie, co trzecia wykorzystuje przymusowy postój w ulicznym korku do nawiązania niewinnej znajomości. Okazji do flirtu nie brakuje również na zagranicznych urlopach, gdzie czas spędza ok. 70% młodych Niemek.
Pokrzywdzona w pracy. Równouprawnienie i poczucie wyzwolenia w życiu codziennym nie oznaczają równych szans w życiu zawodowym. Kobiety zarabiają mniej od mężczyzn w porównywalnych stanowiskach: w zachodnich Niemczech o 25%, a byłej NRD o 10% (średnia pensja kobiety to 1400 euro - z tego 25% Niemka wydaje na mieszkanie, 20% na jedzenie, a 7% na rozrywkę).
Co lubi? Pasjonuje się niemieckimi talk - show. Do ulubionych zajęć, poza oglądaniem telewizji, należą zakupy: 15% pensji Niemka przeznacza na ubrania i kosmetyki. Wolne chwile dzieli między partnera, dzieci i przyjaciółki. Ponad 34% kobiet do 35 roku życia chętniej bawi się w towarzystwie bliskiej przyjaciółki niż męża.

Przygotowała:
Sandra Kępińska


WIOSNA

Przyszła wiosenka, z kwiatów wonią miłą,
przeprosiła zimę, że jej rok nie było.
Błękitnymi oczy spojrzała do góry,
przeprosiła słonko za zimowe chmury,
Przeprosiła pola za zimowe śniegi,
wypełniła sobą cały świat po brzegi.
(J. Hausman)21 marca to pierwszy dzień wiosny! Promienie słoneczne padają prostopadle na równik, obie półkule są równomiernie oświetlone. Dzień i noc mają tę samą długość - trwają po 12 godzin. Umówiono się, że wraz z nastaniem astronomicznej wiosny na półkuli północnej zaczyna się wiosna kalendarzowa. Żegnamy więc zimę i witamy następną porę roku - WIOSNĘ.
Przyroda budzi się znów do życia, nam jest weselej, radośniej, bo słońce świeci dłużej i jest wyżej na niebie. Weselej jest też zwierzętom i roślinom. Wiosna kojarzy się z ciepłem. Niestety, nie da się łatwo przewidzieć, kiedy nadejdzie wiosna klimatyczna (termiczna), kiedy średnia dobowa temperatura osiągnie wartość od 5 C do 15 C. Na tą "ciepłą wiosnę" musimy jeszcze poczekać.

Przygotował:
Krystian Kulczyk


12 postanowień wiosennych
Za oknem zielono i słonecznie, a w twojej głowie chandra i zmęczenie...nie poddawaj się!
Szukaj światła. Spędzaj jak najwięcej czasu na powietrzu. Ciesz się wiosennym ciepłem. Słońce czyni cuda.
Spaceruj, kiedy tylko możesz, zabieraj przyjaciółkę, albo psa. Może zobaczysz pierwszego wiosennego motyla.
Uprawiaj sport. Wypad na wrotki, czy rower. A może przy okazji poznasz kogoś nowego?
Graj w kolory - schowaj głęboko zimowe ubrania. Nadchodzi sezon kolorowych ciuszków.
Drobne przyjemności? Czemu nie? Wyjście do kina z kumpelką, a może kupno jakiegoś drobiazgu. W końcu wiosnę mamy raz w roku.
Poczytaj - sięgnij po ulubioną książkę, a wróci Ci dobry humor.
Odpowiednia dieta - rób surówki, ozdabiaj je rzodkiewką, sałatą, szczypiorkiem. Zajmij się przyrządzaniem zielonych potraw.
Relaksuj się w wodzie - idź na basen i ćwicz dobra formę, albo po prostu urządź sobie zwykły odpoczynek w wannie z pachnącymi olejkami: mandarynkowym, cytrusowym lub miętowym.
Posłuchaj muzyki.
Uśmiechaj się, tak po prostu. Śmiech to najzdrowsza witaminka. Bądź optymistką i nie załamuj się, nawet, jeśli dostaniesz złą ocenę.
Moc zapachów! Ustaw w swoim pokoju bukiet konwalii, żonkili, albo bzów. Delikatny zapach kwiatów odświeży powietrze. Obdaruj koleżankę lub kolegę kwiatami, a twoja chandra minie.
Babski wieczór - zamiast siedzieć w domu i się nudzić, i marudzić umów się z koleżankami.

Przygotowała:
Sandra Kępińska


KĄCIK LITERACKI


"Spotkanie z Wiosną"

Dzień jak co dzień. Zakładam sportowe ciuchy, zawiązuję ulubione adidasy i zaczynam rozgrzewkę przed codziennym treningiem. Lubię biegać i dbam o moją formę. Dziś zaplanowałam przebiec się po lesie.
Biegnę sobie i nagle widzę jakąś niezwykłą kobietę. Ma śliczną, zieloną sukienkę i piękne, blond włosy, przypominające promienie słońca. Stoi tak sobie na środku krętej dróżki prowadzącej na polankę. Kiedy jej się przyjrzałam, moje zdziwienie wzbudziło to, że trzymała w rękach paletę z farbami i pędzel, a przed nią stała rozłożona sztaluga. Była jakaś tajemnicza i jakby podpowiadała swym niezwykłym wyglądem, że nie jest tu na długo. Nieśmiało podeszłam i powiedziałam:
- Dzień dobry proszę pani.
Nie otrzymałam żadnej odpowiedzi prócz delikatnego kiwnięcia głową. Wyglądała na zapracowaną, a twarz jej miała wyraz mówiący, że potrzebuje pomocy. Jeszcze raz więc spróbowałam coś do niej powiedzieć z nadzieją otrzymania odpowiedzi. Zapytałam:
- Przepraszam, ale ma pani bardzo zmartwioną twarz czy mogłabym jakoś pani pomóc?
Lekko zerkając na jej twórcze zajęcie zobaczyłam jak delikatnymi ruchami pędzla namalowała bawiące się na zielonej, leśnej polanie zające. Zdziwienie moje było duże, kiedy w oddali spostrzegłam bawiące się zajączki. Po chwili tajemnicza kobieta powiedziała:
- Chętnie skorzystałabym z twej pomocy, jednak nie wiem, czy potrafisz w jakikolwiek sposób mi pomóc, moja droga.
- Przepraszam nie przedstawiłam się. Jestem Marta.
- Witam Cię. Nazywam się Wiosna.
- Bardzo chętnie pani pomogę, jak tylko będę potrafiła.
- Muszę powiedzieć Ci, iż to co namaluję - pojawia się w wyznaczonym przeze mnie miejscu w przyrodzie.
- Więc te zajączki na polanie to pani??? Pani jest tą Wiosną?! Nieprawdopodobne!
- Mam problem z niedźwiedziem. Nie potrafię go w żaden sposób obudzić! Wiesz może jak to zrobić? - spytała Wiosna i namalowała śpiącego niedźwiedzia. - Co roku mam z tym niedźwiedziem problem i co roku mocniej śpi. Zawsze jakoś sobie z nim radziłam, ale tego roku to już nie potrafię! - powiedziała smutna Wiosenka.
- Mam pomysł! Czy potrafi pani namalować wolkmana?
- A co to takiego? - zapytała.
- Taki przenośny odtwarzacz CD. Można na nim słuchać muzyki.
- Nie, nie potrafię. A ty?
- Jak najbardziej! Zaraz... jak to się malowało?... Już pamiętam! Czy ja mogę to namalować?
- Tak ! Proszę, oto pędzel, tylko uważaj proszę!
Zaczęłam malować. Namalowałam na uszach niedźwiedzia odtwarzacz.
- Proszę! Oto on. Brakuje jeszcze muzyki. Muszę namalować płytę z jakąś muzyką.
Wzięłam pędzel i namalowałam płytę Rihanny.
- Dobrze, teraz powinno działać! - powiedziałam.
Nagle niedźwiedź się obudził i straszliwie ryknął. Bardzo się przestraszyłam i uciekłam żegnając się w biegu z Wiosenką.
- Do widzenia za rok! - zawołała.
- Dobrze. Pa pa! Za rok namalujemy inną płytę.
I tak wróciłam do domu! Przebrałam się i poszłam do szkoły. Po drodze zauważyłam, że pączki są na drzewach, a wokół mnie rosło wiele wiosennych kwiatów. W górze było słychać odgłos lecących żurawi. Pomyślałam, że już wiem, co właśnie maluje Wiosna.
O moim spotkaniu z Wiosną nikomu nie powiedziałam, bo i tak nikt by mi nie uwierzył.

(Monika Beiger)


WIELKANOC

Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim.
Wielkanoc jest świętem ruchomym. Może wypadać pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia.
Dość długo spierano się kiedy Wielkanoc ma być obchodzona. Dopiero podczas soboru nicejskiego w 325 r.. ustalono, że obchodzić ją będziemy w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni Księżyca.
W roku 1583 po wprowadzeniu kalendarza gregoriańskiego pojawiły się rozbieżności pomiędzy datą Wielkanocy obchodzoną w Kościele prawosławnym, a datą w Kościele katolickim. W Kościele prawosławnym Wielkanoc (Pascha) obchodzona jest wg dat kalendarza juliańskiego.
Z Wielkanocą i czasem ją poprzedzającym czyli Wielkim Postem wiąże się wiele tradycji, wierzeń. Powstało dużo przysłów związanych z wielkanocnym okresem. Na ten czas przygotowujemy specjalne potrawy - wędliny, mięsa, a przede wszystkim jajka. Domy, mieszkania staramy się ozdobić zgodnie z tradycją. Czas wielkanocny to czas radości - jest wiele specyficznych dla tego okresu zabaw.

Wielki Post
Święta Wielkanocne poprzedza Wielki Post. Trwa on 40 dni. Zaczyna się od Środy Popielcowej nazywanej również Wstępną Środą lub Popielcem.
Podczas Środy Popielcowej w kościołach podczas nabożeństwa posypuje się głowy wiernych popiołem powstałym w wyniku spalenia palm wielkanocnych z zeszłego roku. Kiedyś wierzono że posypuje się głowy popiołem ze szczątków ludzkich znalezionych na cmentarzach. Posypywanie głów popiołem zostało wprowadzone do liturgii Kościoła powszechnego ok.IV wieku. Początkowo posypywano głowy jedynie osobom które publicznie odprawiały pokutę. Osoby te nie mogły powracać do kościoła, aż do spowiedzi wielkanocnej odbywającej się w Wielki Czwartek. Od X wieku posypywanie popiołem stało się obrzędem dla wszystkich wiernych - symbolem pokuty, żalu za grzechy, gotowości do wielkiego postu - umartwień i rozważań. W wiekach XVIII i XIX - a w niektórych rejonach również na początku XX wieku księża posypywali popiołem jednego najważniejszego człowieka z rodziny - ojca, dziada, oraz dawali mu nieco popiołu do modlitewnika. W domach ta osoba "dawała popielec" rodzinie - czyli posypywała głowy popiołem domownikom.
Wielki post miał być okresem umartwień, pobożności, dobrych uczynków, umiarkowania.
W dawnych czasach mieszkańcy wsi przestrzegali zaleceń kościelnych oraz samodzielnie wybierali sobie różne umartwienia.
Mięso, a w niektórych domach również nabiał, cukier i miód znikały ze stołów, pojawiał się za to żur postny, ziemniaki, kapusta kiszona, śledzie, chleb. W domach bogatych, magnackich post nie był tak dokuczliwy gdyż tam jadano wiele wspaniałych potraw z ryb, jedzono również sery, masło i mleko.
Zazwyczaj na czas wielkiego postu ludzie rezygnowali z palenia tytoniu, picia alkoholu. Nie urządzano zabaw, spotkań towarzyskich (potykano się na wspólnych modlitwach), nie śpiewano i nie grano.
W połowie Wielkiego postu obchodzono Półpoście. Była to chwila wytchnienia od umartwień i ciszy postnej. Po wsiach biegali chłopcy hałasując drewnianymi kołatkami i rozbijając o drzwi domów garnki wypełnione popiołem

Wielki Tydzień
Wielki tydzień to tydzień poprzedzający bezpośrednio Wielkanoc.
To czas przygotowań do świąt. Czas porządków, przygotowywania potraw wielkanocnych, a także czas codziennych nabożeństw.

Przysłowia związane z Wielkanocą
Deszcz w Wielki Piątek napycha każdy kątek.
Suchy post - dobry rok.
W Wielki Piątek gdy deszcz hojnie doliny zleje, że dużo mleka będzie, są pewne nadzieje.
W Wielki Piątek dobry zasiewu początek.
Wdzięczy się jak prosię na Wielkanoc.
Nie każdej niedzieli Wielkanoc.
Czyś się z choinki wielkanocnej urwał?
Polak woli człowieka zabić niż złamać post.
Polak woli rękę złamać niż złamać post.
Pogoda na Kwietną Niedzielę, wróży urodzaju wiele.
W Wielki Piątek zrób początek, a w sobotę kończ robotę.
W dnie krzyżowe męka Boża, wstrzymaj się od siewu zboża.
W Wielki Piątek, dobry siewu początek.
Kiedy w Wielki Post rosa, to nasiej gospodarzu dużo prosa, a jeżeli W Wielki Piątek mróz, to proso na górę włóż.
Kto dzień i noc gości, to w Wielką Niedzielę pości.
Gdy mokro w Wielką Niedzielę, rok się sucho ściele.

Zabawy wielkanocne
Żuraw
Obrzędowa zabawa ze wschodniej części Lubelszczyzny polegająca na tym, że po południu w lany poniedziałek chłopcy zbierali się przed karczmą, chwytali się za biodra sąsiada i wydając okrzyki jak żuraw biegali za prowadzącym. Gdy ten raptownie skręcił - wszyscy upadali.
Walatka - czyli na wybitki
Zabawa w parach. Potrzebne jest po jednej pisance na osobę. Można grać też zwykłymi jajkami bez ozdób - jeśli szkoda Wam waszych ozdobionych jajek.
Przeciwnicy siadają naprzeciw siebie i toczą pisanki - wygrywa ten czyja pisanka nie zostanie zbita. W nagrodę zabiera pisankę przeciwnika.
Była to zabawa w którą bawiono się we wtorek po Wielkanocy.
Jajko o jajko
Zabawa w parach. Potrzebne jest po jednej pisance na osobę. Można grać też zwykłymi jajkami bez ozdób - jeśli szkoda Wam waszych ozdobionych jajek
Zawodnicy siadają naprzeciwko siebie. Należy uderzyć jajkiem o jajko partnera. Wygrywa ten zawodnik, którego jajko nie będzie zbite.
Rzuć pisankę
Zabawa w parach. Potrzebne jest po jednej pisance na osobę. Można grać też zwykłymi jajkami bez ozdób - jeśli szkoda Wam waszych ozdobionych jajek.
Pary stają w odległości 1 m od siebie i jednocześnie rzucają do siebie jajka.
Jeśli je złapią - odsuwają się o metr i rzucają znowu.
Wygrywa para która odsunęła się od siebie na największą odległość i której udało się nie zbić jajek.
Kto dalej?
Potrzebne jest po jednej pisance na osobę. Można grać też zwykłymi jajkami bez ozdób - jeśli szkoda Wam waszych ozdobionych jajek.
Zawodnicy stają na linii startu. Na podany sygnał popychają swoją pisankę tak, aby potoczyła się jak najdalej. Ten kto wygra - zabiera pisanki przeciwników.


NIE TAKA STRASZNA KUCHNIA

Jajka na zimno
Jajka brązowe
6 jajek na twardo, 1,5 szklanki sosu sojowego, łyżeczka mielonej papryki, 50 ml wódki, 2 łyżeczki cukru.
Sos sojowy zagotować z papryką i cukrem, dolać wódkę. Włożyć jajka i gotować przez 10 minut pod przykryciem. Potem zostawić w garnku do wystygnięcia. Jajka ugotować na twardo. Obtłuc skorupkę tak aby była równomiernie popękana.
Do garnka z gorącą wodą wsypać kurkumę i włożyć jajka. Przez kilka minut podgrzewać na małym gazie - UWAGA - nie gotować.
Po ostudzeniu obrać jajka. Podawać na zimno.
Jajka mozaika
4 jajka, 1 łyżka kurkumy
Jajka ugotować na twardo. Obtłuc skorupkę tak aby była równomiernie popękana.
Do garnka z gorącą wodą wsypać kurkumę i włożyć jajka. Przez kilka minut podgrzewać na małym gazie - UWAGA - nie gotować.
Po ostudzeniu obrać jajka. Podawać na zimno.
Jajka w zielonym sosie
4 jajka, 2 dymki, pęczek szczypiorku, 2 garście kiełków rzodkiewki, 2 pomidory, 4 łyżki oliwy z oliwek, 1 łyżka soku z cytryny, sól, pieprz, 2 ząbki czosnku.
Jajka ugotować na twardo, ostudzić i pokroić w plasterki.
Dymki bez szczypioru pokroić w talarki. Pomidory pokroić w półplasterki, szczypiorek posiekać drobno. Czosnek przecisnąć przez praskę, rozetrzeć z solą. Dodać oliwę, sok z cytryny, pieprz i dwie łyżki przegotowanej wody dokładnie rozmieszać.
Kiełki ułożyć na półmisku, na nich pomidory, jajka i dymkę. Posypać szczypiorkiem i zalać sosem.
Jajka ugotować na twardo. Obtłuc skorupkę tak aby była równomiernie popękana.
Do garnka z gorącą wodą wsypać kurkumę i włożyć jajka. Przez kilka minut podgrzewać na małym gazie - UWAGA - nie gotować.
Po ostudzeniu obrać jajka. Podawać na zimno.

Jajka na ciepło
Jajka z farszem pikantnym
4 jajka, 2 łyżki masła, 1 łyżka śmietany, natka, rzeżucha, tarta bułka, 1/2 niewielkiego ogórka kiszonego, 3-4 rzodkiewki, 1 łyżeczka musztardy, sól, pieprz.
Jajka ugotować na twardo. Ostrym nożem nie obrane jajka przekroić na połówki. Ze skorupek wyjąć białka i żółtka. Pokroić w drobną kostkę. Szczypiorek, rzeżuchę ogórek i rzodkiewki drobno posiekać. Wszystko wymieszać dodając śmietanę i 1 łyżkę masła oraz sól i pieprz do smaku. Masą napełnić skorupki. Na patelni rozgrzać pozostałe masło. Jajka obsypać tartą bułką i smażyć aż nabiorą złotego koloru. Podawać na ciepło.
Jajka z łososiem
6 jajek, 25 dag wędzonego łososia w plasterkach, 2 łyżki masła, sól i pieprz, cytryna
1/3 łososia pokroić w cienkie paseczki i obsmażyć na maśle. Wbić jajka i smażyć aż się zetną mieszając od czasu do czasu, dodać sól i pieprz. Przybrać pozostałym łososiem, pokropić cytryną.
Jajka zapiekane z rybą
4 jajka na twardo, 20 dag filetów z dorsza, 2/3 szklanki śmietany 18%, 1/3 szklanki bulionu, 10 dag startego żółtego sera, 1 łyżka natki pietruszki, 2 łyżki soku z cytryny, masło do smarowania formy, sól, pieprz
Filety z dorsza skropić cytryną i gotować w bulionie przez ok. 15 min. Wyjąć filety, a bulion gotować dalej, aż zostanie ok. 40 ml. Jaja przekroić na połówki i wyjąć żółtka. Filety posiekać i utrzeć na masę z żółtkami, solą pieprzem i sokiem z cytryny. Masę rybna nałożyć do białek. Bulion wymieszać ze śmietaną. Żaroodporny półmisek wysmarować masłem nalać sos i ułożyć na nim jajka. Posypać żółtym serem i zapiekać przez 15 minut. Podawać na gorąco.

Sosy do jaj
Sos curry
6 łyżek majonezu, 4 łyżki jogurtu naturalnego, 2 żółtka z jajek ugotowanych na twardo, 2 łyżeczki przyprawy curry, 3 ząbki czosnku, sól, pieprz, imbir
Żółtko przetrzeć przez sitko, dodać zmiażdżony czosnek i wymieszać Później dodać majonez, jogurt i przyprawy.
Sos orzechowy
1 szklanki majonezu, 1 szklanki siekanych orzechów włoskich, 1 szklanki wytrawnego białego wina, 4 ząbki czosnku, łyżeczka majeranku, sok z cytryny, sól, pieprz
Czosnek przecisnąć przez praskę i utrzeć z solą. Dodać inne przyprawy, sok z cytryny, następnie wymieszać z majonezem, winem i orzechami. Po przygotowaniu odstawić do lodówki na co najmniej 1 godzinę.
Sos serowy
5 dag sera roquefort lub rokpol, 10 dag śmietany 30%, 10 dag jogurtu naturalnego, sól, pieprz, 2 łyżki soku z cytryny.
Śmietanę zmiksować z serem na puszystą masę, dodać jogurt, sól, pieprz i sok z cytryny - delikatnie wymieszać na jednolitą masę.
Sos ziołowy
Pęczek szczypiorku, pęczek koperku, pęczek bazylii, 1/4 ogórka, 4 łyżki majonezu, 5 łyżek jogurtu naturalnego, 4 łyżki śmietany 22%, ząbek czosnku, jajko na twardo, sól, pieprz.
Jajko posiekać , wymieszać ze śmietaną , majonezem i jogurtem. Czosnek przecisnąć przez praskę lub posiekać i rozetrzeć z solą. Dodać do sosu. Szczypiorek, koperek i bazylię posiekać. Ogórka pokroić w drobną kostkę - dołożyć do sosu. Dodać sól i pieprz do smaku.


Wielkanocne życzenia

Zdrowych i pogodnych świąt Wielkanocnych oraz smacznego jajka dla Całej Rodzinki życzy...

Życzymy Wam, żeby Wielkanoc była u Was święta i odświętna, a Lany Poniedziałek świecki i zabawowy.

Doznajcie w te święta wyjątkowego szczęścia, poczujcie miłość Boga i opiekę aniołów, zrozumcie sens życia i potęgę rodziny, otwórzcie serca i wpuście ptaki nadziei.

Zdrowych i wesołych Świąt Wielkanocnych, smacznego święconego jajka oraz miłych upominków od zajączka.

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych przesyłamy dla wszystkich naszych przyjaciół garść refleksji związanych z tym pełnym zadumy, ale jakże radosnym czasem.

Życzenia wielu radosnych chwil na święta Wielkanocne smacznego święconego mokrego Dyngusa przesyła...

Święta to wspaniały czas,
bo się zdarza tylko raz.
Dlatego życzę Wam znowu,
by przyszły w radości i zdrowiu.

Z okazji nadchodzących świąt Wielkanocnych życzenia szczęścia, zdrowia i radości od...

Z okazji świąt Wielkanocnych składam najserdeczniejsze życzenia smacznego jajka oraz obfitego Lanego Poniedziałku.

Aby nastrój tych Świąt przybranych wiosenną radością i beztroską utrwalił się w Waszych sercach na długi, długi czas i pozostał z Wami także w poświątecznej codzienności.

Patrzcie, ile na stole pisanek!
Każda ma oczy malowane, naklejane.
Każda ma uśmiech kolorowy i leży na stole grzecznie,
żeby się nie potłuc przypadkiem w dzień świąteczny.
Ale pamiętajcie! Pisanki nie są do jedzenia.
Z pisanek się wyklują ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA.
Alleluja dziś śpiewajmy,
Bogu cześć i chwałę dajmy,
Bo zmartwychwstał nasz Zbawiciel,
tego świata Odkupiciel.
Zdrowia, radości i powodzenia -
to są najszczersze moje życzenia.

Kolorowych jajeczek, wacianych owieczek,
rozkicanych króliczków, pyszności w koszyczku!
A przede wszystkim udanego uciekania w dniu "wielkiego lania".

Z okazji Wielkanocy życzę Wam wiosny, wiosny, wiosny!
Pękających pąków, krokusów i przebiśniegów, topniejących śniegów, ziemi, która zaczyna pachnieć, słońca, które nie tylko świeci, ale wreszcie także grzeje. Wiosny w przyrodzie i w życiu rodzinnym, w pracy, na koncie bankowym i gdzie tam jeszcze komu zimno.

Z Okazji świąt Wielkiej Nocy życzę Ci:
uśmiechów bez liku przy wielkanocnym stoliku,
przyjaciół wielu, dużo w portfelu,
dyngusa mokrego i czasu radosnego.

Aby mazurki na Waszym świątecznym stole koncertowały tak słodko jak co roku, aby zajączki wielkanocne nie skąpiły Wam podarków, a dobry Bóg- swojej łaski. Wesołego Alleluja!

Na tą Wielkanoc życzyć Wam wypada
ciepła domowego, miłości bliźniego,
placka wybornego, spokoju świętego

Jaj przepięknie malowanych,
Świąt słonecznie roześmianych,
w poniedziałek dużo wody,
zdrowia, szczęścia oraz zgody
z okazji Wielkiej Nocy życzy...

Przygotowały:
Oktawia Szymańska, Karolina Fitzermann


Wielkanocna poezja

Droga, wierzba sadzona wśród zielonej łąki,
na której pierwsze jaskry żółcieją i mlecze.
Pośród wierzb po kamieniach wąska struga ciecze,
a pod niebem wysoko śpiewają skowronki.
Wśród tej łąki wilgotnej od porannej rosy,
drogą, którą co święto szli ludzie ze śpiewką,
idzie sobie Pan Jezus, wpółnagi i bosy
z wielkanocną w przebitej dłoni chorągiewką.
Naprzeciw idzie chłopka. Ma kosy złociste,
łowicka jej spódniczka i piękna zapaska.
Poznała Zbawiciela z świętego obrazka,
upadła na kolana i krzyknęła: "Chryste!".
Bije głową o ziemię z serdeczną rozpaczą,
a Chrystus się pochylił nad klęczącym ciałem
i rzeknie: "Powiedz ludziom, niech więcej nie płaczą,
Dwa dni leżałem w grobie. I dziś zmartwychwstałem."

Na stole święcone, a obok baranek,
koszyczek pełny barwnych pisanek
i tak znamienne w polskim krajobrazie
w bukiecie srebrzyste, wiosenne bazie.
Zielony barwinek, fiołki i żonkile
- barwami stroją uroczyste chwile.
W dom polski wiosna wchodzi na spotkanie,
gdy wielkanocne na stole śniadanie.

Kiedy radość się obudzi - będę śpiewać głośno.
Kiedy radość się obudzi - będzie to wiosną.
Kiedy radość się obudzi - to słowik zaśpiewa.
Kiedy radość się obudzi - zazielenią się drzewa.
Kiedy radość się obudzi - wyschnie łezka z oka.
Kiedy radość się obudzi - ja będę u Boga.

Przygotowały:
Oktawia Szymańska, Karolina Fitzermann


SPORT

16 marca tego roku rozpoczyna się sezon Formuły 1. Faworytami do końcowego zwycięstwa są: Kimi Raikonen (obrońca tytułu) oraz Lewis Hamilton.
Oto kalendarz Mistrzostw świata:

Grand Prix - Data - Zwycięzca - Robert Kubica:
GP Australii - 16.03 - Lewis Hamilton (McLaren) - nie ukończył
GP Malezji - 23.03 - Kimi Raikkonen (Ferrari) - 2.
GP Bahrajnu - 06.04
GP Hiszpanii - 27.04
GP Turcji - 11.05
GP Monako - 25.05
GP Kanady - 08.06
GP Francji - 22.06
GP Wielkiej Brytanii - 06.07
GP Niemiec - 20.07
GP Węgier - 03.08
GP Europy - 24.08
GP Belgii - 07.09
GP Włoch - 14.09
GP Singapuru - 28.09
GP Japonii - 12.10
GP Chin - 19.10
GP Brazylii - 02.11

Przygotował:
Wojciech Frela


HUMOR, RELAKS

Kierowca fiata ma brata, lecz brat kierowcy fiata nie ma brata. Kim jest kierowca fiata dla brata? (Siostrą.)

Na granicy Polsko - Czeskiej kogut zniósł jajko. Do kogo należy jajko? (Kogut nie znosi jaj.)

Statek ma 50 łokci długości. Ile łokci ma kapitan? (Dwa.)

Po stole chodzi 10 much. 3 zostały zabite. Ile much zostało na stole? (Trzy zabite.)

Wchodzisz do ciemnego pokoju. Na stole stoją dwie lampy: gazowa i naftowa. Co najpierw zapalasz? (Zapałkę.)

Wstajesz o godzinie 9.00, a kładziesz się spać o godzinie 8.00. Ile godzin śpisz? (1 godzinę.)

Lekarz dał Ci 3 tabletki i kazał brać, co 30 minut. Ile trwała kuracja? (1 godzinę.)

Jak powiedzieć poprawnie: 5-letnie kurczę, czy 5-letni kurczak? (Stary kogut.)

Na gałęzi siedziało 10 wron. Trzy zostały zabite. Ile wron zostało na gałęzi? (Żadna. Te, które przeżyły - uciekły.)

Baca ma 17 owiec. Wszystkie oprócz dziewięciu zdechły. Ile owiec zostało? (9)

Mówi się: rękoma czy ręcami? (Buzią.)

Jakie kamienie są w wodzie? (Mokre.)

Było trzech spadochroniarzy. Jeden miał 3 spadochrony, drugi 2, a ostatni 1. Kto był pierwszy na ziemi? (Adam i Ewa.)

Ile zakrętów jest w Polsce? (Dwa. W prawo i w lewo.)

Roślina, która ma w sobie 2 zwierzęta i człowieka? (Lewkonia.)

Przygotowała:
Sandra Kępińska
 
 
 
BYKOM STOP! - Poprawna pisownia i ortografia w internecie Dziecko w sieci Poczet władców Polski i Rzeczypospolitej Żegluga Śródlądowa - wczoraj, dziś, jutro AlhenaG