2005/2006 - NR 2
(GRUDZIEŃ 2005r.)

Drodzy czytelnicy !!!
Zbliża się czas prezentów i rozmów z bliskimi przy świątecznym stole. Nasz drugi numer "Dzwonka" poświęcony jest głównie świętom i związanymi z nimi tradycjami. Podajemy Wam przepis na danie świąteczne, piszemy o prezentach i zaglądamy w przyszłość. Co przyniesie Nowy Rok dowiecie się czytając nasz horoskop. Zasiadając do wigilijnego stołu wraz z rodzinami będziecie mogli umilić sobie czas śpiewaniem kolęd. Jedną z nich zamieszczamy na stronach naszej gazetki. Nie zabraknie również dobrego humoru i czegoś dla miłośników sportu.
Z okazji zbliżających się Świat Bożego Narodzenia życzymy Wam oraz Waszym rodzicom radosnych i spokojnych świąt.
REDAKCJA


CO W SZKOLE DZWONI?

7-10.11.2005r. - Ogólnopolski Tydzień Dysleksji. Na lekcjach uczniowie wraz z nauczycielami rozmawiali na ten temat, kilka uczniów wraz z nauczycielami zostali poddani próbie podczas dyktanda ortograficznego. Całej akcji przewodniczyła pani Anna Frela.

18.11.2005r. - Uczniowie udali się do kina na film animowany pt. "Kurczak mały".

24.11.2005r. - w szkole odbyła się zabawa andrzejkowa. Można było iść potańczyć lub odwiedzić bar zorganizowany przez klasę 1 gimnazjum. W barze można było zjeść ciasto, zapiekankę, frytki, wypić herbatę i porozmawiać. W organizacji baru pomogła pani Dorota Gralla i rodzice uczniów z klasy 1 gimnazjum.

6.12.2005r. - W szkole pojawił się Święty Mikołaj, z paczkami dla uczniów. Tego dnia odbył się konkurs "Lubimy baśnie Andersena". Uczestnicy konkursu musieli napisać scenariusz do wybranej przez siebie baśni Andersena, a klasy 1-3 szkoły podstawowej musieli ładnie przeczytać wybraną przez siebie baśń. A oto wygrani:
Klasy 1-3 szkoły podstawowej:
1. Klaudia Ciesielska z kl. 3
2. Aneta Biernacka z kl. 1
3. Martyna Parteka z kl. 3
Klasy 4-6 szkoły podstawowej:
1. Monika Beiger z kl. 5
2. Sandra Kępińska z kl. 6
3. Oktawia Szymańska z kl. 6
Gimnazjum:
1. Mateusz Szymański z kl. 3
2. Karol Sulerzycki z kl.3
3. Ewelina Elwertowska z kl. 2

22.12.2005r. - Wigilia szkolna, przerwa świąteczna.

Przygotowała:
Karolina Bernat


NAJWAŻNIEJSZY DZIEŃ W ROKU

Święta Bożego Narodzenia to najbardziej uroczyste święta w naszej tradycji. Święta, na które wszyscy czekamy z utęsknieniem. Święta, do których przygotowujemy się długo i starannie. Są to dni, kiedy poświęcamy więcej czasu i ciepła swojej rodzinie, bliskim i znajomym.

Gdy siadamy do kolacji wigilijnej, stawiamy dodatkowe nakrycie dla tych, którzy nie mają, z kim podzielić się opłatkiem. W ten dzień nikt nie powinien być samotny i opuszczony. Musimy o tym pamiętać - Wigilia Bożego Narodzenia - najważniejszy dzień świąteczny roku. W tym dniu zapomina się o krzywdach, żalach, wybacza się ludzkie błędy i ułomności. Ludzie bez względu na stan, stopień pokrewieństwa gromadzą się wspólnie, aby zaraz po rozbłyśnięciu pierwszej gwiazdy zasiąść do wieczerzy wigilijnej. W tym dniu nie ma kłótni, sporów, wszyscy starają się być wyrozumiali dla innych, bardziej uczynni, serdeczni, a przecież ten dzień dla każdej gospodyni jest bardziej niż zwykle dniem wytężonej pracy, której celem jest uroczyste przyjęcie domowników przy suto zastawionym wigilijnym stole.

Przygotowanie wieczerzy
Kiedy wszystkie potrawy są już przygotowane, rozpoczyna się szykowanie stołu.
Wiąże się to m.in. ze specyficznym zwyczajem układania pod obrusem dla każdej osoby wysuszonych rybich łusek, siana lub drobnych monet, które po zakończeniu biesiady każdy z obecnych na wieczerzy chowa skrzętnie do "sakiewki", aby przez cały rok nie zabrakło mu pieniędzy. Biały obrus - śnieżnej białości - bez załamań, przykrywa powierzchnię stołu. Najładniejsze naczynia, dawniej gliniane, układane są starannie w równych odstępach. Sztućce odpowiednie do wszystkich są przygotowane przy każdym komplecie naczyń. Na białym talerzyku czy serwetce złożone są opłatki wigilijne. Stół udekorowany jest gałązkami choinki, przyozdobiony kolorowymi dekoracjami. Gdy stół jest już przygotowany, wszyscy domownicy ubierają odświętne stroje. Pod choinkę składa się prezenty, a gospodyni wnosi potrawy. Wszyscy domownicy stają przy swoich miejscach wyznaczonych przez głowę rodziny - ojca, który rozpoczyna modlitwę przed przyjęciem posiłku. Zwyczaj ten jest równie ważny jak dzielenie się opłatkiem i życzenie sobie nawzajem wszelkiej pomyślności, po czym można wreszcie zasiąść do stołu. Najbardziej na tę chwilę czekają zwłaszcza dzieci, gdyż wygłodniałe po całym dniu prostu nie mogą oprzeć się pokusie jedzenia. Po spożytej wieczerzy czas na utęsknione prezenty. Każdy cieszy się nawet z najdrobniejszego upominku.

Stół zastawiony po brzegi
Stół wigilijny jest zastawiony po brzegi samymi wspaniałościami. Znaleźć na nim można m.in.: zupę grochową, inną niż zwykle, zupę migdałową lub grzybową, czy też fasolową. Po zupie spożywa się karpia gotowanego z warzywami, polanego masłem z dodatkiem pieczywa lub karpia smażonego na maśle i z ziemniakami. W przeszłości na polskich stołach wigilijnych zamiast karpia podawało się śledzie solone, zwłaszcza w mniej zamożnych rodzinach. Dzisiaj śledź czasami stanowi uzupełnienie wieczerzy wigilijnej. Prawdziwym przysmakiem są makówki. Sporządzane w zależności od regionu: na mleku lub wodzie, z bułek lub sucharków oraz maku z bakaliami i miodem, czy dawniej w zależności od zamożności gospodarzy: z samego maku, bułek, mleka i cukru. Po makówkach następuje pora spożywania kompotu. Spożywania, nie picia, gdyż jest to kompot wyjątkowy: są w nim suszone śliwki, jabłka, gruszki, rodzynki i rarytas - suszone figi. Tak kończy się pierwsza część tego uroczystego wieczoru. Można wstać od stołu. Ale według starej tradycji wstaje się naraz, wspólnie, gdyż podczas trawienia wieczerzy przestrzegany był zwyczaj, który mówił, że kto pierwszy w trakcie wieczerzy wstanie od stołu, tan w najbliższym roku odejdzie z rodziny.

Przygotowała:
Ewelina Elwertowska


ŚWIĘTA W INNYCH KRAJACH

Święta Bożego Narodzenia nie wszędzie wyglądają tak samo jak w Polsce. Każdy kraj ma inne zwyczaje i tradycje związane z tymi najmilszymi dniami w roku. Wszędzie jednak najbardziej ze świąt cieszą się dzieci i to na nie czeka z tej okazji najwięcej atrakcji.
We Francji święta zaczynają się dla dzieci już 1 grudnia, kiedy to rodzice kupują im specjalny przedświąteczny kalendarz. Codziennie otwiera się w nim jedno okienko, zjada jakiś słodki przysmak, który jest tam ukryty i czeka aż nadejdzie Gwiazdka. Okienek w kalendarzu jest akurat tyle, ile dni zostało do świąt. Tak więc wiadomo, że jeżeli skończą się okienka, można zacząć świętować. Francuzi obchodzą uroczyście nie tylko Boże Narodzenie i Nowy Rok, ale również dzień Trzech Króli, który przypada 6 stycznia. Na tę okazję w każdym domu pieczone jest specjalne ciasto, w którym mama ukrywa małą figurkę ludzika zwanego Bobem. Ten, kto znajdzie Boba w swojej porcji ciasta, zakłada na głowę papierową koronę i zostaje królem lub królową. Może także wybrać sobie królową lub króla do pary. Podczas poczęstunku bardzo ważne zadanie ma najmłodsze dziecko w rodzinie, które wchodzi pod stół i kieruje rozdawaniem ciasta.
W Anglii także dzieci znajdują niespodzianki (zabaweczki, monety) w świątecznej potrawie, jaką jest bożonarodzeniowy budyń z suszonymi owocami. Podaje się go na deser po uroczystym obiedzie w pierwszy dzień świąt. Tego samego dnia, nie tak jak u nas - w Wigilię, otwiera się gwiazdkowe prezenty. Prezenty przynosi Święty Mikołaj, który wchodzi do domu przez komin. Poprzedniego dnia wieczorem dzieci wieszają w pobliżu kominka wielkie wełniane skarpety, do których Mikołaj włoży w nocy prezenty. Angielskie dzieciaki mają jeszcze jedną świąteczną frajdę - otwierają "strzelające" niespodzianki, które po angielsku nazywają się Christmas crackers. Jest to mała tubka zawinięta w kolorowy papier i związana z obu stron wstążeczką - wygląda trochę jak duży cukierek. Należy otwierać ją w dwie osoby - każda ciągnie za jeden koniec. Kiedy opakowanie pęka, słyszymy trzask i z zawiniątka wypada jakaś mała niespodzianka.
Zupełnie inaczej wyglądają natomiast święta w Australii. Ponieważ zawsze panuje tam lato, Boże Narodzenie nigdy nie jest białe, bo po prostu nie ma śniegu. A świąteczne przyjęcia nie odbywają się w domach, ale... w parkach, ogrodach i na plażach. Rozkłada się na ziemi duże białe obrusy, a na nich mnóstwo smakołyków. Na takich piknikach spotyka się nie tylko rodzina, ale także przyjaciele i znajomi. Dopiero po takiej uczcie na świeżym powietrzu wszyscy wracają do domów, aby rozpakować zgromadzone pod choinką prezenty.
Czy jednak jakiekolwiek święta mogą równać się z naszymi - polskimi? Z wypatrywaniem pierwszej gwiazdki na niebie, dzieleniem się opłatkiem, wspólnym śpiewaniem kolęd, bożonarodzeniową szopką, jasełkami i górą prezentów pod choinką?

Przygotowała:
P. Justyna Stopikowska


WYWIAD

Niedługo nadejdą święta. Czas szykowania i kupowania prezentów. Młodsi uczniowie marzą o tym, żeby znależć pod choinką wymarzone zabawki. Dziewczynki zazwyczaj spodziewają się lalek, a chłopcy samochodów. A o czym marzą starsi uczniowie? I tu postawiłem sobie cel: zapytać niektórych, chętnych uczniów, co by chcieli dostać pod choinkę. Pytanie to skierowałem do uczniów klasy 6 i gimnazjum. Zachęcam do przeczytania tego, co udało mi się zdobyć.

Klasa VI:
Radek- ciepłe kalesony
Michał- ciepłe skórzane gacie, Porshe
Maciej-króliczka Baksa
Bartosz- klocki Lego
Przemek- Game Boya
Krystian- grę komputerową
Mateusz- grę komputerową

Klasa I Gimnazjum:
Monika- psa
Marcin- Święty spokój
Agnieszka- nowy dom
Karol- nowy rower
Kamila- nowy telefon komórkowy
Sylwia- nowy telefon komórkowy
Mateusz- pióro i zeszyt

Klasa II Gimnazjum:
Michał- wille z basenem
Paweł- swojego klona
Piotr- motor
Marcin- kolejkę na prąd
Dawid- komputer i komórkę
Domel- głowę Zdunka na patyku
Paweł II- swoje państwo, pióro i słownik ortograficzny

Klasa III Gimnazjum:
Paweł- czołg
Darek- bazookę
Maciej- myśliwiec
Karol- Biblię
Rafał- wóz policyjny
Marcin- rakietę
Marcin II- nowy komputer

Rozmawiał:
Paweł Jankowski


HOBBY I ZAINTERESOWANIA

Ehhhh, już niedługo święta... . Każdy ma jakieś domowe tradycje związane z Bożym Narodzeniem. Przeważnie jest tak, że jemy kolację, a potem przychodzi Święty Mikołaj, ale przecież nie we wszystkich domach jest tak samo. Można przecież najpierw otworzyć prezenty, a później zjeść wigilijną kolację. Ale zobaczymy jak jest u dwójki z naszych nauczycieli???!!!
A pytanie brzmiało: Jakie domowe tradycje panują u Pani/Pana w domu podczas Świąt Bożego Narodzenia?

Pan Dulczewski
Choinka obowiązkowo, prezenty też, do kościoła należy, pogadać z Funią, SYTE Ż A R C I E !!!

Pani Gralla
Najpierw jest uroczysta kolacja, po kolacji przychodzi Święty Mikołaj. W oczekiwaniu na pasterkę cała rodzina śpiewa kolędy i cieszy się swoją obecnością.

Panu Dulczewskiemu życzę udanej rozmowy z Funią, i smacznej kolacji. Pani Gralli zaś takich świąt jakie opisała. Każdemu życzę wspaniałych, spędzonych w rodzinnym gronie Świąt Bożego Narodzenia.

Przygotowała:
Patrycja Kondracka


KĄCIK MUZYCZNY - Z DZIEJÓW KOLĘDY POLSKIEJ

Kolędy. Ten obyczaj wywodzi się od rzymskich kolęd styczniowych, związanych ze świętem odradzającego się słońca. W swej pierwotnej szacie było to życzenie pomyślności w domu i w gospodarstwie. Nie ma narodu katolickiego, który by nie miał własnych kolęd. Gdyby je zebrać wszystkie w całości, powstałoby kilka tomów pokaźnych o bardzo bogatej treści i melodii. Polska należy do krajów, posiadających w swoim dorobku kulturalnym i folklorystycznym ponad 500 kolęd, co stanowi swoisty rekord. Potwierdzał to m. in. Adam Mickiewicz mówiąc: ...Nie wiem czy inny naród może się pochwalić zbiorem podobnym do tego, który posiadają Polacy. Trudno by znaleźć w jakiejkolwiek innej poezji wrażenia tak czyste, o takiej słodyczy i takiej delikatności...
Najpopularniejszą kolędą świata, śpiewaną na wszystkich kontynentach globu, jest Cicha noc. Przez dziesięciolecia trwały spory, kto jest autorem tego popularnego utworu. Aby przypomnieć historię tej kolędy, należy przenieść się w czasie do Wigilii 1818 roku na tereny Górnej Austrii, w okolice miasteczka. Otóż 24 grudnia 1818 roku Józef Mohr - wikariusz kościoła w Oberndorfie - wręczył swemu przyjacielowi Franzowi Gruberowi dopiero co napisany wiersz z prośbą, by jeszcze tego samego dnia napisał do niego muzykę, bowiem chciał, by zabrzmiała na pasterce. Ów Franz Gruber był wiejskim nauczycielem w pobliskim Arnsdorfie, a zarazem organistą we wspomnianym Oberndorfie. Spełnił życzenie księdza i tak to o północy po raz pierwszy rozległy się dźwięki kolędy, rozpoczynającej się od słów Stille Nacht, heilige Nacht..., czyli Cicha noc, święta noc... Jako że organy nie były sprawne, na gitarze akompaniował ksiądz Józef Mohr, śpiewając jednocześnie tenorem, a wspierał go swym basem organista Franz Gruber.
A oto treść kolędy:

Silent night
Silent night, holy night,
All is calm, all is bright
Round yon virgin mother and Child.
Holy Infant, so tender and mild,
Sleep in heavenly peace,
Sleep in heavenly peace.

Silent night, holy night,
Shepherds quake at the sight;
Glories stream from heaven afar,
Heavenly hosts sing Alleluia!
Christ the Savior is born,
Christ the Savior is born!

Cicha noc
Cicha noc, święta noc...
Pokój niesie ludziom wszem,
a u żłobka Matka Święta
czuwa sama uśmiechnięta
nad Dzieciątka snem,
nad Dzieciątka snem.

Cicha noc, święta noc...
Pastuszkowie od swych trzód
biegną wielce zadziwieni
za anielskim głosem pieni,
gdzie się spełnił cud,
fdzie się spełnił cud.


Przygotowała:
P. Justyna Stopikowska


SKRZYNKA ŻYCZEŃ

* Najserdeczniejsze życzenia od Pipka dla Pipi.
* Pozdrówka dla Eweliny - fajnej dziewczyny od ..... Kaktusika.
* Z okazji Bożego Narodzenia życzę wszystkim nauczycielom spokoju, zdrowia oraz szczęścia. Aby praca z nami była dla was PRZYJEMNOŚCIĄ. Życzy Kasia.
* Dla pana Dulczewskiego Wesołych Świąt - uczennica z 2 gimn.
* Pozdro dla wszystkich dziewczyn z 2 gimn. - Przesyła Kaktus.Ciepłe pozdrowiona dla dziewczyn z 2 gimn. Przesyła Pipi.
* Życzonka: wszystkiego naj, naj dla Kaśki, Pipi, Kaji i Patry od Eweliny.
* Dla zwariowanych i super fajnych psiapsiółeczek Ewci i Pipi od Kasi.
* Gorące pozdrowiona i świąteczne życzonka dla wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły - 2 gimn.
* Pozdro dla chłopaków, z którymi się kumpluje, żeby jeden z nich długo wytrzymał z moja psiapsiółką!!!!!! Petronelcia.
* Pozdro dla moich, 2 najlepsiejszych zajefajnych psiapsiół: Karoliny (Merry) i Kamili (Miczki) od ...... Patrycjiiiiii.
* Ciepłe gwiazdkowe pozdrowienia dla moich najlepszych kumpli: Damiana, Tomka, Bostona, Pipka od Karolci.
* Świąteczne życzonka dla Karoliny, Izy, Madzi, Ance, od Martusi.
* Serdeczne pozdrowienia dla kumpli z 1 gimn. Od Kamili B.
* Gwiazdkowe pozdrowienia dla Sylwii T. Od Kamili B.
* Jesteś dla nas jak gwiazdka na błękitnym niebie, wspomnij kiedyś koleżanki, co lubią Ciebie. Dla Tomka od Karoliny i Patrycji.
* Świąteczne życzenia dla Andrzejka od Karoliny.
* Gorące a zarazem świąteczne pozdrowienia dla kolegi z 3 gimn. Pana Poldka ( Czuka) od zajefajnej Kamili B.
* Najlepsze życzenia dla mojej kochanej psiapisóły Patrysi od Karoliny.
* Dla dziewczyn z klasy, świąteczne życzenia śle Karolina i Patrycja.
* Dla wszystkich człowieków z naszej pięknej szkoły pachnącej choinką, najlepsze świąteczne życzenia i udanego Sylwka do rana od Karoliny B. I Patrycji K.


HOROSKOP SZKOLNY NA 2006 ROK

Baran 21.03 - 21.04
Jesteś ambitny, impulsywny, pomysłowy, przedsiębiorczy, dynamiczny. Uczysz się chętnie i szybko. Lubisz szkołę, ale pod warunkiem, że nie będziesz się w niej nudził. Jesteś ciekawski, bardzo ruchliwy, typowy klasowy rozrabiaka.

Byk 22.04 - 21.05
Jesteś spokojny, ambitny, cierpliwy, konstruktywny a motorem Twojego działania jest koncentracja i organizacja. Uczysz się chętnie, masz dobrą pamięć. Niechętnie robisz więcej niż musisz.

Bliźnięta 22.05 - 21.06
Jesteś błyskotliwy, elokwentny, pomysłowy, wszechstronny. Działasz pod wpływem ciekawości i impulsu. Uczysz się szybko, łatwo przyswajasz informacje i z taką samą łatwością przekazujesz je innym.

Rak 22.06- 22.07
Jesteś bystry, wrażliwy, pomysłowy, zręczny, a do działania popycha Cię wyobraźnia. Uczysz się szybko, zapamiętując usłyszane wiadomości. Jesteś lubiany przez rówieśników, a Twoi znajomi mogą liczyć na Ciebie w niejednej sytuacji.

Lew 23.07 - 23.08
Jesteś ambitny, szlachetny, przywódczy, obdarzony wieloma talentami, a motorem Twojego działania jest zaspokojenie wyższych aspiracji. Uczysz się z łatwością, ambitnie dążąc do tego, aby być jednym z najlepszych.

Panna 24.08 - 22.09
Jesteś poważny, logiczny, rozsądny i odpowiedzialny. Szybko się uczysz, kierujesz się logiką, lubisz pisać i dyskutować. Ostrożne podchodzisz do zawierania znajomości, ale jeśli kogoś obdarzysz sympatią stajesz się otwarty i bezpośredni.

Waga 23.09 - 23.10
Jesteś miły, układny, zdolny, bezpośredni, cenisz piękno, dążysz do harmonii. Uczysz się szybko, masz dużą siłę przebicia i dobrze potrafisz ją ocenić. Masz pacyfistyczne nastawienie do świata, otaczasz się dużą ilością znajomych, lubisz pomagać innym.

Skorpion 24.10- 22.11
Jesteś odważny, oryginalny, przenikliwy, twórczy i ambitny. Uczysz się szybko i wytrwale, dążąc do znaczących osiągnięć. Jesteś lubiany przez rówieśników, ale lubisz też samotność. Zachowujesz rezerwę wobec innych.

Strzelec 23.11 - 21.12
Jesteś błyskotliwy, ambitny, szlachetny, utalentowany, a motorem Twojego działania jest entuzjazm. Uczysz się szybko, masz dobrą pamięć. Łatwo adaptujesz się w każdym środowisku, otaczając się duża liczbą znajomych.

Koziorożec 22.12 - 20.01
Jesteś ostrożny, ambitny, rozsądny, praktyczny i pracowity. Uczysz się z łatwością, cechuje Cię dobra pamięć i zdrowy rozsądek. Rówieśnicy Cię lubią, ale ostrożnie dobierasz sobie przyjaciół. Twoje działania oparte są na rozsądku i pracowitości.

Wodnik 21.01- 28.02
Jesteś urodzonym humanistą, zdecydowany, oryginalny, ekscentryczny. Wyróżniasz się inwencją i intelektem. Uczysz się z łatwością, masz dobrą pamięć i swobodę myślenia. Lubisz być między ludźmi, szybko zdobywając ich sympatię, ale masz też okresy, w których wolisz samotność.

Ryby 19.02- 20.03
Jesteś wrażliwy, twórczy, bystry, empatyczny i wrażliwy. Uczysz się szybko, masz łatwość przyswajania nowych wiadomości. Twój umysł jest twórczy, otwarty na nowe idee.

Przygotowała:
Patrycja Kondracka


NIE TAKA STRASZNA KUCHNIA

Przy okazji Świąt Bożego Narodzenia polecam przepis na pyszną rybę po grecku.

Ryba po grecku
Składniki:
1 kg filetu z morszczuka (usmażyć jak kotlet),
3 średnie cebule (pokrojone w krążki - usmażyć),
ogórki korniszony (pokroić w plastry)
Sos:
2 szklanki wody,
1/2 szklanka oleju,
1 słoiczek ketchupu "Włocławek" (mały),
mały słoiczek koncentratu pomidorowego,
6 łyżek octu,
2 łyżki cukru,
liść laurowy,
ziele angielskie
Przygotowanie:
Składniki sosu gotować na małym ogniu.
Na głębokim półmisku ułożyć po kolei: rybę, ogórki, później rybę, znowu ogórki i rybę, a na to przesmażoną cebulę i sos.
Mam nadzieję, że ta potrawa zagości na waszych wigilijnych stołach.

Smacznego, Wesołych Świąt życzą:
Karolina Bernat.
Patrycja Kondracka


SPORT


Polska reprezentacja w piłce nożnej na Mistrzostwach świata, będzie grała w grupie A. Mistrzostwa odbędą się w Niemczech, a Polska zmierzy się z następującymi krajami w fazie grupowej:
Większość trenerów sądzi, że jest to łatwa grupa a Polska nie powinna mieć problemów żeby z niej wyjść. Z grupy wychodzą tylko dwie najlepsze drużyny. Reprezentacja Polski 9 czerwca zmierzy się z Ekwadorem na stadionie "Arena of Schalke" w niemieckiej miejscowości Gelsenkirchen. Następnym meczem naszych piłkarzy będzie spotkanie z Niemcami, które odbędzie się 14 czerwca w Dortmundzie. Ostatnim meczem grupowym, którym się przyjdzie zmierzyć naszym reprezentantom będzie Kostaryka. Mecz odbędzie się 20 czerwca w Hanowerze.
Nam kibicom pozostaje tylko mocne trzymanie kciuków za naszą reprezentację oraz mocny doping, aby Rodacy nasi doszli do finałów Mistrzostw Świata.


Brazylijczyk Pele wybrał kulkę w kształcie piłki, w której znajdowała się kartka z napisem "Polska".
Przygotował:
Marcin Wiśniewski


HUMOR, RELAKS

Mówi nauczycielka do dzieci:
- Nie całujcie piesków w pyszczek.
- Moja ciocia tak zrobiła - odpowiedział Jasio.
- I co się stało? - pyta nauczycielka.
- Piesek zdechł!

Na egzaminie ustnym z fizyki student napisał wzór. Profesor pyta go:
- Skąd pan wziął ten wzór?
- Z głowy! - odpowiada student.
- Panie... - mówi profesor - gdybym miał taką głowę, to bym na niej spodnie nosił!

Gra dwóch głupich w bilard. Jeden mówi do drugiego:
- Szach mat!
A drugi odpowiada:
- Głupiś, to nie domino!!!

Prezes poważnej firmy miał wygłosić ważny referat na konferencji, na której zebrali się przedstawiciele całej branży. Kiedy wrócił z imprezy do biura, dyszał ze wściekłości do sekretarki:
- Po jaką cholerę napisała mi Pani godzinne przemówienie?! Połowa ludzi wyszła z sali, zanim skończyłem!
- Ależ panie prezesie, napisałam referat trwający 20 minut. No i dołączyłam dwie kopie na wszelki wypadek, tak jak pan kazał.

Idzie Adam i Ewa przez Raj. Ewa pyta Adama drżącym głosem:
- Adamie, kochasz Ty mnie?
Adam odpowiada:
- A kogo mam kochać?
 
 
 
BYKOM STOP! - Poprawna pisownia i ortografia w internecie Dziecko w sieci Poczet władców Polski i Rzeczypospolitej Żegluga Śródlądowa - wczoraj, dziś, jutro AlhenaG